Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra

In jos 
+20
iuli.hard
decward
DUAL
Luna
Silver
IonutCFR2009
Marius
Cobra
LanceR
RazvanCFR
membru inactiv
myster2008
Adrian78
Vitosa
alex.alexus.tm
AlexD
Amiralul
cortexedge
Nesebar
SULZERUL 0733
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 08:57

In privinta asta nu pot decat sa-ti dau dreptate. Dupa cum am mai mentionat, dar se pare ca ati citit doar ce v-a convenit, circa 90 la suta din calatoriile mele pe Oltenita si 99 la suta din restul le pot dovedi ORICAND cu legitimatiile de calatorie cumparate si utilizate de mine in ultimi 6 ani de zile. NU SUNT un blatist convins, ba dimpotriva, si mie imi place sa merg corect cu trenul.
@Karpaty: Stiu ca esti din Bucuresti si mi-ar face placere sa ne intalnim intr-o zi, unde vrei tu, si sa stam de vorba despre acest lucru. Eu nu port dusmanie sau alte resentimente fata de nimeni, deci n-o sa se lase cu scantei. Cel mai frumos e sa vorbim fata in fata, ca, din spatele unui monitor, toti se dau mari cocosi. Invitatia mea e valabila pentru toti cei ce ma contesta si ma judeca fara sa ma cunoasca personal. Datele mele de contact le gasiti pe pagina anterioara.
Cam atat am avut de spus. Daca mai aveti ceva sa-mi spuneti, ma gasiti la telefon la orice ora doriti.
Imi cer scuze de off-topic
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6360
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11195
Data de inscriere : 17/02/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 10:26

NU RENUNTA,MITICA
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6365
Data de inscriere : 10/10/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 11:50

SULZERUL 0733 a scris:
Îmi pare rau de pierderea ta. Sincer. Dar acum va dati mari sfinti ca sunteti corecti. Faza cu ''nu merg domne cu nasul ca eu sunt prea cinstit'' deja e prea mult. Fratilor incercati sa lasati ipocrizia deoparte si nu va mai dati mari cocosi. Brusc, sunteti cei mai cinstiti oameni de pe planeta, nici usturoi n-ati mancat, nici gura nu va miroase. Sunt sictirit de asemenea ''mironosite''. Puteti sa ma injurati cat vreti, dar va doare adevarul.
Da, sunt pasionat de trenuri, iar asta n-o poate contesta nimeni, dar inca o data, repet: daca sistemul permite, DE CE NU?
Si inca un aspect: cand circul corect, cu bilet, sunt luat in bascalie de unii controlori, cu textul: ''Ce ma, n-ai avut ce face cu banii? Ai prea multi?'' Lucrul asta mi s-a intamplat nu o data, ci aproape mereu. Voi nu v-ati sictiri, nu vi s-ar scarbi sa fiti luati la misto doar pentru ca sunteti corecti? E si asta un aspect al situatiei, dar inca nespus. Asa ca va rog sa ma scutiti de fitele astea de domnisoare neprihanite ca nu tine faza asta.

Ce face ma??? Sa fiu luat la misto de CFR-isti??? Pai trebuie sa fii mamaligar sau de mamaliga ori nu barbat daca taci si nu spui nimic!!! Sari cu gura baiatule, ii expui paragrafe din lege si din regulamentul privind transportul pe calea ferata, tragi cu dintii dai cu pumnul in masa. Nu trebuie sa te invat eu ce sa faci in situatia asta...Auzi....am fost luat la misto....pai bai nene, daca m-ar fi luat un cfr-ist la misto din secunda urmatoare dupa plangerea la superiorii lui mergand pana la cel mai inalt nivel pe idiotul ala care m-ar fi luat in bascalie tribunalul il paste! O alte chestiune. Daca esti baiat destept, cand stii va vine controlorul seteaza-ti telefonul pe ,,Reportofon" sau ,,Video" si il inregistrezi. Oricum motivul ala cu...luatul la misto...m-a facut sa rad...!!!!Smile)))
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 12:46

Eu zic sa va abtineti unii dintre voi la comentarii Sa vedem cati dintre voi au curajul sa ii reproseze la nas ca nu rupe bilete sau sa le reprosati blatistilor ca nu isi cumpara bilet..M-am lamurit numai pe forumuri striga toti in gura mare cand e de iesit in strada sau de facut o demonstratie ne ascundem toti dupa calculator si bagam replica "la ce sa fac ceva ca si asa suntem putini si nu se va schimba nimic"
Voi nu vedeti ca nu pot face nimic oamenii din sistem angajati care sunt impartiti in 5 - 6 sindicate toti liderii de sindicat sunt manjiti se fura pe rupte din tot sistemul feroviar Necolaciuc sta bine mersi in America cu 20 de dosare penale birourile sunt pline de birocrati si cate altele..
Daca e sa se faca dreptate sa inceapa de sus in jos cu restructurarile si din partea mea sa puna controale de stat la toate trenurile in fiecare zi timp de o luna si dupa sa vedem rezultatele si apoi mai putem vorbi daca s-a salvat Cfr-ul

Ca fapt divers acuma vreo 5 luni fug dpa tren in statia Pui ma duc sa-mi iau bilet casa de bilete inchisa urc in tren ma duc la nas ii spun ca nu am putut sa-mi iau bilet si el cu exces de zel find si un baiat care facea supracontrol iti tai bilet dublu..Bineinteles ca mi-a taiat bilet dublu si dupa vreo 5 minute in tren se plimba un bulibasa cu 2 fustangioaice si trecand pe langa control il bagau si il scoatea de la masa din origini..nici nu are rost sa ma gandesc ca nici nu avea bilet ..

Atat am invatat din 20 de ani de democratie sa ne dam in "cap unii la la altii"


Ultima editare efectuata de catre adrian78hd in Dum 03 Apr 2011, 13:53, editata de 2 ori
Sus In jos
Cobra




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5255
Data de inscriere : 28/09/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 13:35

Ai dreptate, cam asa stau lucrurile...asta-i sistemul. Eu merg de cele mai multe ori cu bilet, dar recunosc ca uneori mai merg si cu nasul...insa pe distante foarte mici, gen Bucuresti - Scrovistea sau Prahova, maxim Ploiesti si numai la trenuri personale. Pana la urma, daca te urci de la Prahova, Scrovistea sau Darza si mergi spre Bucuresti, slabe sanse sa-ti taie bilet. Nu sunt genul care sa caute scandal sau nod in papura, prin urmare cotizez 2-3 lei si asta e. Am mai mers cu nasul la 9103, pana la Targoviste si la 7033, pana la Urziceni. In rest, cand am mers cu trenuri de rang superior, pe distante mai mici sau mai mari, mi-am cumparat intotdeauna bilet. Poate ca unii o sa-mi sara-n cap, dar sa va mai povestesc ceva: in urma cu cateva luni, aflandu-ma prin Gara de Nord din Bucuresti, am decis sa fac un drum cu 3007 pana la Scrovistea. Ma gandeam sa-mi iau bilet de data asta, dar nu mai erau decat 5 minute pana pleca trenul. Prin urmare, m-am urcat in tren si mi-am zis ca aranjez eu cu nasul. Pe la Chitila a venit nasul cu supracontrolul...asta e, mi-am zis ca atunci o sa platesc bilet cu suprataxare in tren. Si de fapt, surpriza: i-am zis omului ca n-am bilet si in loc sa-mi taie bilet, mi-a cerut 3 lei...asta dupa ce m-a intrebat pana unde merg. Din banii astia, 2 lei i-a cotizat supracontrolului. Dupa cum am mai spus, nu-mi sta in fire sa ma cert cu nasul sau sa fac scandal...cu atat mai mult sa-i fac sesizare. Cam astea sunt calatoriile mele mai frauduloase, in rest mi-am cumparat si imi cumpar de fiecare data bilet la trenurile de rang superior.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8672
Reputatie : 13913
Data de inscriere : 08/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos--opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 13:53

SINGURA SOLUTIE : SESIZARI EVENTUAL DOVEZI VIDEO-AUDIO LA REGIONALA DE CARE APARTINE SECTIA RESPECTIVA.
Numai asa ii putem starpii. Eu unul abia astept sa inceapa sezonul de pescuit la Mostistea - Sarulesti M800 , sa fac sesizari , duminica pe 8036 e plin de pescari spre Buc Obor si ,,merg cu nasul,, si supracontrolul , nu mai zic de miros de peste in compartiment daca zici ceva te ia la pumni
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 14:16

Pana acum cred ca am utilizat trenul maxim de 100ori, 95% din calatorii au fost inainte de a dovedi carnetul de conducere, nu ma intelegeti gresit intotdeauna dau trenul pe masina dar avand timpii de calatorie din ce in ce mai mari care tot cresc din 2000 pana in prezent acest lucru m-a facut sa ma orientez in 100% din drumuri catre autotursmul personal. Cat despre calatoritul fraudulos, nu ma incadrez in el deoarece intotdeauna am avut si o sa am bilet la mine indiferent daca am mers pe Bucuresti-Sibiu sau Costinesti-Mangalia. Nu judec pe altii deoarece nici mie nu imi place sa fiu judecat la randul meu.

Stiu si eu o persoana pe forum care a filmat un mecanic de Sulzer pe o "celebra" magistrala care comercializa "suc" de Sulzer, sa-l trag putin de urechi ca nu a trimis filmarea undeva sus ca sa vada marii sefi de la CFR cum sta treaba din teren Razz.
Nu judec persoana respectiva pentru decizia luata deoarece e decizia lui, eu as fi facut altceva Very Happy.


Cel mai simplu prieteni e cu proba video, fara scandaluri si alte nebunii, filmat cu telefonul sau camera foto si trimisa filmarea la sefii regionalei respective. Si sa incercam sa trecem peste vechea meteahna cum ca "Nu vreau sa-i fac rau persoanel respective" deoarece persoana respectiva de la control/supracontrol sau mecanici care vand motorina din locomotive va spun eu ca traiesc mai bine decat 80% dintre noi.Un controlor pe ruta Buc-Brasov(aici e sezon si vara si mai ales iarna) poate ajunge numai din spaga la 1000/1500 pe luna in afara de salariu. Nu cred ca exista zi in care sa plece acasa fara 40-50lei in buzunar.


Ultima editare efectuata de catre AlexD in Dum 03 Apr 2011, 14:29, editata de 1 ori
Sus In jos
Marius
V.I.P Member
V.I.P Member
Marius


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5234
Data de inscriere : 04/03/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 14:19

Cu riscu de a fi banat,pun acest filmulet,dedicatie pentru cine se stie.Daca considerati ca acest video nu este de bun-simt,domnilor administratori....puteti sa il stergeti:
Sus In jos
http://autoloco.forum777.com/
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 14:30

Ups Very Happy
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6397
Reputatie : 12078
Data de inscriere : 09/07/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 14:36

Se vorbeste de corectitudine, sa fie platita calatoria cu trenul cinstit, cumparand bilet. Dar oare statul (CFR Calatori) este corect fata de calatori cand ii transporta cu 30 km/h (intre Titan Sud si Oltenita)? Plus conditiile mizerabile de calatorie din acel personal... care probabil nu vede matura si farasul decat cel mult o data pe luna, iar caldura in vagon pe timp de iarna cred ca deja este un lux. Parerea mea ca intai prestatorul de servicii (CFR Calatori) trebuie sa dea dovada de corectitudine si apoi clientul (calatorul). Se vorbea mai inainte ca un calator cu bilet se simte nedreptatit cand cel de alaturi merge cu nashul (fara bilet nu prea, ca nu are cum... nu sunt fraieri nashii). Intreb: nu este la fel de nedrept cand dai bani pe bilet si vagonul este miyerabil, neaerisit, ori esti transportat la destinatie cu viteza demna de „Epoca de Piatra”? 30...40 kmh? (de un tren accelerat?


Ultima editare efectuata de catre IonutCFR2009 in Dum 03 Apr 2011, 14:46, editata de 1 ori
Sus In jos
Silver
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 671
Reputatie : 5835
Data de inscriere : 25/04/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 14:42

Eu, unul, calatoresc cu bilet. Cred ca motivul este subinteles eu fiind elev Razz
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 14:51

IonutCFR2009 a scris:
Se vorbeste de corectitudine, sa fie platita calatoria cu trenul cinstit, cumparand bilet. Dar oare statul (CFR Calatori) este corect fata de calatori cand ii transporta cu 30 km/h (intre Titan Sud si Oltenita)? Plus conditiile mizerabile de calatorie din acel personal... care probabil nu vede matura si farasul decat cel mult o data pe luna, iar caldura in vagon pe timp de iarna cred ca deja este un lux. Parerea mea ca intai prestatorul de servicii (CFR Calatori) trebuie sa dea dovada de corectitudine si apoi clientul (calatorul). Se vorbea mai inainte ca un calator cu bilet se simte nedreptatit cand cel de alaturi merge cu nashul (fara bilet nu prea, ca nu are cum... nu sunt fraieri nashii). Intreb: nu este la fel de nedrept cand dai bani pe bilet si vagonul este miyerabil, neaerisit, ori esti transportat la destinatie cu viteza demna de Epoca de Piatra? 30...40 kmh? (de un tren accelerat?

Bine punctat Ionut ..Sa nu ma zicem de calatorii care au facut 30 de ore intre Tg Mures-Bucuresti macar sa le fi dat jumate din bani inapoi sau oamenii care au pierdut legaturii mai departe si avioane din cauza intarzierilor CFR...Bine ca de aplicat normele europene in privinta despagubirilor calatorilor provocate de intarzierea trenurilor au amanat-o cu 5 ani de scumpit bilete pot cu duiosenia Fmi-ului care or sa bage in faliment de tot calea ferata..

Inca un aspect care ma nemultumeste de ce la elevi, studenti si pensionari daca le da reducere de ce sa nu se dea de la rangul de accelerat in sus sau la trenuri personale la distante de peste 300 de km?..Ei nu ocupa tot un loc?Eu am avut somaj 4.4 mil mai putin decat un pensionar cu 7 milioane si nu am primit reducere..


Ultima editare efectuata de catre adrian78hd in Dum 03 Apr 2011, 15:27, editata de 1 ori
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 15:01

Faza asta cu FMI pute rau de tot la noi si sa va spun si de ce. Am vazut recent un documentar pe Discovery cum ca in Koreea(nu mai stiu care din ele) FMI a obligat statul sa investeasca masiv in calea ferata iar acum Korea are linie directa de mare viteza care rivalizeaza cu cea a Japonezilor. De ce in Romania cei de la FMI obliga CFR sa inchida linii? O politica exact pe dos fata de politica dusa in Koreea sau alte tari care au cerut ajutorul FMI.Sunt de acord ca CFR are pierderi dar nu din cauza ca are angajati multi sau infrastructura proasta ci din cauza ca asa zisa conducere este numita pe criteriu politic si avem la conducerea CFR cofetari,croitori,ginecologi....oameni numiti politic care nu au nici o treaba cu transportul pe calea ferata.Si de aici dezinteresul si managementul dezastruos din ultimii 21 de ani.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeLun 04 Apr 2011, 02:26

In multe statii nu se pot cumpara bilete si daca nu planifici din timp o calatorie si/sau cumperi bilet dus-intors daca accea statie este destinatia, esti cam obligat sa mergi fara bilet. Iar faza cu luatu la misto ca de ce ti-ai luat bilet pe trenuri persoanale, cunoscute ca rute unde se merge fara bilet nu cred ca e un caz izolat si eu am patit/vazut asa ceva.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitimeLun 04 Apr 2011, 08:41

Ce conditii? Poti pune vagoane cu plasme in interior, ca pana ar ajunge la capat de drum, sigur cineva avea grija sa le dea jos.
Am venit odata de la Iasi la Mures, dimineata fiind curate vagoanele. Pana am ajuns la Adjud, in alte compartimente erau deja seminte, ambalaje si flacoane pe jos...
Asta-i, ca si altele, serviciul public in Romania. O mizerie si o bataie de joc. Sa nu uitam insa ca pe Bucuresti-Brasov, Bucuresti-Constanta se pun cele mai decente vagoane, iar in rest, Doamne ajuta, noroc cu Ceausescu ca avem si noi niste vagoane albastre.

Adrian, la studenti este un carnet de cupoane roz, care iti da reducere 50% parca din pretul de accelerat, si se pare ca si de rapid, dupa cum am observat in vara cand am fost la Deva cu rapidu de Budapesta. In rest, ca elev, primesti reducere doar din "pretul de personal", la care se adauga loc, supliment de viteza care de fapt nu-i viteza, si alte tampenii specifice.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Continut sponsorizat





A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 314A : Oradea Est - Holod
» Becurile economice: pro şi contra
» Tigari electronice: Pro sau contra?
» Viteza mare pro sau contra ?
» Dej Călători (401)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: