Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra

In jos 
+20
iuli.hard
decward
DUAL
Luna
Silver
IonutCFR2009
Marius
Cobra
LanceR
RazvanCFR
membru inactiv
myster2008
Adrian78
Vitosa
alex.alexus.tm
AlexD
Amiralul
cortexedge
Nesebar
SULZERUL 0733
24 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5460
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeVin 01 Apr 2011, 23:18

Ar fi interesant de aflat sursa acestei informatii, deoarece, dupa ce am citit aici, am dat cateva telefoane la surse bine plasate si de incredere si mi s-a spus ca e o tampenie. N-am intrat pe site-ul CFR ca sa vad daca e postata aceasta informatie, dar, repet, nu e adevarata. Linia asta e considerata obiectiv strategic prin prisma legaturii pe care aceasta o face intre capitala tarii si portul dunarean Oltenita. Plus ca linia e a armatei, iar aceasta nu o vrea inchisa sub nici o forma.
Stiu ca, poate, unii dintre voi (nu dau nume, ca se supara Cortexedge Very Happy ) s-ar bucura sa vada linia asta inchisa sau desfiintata doar ca sa nu mai am eu despre ce discuta, dar dati-mi voie sa ma indoiesc de informatiile scrise mai sus.
Nu am scris cu rautate, sunt convins ca userul Karpaty a scris ce a auzit de te miri unde, dar nu toate zvonurile sunt si reale.
@adycfrbucuresti: cand scrii pe un forum incearca sa lasi deoparte limbajul de strada sau tip ''messenger'' si sa recurgi la scrisul corect din punct de vedere gramatical, ortografic si ortoepic. E un lucru de bun simt si arata faptul ca n-ai trecut prin scoala ca expresul prin halta. Formularea ''io'' sau ''yo'' e prea grosolana pana si pe messenger, dar pe un forum cu peste o mie de membri si sute de vizitatori e prea mult. Nu e cu rautate sau pentru scandal, e pur si simplu un sfat prietenesc si e valabil pentru toti cei care folosesc acest tip de limbaj.
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeVin 01 Apr 2011, 23:40

Nu am auzit ci am citit tot aici pe forum unde lista cu sectiile neinteroperabile a fost modificata in 30.03.2011 deasta nici pe cine ai sunat poate nu a aflat inca , dar lista a crescut cu multe linii care din interoperabil au devenit neinteroperabil , sectii care fac legatura cu resedintele de judet cum ar fi 915 , 511 , 804 , 509 au devenit neinteroperabile si vrei sa spui ca 801 e mai importanta decat aceste sectii ? Pai 801 la aceasta noua reconfigurare de lista cu sectiile neinteroperabile a fost introdusa , asta nu inseamna ca va fi inchisa doar ca va fi privatizata si in cazul asta trenurile militare cum spui tu vor putea circula foarte bine atat ca trenurile de calatori ori dispar ori vor fi facute de un privat , si sa nu spui ca nu e mai bine daca vine un privat si baga 5 trenuri pe zi fata de 2 cat sunt acum apoi o sa cred ca defapt circuli fara bilet si plangi dupa asta .

_________________
595423A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Bdeem_8496_aA calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Bdeem_8496_aA calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Bdeem_8496_a
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9164
Data de inscriere : 20/08/2008

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 00:50

Da mai Mitica, asta-i scopu' meu in viata. Laughing
Nu stiu cum ai dedus tu ca am ceva cu tine, dar in mod cert, nu pe o baza intemeiata.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5460
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 10:12

@Karpati: Pe forumul asta aberatia e la ea acasa, asa ca nu pun mare pret pe anumite informatii. In al doilea rand informatia asta nu apare pe site-ul CFR, asa ca da-mi voie sa nu cred in aceasta lista.
In privinta modului meu de calatorie pe sectie chiar nu ma intereseaza ce crezi tu sau altii despre mine. Atat ca e usor sa judeci o persoana dupa fapte comise de altii si fara sa cunosti omul respectiv, dar asta ne place noua romanilor sa facem: sa judecam si sa aruncam cu noroi in altii fara sa ne uitam la noi insine.
Revenind la subiect, mare parte din calatoriile mele pot fi dovedite cu biletele folosite de mine pe sectie. Bineinteles ca merg si pe blat, recunosc cinstit. Am mers, merg si voi merge ''cu nasul'' atat timp cat s-a putut, se poate si se va putea si nu numai pe Oltenita ci peste tot, atat cu personale, cat si trenuri de rang superior. Spre deosebire de altii, eu nu ma ascund si nu ma dau drept un sfant. Asta-s eu cu toate defectele si calitatile mele. Si, daca aveti vreo problema cu mine, datele mele sunt urmatoarele:
Tudose Dumitru, str. Primaverii nr. 334, com. Fundeni, jud. Calarasi.
E-mail: dumitru.tudose@clicknet.ro sau dumitrutudose.tudose57@gmail.com
Nr. telefon: 0727688362
ID-ul de mess e acelasi ca nick-ul de pe forum doar ca are un underline intre sulzerul si 0733.
Karpati te intreb ceva si sper sa raspunzi cinstit: TU N-AI MERS NICIODATA PE BLAT? Adica n-ai mers chiar niciodata ''cu nasul''?
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6328
Data de inscriere : 12/06/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 11:25

Prietene,nimeni nu are cu tine ceva!Zici ca mergi ciu nasu` si o sa mergi cit si unde se poate?
Crezi ca statul si prin el noi,trebuie sa finanteze calatoriile voastre?
Macar scuteste-ne de vaicareala asta cu sectia 801 ca se inchide ca se desfiinteza ... daca tot nu plateste nimeni bilet pe ea.
No
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:26

Amirale, stai tu linistit ca sunt aici pe forum o groaza care se dau usa de biserica si in realitate nu au mai luat bilet de ani de zile, daca iti spun procentul cred ca te crucesti offtopic Omul macar recunoaste si pentru asta trebuie respectat, nu a spus ca merge fara bilet ca asa vrea el ci merge ca SE POATE...e o diferenta.


Ultima editare efectuata de catre AlexD in Sam 02 Apr 2011, 12:30, editata de 1 ori
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:29

@ Sulzerul 0733

Ce s-ar intampla daca toti am avea mentalitatea ta, sa mergem cu nasu` atat timp cat se poate ? Intr-o luna de zile s-ar inchide tot si adio calatorii feroviare. Mai ai si nitel tupeu sa faci galagie ca de ce se inchide sectia, cand nici macar tu, care pretinzi a fi mare pasionat feroviar, care ``te droghezi cu trenuri`` , nu iti cumperi tot timpul bilet. Vorba colegului de mai sus ... De ce sa aibe de suferit platitorii de bilete, oamenii care circula cinstit din cauza unor blatisti ?!
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:43

alex.alexus.tm a scris:
@ Sulzerul 0733
De ce sa aibe de suferit platitorii de bilete, oamenii care circula cinstit din cauza unor blatisti ?!
Acum te intreb si eu ceva Smile. De ce controlorii permit asa ceva?Daca prind un blatist sau mai multi de ce nu ii dau jos din tren?Asa zisii calatori cinstiti de ce nu se iau de controlori sau de blatisti si stau ca prostii pe scaune si se uita?
In Viena daca arunci pe jos ambalajul de ca guma de mestecat imediat esti tras de urechi de alt cetatean si iti face observatie...in Italia e amenda 500euro pe loc sau 1000 dupa daca te prinde fara bilet in autobuz si asa mai departe exemplele pot continua...In romania ne vaitam toti ca nu e ca afara dar nu facem nimic sa imbunatatim lucrurile. In Anglia au iesit un milion de oameni in strada, in Grecia au iesit milioane in RO cativa pensionari asa ca in realitate povestea e alta.


Ultima editare efectuata de catre AlexD in Sam 02 Apr 2011, 13:04, editata de 1 ori
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:47

Ok, sa zicem ca protestez fata de atitudinile calatorului si a controlorului ... Si? Ce rezolv? Daca el vrea sa dea bani la nas, tot da, iar conductorul daca vrea sa primeasca , ii primeste. Nu sunt organ de politie/supracontrol/jandarm etc. sa pot sanctiona in temeiul legii astfel de fapte. O simpla mustrare verbala nu o sa ii impresioneze cu nimic.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9164
Data de inscriere : 20/08/2008

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:48

AlexD, ai facut cumva contabilitatea celor de pe forum sa vezi cati circula cu bilet si cati nu?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13902
Data de inscriere : 08/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: 801 Bucuresti Obor-Titan Sud Hm-Oltenita   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:50

Pentru ca in Romania legile sunt de rahat , cei cu bani scapa basma curata , e legea pumnului , coruptia e...in floare daca mai putem spune asa , deci...
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:54

alex.alexus.tm a scris:
O simpla mustrare verbala nu o sa ii impresioneze cu nimic.
Se poate rezolva foarte simplu: filmat cu telefonul, prezentat dovada sefului...concediat(ti) si cand o sa vada dragii mei controlori ca nu e de gluma ca o parte din colegii/tovarasii lor au fost dati afara ai sa vezi ce corecti o sa fie dupa aia cand o sa aiba frica ca oricand isi pot pierde locul de munca Smile.
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5460
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 12:59

Exact ce spuneam mai devreme: va place sa judecati omul fara a-l cunoaste. In primul rand, si acum ma repet, recunosc ca merg cu nasul, nu ma ascund dupa deget si nu sunt ipocrit ca altii. Raspundeti si voi sincer, care dintre voi n-a mers vreodata cu nasul? Nu va mai dati usi de biserici ca nu sunteti superiori fata de mine sau altii. Am spus mai devreme ca mare parte din calatoriile mele din ultimii ani( cca. 90 la suta) le pot dovedi cu bilete eliberate la casa, nu in tren, dar voua va place sa condamnati omul care va spune adevarul. Adevarul asta doare al dracului de tare, asa ca preferati ipocrizia. Singurul care apreciaza sinceritatea mea si care a ştiut sa citeasca mesajul meu anterior e AlexD, voi ceilalti sunteti judecatori, dar nu judecati bine. Oricum, eu imi sustin in continuare opiniile chiar daca pentru asta voi fi iar exclus de pe forum.
P.S. Da, ma droghez cu trenuri si sunt pasionat de ele nu pseudo-pasionat ca unii ce scriu doar ca sa se afle-n treaba.
Sa aveti o zi buna!
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 13:13

Un pasionat adevarat se respecta pe el insusi cumparandu-si bilet, dar si pe ceilalti. Daca am indraznit sa te critic, inseamna ca sunt pseudo-pasionat ?! Probabil te-ai asteptat sa te aplaudam pentru sinceritatea de care dai dovada. Si nu mai vorbiti in numele celorlalti ... ca si altii merg cu nasu` dar nu recunosc, ca doar ii judeca pe altii etc. ca nu aveti de unde sa stiti. Eventual luati aminte de aici: http://www.dinunghiopus.tk/wp-content/uploads/2011/01/Imagine13211.jpg

Un admin poate muta discutiile acestea la topicul potrivit.
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5460
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 13:58

Se pare ca intelegi numai ce vrei din mesajul meu. 90 la suta din calatoriile mele pe Oltenita le pot dovedi cu biletele de calatorie. Recurg la mersul cu nasul numai cand nu am bani de bilet, ca se mai intampla si asta. Unii dintre noi nu sunt asa instariti si nu-si permit multe lucruri. Eu de exemplu, ies din serviciu la ora 5 dimineata. Sunt microbuze la 20 min spre Frunzanesti, dar nu-mi permit mereu maxi taxi si sunt nevoit sa stau in gara pana la 08.40 cand pleaca trenul si ajung acasa la ora 09.30. Crezi ca imi convine ca, dupa 24 ore de stat in picioare, sa mai pierd inca 4 ore doar ca sa ma plimb cu trenul cand cu maxi taxi ajung in 20 minute acasa? NU, nu-mi arde, dar n-am incotro, sunt nevoit sa astept acel tren, dar nu ma astept ca tu sa intelegi asta. Nu vreau sa ma plang sau sa ma victimizez, dar asta e viata, nu toata lumea-si permite anumite lucruri. Din salariul pe care il iau, abia imi permit lucrurile strict necesare cum ar fi plata facturilor, rata la banca, mancarea de zi cu zi si tot asa. Stii tu oare ce inseamna sa nu-ti poti permite sa iesi in oras la un film, la o terasa cu prietenii sau alte lucruri din astea? Nu cred. Stii ce inseamna sa muncesti din greu doar pentru a supravietui la un nivel cat de cat acceptabil? Ma indoiesc de asta, asa ca mai bine ai tacea decat sa judeci un om fara sa-l cunosti
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
Continut sponsorizat





A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra Icon_minitime

Sus In jos
 
A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 314A : Oradea Est - Holod
» Becurile economice: pro şi contra
» Tigari electronice: Pro sau contra?
» Viteza mare pro sau contra ?
» Dej Călători (401)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: