Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+15
cfr500
IonutFanRailway
kristi kkk
ldh80
Vitosa
DAS 2011
razvan - trenuri
IonutCFR2009
riciu
Ony_x
Laurentiu Ciobanu
dan tm
Dr2005
AeroX
Adrian78
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1294
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6395
Data de inscriere : 27/06/2010

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeMier Feb 28, 2024 5:04 pm

Ony_x

Pe M4, circula DOAR IVA.

A circulat ocazional BM cu ceva ocazii, dar din cate stiu a "la cale libera" ca sa ma exprima plastic. Odata au fost niste filmari, odata a fost ziua portilor deschise. In rest circula IVA, si circula foarte bine. Cand le-or scoate nu stiu.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2571
Varsta : 23
Reputatie : 7156
Data de inscriere : 18/11/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 29, 2024 10:56 am

https://clubferoviar.ro/arf-vrea-sa-cumpere-trenuri-supraetajate/
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8673
Reputatie : 13914
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 29, 2024 12:02 pm

Pentru ce rute vin astea ? Tot  pentru București - Ploiești / Buzău / Roșiori ?
Ce să mai dublezi trenurile pe București - Ploiești unde sunt trenuri din oră în oră, ba chiar sunt intervale orare unde sunt și din 30 în 30 minute. Sau ai RE și după 10 minute ai R.
Dar eu tot nu cred în povestea asta cum că vor dubla trenurile actuale.
Cum nici la cele pentru rangul IR nu cred. Păi de exemplu pe M800 ce să mai dubleze când ai tren IR din oră în oră !?
Sau cum s-a mai zis pe feisbuc, București - Cluj sunt 3 trenuri acum, când vor veni ramele alea vor fi 6 trenuri. Băi mă leși ?
Mai am o nelămurire. ARF când i le va preda lui CFR Călători o să le impună și trenurile pe care vor face serviciu ? Ceva de genul la trenurile xxxx xxxx xxxx vreau să văd ramă electrică ?
Și începând cu care mers scot trasele la licitație ?
Când se va ocupa ARF de mersul trenurilor ? Sper să nu mai vedem inepții ca în prezent unde pentru 1 minut se ratează o legătură. Sau cu timpii de mers umflați nejustificat.
Sus In jos
DAS 2011




Numarul mesajelor : 377
Reputatie : 5009
Data de inscriere : 18/09/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 29, 2024 7:35 pm

Pe Iasi - Pascani daca ar fi rame electrice de 250 locuri care sa circule la ora fixa, cadentat din ora in ora, ar avea clienti si inca ar atrage si alti navetisti de cand E 583 s-a congestionat maxim si microbuzele fac 1.15 - 1.30. Exista potential...Desfiintata H.Pietrisu aflata in pustietate si infiintat PO Parcul industrial Miroslava.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8673
Reputatie : 13914
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 29, 2024 9:13 pm

Petiție către CFR SA Regionala Iași ai făcut?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8673
Reputatie : 13914
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 29, 2024 10:51 pm

Adrian78 a scris:
Cam târziu când puteau luau o licență gen Bombardier AGC la fel cum au cumpărat CAF licență pentru Alstom
Regiolis
Cu vagoane or să producă?

Directorul general al Astra Vagoane Arad, Marian Mihail Călin, a acordat un interviu canalului Job TV, emisiunea PROFITabil, în care a vorbit de planurile de viitor ale producătorului de material rulant. Totodată, el a realizat o radiografie a industriei feroviare actuale din România.

Directorul general al Astra Vagoane Călători Arad, Marian Mihail Călin, a acordat un interviu canalului Job TV, emisiunea PROFITabil în care a vorbit de planurile de viitor ale producătorului de material rulant, printre care reluarea producției de vagoane, dar și despre o accentuare a prezenței companiei pe piețe externe. Nu în ultimul rând, viitorul ar putea aduce rame electrice fabricate la Arad, poate chiar în colaborare cu alți actori importanți din România.

În interviul acordat canalului Job TV, realizat de redacția Club Feroviar, Marian Mihail Călin mai abordează problemele forței de muncă din sector, pregătirea personalului, modalitățile prin care numărul incidentelor de siguranță feroviară din România poate scădea.

Interviul va fi difuzat miercuri 28 februarie și joi 29 februarie la ora 19.00 pe canalul Job TV (poziția 211 în grila de canale Digi

https://clubferoviar.ro/interviu-marian-calin-director-general-astra-vagoane/?fbclid=IwAR20uSy0UEWy4uOAuUew_FIIvNBXY7xvbCsfzAeLqEEd2CR2b2QeqsGnvp8
De la GÂNDIRE LA PROIECT, trec 2 ani (să zicem). Încă 2 -3 ani de la proiect la execuție a unuia sau două prototipuri. Apoi, omologarea, să zicem 2-3 ani dacă apar ceva defecțiuni plus remedieri. Atunci să zicem, cam în 6-7 ani vom vedea acest tren că va circula.
Până atunci, tehnologia și tehnica feroviară va evolua pentru că marii producători nu vor sta pe loc, să aștepte pe ASTRA ca să producă trenuri.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 29, 2024 11:06 pm

Era greu și dacă câștigau licitația că să producă rame chinezești pe care cei de la.Leo Express debea acuma le-au autorizat după 4 ani și cred că nici nu mai cumpără altele pentru că acolo e jumătate acționar Renfe.
In afara de Serbia Ungaria Macedonia doar in Austria o sa mai circule chinezăriile alea.etajate
Probabil cei de la Astra se gândesc doar sa asambleze rame.cum a fost contractul.cu Desiro că altfel omologarea pentru un produs nou durează ani de zile
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mar 01, 2024 12:01 am

Astra are o licenţă Siemens pentru tramvaie şi o licenţă De Dietrich pentru vagoane. Orice produs de la concurenţa acestor firme e posibil să ducă la anularea acordurilor anterioare. Prin urmare, n-o să dea Blidar vrabia din mână (tramvaiele luate de administraţiile PNL) pe cioara de pe gard (o ipotetică comandă de rame electrice la care, în plus, va trebui şi să asigure mentenanţă 15 ani).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mar 01, 2024 8:49 am

https://clubferoviar.ro/reevaluarea-licitatiei-de-20-de-trenuri-inter-regionale/
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 03, 2024 7:38 pm

https://www.presshouse.ro/2024/03/03/cati-studenti-pot-incapea-intr-un-vagon-de-la-regio-calatori/?fbclid=IwAR1XhiIh37qg5RgUhaTVP6dI_VGmbgoJm1flvo0799cc39BKbEmGM1ZsdPg
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8673
Reputatie : 13914
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mar 05, 2024 6:27 am

https://www.puterea.ro/jaf-incredibil-la-transporturi-terenul-spitalului-si-al-policlinicii-witting-este-evaluat-la-2-lei/?fbclid=IwAR0ZnLM7767OMrl1Y-nkiBrfdMeB-lyBdCrs9wJNaXxJPrDaOj_XhPCjjAI
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mar 05, 2024 10:28 am

Terenul nu a fost evaluat niciodată. Când s-a realizat primul inventar centralizat al bunurilor statului, toate bunurile care nu aveau trecută valoarea de inventar au fost trecute cu valoare de un leu.
Evident, la transferul oricărui activ de la o entitate la alta, prima etapă e reevaluarea lui, aşa că nu o să treacă nimeni în inventar terenuri cu 1 leu. Dar pentru click-uri pe site...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8673
Reputatie : 13914
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mar 05, 2024 10:50 pm

https://clubferoviar.ro/trenurile-timisoara-virset/?fbclid=IwAR1MjECG_Wa7ic7Kp2VrWTHeDYsko_CFxIuPHg4SpKaB3anWKCw8PsGuipU
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8673
Reputatie : 13914
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mar 06, 2024 10:16 pm

https://clubferoviar.ro/cat-vom-face-cu-trenul-de-la-bucuresti-la-craiova/?fbclid=IwAR3hB2K7oRBjV7EMO53K3nVWJ5JPcBMPoHwHb8iNno1lGqdVGmzjPyLzOnU

Așa va fi ce zic ăștia acolo ? Eu nu cred până nu văd cu ochii mei.
Mai e unul pe feisbuc care tot o ține cu upgrade la 200 km/h, băi mă leși ? Păi de ce nu faci de la bun început ptr 200 km/h !? Adică investești acum (bine e din PNNR draci laci) să ridici viteza la cea constructivă, apoi peste câțiva ani încă o investiție să o ridici la 200 km/h. Adică pentru unde ai intervenit în prezent, UE nu îți mai dă bani a doua oară dar îți dă alții peste câțiva ani ? Cum vine asta, să mă lămurești și pe mine Dr2005.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mar 06, 2024 10:32 pm

Pai cred că pentru 200 km/h îți mai trebuie in plus doar garduri de protecție pentru animale ETCS și eliminarea trecerilor la.nivel
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 7 din 18Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 18  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei (partea I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: