Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 excursie feroviara

In jos 
+3
Adirmvl
NicuS
fugera
7 participanți
AutorMesaj
fugera




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4072
Data de inscriere : 27/05/2013

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeDum 08 Sept 2013, 13:19

salut. as dori sa fac o excursie pana la muzeul de locomotive din Dej. as dori sa stiu unde este situat in Dej mai exact. dupa vizitare as vrea sa merg sa pozez si zona de triaj impreuna cu depoul. pot sa pozez asa pur si simplu sau imi trebuie aprobare de la cineva ca sa pozez? multumesc
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5411
Data de inscriere : 23/07/2012

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeDum 08 Sept 2013, 13:24

Muzeul e chiar in depou. De unde vii trebuie sa cobori in Dej Triaj si tot complexul e acolo: triajul, depoul si muzeul. Nu stiu sincer cum se face accesul pentru muzeu, dar cel mai ok ar fi sa vorbesti cu seful de tura sau chiar cu seful de depou ca sa pozezi in restul unitatii.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8293
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12942
Data de inscriere : 06/04/2012

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeDum 08 Sept 2013, 13:31

Cand am fost cu tudor_vl am cerut voie unui domn de acolo sa pozam. Drept sa-ti spun n-am idee ce functie avea, dar am putut poza in voie mai tot ce am vrut.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13654
Data de inscriere : 08/04/2009

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeDum 08 Sept 2013, 19:38

Depoul Dej nu se află în oraşul Dej, ci în comuna Cuzdrioara, în spatele gării Dej Triaj (sau Dej). În gara Dej Triaj opresc numai trenurile Regio. După ce cobori în gară trebuie să treci pasarela ce se află lângă clădirea gării şi ajungi la intrarea în depou/muzeu.
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8604
Data de inscriere : 10/06/2011

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeLun 09 Sept 2013, 15:14

Sau autobuzul numarul 1 din centrul Dejului, te lasa chiar la poarta depoului. Daca vii cu trenul la Dej Calatori, iei autobuzul numarul 2 pana in centru si de-acolo nr 1. Daca vrei, poti lua taxiul, costa 15 lei.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeLun 09 Sept 2013, 16:37

Si Deju mai are transport in comun ?? :shock: 
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20224
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25012
Data de inscriere : 17/08/2011

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeLun 09 Sept 2013, 18:16

Transport în comun, GPS, autotaxare şi validatoare electronice de AlienConcept, probabil şi automate de bilete...
Da' buba mare e că au retras Ikarusurile şi Dacurile şi au adus câteva BMC-uri mici, care nu prea fac faţă, la orarul ,,deosebit" de o maşină la 30 - 60 de minute.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristi_tgv

cristi_tgv


Numarul mesajelor : 206
Varsta : 43
Localizare : Banie
Reputatie : 4118
Data de inscriere : 07/10/2013

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeSam 26 Oct 2013, 22:52

Am 8370 Km pe CFR pana azi, doar anul asta, ofera cineva mai mult? Very Happy
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8293
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12942
Data de inscriere : 06/04/2012

excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeSam 26 Oct 2013, 23:43

6500-7000 am anul asta, dar nu vad legatura cu topicul.

Da, Katalyn, au. Si sunt destul de solicitate autobuzele alea mici. Cu Tudor am luat bilete dintr-o alimentara de langa muzeu, nu tin minte sa fi vazut si aparate pentru bilete. In schimb am prins control. Smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeDum 27 Oct 2013, 00:51

Intrucit era lamurita problema excurisei feroviare, dar topicul nu e blocat, a asimilat deplasarile pe calea ferata cu o excursie.
Ca sa nu mai deschida alt topic a postat aici. Asta e legatura.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitimeDum 27 Oct 2013, 05:54

nr de km hmmm, pana in 2012 facem si eu cateva mii bune de km, acum de cand cu criza si de cand nu mai am reducere nush cati am facut. Oricum de la 1 ian o sa tin si eu cont de nr de km care il fac pe cf.

Legat de transportul in comun la Targoviste de cand ma stiu, au fost taxatoare, te urcai pe la usa 3 sau usa 4 cumparai bilet pe care scria "Pastrati biletul pentru control" dar niciodata nu a venit controlul, mereu intrebam targovisteni daca exista controlori, la Sfantul Gheorghe cumparam bilet de la toneta sau de la automatul din centru si la fel nu am prins niciodata control apoi intr-o zi am facut blatul toata ziua in Sfantul Gheorghe.

La Buzau aceasi poveste canci control in schimb la Iasi 2 statii am mers cu 30-ul si au si venit 2 tineri, apoi pe bulevardul acela din Copou erau cu o dubita aveau actiune ( razie cum zic romani ) iar la Brasov deja am inceput sa cunosc cativa controlori, Focsani pauza controlori si nici la Pitesti nu am prins control. In schimb in Capitala daca vine controlul si afla ca esti din provincie si nu ai documente la tine cel mai ieftin scapi cu o atentie de cativa lei.

Revenim la nr de km pe cf am colegi la munca care fac intr-un an de zile si peste 60.000 km numai cu trenurile de calatori nu mai punem trenurile de marfa pe care le insotesc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





excursie feroviara Empty
MesajSubiect: Re: excursie feroviara   excursie feroviara Icon_minitime

Sus In jos
 
excursie feroviara
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 104 : Titu - Targoviste - Pietrosita
» Trenuri diverse
» 801 : Bucuresti Obor - Titan Sud Hm. - Oltenita
» MÁV-Ungaria
» Linia 513: Excursie FeRoviaRă Cacica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: