Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA

In jos 
+11
lifetec
ionutz85
andreikiki
Spartan1948
tudor_vl
COSTACHE MIHAIL
Nesebar
get.
cardinal
AlexD
rizelgeorgel2004
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeVin 26 Oct 2012, 22:32

Sfaturi pentru o calatorie buna, nederanjata de intarzieri:

- Niciodata sa nu calatoriti Bucuresti - Constanta cu trenuri care vin mai de departe de Bucuresti. (oricum nu veti ajunge la timp)
- Niciodata sa nu mergeti la Brasov cu trenul ce vine de la Constanta (invers se poate)
- Nici un tren Arad - Bucuresti, Satu mare/Baia mare/Oradea/Cluj - Bucuresti NU VA AJUNGE LA TIMP in Gara de Nord
- Nici un tren Bucuresti - Cluj/Oradea/Satu mare/Baia mare/Arad nu va ajunge la timp la destinatie.
- Niciodata sa nu calatoriti de la Craiova la Bucuresti cu 1822
- Incercati sa evitati la maxim ruta Brasov - Blaj, acolo se lucreaza la greu, de la noul mers se va calatori cu o ora in plus.
- Daca vreti sa calatoriti la Arad, cea mai scurta si mai rapida ruta este Bucuresti - Craiova - Timisoara - Arad, chiar daca schimbati si mergeti din TM cu Regio, tot ajungeti mai bine si mai repede.
- Daca veti calatori din Satu mare/Baia Mare/ (sau Budapesta) spre Brasov, alegeti trenurile pe ruta Dej - Deda - Brasov.
- Daca vreti sa calatoriti din Bucurest/Brasov la Targu Mures, alegeti ruta prin Deda, nu prin Razboieni
- Daca mergeti sau va intoarceti de la Galati alegeti ruta prin Urziceni, nu prin Buzau.
- Pe distanta Titu - Bucuresti (nu si invers) asteptati-va la intarzieri.
- Daca mergeti de la Cluj la Oradea/Dej/Satu mare/Baia mare sa NU LUATI trenurile care vin de la Bucuresti
- Pe rute pe care circula Trenuri Internationale, ar fi de preferat sa le folositi, deoarece au prioritate la incrucisari.
- Daca schimbati trenul in Bucuresti, Brasov sau Cluj, luati-va CEL PUTIN O ORA ca timp intre trenuri.
- Daca veniti in weekend de la munte spre Bucuresti, NICIODATA sa nu folositi 1746
- Daca mergeti din Bucuresti la Oradea cu 1745 pana la Cluj (sosire 15.07), puteti sa va luati bilet la legatura la IR 362 (5 minute legatura), e clar ca il veti pierde, insa veti primi gratuit loc si diferenta de rang la trenul IC de 17.11.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeVin 26 Oct 2012, 22:37

Atunci unde sau cand sa iau trenul? Pe 801, Titan Sud-Oltenita?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeVin 26 Oct 2012, 22:45

Cateva precizari la mesajul lui rizel :

liniuta 3 - IR 1642 Baia.Mare-Buc.Nord intotdeuna ajunge la timp in Buc.Nord poate 5 min sa le intarzie pe la intrare in Buc.Nord stand la semnal.

liniua 10 - Cum trenurile Buc-Galati si retur is putine se poate alege si ruta pe Buzau.

penultima liniuta - Ce treaba are IR 1746 ?? Cumva acuma e tren ghinionist ca a murit fata aia la Buftea ?? sau pentru faptul ca vine intarziat ??
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeVin 26 Oct 2012, 23:09

Probleme cu intarzierile sunt de fapt la trenurile ce strabat distanta Blaj - Sighisoara - Brasov.
Referitor la trenul Bucuresti - Galati, cele ce traverseaza Ploiesti sud - Buzau au intarzieri datorita unor restrictii si incrucisari in acea zona.
Trenul 1746 vine de la Satu Mare zilnic cu minim o ora intarziere, in acest caz trenurile din Brasov care pleaca si sosesc la orele stabilite raman R3008, Ir 1583 si Ir 1622.
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3197
Reputatie : 8414
Data de inscriere : 08/04/2010

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeVin 26 Oct 2012, 23:43

pai Galati B prin Urziceni sunt doar IC urile (nici nu opresc in Urziceni)
IR urile toate merg prin Buzau
aseara IR Bucuresti Marasesti, 1551, a avut 50 minute intarziere in Buzau
in schimb, IR 1553, B Buzau, doar 10 minute


Ultima editare efectuata de catre cardinal in Vin 26 Oct 2012, 23:46, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeVin 26 Oct 2012, 23:45

iar intarzierile sunt aproape de sfarsit caci lucrarile la linie intre Valea Calugareasca si Sahateni ( nu stiu exact intre ce stati ) sunt aproape de final maxim 1 luna mai dureaza.
Sus In jos
get.




Numarul mesajelor : 165
Reputatie : 5062
Data de inscriere : 24/12/2010

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeSam 27 Oct 2012, 16:07

E groaznic sa mergi cu trenul de la Oradea la Bucuresti si invers. Mai ales cu 1741-2.
Cand am ajuns pe 25 in Bucuresti, aveam 75 de minute intarziere, iar 1631 avea doar 20!!!!!
Pai de ce am ales trenul care pleaca mai devreme?! Ca sa ajung si eu mai devreme! Cand colo... am pierdut legatura spre Craiova.

Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeSam 27 Oct 2012, 16:37

Cand mai faci manevra asta sa mergi spre Craiova dinspre Brasov, ia Regiotransul. Chiar si cu 2 ore intarziere il prinzi din Brasov venind cu 1742, iar daca vii cu 1632 chiar si cu 1 h 30 intarziere tot il prinzi, si merge direct Craiova.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeSam 27 Oct 2012, 16:39

Pentru Craiova-Oradea si retur , mult mai indicat este sa mergi pe valea Jiului cu 1823/1824 pana la noul mers ca pe urma e mai nasol .

_________________
595423SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Bdeem_8496_aSFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Bdeem_8496_aSFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Bdeem_8496_a
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeDum 28 Oct 2012, 18:10

@rizelgeorgel2004:
Mi-ai dat ideea cu mesajul tau de a deschide topicul acesta: ,,SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA'' pentru ca noi membri acestui forum dar si vizitatorii sa putem fi tinuti la curent cu unele probleme aparute pe unele sectii sau pentru a evita sa circulam cu unele trenuri care creaza disconfort prin diversele neplaceri cauzate de materialul rulant sau de mersul defectuos al unor trenuri.

Vin si eu cu doua precizari:

-Incercati sa evitati sa calatoriti cu trenuri de rang inferior intre Bucuresti Obor si Fetesti. Va sunt asigurate 60 pana la 120 minute intarziere! Daca totusi nu aveti alta solutie, intraramati-va cu rabdare si luati cu voi apa, mancare, reviste, integrame, ziare, si alte obiecte cu care sa va petreceti timpul liber!! Very Happy carti de joc, piese si table de sah, table, etc.

-Daca doriti sa calatoriti de la Ploiesti la Urziceni, evitati trenurile 71XX. Acestea sunt formate din automotoare Malaxa, linia este facuta valuri, iar distanta in km fiind prea mare si scaunele fiind din plastic la automotoare va alegeti cu o calatorie zdruncinata. Eu am circulat acum cateva zile, controloarea bagase caldura la maxim, la un interval de 20 de secunde motorul facea ca mitraliera vreo 3 secunde (nu stiu de ce!) iar cand am coborat parca eram pe alta planeta! Very Happy Simteam ca imi fuge pamantul de sub picioare.





Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Dum 28 Oct 2012, 19:17, editata de 1 ori
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6106
Data de inscriere : 04/05/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeDum 28 Oct 2012, 18:33

Daca calatoriti in weekend de la Brasov la Cluj cu IR 1745 sa nu va bazati pe locul primit pe bilet. Aproape intotdeauna locul respectiv va fi ocupat.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6721
Data de inscriere : 15/03/2012

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeDum 28 Oct 2012, 18:39

tudor_vl a scris:
Daca calatoriti in weekend de la Brasov la Cluj cu IR 1745 sa nu va bazati pe locul primit pe bilet. Aproape intotdeauna locul respectiv va fi ocupat.

Asta se intampla in orice tren din tara,in special locurile de la geam,sunt ocupate. Eu mereu trebuie sa fac "ordine" in ceea ce ma priveste.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeDum 28 Oct 2012, 23:15

COSTACHE MIHAIL a scris:

-Daca doriti sa calatoriti de la Ploiesti la Urziceni, evitati trenurile 71XX. Acestea sunt formate din automotoare Malaxa, linia este facuta valuri, iar distanta in km fiind prea mare si scaunele fiind din plastic la automotoare va alegeti cu o calatorie zdruncinata. Eu am circulat acum cateva zile, controloarea bagase caldura la maxim, la un interval de 20 de secunde motorul facea ca mitraliera vreo 3 secunde (nu stiu de ce!) iar cand am coborat parca eram pe alta planeta! Very Happy Simteam ca imi fuge pamantul de sub picioare.




Exact prin aceeasi situatie am trecut si eu cand am mers cu malaxa intre Pitesti si Piatra Olt sau intre Valcea si Piatra Olt , praf domne praf , evitati pe cat posibil mersul cu malaxa !

_________________
595423SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Bdeem_8496_aSFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Bdeem_8496_aSFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Bdeem_8496_a
Sus In jos
andreikiki

andreikiki


Numarul mesajelor : 83
Varsta : 35
Localizare : BRASOV/TRIAJ
Reputatie : 5393
Data de inscriere : 19/11/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeJoi 01 Noi 2012, 23:31

si 1746 intarzie in fiecare zi in brasov maxim 30 minute.mai ales trenurile care vin din teius intarzie
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5715
Data de inscriere : 27/08/2009

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitimeLun 05 Noi 2012, 22:28

Un mega like petru cei ce posteaza aici.
Evit trenul pentru o calatorie pana la cluj napoca
Sus In jos
Continut sponsorizat





SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA Icon_minitime

Sus In jos
 
SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cea mai buna calatorie cu trenul
» INTREBARI SI RASPUNSURI
» Intrebari raspunsuri sfaturi
» Revista presei (partea I)
» Semnalizări

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: