Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje

In jos 
+38
t1972
Laurentiu Ciobanu
spiderpc
dan tm
19jimmy84
mielutu zburator
impuls
M.I.C.I.
Ciprian.bucur.92
DUAL
liviulav33
boldalexandru
membru inactiv
intz
riciu
Traveller
popovici
TVlad
tudor_toma82
eu
Barzote
nenuandrei
Adrian78
Dr2005
lovekomotive
AlexD
Nesebar
Nk11
mi.tudor
cata
cristi CFR
jionutz
raoul
cristi ar
MariusM
IonutCFR2009
Vlad
COSTACHE MIHAIL
42 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15449
Data de inscriere : 06/03/2009

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeDum 27 Mai 2012, 17:03

@Traveller, pozele postate mai sus nu se vad.
@karpaty, unde se termina linia ferata la Snagov Plaja incep doua sate Gruiu si Nuci, sunt mult mai apropiate aceste sate sau comune de gara Snagov Plaja decat localitatea Snagov de statia Snagov Sat unde ai de mers de ti se uraste!
Ar putea circula un tren pentru navetisti nu numai pentru turisti. Adica un tren care pleaca dimineata din Snagov Plaja si se intoarce seara!
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 10/05/2011

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeDum 27 Mai 2012, 17:38

riciu a scris:
Sa nu uitam ca Snagov-ul este langa Bucuresti... unde snobismul este in floare.

Foarte corect , insa daca tot e snobismul in floare in Bucuresti nu pot decat sa cred ca o aburoasa ar avea mare succes macar in weekend , insa preturile si publicitatea sa fie pe masura snobismului . Daca stai asa si nu pui un tren turistic din care chiar sa faci bani avand la baza un management adevarat nici macar nu stii ce-ai pierdut . Romanul a fost fan tren si poate fi antrenat in acest sens , la noi lipseste entuziasmul si afacerea din placere , toata lumea se gandeste sa scoata profit in aceeasi zi daca se poate si nu da doi bani pe notiunea de hobby .
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5325
Data de inscriere : 28/12/2010

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeMar 29 Mai 2012, 00:56

Tren de navetiști spre Snagov sunt convins că nu ar avea niciun succes.

Ar merge o campanie de promovare a complexului Astoria alături de un tren turistic care să circule sâmbăta și duminica, iar la un bilet dus-întors București - Snagov să se dea intrare liberă în complexul Astoria.

Oricum Astoria stă destul de bine, am fost de două ori primăvara asta la Astoria cu bicicleta și aveau destui clienți.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeMar 29 Mai 2012, 01:41

Astoria e cam departe de gara Snagov.
Pentru navetişti... cel mult cei din Căciulaţi, care nu ar trebui să mai dea 7 - 8 RON pe dubă până în Bucureşti. S-ar putea pune două perechi pe zi, care să ia navetişti şi din Otopeni (din celebrul PO Aeroport h.), că CFR nu ştie să atragă călătorii de acolo.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5325
Data de inscriere : 28/12/2010

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 31 Mai 2012, 00:11

Astoria e cam la 800 de metrii de gara Snagov. nici 2 stații de tramvai de mers pe jos..
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15449
Data de inscriere : 06/03/2009

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 31 Mai 2012, 09:07

Da, iar drumul este superb! Seamana cu aleile asfaltate care se gasesc prin Padurea Baneasa. Cu copaci inalti pe o parte si de alta a drumului unde se simte aerul curat iar racoarea este la ea acasa chiar si in zilele caniculare de vara! Multi doritori de racoare nici nu mai prefera sa intre in Complexul Astoria! Raman in padure pentru odihna, relaxare si eventual pentru un gratar! Se simt mai bine la umbra decat sa faca plaja si baie in incinta complexului!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 31 Mai 2012, 14:20

Complexul e în paragină, nu cred că se mai poate face baie în el (piscina oricum e concesionată pe ochi frumoşi unui SRL). Cel mult e folosit complexul pentru făcut grătar, dar cine vine cu grătarul vine cu maşina... şi tot cu maşina ar veni şi dacă ar fi tren, pentru că e cam greu să te cari 800m cu grătarul în spinare şi cu sacii de cărbune şi cu mâncarea.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5325
Data de inscriere : 28/12/2010

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeDum 03 Iun 2012, 13:02

Dr2005 a scris:
Complexul e în paragină, nu cred că se mai poate face baie în el (piscina oricum e concesionată pe ochi frumoşi unui SRL). Cel mult e folosit complexul pentru făcut grătar, dar cine vine cu grătarul vine cu maşina... şi tot cu maşina ar veni şi dacă ar fi tren, pentru că e cam greu să te cari 800m cu grătarul în spinare şi cu sacii de cărbune şi cu mâncarea.

La începutul lui Mai piscina se umplea cu apă. Deci probabil se mai poate face baie.
Sus In jos
Barzote




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 4659
Data de inscriere : 30/12/2011

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 11:50

Am facut ieri o plimbare prin padurea Snagov si la un moment dat am intersectat calea ferata dintre Snagov si Snagov Plaja .
Am constat cu stupoare ca lipsea o bucata de sina de aprox. 10 m.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/255/trenal.jpg/
Sus In jos
intz




Numarul mesajelor : 4
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4395
Data de inscriere : 20/09/2012

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 24 Sept 2012, 09:10

Am facut si eu o calatorie in zona prin luna iulie. Am vazut mai multi arbori si stalpi aplecati peste linie in padure, de-a lungul DJ101B, iar la trecerea de nivel cu calea ferata de pe DJ101B, in apropierea complexului Astoria, o portiune din aceasta fusese asfaltata.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 15 Oct 2012, 10:53

Barzote a scris:
Am facut ieri o plimbare prin padurea Snagov si la un moment dat am intersectat calea ferata dintre Snagov si Snagov Plaja .
Am constat cu stupoare ca lipsea o bucata de sina de aprox. 10 m.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/255/trenal.jpg/

Pai, probabil vreun localnic a avut lipsa acuta de fier si a luat-o la recomandarea medicului, pt a-si intari organismul. :d
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 48
Reputatie : 6496
Data de inscriere : 10/10/2009

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 15 Oct 2012, 19:13

Feroviarul a scris:
Barzote a scris:
Am facut ieri o plimbare prin padurea Snagov si la un moment dat am intersectat calea ferata dintre Snagov si Snagov Plaja .
Am constat cu stupoare ca lipsea o bucata de sina de aprox. 10 m.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/255/trenal.jpg/

Pai, probabil vreun localnic a avut lipsa acuta de fier si a luat-o la recomandarea medicului, pt a-si intari organismul. :d

Unde sunt pedepsele capitale??? Poate par diabolic, dar nu este mai diabolic sa demontezi o sina periclitand siguranta feroviara ( chiar daca sectia este in conservare, asta nu inseamna ca, hai sa dam iama la ciordeala!!) decat sa-i implantezi ,,talibanului" ( nume dat etnicilor romi care fura fier vechi si care devin deosebit de periculosi cand sunt prinsi fiind inarmati) un 7,62 direct in frunte si pusa familia sa plateasca glontul??? Dar nu ar fi la fel de corect sa-i pui in fata plutonului de executie pe criminalii in serie, pedofili, violatori, sabotori si traficantii de droguri si carne vie???? Dar nu ar fi si mai corect, pedeapsa pe viata pentru coruptie si trafic de influenta??? Dar nu si mai bine ar fi sa se aplice munca in folosul comunitatii/companiei impotriva vandalilor care rup, taie, scrijelesc, picteaza, mazgalesc si devasteaza locomotivele/ ramele si vagoanele CFR??? Pusi sa repare ce strica sa stearga ce au mazgalit si sa aseze la loc ce au deranjat??? Fi-r-ar mama ei de lege, ca prea blanda este...Cati bani frumosi s-ar scoate din amenzile aspre daca s-ar tripla sau cvadrupla....Cata ordine s-ar reinstala pe reteaua feroviara mioritica...!!! Daca nu poti civiliza gloata oficial cu frumosul, exista si varianta neoficiala cu ciomagul sau condeiul!!!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20495
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25380
Data de inscriere : 17/08/2011

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 15 Oct 2012, 19:23

Off-topic: pedeapsa cu moartea nu prea mi se pare normală în epoca asta. În schimb, aş prefera să fie reintrodusă munca obligatorie pentru toţi deţinuţii apţi medical de aşa ceva. Nu muncă silnică la canal, ci 8 ore pe zi, 40 de ore pe săptămână, 21 zile concediu pe an, dar să fie obligatorie, iar toţi banii să intre în bugetul puşcăriei (desigur, să se cotizeze la pensii, şomaj, CAS). Că aşa... merg la pârnaie şi stau ca la hotel pe banii noştrii.
Când un discriminat specializat în furturi de componente CF o să ia 4 - 5 ani de muncă pentru un şurub furat şi vreo 10 pentru un cupon de şină şi nu se alege cu 1 leu din toată treaba asta o să se gândească de 50 de ori înainte să mai fure până şi un grăunte de nisip de lângă CF.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 48
Reputatie : 6496
Data de inscriere : 10/10/2009

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 15 Oct 2012, 21:02

Ai dreptate Dragos...Insa cand viata si siguranta feroviara este periclitata, sincer, pentru cateva zeci de oameni morti si raniti, prefer o ,,zburatoare" neagra sa fie pusa la zid si mangaiata cu Kalasnikoavele. Ganditi-va ca asteptati in gara rude de la sute de km, pe care nu le-ati vazut de ani de zile...In loc sa va bucurati la o masa in familie, cu un vin bun, muzica buna si voie buna in general, bucurandu-va de vizita celor dragi, afli ca trenul cu care veneau rudele, a deraiat din cauza...furturilor unor componente ale aparatelor de cale si afli cu stupoare ca rudele, cei dragi in general sunt morti ( DOAMNE APARA SI PAZESTE!!! Nu doresc asta nici dusmanilor, dar...punem raul inainte...), din cauza acestor entitati din genul ,,Corvus", familia ,,Corvidae" ce reactie ai??? Ce simti??? Eu unul,...consider acesti discriminati, cauze pierdute, prin vaditul lor concurs, constienti fiind cand refuza proiectele de reintegrare in societate si actiunile statului de a-i redresa...Nu ai cu cine face treaba! Nu ai pentru cine si nu ai penru ce!!! Eu zic ca inasprirea drastica a legilor in Romania ar fi solutia repararii laturii stricate a societatii romane!...Sa fiu tolerant??? Nu! Cand eu voi fi tolarat in tara asta, atunci mai vorbim,....Ori mie nu-mi convine sa muncesc, sa contribui la stat si cand doresc sa beneficiez de serviciile statului, constat ca niste TOLERATI ai statului imi atenteaza GRATUIT, la bunastarea mea, DISTRUGAND-O, in timp ce eu PLATESC acel serviciu, in afara de ce platesc statului impozite, taxe si alte acareturi.
Bun,..imi cer scuze de off-topic!
Revenind...Acea linie spre Snagov-PLaje ar merita totusi inclusa intr-un program de revitalizare. Macar data unor privati care sunt dispusi sa faca treaba...nu sa o distruga!!! Ori asa lasata de izbeliste,...ma tem ca o sa creasca panselute si papadii in locul sinelor...!!!
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6551
Reputatie : 12367
Data de inscriere : 09/07/2009

705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitimeLun 15 Oct 2012, 21:30

Nu e lasata de izbeliste. A fost inchiriata de TFC.
Sus In jos
Continut sponsorizat





705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: 705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje   705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
705 : Caciulati - Snagov Sat - Snagov Plaje
Sus 
Pagina 7 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Snagov Plaje (706)
» Căciulaţi (700)
» Caciulati (700)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 700-
Mergi direct la: