Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii

In jos 
+34
cristi CFR
Luca tgv
MariusM
Katalyn
gabrielcr
liviulav33
dan tm
TVlad
kristi kkk
Dr2005
phnegativ
buldozer2
nenuandrei
Semafor
DUAL
Vlad
Mihai-Aurel
srazvi
ldh80
sogard_2003
Nesebar
Stere Serban
Teodor
Radu Tudor
eu
sorinucu
Axwell21
mardaryroby
bogdan srl
IonutCFR2009
COSTACHE MIHAIL
membru inactiv
cata
ferriviarius
38 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
ferriviarius




Numarul mesajelor : 28
Reputatie : 5208
Data de inscriere : 10/03/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 02 Apr 2010, 05:19

Zonă interesantă, merită o temă separată.

Hartă topografică:
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Ilcaragialel35100l35112
se poate mări.

MariusM a scris:
Harta liniei 303 în Google Earth:
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Caragiale-Moreni-Filipesti

Spre nord de la Filipeşti e o curbă astăzi, ce nu e pe hartă, ci se schimbă direcţia la Proviţa.
http://wikimapia.org/#lat=45.0050773&lon=25.7507086&z=16&l=29&m=s

MariusM a scris:
Traficul liniei I. L. Caragiale – Filipeștii de Pădure – Gura Palăngii – Măgureni în 1966/1967:
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii IMGP1214

MariusM a scris:
I. L. Caragiale/Provița – Moreni în 1966/1967:
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii IMGP1215

MariusM a scris:
Traficul liniei I. L. Caragiale – Moreni/Filipeștii de pădure în 1989/1990:
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii IMGP1216

David Turnock a scris:
In 1948 the 52 km line from Ploiesti to Targoviste (46) kept pace with the expansion of oil working in Dambovita county by serving Bucsani, Razvad and Teis. The line was first proposed in 1928 but was given high priority from 1943 (in view of the importance of Romanian oil) with completion expected 1944. Also in 1948 (or later) a branch from I. L. Caragiale gave access through Ditesti (45) with former narrow gauge lines to Moreni and Gura Palangii, of interest for oil and lignite mining respectively.
(…)
In 1945 a short new line of some five kilometers was reported between Filipestii de Padure and the Palanga lignite mine (37) where a large thermal power station (sufficient for national electrification along with hydropower from Bicaz and the Iron Gates) seemed a possibility. Although such hopes were disappointed. However the line which was built as a ramification of an existing narrow gauge railway from Floresti to Ditesti and Moreni (completed by the Germans during their occupation of 1916–18.) and the system was converted to standard gauge in 1948 or later (44) (and the Floresti link broken) following the connection of Ditesti with I. L. Caragiale (on the new Ploiesti-Targoviste railway mentioned above).

Railway Network Development in Inter-war Romania: Economic and Strategic Motives. Geographica Pannonica, Vol. 8, pp. 16-24., 2004. http://www.dgt.uns.ac.rs/pannonica/papers/volume08_03.pdf

romrail a scris:
In volumul 5 din "Mica Monografie a CFR", scrisa de Radu Bellu am gasit cateva informatii despre caile ferate inguste din zona orasului Ploiesti. Deoarece materialul este destul de mare am sa incerc sa-ti spun pe scurt ce stiu despre aceasta C.F.
Calea Ferata Baicoi-Moreni (21 km) a fost construita in anul 1917 de catre armata germana, pentru exploatarea resurselor zonei, resurse ce erau transbordate in statia Baicoi (astazi Floresti Prahova) de pa linia Bucuresti-Brasov. Dupa terminarea razboiului, linia a fost exploatata pentru scurt timp de catre Directia Cailor Ferate Particulare din Ministerul Comunicatiilor. La 10 iulie 1923, linia a fost transferata in exploatarea Directiei Caii Ferate Plioesti-Valeni.
Intre anii 1917-1948 pe CF Baicoi-Moreni au functionat 6 statii: Baicoi, Catina, Filipestii de Padure, Ditesti, Ghirdoveni si Moreni. Cladiri de exploatare au functionat numai in statiile Moreni si Catina (in spatii cedate de Soc. Astra Romana), iar in statiile Filipesti, Ditesti si Ghirdoveni in vagoane amenajate.
Parcul de material rulant era compus din 28 de vagoane de marfa (10 acoperite si 18 descoperite). Ulterior s-au mai adaugat inca 8 vagoane. Pentru transportul calatorilor s-au folosit trei vagoane salon (Clasele I, II si III). Din pacate nu am alte date despre materialul rulant de pe aceasta linie si nici despre soarta lui dupa 1948.
Linia a fost initial construita cu sine tip 17 si 24, iar dupa ce a trecut in exploatarea Directiei Caii Ferate Ploiesti-Valeni, s-au construit cladiri de exploatare in statiile Baicoi, Filipesti, Ditesti si Ghirdoveni. In statia Baicoi au fost construite si locuinte de serviciu.
Linia a fost refacuta cu sine de tip 24 si 32.
Pentru remorcarea trenurilor s-au construit Depoul Baicoi si Remiza Moreni. Pe aceasta linie au circulat 6 locomotive tender de fabricatie germana (cate 2 din categoriile II, III si IV).
In anul 1948 linia a fost normalizata, tronsonul Provita-Baicoi fiind desfiintat.
3.10.2003 http://www.railwayfan.ro/index.php?ml=102&t=59

radu_grig a scris:
Eu lucrez in Filipestii de Padure din Prahova si zilnic trec o linie CF miniera, ce se ramifica la un moment dat in 5. Acolo la cantonul de ramificatie era gara de calatori a comunei, azi inchisa; rang hc. Ce traseu de calatori o fi fost pe partea aceea? Acum trece un marfar pe zi cu vagoane Fals de la mina Filipesti si e nasol ca din dreapta nu vezi (dar da fluiere repetate) deoarece cantonul e abandonat de multi ani. Trecerea are crucea Sf.Andrei si e cu cale simpla. Si o face de regula pe la 10 dimineata.
15.01.2007  http://www.railwayfan.ro/index.php?ml=102&t=2341
Sus In jos
cata

cata


Numarul mesajelor : 282
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5569
Data de inscriere : 01/02/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 02 Apr 2010, 09:43

cel putin pe harti liniile mai exista...

in teren insa, complexul de la Moreni a "disparut " complet, liniile nu mai sunt si dupa cum au fost demontate e clar ca nu au fost recuperate de CFR ci de localnici, statia este o ruina.
In 2005, dupa sistarea traficului de calatori pe linie, statia mai era folosita pentru a gara cele cateva vagoane care mai aproviziopnau diverse societati comerciale din zona. Cam asa arata acum 5 ani:

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii DSCF3373

In jur, munti de gunoaie....

La Filipesti situatia era asemanatoare (poza tot din 2005) :

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii DSCF3366

Acum, trafic exista doar de la minele din zona Filipestiului, pana la IL Caragiale. Linia exista in teren, insa luna trecuta, cand am trecut prin zona, nu parea foarte folosita. Semnalizarea pe linia a fost dezmembrata tot prin 2004-2005.

Istoria liniei inguste e putin alta poveste, din pacate cu putine date cunoscute si nu este foarte legata de cea a liniei ce se desprinde din IL Caragiale. Germanii au gandit racordul din magistrala de Brasov, au traversat Prahova pe un pod de lemn apoi s-au inscris pe malul Dambovitean, serpuind pana la Moreni. In teren, intre Provita si Moreni, mai puteti inca identifica ceea ce cred ca au fost cladiri ale statiilor de calatori.
Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
ferriviarius




Numarul mesajelor : 28
Reputatie : 5208
Data de inscriere : 10/03/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: pe scurt   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 02 Apr 2010, 12:19

Păcat.
Mersi.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6355
Data de inscriere : 10/10/2009

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeMar 25 Mai 2010, 16:20

In week-end o sa merg intr-o calatorie cu Dacia prin zona de sud a Munteniei( ma duc la mama la Craiova si la intoarcere,...o sa fac niste niste reportaje) si o sa aduc niste imagini din aceasta zona din punct de vedere feroviar! Cel putin aceasta linie mi se pare interesanta! O sa revin!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 25 Iun 2010, 20:40

Secundara 303, imediat la despartirea de 302. Linia pare cam ruginita, semn ca trenurile trec foarte rar sau deloc.



303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii P1010100_01




Si bariera care este amplasata pe 303 imediat ce s-a despartit de 302



303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii P1010101_01


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Vin 27 Aug 2010, 16:51, editata de 1 ori
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6365
Reputatie : 12036
Data de inscriere : 09/07/2009

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeLun 23 Aug 2010, 22:47

La iesire din IL Caragiale, imediat dupa trecerea la nivel cu bariere, linia spre Moreni are amplasat un sabot de deraiere pe sina stânga a caii de rulare. Cu alte cuvinte linia este inchisa, nici trenuri de marfa nu mai circula pe acolo.
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6005
Data de inscriere : 16/11/2009

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeLun 23 Aug 2010, 23:42

mai bine se lega linia de M300...prietenii mei care sunt din Moreni coboara la Florestii si de acolo iau microbuzul cand vin de la Brasov...
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6021
Data de inscriere : 21/08/2008

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeMier 25 Aug 2010, 00:14

COSTACHE MIHAIL a scris:
Secundara 303, imediat la despartirea de 302. Linia pare cam ruginita, semn ca trenurile foarte rar sau deloc.



303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii P1010100_01




Si bariera care este amplasata pe 303 imediat ce s-a despartit de 302



303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii P1010101_01

Din cate stiu, afland de la cei de pe acolo, in padurile de pe acolo au fost si inca mai sunt anumite fabrici de interes militar, ascunse bine acolo. Si dupa cum arata acel macaz, se pare ca este intretinut permanent.
Sus In jos
http://rrt-group.com
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6005
Data de inscriere : 16/11/2009

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeMier 25 Aug 2010, 12:03

mardaryroby a scris:
COSTACHE MIHAIL a scris:
Secundara 303, imediat la despartirea de 302. Linia pare cam ruginita, semn ca trenurile foarte rar sau deloc.



303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii P1010100_01




Si bariera care este amplasata pe 303 imediat ce s-a despartit de 302



303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii P1010101_01

Din cate stiu, afland de la cei de pe acolo, in padurile de pe acolo au fost si inca mai sunt anumite fabrici de interes militar, ascunse bine acolo. Si dupa cum arata acel macaz, se pare ca este intretinut permanent.

Poate ceva depozite armament daca or mai fi...fabrica de armament de la Moreni (Mecanica Moreni) nu prea mai are activitate...
Sus In jos
Axwell21

Axwell21


Numarul mesajelor : 185
Varsta : 31
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5307
Data de inscriere : 10/05/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeJoi 26 Aug 2010, 00:08

Deci, sa vedem, mai exista un topic legat de tema asta, in fine, zilele trecute am facut o plimbare de la Moreni (orasul in care locuiesc) pana la Ditesti, sa vad si eu dupa 5 ani de cand nu am mai fost cum arata "calea ferata", am ramas masca cand am vazut Neutral sunt unele zone in care nici nu iti dai seama daca a existat vreodata cale ferata Neutral iar unele zone sunt parca neatinse. Am ramas surprins cand am vazut ca linia de la I.L. Caragiale-Filipesti de Padure inca mai exista :O Neutral am si cateva poze facute, dar nu se vad prea bine deoarece tot ce aveam la mine era un telefon mobil...

Moreni-Ditesti
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag003-1
xxx
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag004
xxx
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag008gptwmg

I.L. Caragiale-Filipesti de Padure
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag009
xxx
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag008
xxx
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag007
xxx
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Imag006
Cam asta este tot ce am reusit sa fotografiez.
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5621
Data de inscriere : 26/01/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 17 Iun 2011, 19:23

Mai circula trenuri de marfa pe aceasta sectie?
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6365
Reputatie : 12036
Data de inscriere : 09/07/2009

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 17 Iun 2011, 19:54

Eu cred ca mai circula trenuri de marfa spre Filipestii de Padure. Acum 1 luna cand am trecut prin zona IL Caragiale am observat ca linia spre Filipestii de Padure era foarte lucioasa. Totusi, dupa ce traverseaza soseaua Ploiesti - Targoviste, la cca 5 metri distanta este montat un sabot de deraiere pe linie si indicatorul „Asteapta” deoarece nu mai exista acar la cabina din dreptul barierei, manevra de primire si expediere din statie facandu-se cu ajutorul unui agent cu instrumente portative, acesta actionand si bariera atunci cand e cazul.
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5621
Data de inscriere : 26/01/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeVin 17 Iun 2011, 22:06

Multumesc pentru raspuns!
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
eu
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 408
Reputatie : 5533
Data de inscriere : 05/05/2010

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: marfa   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeLun 22 Aug 2011, 19:39

Daca este cineva din zona, mai exista trafic de marfa, in zona Filipesti??? eventual si poze.ms!
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu Tudor


Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 27
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5600
Data de inscriere : 06/02/2012

303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitimeMar 07 Feb 2012, 18:28

Ar fi vreo sansa ca acecst tronson sa se redeschida macar in viitorul indepartat? Linia de la Caragiale pana la Filipestii de Padure inca exista si ma gandesc ca un privat ar putea fi interesat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Empty
MesajSubiect: Re: 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii   303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii Icon_minitime

Sus In jos
 
303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii
Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 302 : Ploiesti Sud - Targoviste
» Secţii desfiinţate
» I.L. Caragiale (302)
» 223 : Sebeş Alba - Petreştii de Pădure
» Gura Humorului Oraș (502)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-
Mergi direct la: