Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Tigari electronice: Pro sau contra?

In jos 
+7
cortexedge
Shinkasen
TVlad
Nesebar
Balto
cristi CFR
kristi kkk
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7451
Data de inscriere : 25/08/2008

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 00:39

Ce parere aveti? Bineinteles ma adresez doar fumatorilor! Eu, dupa 20 de ani de fumat "normal', am trecut la vapat! Am 3 luni de cand am abandonat iarba dreacului dar i-am luat aburii! E mai ieftin, nu mai miroase asa urat si este mai ieftin! Ma costa 150 lei/luna fata de 700 lei cat dadeam pe Marlboro!
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 00:43

Eu zic sa treci la pasul urmator, adica sa te lasi de tot, o sa iesi in fiecare luna cu +150 lei in buget. Cool 

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7451
Data de inscriere : 25/08/2008

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 00:48

Eeee, nici chiar asa, doar un viciu mai am a21 , incep sa imbatranesc!
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 11:45

Oau, 700 de lei pe luna cheltuiai pe tigari?? Gandeste-te ca asta e aproape salariul multor romani. Gandeste-te ce ai putea face cu banii aia punandu-i deoparte, sunt totusi bani. Nu e usor dar daca esti ambitios poti renunta la ele, o sa fie mai bine pentru sanatatea ta si pentru bugetul tau. Si tigarile electronice contin multe toxine "artificiale" si nu-ti fac prea bine, mai bine renunti de tot, gandeste-te ca nu poti fi condus si comandat de tigari, esti mai puternic ca ele, tu decizi da sau nu. Parerea unui nefumator.  Wink Evident contra tigarilor indiferent ca-s normale sau electronice.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 12:00

Eu unu fumez 4-5 tigari pe zi , la servici cu colegii , mai fumez cand ies undeva sau cand pelc in calatoriile cu trenul . Am incercat si cea electronica dar nu este ca o tigare clasica deci nu am adoptat noua tigare care nu este ca asta clasica .
Multi pe care ii cunosc au aceeasi parere , cunosc persoane care au crezut ca asta e mai buna , ca asa se vor lasa de fumat dar dupa un timp au trecut iar pe tigarile clasice . La urma urmei fiecare cu viciile lui , nu mi se pare normal sa condamni pe cineva care fumeaza , sunt banii fiecaruia si face ce vrea cu ei .

_________________
595423Tigari electronice: Pro sau contra? Bdeem_8496_aTigari electronice: Pro sau contra? Bdeem_8496_aTigari electronice: Pro sau contra? Bdeem_8496_a
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8227
Data de inscriere : 16/01/2010

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 12:53

Hmmm, 700 de lei pe luna inseamna 8400 de lei pe an...84 de milioane vechi! Iti puteai cumpara un Canon 5d Mk II in fiecare an. Acum ca ai trecut la tigara electronica poti economisi 66 de milioane. O sa ai de un 7d; nu e el full frame dar merge Smile
A propos de tigari electronice, am vazut pe unii fumindu-le in metrou. Ma cam deranjeaza dar legea, ramasa in urma, nu prevede sanctiuni pentru ei asa ca nu au ce le face.
Sus In jos
Shinkasen

Shinkasen


Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 5938
Data de inscriere : 30/04/2009

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 14:19

cristi CFR a scris:
Eu zic sa treci la pasul urmator, adica sa te lasi de tot, o sa iesi in fiecare luna cu +150 lei in buget. Cool 

Adevarat, nicotina e un drog ca oricare altul, si faptul ca ai trecut pe aburii, nu face decat sa iti cresti doza, oricui ii recomand sa se lase de ele si de orice viciu, dar si eu am un viciu, unul mic Lipton Verde, contine tamina si cofeina desi in cantitati mici, dupa o perioada ma face sa ma simt cam bine.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 15:00

Eu am avut 3 colegi la facultate care fumau electronica in clasa, si pe coridoare. Mama, ce mai mirosea a caramel si a cirese dupa ei... Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 18:55

Legat de fumatori am avut un coleg de munca in perioada 2006-2009 venea la munca cu 2 pachete Pall Mall Albastru, un bidon de suc mountain dew 2,5 litri si 2 plicuri de 3in1. Pe primul il fuma tot, pe al doilea seara mai avea 3-4 tigari in el si tot asa zi de zi pana cand s-a oprit robinetul si a inceput sa cumpere tigari din talcioc ca erau mai ieftine dar la gust aproape ca cele care le lua de la chiosc.

Am un var care fumeaza un pachet in 3 zile, cand nu avea munca acum 3 ani de zile fuma un pachet intr-o saptamana, s-a lasat de ele doar 2 saptamani desi ar putea si acum sa se lase, dar nah asa e viata acum, anturajul rade de tine daca te lasi de fumat, mereu rad de el ca poate sa le lase dar nu vrea.

La mine in casa nu se fumeaza nici macar pe balcon sau la geam ( ma refer la musafiri ca in familie nu fumeaza nimeni ) in scoala generala fetele smechere fumau inca din clasa a 6-7 iar baieti la fel, la scoala profesionala confiscam tigari de la cei cu bani si le dadeam celor fara bani iar la seral stateau pahetele de kent pe banci si puteau sa-si ia fiecare si ala care avea si ala care nu avea si tot nu m-am luat de fumat.

Tigari electronice ?? La mine prin cartier, in anturajul meu sau pe la munca nu am vazut pe nimeni cu asa ceva, a fost oleaca febra aia atunci cand au aparut prima data dar acum e liniste toata lumea fumeaza vogue, kent dar cel mai populat este pall mall. Prin cartier se mai fumeaza si la bucata 0.80-1 leu/tigara o adevarat afacere pentru buticari care vind la bucata.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6721
Data de inscriere : 15/03/2012

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 22:00

Profit si eu de acest topic,si rog un fumator sa imi explice si mie de ce nu se poate lasa de fumat. De ce este/pare imposibila aceasta treaba,pentru ca eu nu reusesc sa inteleg.

Uitati,de exemplu,tatal meu,fumator inrait in trecut ( fiind sofer,se plictisea la volan,si baga cam 2 pachete pe zi,timp de vreo 20 de ani) a reusit sa se lase de fumat intr-o singura noapte. Credeti sau nu,seara a fumat,in din dimineata urmatoare,nu a mai pus tigara in gura.

Nefumator fiind,sunt sanse sa ma insel,insa eu consider ca treaba cu lasatul tine mai mult de vointa,sau cu alte cuvinte,de puterea de a-ti stapani si tine in frau organismul.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 22:12

Si maica-mea s-a lasat acum 3 ani, fara recidiva pana acum. A zis ca nu simte nicio nevoie de tigara.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7451
Data de inscriere : 25/08/2008

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 01:44

cortexedge a scris:
Eu am avut 3 colegi la facultate care fumau electronica in clasa, si pe coridoare. Mama, ce mai mirosea a caramel si a cirese dupa ei... Laughing
Eu am tot incercat diverse arome, m-am oprit la cea de Kent! Mai combin cu aroma de cafea sau vanilie!
@TVlad, astea nu-s daunatoare ca cele clasice, pe mine nevasta-mea nu ma mai lasa nici macar in balcon sa fumez, afara din scara! Acum nu-mi mai zice nimic, nu o deranjeaza!
@Spartan, si eu la fel zic de alcoolici, la mine pot trece luni fara sa gust un pahar de bere sau vin, tarie nu mai gust de ani-aici mi-am cam depasit cota si a intervenit suprasaturatia! La tigare nu e la fel, nicotina e mai periculoasa decat alcoolul, medicii spun ca sevrajul nicotinic se aseamana la scara mica cu cel al stupefiantelor! Pana in septembrie era obligatoriu 2 tigari pe ora! Acum consum cam 80 ml de lichid cu concentratie de 18% nicotina pe luna!
Legat de banii pe care i-am dat pe tigari, ehei e poveste lunga! Tatal meu, care nu a consumat niciodata alcool sau a fumat spune ca daca ar fi avut el pe mana banii pe care i-am dat eu pe tigari acum traia bine merci din dobanda la banca! Oricum, dupa 2007 cand au scumpit tigarile am redus treptat de la 3 pachete pe zi la 1,5 pachete! Fumez din 1993, de la 14 ani! Stiu ca nici tigarea electronica nu e prea sanatoasa dar sigur e mai sanatoasa decat cea clasica! Din cauza tigarilor mi-am dat demisia de la filarmonica din Craiova, eu am facut in liceu instrumente de suflat(corn si tuba Fa) si nu mai puteam sufla 2 ore in instrument, am ales sa fiu las decat sa inving un viciu!
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat
Alex Avram


Numarul mesajelor : 2610
Varsta : 29
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 8188
Data de inscriere : 20/06/2009

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 21:06

Nu prea inteleg unii oameni pe cuvantu meu:
Se plang ca dau prea mult pe prostiile alea de tigari si nici in ruptu capului nu ar renunta la ele!
Pai alea te imping spre moarte sau cancer!
Cand vad asemenea oameni ca baga *rost*i d-alea ca turbatii ca sa nu zic ca ce...imi vine sa le zic ceva de bine!
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8256
Data de inscriere : 18/04/2011

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 22:05

Oamenii ca oamenii, sunt maturi si fac chestia asta pe banii munciti de catre ei. Insa eu am boala pe copchii aia de pun tigara in bot la 16 ani ca sa se dea mari, ba le mai si spui sa nu mai fumeze ca dupa cine stie ce li se intampla. Pe langa asta mai sunt si batuti in cap si ii prind parintii, de unde rezulta o alta bataie. Dupa vin din nou afara si se jura ca nu mai pun botu' pe asa ceva. Dupa cateva zile ... hopa ... cu tigara in bot pe motivul ca " imi place fra', nu pot sa ma las. " Nu-l scarbesc pe Karpaty Malaxele cat ma scarbeste pe mine replica si atitudinea asta.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5605
Data de inscriere : 21/07/2012

Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitimeLun 13 Ian 2014, 23:45

dragi fumatori, explicati-mi va rog -pe un ton amical- care din urmatoarele este mai important:
1. dreptul fumatorului de a fuma (cu tot ce implica, inclusiv bolile cauzate de fumat)
2. dreptul nefumatorului de a nu fi afectat de fumatul altuia -dreptul la aer "curat"
cum vedeti si la restaurante, fumatori si nefumatori, care din acestea ar trebui sa aiba -hai sa zicem- rang superior? care ar trebui sa fie standardul si care abaterea de la standard?

am avut aceasta discutie de multe ori cu diferite persoane, si de fiecare data fumatorii si-au etalat "dreptul de a-si strica sanatatea" in defavoarea dreptului meu de a fi sanatos. eu sunt convins ca dreptul nefumatorului de a nu se lasa afectat de fumul tigarilor TREBUIE sa primeze. de ce? e simplu:

  • daca ALEGI sa fumezi inseamna ca intelegi riscurile asociate fumatului si le accepti.
  • daca alegi SA NU FUMEZI inseamna ca intelegi riscurile asociate fumatului si NU le accepti. atunci de ce sa fii obligat sa iti strici sanatatea in calitate de fumator pasiv?


eu sunt alergic la nicotina, de aceea pentru mine e un subiect la care nu ma las cu una cu doua. frate, daca vrei sa fumezi, eu nu te opresc, e dreptul tau constitutional. dar permite-mi sa-mi exercit dreptul la aer "curat", fara tuse si iritatii, fara lacrimi, doar aer curat
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tigari electronice: Pro sau contra? Empty
MesajSubiect: Re: Tigari electronice: Pro sau contra?   Tigari electronice: Pro sau contra? Icon_minitime

Sus In jos
 
Tigari electronice: Pro sau contra?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Becurile economice: pro şi contra
» Viteza mare pro sau contra ?
» A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: