Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 105 : Golesti - Campulung - Argesel

In jos 
+40
AndreiCFRBucuresti
seby1998
didinul
lifetec
alliens
Luna
vatmanul
AeroX
cristi CFR
marius664
Adirmvl
Amiralul
NIKU24
dan tm
Luca tgv
Katalyn
Adrian78
Vitosa
cristy79
mielutu zburator
razvan - trenuri
ldh80
Teodor
Razvan Tudor
Nesebar
Dr2005
alex.alexus.tm
boldalexandru
Vlad
Radu
mihaiuc
ana imfinity
TVlad
tudor_toma82
loryjonel
IonutCFR2009
kristi kkk
COSTACHE MIHAIL
MariusM
myster2008
44 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Urmatorul
AutorMesaj
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeDum 19 Sept 2010, 16:45

Traficul liniei Golești - Argeșel în 1995-1996:

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 105-1

În acea perioadă(cam până prin 1999), majoritatea trenurilor de pe această rută erau ținute de PRV Golești(!) și alcătuite din vagoane 29-20(a.k.a. Dimitroave), cu excepția trenurilor P 1115, 1118, 1117 și 1120, care erau ținute de București Basarab(P 1115 se detașa de la P 1009 "București - Piatra Olt", făcea două curse tur-retur Golești - Câmpulung și apoi se atașa la P 1016 "Curtea de Argeș - București").
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 28 Oct 2010, 23:29

Peisaje intre Ciumesti si Clucereasa pozate prin geamul unui Desiro pe partea dreapta. Pozele sunt facute pe 28 octombrie 2010


105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 P1010295_02

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 P1010296_02

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 P1010297_01
Sus In jos
ana imfinity

ana imfinity


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : Piatra Olt
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 15/10/2011

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Despre Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeDum 16 Oct 2011, 14:36

Din cite stiu, statia Argesel este mult mai sus decit Cimpulung. Calea ferata urca mult si ca sa poata face asta descrie o curba, o bucla larga. Statia deserveste fostul combinat de ciment si e cam departe de sate. De la Argesel se poate ajunge in 7km cu masina la Cimpulung fata de 14 cu trenul. Numele statiei provine de la riul Argesel, care este aproape de ea.

Trenurile de persoane nu mai circula deoarele nu mai erau rentabile. Linia avea 4 statii:

Olga Bancic (centrul orasului)
UM Muscel (uzinele Aro, in prezent moarte)
Pravat (undeva la periferia comunei Valea Mare Pravat, complet incomod pentru calatori)
Argesel (pentru fabrica de ciment).
Trenurile care mai circulau in 2002 erau complet goale. Probabil ca initial justificarea economica a curselor de calatori era legata de navetistii care lucrau la Aro si la Cimus, dar cum industria e la pamint, navetistii au disparut si ei. Astazi, singura statie care ar putea avea calatori este Pravat.

Pe linia asta circula multe marfare apartinind Servtrans. Servtrans are un dispecerat la Argesel.

In doua saptamini voi ajunge pe acolo. Voi face citeva poze.

:TTT: :TTT: :TTT: :TTT: :AA19: :AA10:
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeDum 16 Oct 2011, 16:24

@Ana:

Și a mai existat și halta Lerești o vreme, desființată la puțin timp după revoluție.
Halta "Parcul Kretzulescu" este una și aceeași cu "Olga Bancic".
Traficul de călători pe segmentul Cîmpulung - Argeșel a fost desființat prin decembrie 2001.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5323
Data de inscriere : 14/07/2010

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeDum 16 Oct 2011, 17:08

ana imfinity a scris:
Trenurile care mai circulau in 2002 erau complet goale. Probabil ca initial justificarea economica a curselor de calatori era legata de navetistii care lucrau la Aro si la Cimus, dar cum industria e la pamint, navetistii au disparut si ei. Astazi, singura statie care ar putea avea calatori este Pravat.

Pe linia asta circula multe marfare apartinind Servtrans. Servtrans are un dispecerat la Argesel.

In doua saptamini voi ajunge pe acolo. Voi face citeva poze.

Holcim Campulung produce acum la capacitate aproape dubla fata de 1989 (asa se numeste astazi 'Cimus'). Doar ca are cam 1/3 din numarul de angajati de-atunci (fabrica a fost modernizata, ca toate fabricile de ciment din Romania), care sunt transportati ori cu autobuze de Holcim, ori cu masina personala.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeLun 17 Oct 2011, 09:01

Pai e mai lung cu trenul pentru ca a trebuit ales un traseu mai diferit decit pentru sosea. Acolo exista si o transee, practic un debleu, in care s-a adoptat o solutie constructiva deosebita la acel moment, este mentionata in lucrarea ,,Constructii pentru transporturi in Romania"

Practic din ce vad pe wikimapia statia Argesel este pe acelasi aliniament cu Olga Bancic
Sus In jos
ana imfinity

ana imfinity


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : Piatra Olt
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 15/10/2011

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeLun 31 Oct 2011, 21:55

Asa cum am promis, voi veni cu informatii si imagini de la Argesel. Smile Mai intii de toate, tin sa le multumesc celor care mi-au explicat, din acest forum si nu numai, mai multe aspecte despre aceasta linie. Eu nu sint din Cimpulung si automat nu stiam nimic. Wink
Linia nu este abandonata, ci destul de intens circulata, dupa luciul sinelor. Traversele au notate data fabricatiei 1997 sau 1998, in timp ce sinele sint de prin 1980. Dar 3 tronsoane scurte au traverse de lemn, fiind in curba. Uneori, in curbe, terasamentul este inclinat pentru viteza.
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Hartaj
Am trecut statia Olga Bancic tot pe numele ei vechi, datorita nostalgiei unui ceferist iesit la pensie care mi-a vorbit despre ea. Statia UM Muscel 2 este de fapt o mica statie de marfa, voi vorbi despre ea mai incolo. Din cite am inteles, de la gara Cimpulung la UM Muscel, calea ferata merge pe malul riului.
https://2img.net/r/ihimizer/img228/5664/hartaj.jpg
:TTT: :TTT: :AA10:
Nu pot sa incep acest reportaj fara sa va spun ca pe traseul Golesti - Cimpulung au fost 4 calatori la dus si 3 la intors! :shock: In asemenea conditii, nu mai conteaza daca se merge cu nasul sau nu, linia e oricum nerentabila. No De la gara Cimpulung se poate lua un taxi pina la capatul orasului sau se poate merge pe jos, unde soseaua spre Brasov coteste la dreapta si trece peste calea ferata, la intersectia cu drumul spre Cabana Voina. Trebuie sa existe si un autobuz, dar eu nu stiu. Neutral
Chiar acolo, la nici 50m de pasarela, se afla o statie parasita, despre care banuiesc ca este UM Muscel. Wink
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Ummuscel
https://2img.net/r/ihimizer/img217/8628/ummuscel.jpg
In stinga se vede ruina a ce au fost odata uzinele Aro. In stinga, la mica distanta, serpuieste Riul Tirgului, pe linga calea ferata. De la statia Olga Bancic, calea ferata este foarte aproape de cursul apei.
Putin mai departe, citeva linii ruginite se vad pe partea stinga. Desi nu mai sint legate de linia principala, arata functionale. Se vede si cladirea unui post de acar, abandonata. Cu siguranta, de aici vagoanele de marfa pentru uzinele Aro se desparteau de linia principala. Statia UM Muscel se numea cindva UM P Aj Marfa (sau ceva de genul asta). Poate, cindva, aici era statia inainte. Acum, locul arata asa:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 E1c4d5028c891b
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/e1c4d5028c891b
De aici, calea ferata inainteaza pe linga o fosta linie industriala si apoi singura. Trece peste Riul Tirgului pe un pod destul de inaccesibil. Putin mai departe se afla statia Leresti, un peron lung de ciment la capatul caruia se vederuina unei cladiri pentru bilete:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Aac377fac20c80
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/aac377fac20c80
silent :bom: scratch
De aici incepe spectacolul.
:TTT: :TTT: :AA10:
Calea ferata urca. Uneori, terasamentul este mai jos decit terenul din jurul lui, alteori mai sus. Versantii sint foarte bine prinsi intre ziduri de beton, coloane aralele de ciment care fixeaza dealurile. Am vazut si multe treceri denivelate, pe care trec ulite care urca spre casele localnicilor:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 476c1159b2dc71
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/476c1159b2dc71
Nu asa se construiau liniile in perioada interbelica. Tehnologia coloanelor de beton este mai noua, iar faptul ca sint atitea pasarele, arata ca aici calea ferata s-a facut recent, blocind accesul localnicilor. Eu cred ca lucrarile au avut loc la inceputul comunsmului, anii 1950...1960.
:adrezina: abai abc
Exista si multe viaducte, undle dintre ele chiar spectaculoase. Si mai interesant este ca viaductele sint foarte aproape de case si gospodarii, incit poti vedea in curtile oamenilor! What a Face Oricum, eisajele sint de vis. Razz I love you
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 7fdf263b21a1fb
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/7fdf263b21a1fb
Si viaducte sint destule, in special in putinele portiuni de cale ferata dreapta. Pacat ca nu circula trenuri de persoane, numai marfare :TRT: . Totusi, s circula cu viteza destul de mare.
Exista numeroase sectoare de 'tunele vegetale', locuri unde arbori si copaci au crescut pina intr-acolo incit au inconjurat linia ca peretii unui tunel. Probabil, cind trenul trece, se aude cum se zgirie de ramurile dese.
Exista un singur tunel, lung de 200m si in curba, care merita sa fie vizitat:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 F0acd4ef819b28
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/f0acd4ef819b28
Este punctul cu cea mai mare altitudine. Acest tunel face trecerea pe sub culmea care desparte Riul Tirgului de Argesel. Intrarea dinspre Cimpulung este foarte linistita... La intrarea dinspre Argesel, surpriza! Smile Chiar pe deasupra tunelului trece soseaua Cimpulung - Brasov, care mai urca doar 3m fata de tunel si coboara pe u traseu mult mai scurt spre Cimpulung. Chiar acolo, linga iesirea din tunel, este o intersecte rutiera importanta. Se despart drumuri spre Tirgoviste si Namaesti. Totusi, nu se vede vreun sat. cheers

La 100m de tunel, se vad ruinele statiei Pravat:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Eacfdeda2d3e92
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/eacfdeda2d3e92
Au ramas doar stilpii care sustineau un acoperis, plus un peron ingust din beton, dar in spatele lor sint caramizi. Probabil, a existat o cladire pentru bilete, cindva.

Aici, in Valea Argeselului, se vede combinatul. Desi am citit un articol care spunea 'Cimus Cimpulung polueaza atmosfera', aerul nu este atit de viciat. Peisajul este unul deosebit. In ultimii km, caea ferata are curbe mai putine. La inceput soseaua nationala Cimpulung - Tirgoviste este chiar putin mai sus decit calea ferata, dar ulterior ajunge foarte jos. Argeselul are o vale suspendata si curge in panta mare, in timp ce calea ferata tinde sa ramina la acelasi nivel. :shock: Razz
Si iata si gara Argesel, singura gara din judetul Arges unde nu circula trenuri de calatori. Are 9 linii, dar liniile 1;2 si 9 nu sint folosite. Liniile sint lungi. Culmea ca directa este lnia 9, ultima. In spatele statiei sint mai multe cladiri abandonate.
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 B8889e1adb83ce
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/b8889e1adb83ce
Si totusi, nu se termina aici!
De la Argesel, de la ultimul macaz, linia se mai continua vreo 200m. Se termina exact in dreptul unde soseaua Cimpulung - Tirgovise urca peste dealuri si din ea se desprinde un drum judetean spre Mioveni. Peisajul este unul deosebit:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 1b8d1ca7b17cd5
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/1b8d1ca7b17cd5
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Imi cer scuze daca imaginile nu se vad clar. Imageshak n-a vrut sa le primeasca, asa ca le-am gazduit pe Trilulilu. Am lasat un link la fiecare, ca sa le poata vedea oricine doreste. Daca cineva stie o metoda mai buna de a le posta, o poate face cu cea mai mare placere.
Un filmulet poate fi de mare folos. Imaginile au fost (sau trebuiau) facute la fiecare 150m. Muzica pe care am folosit-o este aleasa intentionat, din dragoste pentru calea ferata. Va doresc vizionare placuta!
http://www.trilulilu.ro/danielimfinity/31fad2db7497ec

Timp: UM Muscel - Argesel: 3 ore pe calea ferata, 1ora pe sosea, plus timpul necesar intre gara Cimpulung si UM Muscel. Este o excursie placuta si destul de usor de facut. Incercati si voi, merita!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeMar 01 Noi 2011, 09:44

Felicitari pentru reportaj, despre coloanele respective am scris undeva mai sus.
Sus In jos
ana imfinity

ana imfinity


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : Piatra Olt
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 15/10/2011

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Argesel II   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 00:10

Un prieten mi-a destainuit o metoda de a posta imaginile cu statiile de pe sectorul Cimpulung - Argesel pe care nu am reusit in primul meu reportaj. Wink

Statia pe care eu am numit-o UM Muscel 2 (probabil UM P Aj marfa):
[img]105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00326[/img]

Statia Leresti:
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00343

Statia Pravat:
[img]105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00370[/img]

Statia Argesel:
[img]105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00384[/img]
https://2img.net/h/i1195.photobucket.com/albums/aa384/anaimfinity/DSC00384.jpg

Terasamente intarite si viaducte:
[img]105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00362[/img]
https://2img.net/h/i1195.photobucket.com/albums/aa384/anaimfinity/DSC00362.jpg
[img]105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00365[/img]
https://2img.net/h/i1195.photobucket.com/albums/aa384/anaimfinity/DSC00365.jpg

Tunelul Argesel (imaginea mea preferata):
[img]105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 DSC00368[/img]
https://2img.net/h/i1195.photobucket.com/albums/aa384/anaimfinity/DSC00368.jpg

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Intre timp, am reflectat un pic la ceea ce mi-a povestit un mecanic, acum pensionar: "La statiile dintre Cimpulung si Argesel, se urca doar cite un calator, daca se urca. Trenurile erau goale. Nu ma mira ca nu mai circula trenuri de calatori". Dar, dupa 10 ani de la inchiderea sectiei pentru calatori, sectia Golesti - Cimpulung este pustie. Oare nu se va intimpla curind acelasi lucru? Altcineva mi-a zis: "Du-te si vezi acum ce a mai ramas din Argesel, peste 10 ani s-ar putea sa fie fier vechi". Trist. Crying or Very sad Crying or Very sad

Un calator mi-a spus ca in 1980...1989 se vorbea de continuarea liniei de la Argesel spre Brasov sau spre Tirgoviste. Cind am vazut gara Argesel, mi-am dat seama cit de dificil ar fi acest lucru. Relieful nu se lasa imblinzit usor. Astazi, asa ceva este imposibil. silent

Totusi, ce s-ar putea face? De la Argesel, linia mai continua un pic. Ar putea fi continuata inca 1km, unde, la aer curat, ar fi o locatie excelenta pentru un minicomplex turistic; un fel de 'Snagov Plaje' al Muscelului. Din pacate, nu se va intimpla, desi peisajul pe care l-am gasit ar merita putina atentie. Cool
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 00:28

Probabil, singura solutie ca sa mai circule trenuri de calatori intre Cimpulung si Argesel ar fi daca vreun operator privat ar prelua intreaga sectia Golesti - Cimpulung - Argesel. Lucru ce nu se va intampla curand, sau poate deloc! Ramanem poate doar cu fotografiile postate aici cand probabil si transportul de marfa isi va inceta activitatea, iar linia ....cine stie! Multumim pentru faptul ca ne-ai impartasit din calatoria facuta pe acest tronson vitregit de soarta!!!
Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5323
Data de inscriere : 14/07/2010

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 01:32

COSTACHE MIHAIL a scris:
Probabil, singura solutie ca sa mai circule trenuri de calatori intre Cimpulung si Argesel ar fi daca vreun operator privat ar prelua intreaga sectia Golesti - Cimpulung - Argesel. Lucru ce nu se va intampla curand, sau poate deloc! Ramanem poate doar cu fotografiile postate aici cand probabil si transportul de marfa isi va inceta activitatea, iar linia ....cine stie! Multumim pentru faptul ca ne-ai impartasit din calatoria facuta pe acest tronson vitregit de soarta!!!

Transportul de marfa o sa functioneze foarte intens pe linia asta multi zeci de ani de-acum incolo. Holcim a facut o gramada de investitii in fabrica de ciment, si are nevoie sa-si transporte cimentul.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 03:03

Felicitări, Ana! Cool

Câteva mici adăugiri și corecturi:

Linia Câmpulung(nu Argeșel!) - Rucăr - Zărnești(cca 70 km) a fost luată în discuție pentru planul de dezvoltare în perspectivă a rețelei de căi ferate pentru cincinalul 1986-1990. Aceasta a fost proiectată ca o variantă de evitare a M300 București - Brașov traversând Carpații Meridionali prin culoarul Rucăr-Bran și pasul Bran.
Linia Câmpulung-Argeșel a fost dată în exploatare în 1973, tunelul Coștișa fiind gata cu un an înainte.
Conform mersurilor, acea haltă U.M.Muscel P. Aj.Mmarfă se numea U.M. Muscel P.Aj. Mișcare și se afla în același loc ca și U. M. Muscel, numele fiind schimbat în 1998.

Apropo de tranșeea despre care spunea colegul Dan TM:
"O primă abatere de la acest principiu(principiul folosirii prefabricatelor de beton pentru ziduri de sprijin) s-a produs în anul 1972, cu ocazia executării lucrărilor de susținere a tranșeelor adânci de 2-7 m de pe linia nouă Câmpulung - Argeșelu, când, presați de termenul scurt de realizare a lucrării și lipsa acută de forțe de muncă, constructorii de la TCCF au introdus o soluție care nu mai folosea greutatea proprie a zidului de sprijin ca element de stabilitate al terenului. Din inițativa unor ingineri și cu acordul proiectanților de la IPCF, zidurile de sprijin în debleu prevăzute pe ambele părți ale liniei au fost realizate din coloane foarte tangente, încastrate în teren și lucrând ca niște console verticale, cu sarcina de exploatare dată de împingerea pământului.
(...) Realizare îndrăzneață, originală și practică, soluția cu ziduri de sprijin din coloane tangente încastrate în teren a contribuit la o reducere substanțială a duratei de execuție și a manoperelor directe, prin eliminarea integrală a fundațiilor și cofrajelor, obținându-se, în același timp, ziduri solide și sigure care lucrează bine în exploatare. Soluția prezintă însă și mari dezavantaje, provocate de consumul ridicat de oțel beton, de neconlucrarea între coloanele tangente, precum și de fața văzută inestetică, rezultată din abaterile diferite ale coloanelor de la verticală. Aceste dezavantae au stopat extinderea soluției la alte lucrări, ea rămânând până în prezent ca un unicat experimental."
(D. Iordănescu, C. Georgescu - Construcții pentru transporturi în România, vol. 2)
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeDum 06 Noi 2011, 13:07

Asadar linia a fost construita pentru fabrica de ciment si nu pentru a fi prelungita spre Zarnesti, UM P Aj Miscare, practic trebuie sa fi fost un Post de Ajutor Macaze , pentru platforme industriala care a fost acolo, iar statiile abandonate acum erau pentru muncitori.

Explicatia pentru coloane este cea buna cu precizarea ca e vorba de coloane forate nu foarte tangente.
Sus In jos
ana imfinity

ana imfinity


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : Piatra Olt
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 15/10/2011

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Schema statiilor UM Muscel si Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011, 16:50

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 UMMuscel
https://2img.net/h/i1195.photobucket.com/albums/aa384/anaimfinity/UMMuscel.jpg
105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Argesel
https://2img.net/h/i1195.photobucket.com/albums/aa384/anaimfinity/Argesel.jpg

Scuze ca le-am postat abea acum, am fost ocupata si am uitat.
:avag:
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6214
Data de inscriere : 06/12/2008

105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 13:53

Linia a fost închiriată de Regiotrans în urma licitaţiei din 15 martie 2012.

P.S.: Pacat ca pozele de pe aceasta linie au fost sterse. Cel putin, asa vad ca se intampla cu cele de pe Photobucket.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Continut sponsorizat





105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 105 : Golesti - Campulung - Argesel   105 : Golesti - Campulung - Argesel - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
105 : Golesti - Campulung - Argesel
Sus 
Pagina 2 din 23Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Golesti. ( 901 )
» Gari din tara
» Depouri si remize
» Câmpulung Est (502)
» Câmpulung (905)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: