Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cea mai buna calatorie cu trenul

In jos 
+25
enstendhal
DPS
AndiCFR
Adisoft1991s
Vlad
Adrian78
AndreiStefan
Tomi13leu
alliens
Spartan1948
NicuS
Ionutz
andreikiki
Nesebar
060-EA078
cortexedge
Alex Avram
razvan - trenuri
bogdan srl
pannonia express
LocoMania
The Legend
mariuskl
didinul
Amiralul
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeMier 13 Feb 2013, 09:42

Vlad a scris:
La Pietrele Albe ar trebui refacuta linia directa ca sa se poata circula cu viteza stabilita.

Pai jumatate e scoasa din ea si macazu din capul Y ..Ar putea face una din liniile 1 sau 2 directa..
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeMier 13 Feb 2013, 09:48

Nu am stiut ca au scos macazul de la intrare dinspre Petrosani. Cand am fost ultima data pe acolo inca era.
Ar fi o varianta si asta cu transformarea liniei 2 in linie directa.
Sus In jos
Adisoft1991s
V.I.P Member
V.I.P Member
Adisoft1991s


Numarul mesajelor : 1133
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5796
Data de inscriere : 30/09/2011

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Mar 2013, 20:16

Astazi cand ma intorceam dela Bucuresti, intr-o si superba senina, intr-un tren regio ii povesteam unui prieten cum am vazut anul trecut intr-o zi senina de vara munti, el nu ma crezut, la un moment dat dupa ce am plecat din Statia Chiajna dela etajatul 26-16 mergand spre Domnesti, prietenul meu se uita pe geam cand zarii Munti Carpati in toata splendoare lor,se vedea pe crestele lor zapada, a ramas masca. Mentionez ca ne-am uitat pe geam pana la mine la tara (Radoesti) si se vedeau la fel de bine. pacat ca nu am putut surprinde in mers cu camera mea poze, daca aveam un aparat Dslr Smile
Sus In jos
http://Www.Depozituldereduceri.Blogspot.RO
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8560
Data de inscriere : 10/06/2011

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Mar 2013, 20:24

Nu-ti trebuie DSLR,trebuie sa stii cateva reguli de fotografiere..
Sus In jos
Adisoft1991s
V.I.P Member
V.I.P Member
Adisoft1991s


Numarul mesajelor : 1133
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5796
Data de inscriere : 30/09/2011

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Mar 2013, 20:44

Andi in mers nu aveam cum. ca nu prea imi stabilizeaza imaginea.pacat ca nu am filmat Sad
Sus In jos
http://Www.Depozituldereduceri.Blogspot.RO
Vizitato
Vizitator




Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 21 Mar 2013, 22:27

adisoft1991s a scris:
Astazi cand ma intorceam dela Bucuresti, intr-o si superba senina, intr-un tren regio ii povesteam unui prieten cum am vazut anul trecut intr-o zi senina de vara munti, el nu ma crezut, la un moment dat dupa ce am plecat din Statia Chiajna dela etajatul 26-16 mergand spre Domnesti, prietenul meu se uita pe geam cand zarii Munti Carpati in toata splendoare lor,se vedea pe crestele lor zapada, a ramas masca. Mentionez ca ne-am uitat pe geam pana la mine la tara (Radoesti) si se vedeau la fel de bine. pacat ca nu am putut surprinde in mers cu camera mea poze, daca aveam un aparat Dslr Smile
Muntii se vad chiar si din Bucuresti exista cateva poze facute de pe cladiri inalte ale capitalei in care se zaresc muntii Bucegi sau ce aveti pe aci in Dolj muntii Parang se vad de dupa 30 Km in Nord ul judetului,la Filiasi sau Melinesti (comuna)
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7367
Data de inscriere : 27/04/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 21 Mar 2013, 22:59

Cam asa ceva, de pe lacul Ciurel:
Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Img4671m
Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Img4673mu
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
enstendhal




Numarul mesajelor : 12
Reputatie : 3542
Data de inscriere : 10/09/2014

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 11 Sept 2014, 15:58

Cea mai frumoasa calatorie cu trenul pe care am facut-o eu este Sibiu-Rm. Valcea. Defileul Oltului este superb, iar cel mai potrivit vehicul pentru aceasta ruta este un automotor Desiro sau chiar un tren "clasic" (cu conditia ca vagonul sa fie salon, pentru ca peisajul sa poata fi admirat). Gara Lotru este unul dintre cele mai frumoase locuri vazute vreodata de mine.
Calatoria visurilor mele este traversarea Alpilor cu EC162 "Transalpin" Zurich-Graz prin trecatoarea Arlberg.
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1285
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6376
Data de inscriere : 27/06/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 11 Sept 2014, 18:42

Fiecare are ideile lui despre frumos/bun si nu le comentez pe ale altora. Subliniez ca vorbesc la persoana intai(a).

Pentru mine cea mai frumoasa calatorie cu trenul este cea la vagon clasic (compartimentat), fara aer conditionat, dar cu geamuri culisabile. Apreciez foarte mult liniile cu joante. De asemenea nu apreciez deloc ramele si automotoarele si urasca mizeria albastra, ma scuzati sageta albastra... Mi-a scapat.

Imi plac zonele: Caransebes - Resita Nord, Oravita- Anina, Sfantu Gheorghe - Beclean pe Somes, Salva - Sighetul Marmatiei, Siculeni - Onesti, Targu Jiu - Simeria, Salva- Gura Humorului, Huedin -Alesd, Bod- Vanatori, Sibiu - Ramnicu Valcea, Campia Turzii - Apahida, Balota - Orsova. Cele scrise cu litere italice sunt din punctul meu de vedere deosebite.

Din cele desfiintate sau care nu au apartinut CFR calatori: Crasna - Husi (la mine are valoare sentimentala), Baile Sovata - Tirimia Mures (atat valoare sentimentala cat si frumusetea peisajului), Valea Vaserului (atat cat se mai poate circula pe acolo).
Sus In jos
mihaitzateo




Numarul mesajelor : 106
Localizare : Bucuresti,linia 300
Reputatie : 3644
Data de inscriere : 12/09/2014

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeSam 13 Sept 2014, 15:24

Mie cel mai mult mi-a placut o calatorie de la Sibiu la Brasov,cu personalul.
Stateam pe partea cu Fagarasii.Adica cum te uiti in partea in care merge trenul,spre Brasov,la geamurile din partea dreapta.
Era o vreme de se vedeau varfurile,printre nori.
Privelistile sunt de vis,mi-ar fi placut ca trenul sa mearga un pic mai incet.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeSam 13 Sept 2014, 18:53

Subscriu, si eu am mers pe Sibiu-Brasov si mi-a placut mult Very Happy

Alte rute frumoase pe care am fost: pe M400 care cred ca este cea mai frumoasa magistrala (Brasov-Tg Mures - defileul Toplita-Deda absolut fenomenal), Brasov-Sighisoara iarasi mi-a placut.

De asemenea o ruta mai scurta dar foarte frumoasa: Brasov-Zarnesti Very Happy

Valea Oltului iarasi frumoasa, am mers cu 2802 Bucuresti-Sibiu si chiar cand se lumina de ziua am ajuns acolo Very Happy

Totusi preferata mea de pana cum ramane M 400 Brasov-Tg Mures.
Sus In jos
gabrielcr

gabrielcr


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 44
Localizare : Craiova
Reputatie : 4131
Data de inscriere : 01/07/2013

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 09 Oct 2014, 15:37

Trasee care mi-au placut si pe care le-am facut cu trenul (intre anii 1996-1999 cand am avut timpul liber necesar):

M201 Ramnicu Valcea - Podu Olt
M202 Targu Jiu - Petrosani
M900 Drobeta Turnu Severin - Caransebes
M502 Ilva Mare - Suceava
M912 Craiova - Segarcea
M210 Barabant - Zlatna
M915 Caransebes - Resita
M300 Campina - Brasov
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 09 Oct 2014, 15:51

201 ; 202 ; 502 ; 210 etc NU sunt M, M vine de la Magistrala si Magistrale sunt doar 200 ; 300 ; 400 ; 500 ; 600 ; 700 ; 800 ; 900 atat .
Restul sectiilor sunt linii principale si secundare, in cazul asta 201 ; 202 ; 502 se incadreaza la liniile principale iar 210 la linie secundara .

_________________
595423Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Bdeem_8496_aCea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Bdeem_8496_aCea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cea mai buna calatorie cu trenul
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» Semnale luminoase
» Semnalizări
» MATERIAL RULANT TFG si TFC

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: