Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cea mai buna calatorie cu trenul

In jos 
+25
enstendhal
DPS
AndiCFR
Adisoft1991s
Vlad
Adrian78
AndreiStefan
Tomi13leu
alliens
Spartan1948
NicuS
Ionutz
andreikiki
Nesebar
060-EA078
cortexedge
Alex Avram
razvan - trenuri
bogdan srl
pannonia express
LocoMania
The Legend
mariuskl
didinul
Amiralul
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7738
Data de inscriere : 16/04/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Noi 01, 2012 1:26 pm

Valea Prahovei e frumoasa fiindca muntii sunt foarte semeti...si ies frumos in poze mai ales dimineata...insa in rest, vorba lui cortex, nu e ingineria ca in alte parti, valea este larga, intens urbanizata. Per ansamblu este frumos, insa dupa parerea mea, d.p.d.v. feroviar, sunt multe zone mai frumoase.

Imi place si zona tunelurilor de la Predeal, si Valea Timisului pana la Darste.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5366
Data de inscriere : 23/07/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Noi 01, 2012 1:40 pm

Cele mai frumoase sectii pe care am mers pana acum ar fi:
-Siculeni-Onesti(Adjud)
-Suceava-Vatra Dornei
-Bicaz-Piatra Neamt(Bacau)
-Gura Humorului-Cacica

Tot niste zone interesante mi s-au parut intre Vulpasesti si Piscu Rusului pe sectia Roman-Buhaiesti(linia merge chiar prin mijlocul padurii iar vara ai impresia ca se formeaza un tunel in jurul trenului), intre Ruginoasa si Sirca pe linia Iasi-Pascani si chiar intre Fetesti si Medgidia.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6710
Data de inscriere : 15/03/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 04, 2012 11:05 am

NicuS a scris:
Cele mai frumoase sectii pe care am mers pana acum ar fi:
-Siculeni-Onesti(Adjud)
-Suceava-Vatra Dornei
-Bicaz-Piatra Neamt(Bacau)
-Gura Humorului-Cacica

Tot niste zone interesante mi s-au parut intre Vulpasesti si Piscu Rusului pe sectia Roman-Buhaiesti(linia merge chiar prin mijlocul padurii iar vara ai impresia ca se formeaza un tunel in jurul trenului), intre Ruginoasa si Sirca pe linia Iasi-Pascani si chiar intre Fetesti si Medgidia.

Bicaz-Piatra,pe linia ferata,nu are un peisaj extraordinar. Mai apoi...de ce ai pus "Bacau" acolo ?Very Happy Sunt 60km inter cele doua orase.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5366
Data de inscriere : 23/07/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 04, 2012 11:36 am

Mie personal mi-a placut, asta poate si pentru ca nu am mers pe multe sectii de munte. Am vrut sa scriu toata sectia, dar zonele mai interesante sunt intre Bicaz si Piatra (deci pana la Bacau e continuarea).
Sus In jos
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5233
Data de inscriere : 27/06/2011

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 04, 2012 11:29 pm

Suceava - Vatra Dornei - Ilva Mica
Salva - Viseu -Sighetu Marmatiei
Sibiu - Vintu de Jos
Orsova - Carabseves
Oravita - Anina
Siculeni - Onesti
Targu Jiu - Subcetate
Oradea - Ckuj Napoca
Sfantu Gheorghe - Dej
Ramnicu Valcea - Sibiu

Ordinea e aleatoare...
Sus In jos
Tomi13leu

Tomi13leu


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 35
Localizare : Oradea/Petrosani
Reputatie : 5320
Data de inscriere : 07/04/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 06, 2012 8:33 pm

Cele mai frumoase trasee pe care am fost sunt:

Lugoj-Ilia
Berzovia-Oravita
Sacuieni Bihor-Sarmasag-Jibou-Dej Calatori
Salva - Sighetu Marmatiei
Sibiu - Vintu de Jos
Oravita - Anina
Targu Jiu - Simeria
Oradea - Cluj Napoca
Ramnicu Valcea - Sibiu(asta fiind ultima vizitata si am ramas impresionat de inginerii care au construit o cale ferata pe un traseu asa dificil)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeDum Feb 03, 2013 11:32 pm

in Octombrie am fost la Timisoara cu IR 1693 la clasa a 1 a care a fost "confortul privilegiat"?
ambele toalete pline pana la jumatate de urina
sosire in Timisoara la ora 23.30 in loc de 21.15 doar ca la Poarta Hm un marfar a agatat firul de tensiune si l-a rupt
asta a insemnat o stationare de 2 h in Domasnea Cornea HM
CFR Calatori:
Simply surprising
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6710
Data de inscriere : 15/03/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 04, 2013 10:34 am

cristi_tgv a scris:
in Octombrie am fost la Timisoara cu IR 1693 la clasa a 1 a care a fost "confortul privilegiat"?
ambele toalete pline pana la jumatate de urina
sosire in Timisoara la ora 23.30 in loc de 21.15 doar ca la Poarta Hm un marfar a agatat firul de tensiune si l-a rupt
asta a insemnat o stationare de 2 h in Domasnea Cornea HM
CFR Calatori:
Simply surprising

In caz ca nu ai citit titlul,zice ca aici postezi cea mai BUNA calatorie,nu cea mai rea.
Sus In jos
AndreiStefan
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 1799
Varsta : 106
Localizare : Constanta
Reputatie : 6026
Data de inscriere : 22/12/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 04, 2013 2:08 pm

Am eu una buna pentru voi: in ianuarie 2005 am plecat la Buzau ca sa ma intalnesc cu o prietena si in acelasi timp cu fosta iubita.Am plecat dimineata cu P de Buzau drumul fiind super.P.S:eram imbracat mai mult de primavara pentru ca la Constanta era frumos si cald pentru perioada aceea.Am stat toata ziua in Buzau iar seara mi-am luat bilet spre Constanta la Acceleratul de Suceava.Undeva dupa ora 22 la megafon se aude ceva de genul:"Trenul Accelerat....directia Suceava...la linia 4".Atat.Nestiind pe-atunci MT am crezut ca-i trenul meu asa ca m-am urcat in el cand a sosit.Dupa cateva minute trenul a plecat(repet,nestiind MT am crezut ca-i trenul meu si ca voi ajunge mai devreme acasa).Surpriza mare cand prima oprire nu a fost in Faurei ci in Ramnicu Sarat.Smile) La Focsani 'shit just got real' iar controloarea cand a sosit la mine si i-am dat biletul mi-a zis ca am gresit trenul,ca eu de fapt sunt in Acceleratul 1653 Bucuresti Nord-Vatra Dornei Bai.A inceput un luuuung proces de negociere cu ea deoarece vroia sa imi ia toti banii pentru km ramasi pana la destinatie iar eu mai aveam doar 350000 de lei la mine.Mi-a zis ca fie ii dau banii si continui drumul fie cobor la Adjud si raman acolo pana noaptea urmatoare cand vine Suceava-Constanta.Bineinteles ca nu am fost ne*un sa accept asa ceva asa ca dupa negocieri aprige a acceptat sa ma duca intr-un compartiment din vagonul de clasa 1 si sa stau cuminte acolo pana la destinatie.P.S.2: aveam o buna prietena in Dorna atunci iar cand eram pe peronul din Buzau am facut un mic misto de ea la telefon spunandu-i ca ma urc in tren si vin la ea(habar nu aveam ca si asa o sa se intample).Ei si-acum lucrurile devin interesante: cu 3 minute inainte ca trenul sa opreasca in Roman peste mine intra 3 tigani,fosti puscariasi,si ma fura de tot ce se poate fura.Unul a sarit inainte sa opreasca trenul in gara pe partea opusa a garii si a nimerit intr-o unitate militara sau ceva de genul iar ceilalti au sarit din mers.Norocul meu a fost ca vagonul in care eram a oprit exact in dreptul TF Roman.Ciudat faptul cum ca acei 3 tigani au venit direct la mine din tot vagonul ala.Si mai ciudat este ca dupa ce am anuntat TF-ul iar ei s-au urcat in tren si au mers pana la Suceava cu mine ca sa imi ia datele si sa le zic tot ce s-a intamplat,apare seful de tren tocmai de la capatul trenului intrebandu-ma mirat cum s-a intamplat asta.De unde stia el ce am patit eu tocmai de la capatul trenului decat daca nu era mana-n mana cu tiganii aia?La Suceava s-a shimbat partida asa ca noul sef de tren m-a lasat tot acolo.Vreau sa zic ca a fost minunat drumul de la Suceava la Dorna.Canapeaua din compartiment frigea atat de tare incat nu puteai sa stai pe ea iar peisajele inzapezite bucovinene sunt de-a dreptul superbe.Si uite asa am ajuns dimineata in Vatra Dornei fara bani,telefon si geaca si imbracat ca de primavara iar afara erau sub -10 grade si zapada pana la genunchi.Frumos nu-i asa? Laughing Mi-am recuperat lantisorul de la gat,geaca si telefonul totusi chiar in ziua respectiva dupa ce m-am intors la Roman ca sa-i indentific pe tigani(batuti rau de tot cu lemnele de foc de catre politistii de la TF).Iar in Roman am mai stat inca o zi pentru ca a doua zi trebuia sa merg cu tiganii si politistii la judecatoria din Piatra Neamt ca sa se inceapa procesul de urmarire penala si etc.Mama mea a venit dupa mine ca a fost nevoie de actele telefonului ca sa dovedim ca e al meu,lantisorul l-au gasit aruncat in boschetii din fata sediului TF iar mama mea a ramas falimentara dupa experienta asta.Smile) TF-ul a vrut sa ne plateasca drumul spre Constanta a doua seara dar maica-mea nu a fost de-acasa si asa ne-am platit drumul iar o calatorie Constanta-Buzau de cateva ore s-a transformat intr-o ditamai experienta de 3 zile. Laughing Nu o consider rea desi mi s-au intamplat atatea,o consider frumoasa pentru ca asa am descoperit Bucovina desi am stat doar cateva ore si asa m-am indragostit nebuneste de zona aceea,mai ales de la Campulung Moldovenesc incolo,dar in special de Vatra Dornei.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6710
Data de inscriere : 15/03/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 04, 2013 2:46 pm

O intamplare de povestit nepotilor Laughing . Dar da,intr-adevar,zona Bucovinei,este superba.
Sus In jos
AndreiStefan
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 1799
Varsta : 106
Localizare : Constanta
Reputatie : 6026
Data de inscriere : 22/12/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Feb 04, 2013 2:49 pm

Si inca ce intamplare. Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 13, 2013 2:21 am

acum vreo 2 saptamani craiova - petrosani
in afara ca mi a intrat scaunul in fund 4h30 min X 2 adica @ 9 ore a fost ok
data viitoare nu ma mai pun pe Regio mai sus de Tirgu Jiu
plecat la 03.06 din craiova si intors la 18.30 m am saturat de zacut in tren Very Happy
bine piesajul pe defileul Jiului e de fiecare data mai spectaculos ca ultima data
daca s ar merge cu un 60km/h pe tot defileul s ar trece o idee mai repede,faci o eternitate Simeria - Tirgu Jiu
totusi 3 ore pt 130 de km mi se pare bataie de joc
vine o viteza de 40 de km/h strigator la cer !
linia nu e asa periculoasa de la baru mare incolo...
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6710
Data de inscriere : 15/03/2012

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 13, 2013 8:43 am

Nu te plange,odata am avut plecarea la ora 7:25 din gara Aradul Nou,si am ajuns la destinatie 23 de ore mai tarziu,in statia din Piatra Neamt.Aici mai pun la socoteala doua ore de fereastra in Iasi,si 3 ore de fereastra in Bacau,in intervalele orare,aprox 21-23 (Iasi),respectiv 02-05 ( Bacau).
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23445
Data de inscriere : 05/10/2010

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 13, 2013 9:29 am

cristi_tgv a scris:
acum vreo 2 saptamani craiova - petrosani
in afara ca mi a intrat scaunul in fund 4h30 min X 2 adica @ 9 ore a fost ok
data viitoare nu ma mai pun pe Regio mai sus de Tirgu Jiu
plecat la 03.06 din craiova si intors la 18.30 m am saturat de zacut in tren Very Happy
bine piesajul pe defileul Jiului e de fiecare data mai spectaculos ca ultima data
daca s ar merge cu un 60km/h pe tot defileul s ar trece o idee mai repede,faci o eternitate Simeria - Tirgu Jiu
totusi 3 ore pt 130 de km mi se pare bataie de joc
vine o viteza de 40 de km/h strigator la cer !
linia nu e asa periculoasa de la baru mare incolo...

Pe defileu nu se poate circula cu viteza mai mare 50km/h este suficient atata timp cat s-ar scoate cele 2 restrictii de la intrare in Strambuta dinspre Livezeni si s-ar schimba liniile din st Pietrele Albe unde se circula cu 15km/h
De la Baru Mare se circula cu 80km/h pana la Subcetate si de acolo cu 95km/h cel mai rau este ca timpii de mers cresc fara nici o justificare in fiecare an
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13609
Data de inscriere : 08/04/2009

Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 13, 2013 9:34 am

La Pietrele Albe ar trebui refacuta linia directa ca sa se poata circula cu viteza stabilita.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cea mai buna calatorie cu trenul   Cea mai buna calatorie cu trenul - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cea mai buna calatorie cu trenul
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» Semnale luminoase
» Semnalizări
» MATERIAL RULANT TFG si TFC

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: