Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cea mai buna calatorie cu trenul

In jos 
+25
enstendhal
DPS
AndiCFR
Adisoft1991s
Vlad
Adrian78
AndreiStefan
Tomi13leu
alliens
Spartan1948
NicuS
Ionutz
andreikiki
Nesebar
060-EA078
cortexedge
Alex Avram
razvan - trenuri
bogdan srl
pannonia express
LocoMania
The Legend
mariuskl
didinul
Amiralul
29 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6328
Data de inscriere : 12/06/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeDum 08 Aug 2010, 19:16

Astea ar fi de afara
http://www.incont.ro/turism-extern/cele-mai-spectaculoase-calatorii-cu-trenul.html
La noi care ar fi?
Sus In jos
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6271
Data de inscriere : 31/08/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeLun 09 Aug 2010, 17:31

Sunt destule, pacat ca nu sunt foarte multi cei care apreciază aşa ceva. Salva - Sighet, e fabuloasă secţia, Ilva Mică-Suceava ... sunt mai multe cu potenţial de pitoresc deosebit, dar cred că s-a mai discutat despre asta pe-aici.
Sus In jos
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5538
Data de inscriere : 25/07/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeLun 09 Aug 2010, 23:41

Prin Romania sunt cateva zone prin care iti doresti sa mergi cu trenul datorita frumsetii. Pe Defileul Oltului, Defileul Jiului si mai ales intre Orsova si Drobeta Turnu Severin (sa tot mergi printre munti si Dunare e superb, mai jos am o poza care dovedeste asta Smile )

Ar mai fi si linia dintre Vatra Dornei si Suceava, o linie care mi-a facut placere sa merg, am luat un personal special din Suceava pana la Vatra Dornei pentru a putea admira peisajul (mergeam catre Timisoara, aveam tren si mai tarziu)

Si acum poza de care vorbeam (probabil ca mai multi au poze din zona respectiva):

Cea mai buna calatorie cu trenul Imaginea1105.th
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 29
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6250
Data de inscriere : 03/08/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeLun 09 Aug 2010, 23:51

intradevar pe la vatra dornei e mirific peisaju dar si de la Caransebes la craiova e foarte fain iara
Sus In jos
LocoMania

LocoMania


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5024
Data de inscriere : 15/08/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeSam 21 Aug 2010, 11:10

Cea mai spectaculoasa portiune pe care am parcurs-o la noi cred ca a fost cea dintre Bumbesti si Livezeni. Dar sa stiti ca mie imi place sa merg oriunde cu trenul. Anul trecut m-a incantat pur si simplu un drum cu personalul intre Craiova si Bucuresti. A durat 5 ore si am avut chiar si un soricel in compartiment, dar eu sunt un nostalgic si imi plac mult trenurile din perioada comunista. Cel mai tare urasc inter cityurile pe timp de vara. Mi-e foarte frig in ele si raman mereu cu o uscaciune in gat de la aerul conditionat.
Sus In jos
http://noptisizile.blogspot.com/
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5583
Data de inscriere : 25/02/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeSam 21 Aug 2010, 11:32

Parerea mea e diferita: dupa ce ani la rand am transpirat vara in trenuri, si ni se lipeau toate de banchetele din polivinil incinse, acum in sfarsit avem AC, si vagoane confortabil si climatizate pe IC (chiar si pe R, sau A), la fel ca in orice tara civilizata... Eu personal sunt foarte multumit.

In vara anului 2003, am circulat aproape in fiecare saptamana de la Bucuresti la Brasov, pe vremea cand se lucra intre Bucuresti si Campina, si trenul facea 4 ore. Era foarte neplacut sa stationezi 30 min in mijlocul campului, si sa bata soarele in compartiment cand afara erau 35 grade. Pe vremea aceeaa, singurele vagoane climatizate erau AVA 200 de pe trenurile internationale si Alstom cl. 1. Cand nimeream un AVA 200 climatizat, era ziua mea norocoasa...
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6005
Data de inscriere : 16/11/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeSam 21 Aug 2010, 11:40

LocoMania a scris:
Cea mai spectaculoasa portiune pe care am parcurs-o la noi cred ca a fost cea dintre Bumbesti si Livezeni. Dar sa stiti ca mie imi place sa merg oriunde cu trenul. Anul trecut m-a incantat pur si simplu un drum cu personalul intre Craiova si Bucuresti. A durat 5 ore si am avut chiar si un soricel in compartiment, dar eu sunt un nostalgic si imi plac mult trenurile din perioada comunista. Cel mai tare urasc inter cityurile pe timp de vara. Mi-e foarte frig in ele si raman mereu cu o uscaciune in gat de la aerul conditionat.
E foarte bun aerul conditionat...sunt momente cand trebuie oprit pe timp de noapte...ieri am calatorit cu rapidul Corona si era un frig in vagoane (12-14 grade celsius),iar controlorii erau de negasit...abia pe la Miercurea Ciuc au aparut si l-au oprit...
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3149
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7963
Data de inscriere : 26/05/2011

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Unde consider eu ca este frumos cu trenul in Romania :   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeMar 28 Iun 2011, 12:38

In Romania datorita vegetatiei si reliefului este frumos sa mergi cu trenul MAI ALES INTRE MAI SI SEPTEMBRIE, pe cat posibil pe timpul zilei.

Dar totusi cele mai frumoase linii pe care am fost sunt intre localitatile (ordinea este aleatorie) :

- Campina - Brasov
- Brasov - Sibiu - Arad, Brad - Ineu
- Ramnicu Valcea - Sibiu; Simeria - Targu Jiu
- Balota - Caransebes (daca s-ar face cale ferata intre Orsova si Moldova Noua ar fii super deoarece este o zona intre muntii si Dunare de granita - am fost pe acolo si mi se pare una dintre cele mai frumoase din tara, desigur pe sosea)
- Oravita - Anina
- Sighisoara - Brasov, Razboieni - Oradea
- Sfantu Gheorghe - Siculeni - Saratel; Salva - Sighetul Marmatiei + linia mocanitei langa Valea Viseului;
- Onesti - Siculeni, Buzau - Nehoiasu, Piatra Neamt - Bicaz, Suceava - Ilva Mica - Salva
- Constanta - Mangalia, Medgidia - Tulcea.

CAM ACESTE LINII PE CARE LE-AM STRABATUT DE CATEVA ORI MI SE PAR CELE MAI FRUMOASE.

In aceste zone sa mergeti cu personale ca sa le "savurati"" din plin frumusetea.

:abur:
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat
Alex Avram


Numarul mesajelor : 2610
Varsta : 29
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 8178
Data de inscriere : 20/06/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeVin 10 Feb 2012, 19:38

Cea mai buna calatorie cu trenul este una pe VALEA PRAHOVEI!
PAREREA MEA!fiindca acolo ai ce sa vezi frate.......vezi tot lantul muntos plus crucea de pe CARAIMAN! :TDD: :AA16: :AA16: :AA16: :AA16: :AA16: :AA16:
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9164
Data de inscriere : 20/08/2008

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeVin 10 Feb 2012, 19:59

Ai iesit vreodata din bucuresti?
valea prahovei e o ruta mediocra, nimic spectaculos. Strange niste bani, cere acordu parintilor si baga o tura pe Valea Jiului, Saratel-Suceava si eventual Sighet, desi pe ultima nu am fost si ai sa vezi ca valea prahovei se ascunde.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
060-EA078




Numarul mesajelor : 326
Reputatie : 5459
Data de inscriere : 04/05/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeVin 10 Feb 2012, 20:19

Valea Prahovei pana prin anii '60 era o zona intr-adevar spectaculoasa ! Chiar recent am avut ocazia sa admir niste imagini de prin '68 cu linia proaspat electrificata, iar peisajul era splendid ! Erau constructii foarte putine, iar cele ce erau erau de foarte bun gust si se incadrau perfect in peisaj, datorita pozitionarii lor. Astazi Valea Prahovei este din pacate o mizerie din cauza baietilor destepti care au trantit vile peste vile ori pe unde i-a taiat capul. Poze frumoase insa, se mai pot face. Altfel, este o banalitate.

Daca vrei sa admiri din tren peisaje impresionante, iti recomand cu caldura, Oravita-Anina, Mestecanis, Ghimes-Caracau, Sighet, Podu Olt-Piatra Olt sau Simeria-Tg Jiu, defileul Dunarii si desigur Ciceu-Deda.

Pentru poze, oricare sectie e impresionanta daca stii sa le faci. Am vazut poze foarte frumoase, chiar si pe banala, M800 :

http://transport-in-comun.ro/trenuri/le/seria40/40-0486-7-Poarta-2010-04-18-04.jpg

http://transport-in-comun.ro/trenuri/le/seria40/40-0217-6-2010-05-08-004.jpg

http://transport-in-comun.ro/trenuri/le/seria43/43-0105-7-Poarta-2010-04-18-05.jpg

Daca faci poze gen stfp, nu-i nevoie sa cheltui bani si timp ca sa ajungi pe una dintre aceste sectii. E suficient peronul garii !
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9164
Data de inscriere : 20/08/2008

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeVin 10 Feb 2012, 20:54

Ciceu-Deda si Ciceu-Onesti iar sunt niste sectii extraordinare. Ingineria la ea acasa in constructia respectivelor linii.
Chiar si Razboieni-Cluj e mai spectaculoasa decat Valea Prahovei...

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeVin 10 Feb 2012, 23:01

Categoric valea Prahovei nu se compara cu multe alte linii mult mai spectaculoase cum ar fi Salva-Sighet , Oravita-Anina , Valea Oltului si Jiului , linia 501 si 502 , Strehaia-Caransebes , Sfantu Gheorghe-Saratel ...........

_________________
595423Cea mai buna calatorie cu trenul Bdeem_8496_aCea mai buna calatorie cu trenul Bdeem_8496_aCea mai buna calatorie cu trenul Bdeem_8496_a
Sus In jos
andreikiki

andreikiki


Numarul mesajelor : 83
Varsta : 35
Localizare : BRASOV/TRIAJ
Reputatie : 5383
Data de inscriere : 19/11/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeJoi 01 Noi 2012, 13:01

e frumoasa zona deda-toplita si voslobeni-iz. oltului
Sus In jos
andreikiki

andreikiki


Numarul mesajelor : 83
Varsta : 35
Localizare : BRASOV/TRIAJ
Reputatie : 5383
Data de inscriere : 19/11/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitimeJoi 01 Noi 2012, 13:02

intr copsa mica si sibiu iar e frumoasa zona
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cea mai buna calatorie cu trenul Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul Icon_minitime

Sus In jos
 
Cea mai buna calatorie cu trenul
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» Semnale luminoase
» Semnalizări
» MATERIAL RULANT TFG si TFC

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: