Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alegeri prezidentiale 2014

In jos 
+35
mielutu zburator
COSTACHE MIHAIL
AlexD
cortexedge
Jhonyla
Sabik
alex.alexus.tm
Vlad
Shinkasen
92Dragos
IonutChircu
Adirmvl
NicuS
Katalyn
DUAL
gabrielcr
Re6/6
alexpopa
Adrian78
IonutCFR2009
Amiralul
c o r v i n
cristi CFR
Dr2005
allred
Alex Avram
atamanu
lapsanszkitamas
Spartan1948
Kogayon
Teodor
Nesebar
LanceR
dan tm
vatmanul
39 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Urmatorul
AutorMesaj
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 14, 2014 7:35 pm

Karpaty a scris:
Categoric, Mythodea, tu esti un copil si nu vreau sa o iei in nume de rau sau sa o percepi ca pe o jignire dar daca ar fi dupa mine nu as da voie celor sub 21 de ani sa voteze, ce stie acel individ de 18-19 ani ce e ala comunism sau ce presedinte e bun pentru tara ? Nu prea stie pentru ca la varsta asta de 18-19 ani de abea afli ce este viata si cu ce se mananca, repet, nu vreau sa o perceapa nimeni ca pe o jignire dar politica si treaba cu alegerile trebuie sa fie pentru persoane peste 21 de ani, atunci se considera individul matur, eu asa vad lucrurile .

Desigur, asta e părerea ta! Nu mă supăr!  Smile
Dar te anunț că nu trebuie să fii născut în perioada comunismului ca să știi despre ce vorbești. Încă există surse de documentare.
Și nu, nu trebuie să ai peste 21 de ani... ca să te consideri pregătit în a avea o opinie... Eu am învățat carte în școală, Karpaty... și nu doar în scoală.
Iar maturitatea niciodată nu va fi determinată de vârstă...
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 14, 2014 10:14 pm

Declarația lui Băsescu de astăzi... legată de incompetența voită cu care guvernul a organizat sistemul de votare în străinătate. Încă o dată îi dă clasă lui Victor Ponta!



Cu riscul de a supăra multe persoane... declarația de azi e un motiv în plus care, pe mine... personal, mă determină să spun încă o dată că îl admir și îl simpatizez enorm.
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeVin Noi 14, 2014 10:16 pm

Partea care mi-a plăcut cel mai mult... din declarație...

Ei spun că regimul Băsescu este odios. Am început mandatul în 2004. Din 2004 până în 2008 premier a fost Călin Popescu Tăriceanu. Din 2012 Ponta este premier. Să mai punem și 2009, cu PSD la guvernare. Opt ani din 10 au fost la putere.
Raportul pentru condamnarea comunismului, în 2006, a fost momentul în care s-a declanșat ura.
A trebuit să lupt cu ei să apară ANI. Poate își mai aduce aminte domnul Tăriceanu că vreo trei luni a refuzat să dea drumul la actul normativ legat de ANI și a trebuit să mă duc în ședința de guvern pentru ca legea ANI să treacă prin Guvern.
În condițiile în care nu am negociat cu ei justiția, sigur că li se pare un regim odios, dar este un regim care a pus pe picioare instituțiile statului. Așa-numitul regim Băsescu de zece ani înseamnă șapte ani cu Tăriceanu și Ponta prim-miniștri și un an cu PSD la guvernare. Nu știu dacă li se mai pare odios regimul.
A trebuit să vină Guvernul Boc să refacă echilibrele economince după dezastrul lăsat de domnul căruia îi duduia economia în cap când era criză economică profundă.
Pe sacrificiul lui Emil Boc are Ponta o situație care îi permite să mituiască românii cu bani direct de la buget.
Sus In jos
atamanu
V.I.P Member
V.I.P Member
atamanu


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 68
Localizare : Galati
Reputatie : 3989
Data de inscriere : 08/02/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 15, 2014 10:03 am

Declaratia sefului statului, (inca ) contine un adevar greu de ingurgitat si ignorat de " noul USL " aflat din start, in " ilegaliate "... Dar, ce sa-i faci, nu-i asa ? Politica este o " kurva " ( sau prostituata, daca rusinosul cuvant va fi sters de admin )... " Prestatoare de servicii sexuale " au fost de cand lumea. Nimeni nu se " ofusca " ( mai putin asa zisa " sfanta " biserica...cea mai " prestatoare " dintre toate..). In zilele acestea, insa, cu cat esti mai mare " kurva " cu atat esti mai adulata de catre " votacii " cu patru clase si ramasite stingere de IQ. Ieri, " madamele " si-au dat mana si s-au unit, pentru a-si impartii " centura ". Viorica, zisa Albaneza, Antonica, zisa Traseista , Cristinica, zisa Stirba , Cornelia, zisa Nebuna , Gabita, zisa Chilotara , Danuta, zisa Pitica , fiecare cu " fetele " lor, din subordine. Imensul " tractir " este organizat din umbra discret, de catre supremele kurve ( galactice, as putea spune, chiar ), Ilieasca zisa Tiganca si Adriana zisa Bombonica cu cele mai vechi " state de plata " si cele mai " experimentate " Biserica le-ar afurisii nitel, dar pana la urma, " inalt ", " mijlociii " si " scundele " fete bisericesti, tot oameni sunt iar pe la o " sindrofie ortodoxa " cu pretentii parca o " mica pata de culoare " jucausa, face bine la eliberarea stresului....Pop-ulimea, aplauda de fericire sperand si ea la " o bucatica de.....", salivand pofticios la nurii rozalii, fara a fi constienta macar o secunda ca este exclusa la " tarifare " din start. " Fetitele " nu se incurca cu " amarasteni " de teapa lor. Au avut nevoie de ei, doar pentru a mima democratia alegerilor... Amarastenii vor continua, dupa, sa se " bucure " pe mai departe tot de mana stanga, sau dreapta, ( dupa preferinte ) cu care au votat, dar oftand resemnati vor spune cu mandrie. " Mai curve ca a noastre, nu are " niminea " - prea bun, prea ca la tara noastra ...

Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8307
Data de inscriere : 24/05/2010

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeSam Noi 15, 2014 11:46 am

Ptr studentii au platit deja in Timisoara Smile Sa voteze comunismul.

_________________
IR 366 "HARGHITA" Brasov - Budapest Keleti

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Cats10

IRN 1946 Sighetul Marmatiei - Mangalia

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Cats_zpsc4hgwatz

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Cats11
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11131
Data de inscriere : 09/10/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 2:41 pm

Astazi se decide soarta noastra pe urmatorii 5 ani. Astazi vom primi cea mai dura veste din ultimii 10 ani. Daca data trecuta Basescu si Boc au avut grija sa nu ajungem mai rau ca Grecia astazi insa nu vom mai avea scapare iar rezulatatele le vom vedea cu totii din ianuarie prin majorarea multor taxe si impozite noi si cele mai dure sageti pe care le vom primi vor veni abia din vara. Sa vedeti iesiri in strada ce vor fi in 2015 daca astazi iese comunistul, eu inca mai sper la o minune. Stateam de vorba cu colegii aseara la munca, si dimineata la o bere la carciuma cu vecinii din cartier si toti spuneau ca vor vota cu Iohannis dar tot Victor Ponta va iesi presedinte, acum ce-o vrea Dumnezeu.

Ma uitam la ce se intampla in Diaspora, teama si frica mafi-Hotilor de a lasa lumea sa voteze pe cine vrea, teama ca nu va iesi "Iliescu" presedinte, manevrele si bataia de joc care sunt acum in Diaspora la sectiile de votare, dar cum am spus, poate rezultatele oficiale finale vor da castigator pe cine trebuie la fel cum s-a intamplat tura trecuta intre Geoana si Basescu.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 2:58 pm

Oricine o să iasă, Guvernul va fi ales din reprezentanţii majorităţii parlamentare. Iar majoritatea e a PSD. Deci ori Ponta, ori Iohannis, premierul o să fie tot o persoană agreată de PSD.

Preşedintele nu are competenţe în introducerea de taxe, mărirea/micşorarea salariilor, infrastructură.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
atamanu
V.I.P Member
V.I.P Member
atamanu


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 68
Localizare : Galati
Reputatie : 3989
Data de inscriere : 08/02/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 4:10 pm

Nu sunt fan Johannis. Faptul ca s-a incapatanat, ( nu cunosc motivele, poate-or fi parte de strategie ) pana in ultima secunda sa recunoasca ca in romania anului 2012 s-a incercat o lovitura de stat, ma face sa am multe retineri fata de viitoarea sa probitudine morala. Nimeni nu garanteaza ca in varianta in care ar iesi presedinte nu " ar da la pace " ( fortat de catre " penalii " aliantei ) cu PSD-izdele... Si totusi... As avea cea mai mare satisfactie sa vad " mitomanul galactic " aruncat la " cosul de gunoi al istoriei ". Asa sa-l ajute dumnezeul ateu al popilor cu altare " rosii ", ce au inlocuit sfanta cruce cu " trei trandafiri patati ".


Ultima editare efectuata de catre atamanu in Dum Noi 16, 2014 4:38 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 4:19 pm

Acum câteva minute am votat și eu. Smile

La TV se anunță 43% prezența la vot, până la ora 16.
Momentan e foarte bine. Vreau să cred că s-au mobilizat oamenii care au luat decizia corectă!
Vom vedea deseară în ce direcție se îndreaptă viitorul României.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6546
Reputatie : 12355
Data de inscriere : 09/07/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 4:23 pm

Am fost dimineata pe la 10:40 sa votez. Nu erau decat 3 persoane si cu mine 4 la sectia de votare. De unde scot astia 43 % nu stiu...
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11131
Data de inscriere : 09/10/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 5:46 pm

La sectia unde am votat sunt 8 blocuri cu 4 etaje cu 4-6 scari iar la ora 16.00 votase 1.064 persoane cifrele par a fi corecte.
Sus In jos
atamanu
V.I.P Member
V.I.P Member
atamanu


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 68
Localizare : Galati
Reputatie : 3989
Data de inscriere : 08/02/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 6:13 pm

@IonutCFR2009...in " republica bunea stancu " voturile ( fara numar, fara numar ) au fost exprimate, " liber democratic " inca de ieri...Astazi urmeaza doar sa fie " introduse la pachet ",in urne, aidoma de democratic... Si ca sa nu traiesti cu impresia ca am " oarece " cu domnia ta. In Galati, pana-n orele 12.00 ( orele favorite ale " nostalgicilor " cu alzheimer ) sa te fi ferit Alah, sa nu incuviintezi " mosalaii " ce cotcodaceau ostentativ, " parcati " in " gasti organizate "..." Numai cine nu-i roman, voteaza un caine de pagan "... Tocmai de aceea, jumatatea mea ( cea echilibrata ) mi-a interzis categoric sa ies la votare mai devreme de 16.00... Probabil ca le " fredonam " nitel " Moartea intreba de tine.. " pe la " carii si proteze " apoi, deveneam obligatoriu," sogor basist " la, latrina 3 ostracizat pe viata...
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 8:33 pm

"Dragi Romani,
Sunt Mihai Bendeac.
Unii ma cunoasteti.
Nu sunt nici prea destept, nici prea frumos, nici prea nicicum. Am o singura calitate. Dragostea publicului m-a invatat sa iubesc oamenii. Si asta e cel mai de pret dar pe care l-am primit vreodata. Si sunt recunoscator.
Sunt actor. Ma hranesc din bucuria voastra. Uneori exagerez. Alteori emotionez. Alteori va fac sa radeti. Dar sunt sincer cu mine insumi, cu parintii mei, cu fratele meu, cu prietenii mei, cu voi.
Inainte de orice, nu citi asta daca nu ai rabdare sa parcurgi pana la capat. Iar daca iti spui ”cine e asta sa-mi dea mie sfaturi”, ai dreptate. Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Si nici nu asta e sensul.
Vreau doar sa spun CE CRED. Ce am inteles eu din ceea ce am trait, din ceea ce am citit, din ceea ce am simtit.
Treaba, privita simplist, suna cam asa...
In iunie 1990, studentii, intelectualii, oamenii frumosi, au fost MACELARITI in Piata Universitatii de catre comunistii ”democrati” ce au confiscat revolutia romana.
Cum? Folosind hoarde de mineri turbati, cretinizati, alcoolizati. NU ERA VINA LOR! Si ei erau biete victime ale manipularii...
Incepand cu acea clipa, clasa politica a avut doua scopuri majore:
1. SA FURE
2. SA DISTRUGA EDUCATIA ROMANEASCA PENTRU A CREA ZOMBIE PE BANDA RULANTA, CUMPARABILI SI MANIPULABLI.
Le-a reusit intr-un grad periculos de ridicat.
E logic. Cati tineri inteligenti, pasionati, au ales in ultimii 25 de ani sa devina profesori pentru un salariu de *a*at? Foarte putini.
Din pacate, in acest moment, multi dintre profesorii de scoala generala si liceu din Romania (nu toti, atentie! exista exceptii sublime chiar), sunt niste semi-rebuturi, semi-docti, dictangii care scot cretini in ritm de mitraliera.
A existat insa o salvare nesperata. Iar aceasta salvare poarta doua nume: STEVE JOBS si MARK ZUCKERBERG.
Acesti doi inovatori au ajutat tari precum Romania sa evolueze. Sa se informeze. Sa comunice.
Felicitari! Daca ai citit pana aici, inseamna ca ai exercitiul lecturii.. Pe ceilalti i-am pierdut..
Minerii de ieri s-au transformat in Zombie de azi. Cine sunt ei? Ii cunoastem. De pe Youtube, de pe strada, de prin santurile de pe marginea drumurilor. Sunt cei care nu stiu unde se duce soarele noaptea. Sunt cei care isi concentreaza universul de cunoastere in fata ecranului TV. Sunt cei care nu pot lega 2-3 fraze. Sunt cei care, in loc de argument, folosesc flegma. Sunt cei care raspund cu greu sau, mai degraba, deloc la intrebarea ”Pe ce continent ne aflam?”.
Nu-i huliti. Nu-i urati! Caci nu e vina lor.
E vina mediului in care au trait. Iar acest mediu a fost creat voluntar, programatic, de catre o clica de ticalosi.
Sa nu ne mintim. Ei nu au culoare politica. Ei au trecut cu eleganta dintr-o barca in alta. Nu sunt mai multi corupti intr-un partid decat in celalalte. Doar ca un partid e mai mare. Numarul de corupti este direct proportional cu marimea partidului.
Si-atunci... Ce poate face AZI, in aceasta zi decisiva pentru noi toti, un om care vrea Binele.? Care vrea Frumosul. Care vrea Respectul.
E nedrept. Oricat de despotic ar suna... E nedrept ca votul unui om care a citit niste carti, care a vazut niste documentare, sa cantareasca la fel cu votul unui cetatean care crede ca soarele, noaptea, se ascunde de parsiv ce e, gen...
TREBUIE SA NE APARAM!
Nu avem incredere in niciun politician. Asta e.. Atat de putini Romani Frumosi se implica in viata politica.. Si nu ne implicam tot din cauza lor. Fiindca AU VRUT sa ne scarbeasca insasi ideea de politica!! Ca sa ne fie rusine sa spunem ”frate, eu vreau sa intru in politica!”
SI-ATUNCI?! CE DRACULUI FACEM?
Azi avem doua optiuni..
Pentru asta, exista doua considerente pentru omul inteligent, pentru romanul Frumos, ca sa faca o alegere cu minima speranta.
1. SA SE UITE PE PROFILUL VOTANTULUI FIECARUIA DINTRE CANDIDATI SI SA OPTEZE PENTRU CEL CARE ARE DE PARTEA LUI CAT MAI PUTINI ZOMBIE !!!!! ARE RELEVANTA !!!!
2. SA SE GANDEASCA BINE CARE DINTRE CEI DOI CANDIDATI E CEL MAI PROBABIL SA TRADEZE !!! DA, ATI AUZIT BINE ! SA TRADEZE ! SA-I TRADEZE PE CEI CARE L-AU AJUTAT SA AJUNGA IN FINALA ASTA, PE CEI CARE I-AU FINANTAT CAMPANIA, PE INTREAGA CLASA POLITICA SI, INCEPAND DE LUNI, SA SE ARUNCE IN BRATELE POPORULUI. IL VOM APARA NOI ! SA FIE FARA GRIJA !
Indiferent ce optiune ai, nu te rusina! Voteaza daca tu crezi ca alegerea ta e buna!
Rusineaza-te doar daca nu iubesti pe cei din jur.
Rusineaza-te doar daca iti doresti exclusiv binele tau si nu si pe cel al vecinului tau. Al colegului tau. Al romanilor tai.
Rusineaza-te daca votul tau este determinat de orice altceva in afara de constiinta si bun simt.
Cu dragoste,
Mihai Bendeac"


Ultima editare efectuata de catre Mythodea in Dum Noi 16, 2014 8:40 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 8:35 pm

Am gasit postarea de mai sus pe facebook...

Daca ar gandi mai multi ca el... ce bine ar fi.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11131
Data de inscriere : 09/10/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitimeDum Noi 16, 2014 8:46 pm

Una pesta alta ce parere aveti despre sondajele de ultima ora, cine credeti ca va iesi ? Se va repeta istoria de tura trecuta cu Geoana si Basescu cand PSD-isti erau siguri de victorie cu tot cu frauda pe care au facut-o iar la finalul numaratori voturilor au ramas cu buza umflata. Va mai aduceti aminte in seara aceea cand isi felicita sotia Geoana si a doua zi era suparat de moarte.

Atunci am pierdut 50 lei, daca votam si eu in afara orasului la orele 20:00 ma plimbam si cu microbuzul pana la Aricesti Rahtivani si nu trebuia sa arat poza sau alta proba ca am votat cu Geoana dar eu am fost la vot de dimineata si am pierdut cei 50 lei.

* Daca am sarit calul puteti edita partea cu detalii. Accept si avertismentul daca se considera ca am zis prea mult.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 18 Icon_minitime

Sus In jos
 
Alegeri prezidentiale 2014
Sus 
Pagina 18 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Alegeri 2019
» 106 : Pitesti - Curtea de Arges
» COLECTIA ,,MERSUL TRENURILOR DE CALATORI"
» Innotrans 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: