Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+90
TudorVD
allred
Luca tgv
alinx3330
Bobby_TM
Gabry Gabriel
alliens
IonutChircu
NIKU24
tcm
kristi kkk
deconectat
laur 133
Amiralul
vatmanul
sorinache96
Jhonyla
didinul
cardinal
AeroX
Dutzu
Adisoft1991s
Luna
TVlad
ldh.ro
Mihay
@ndrey
yeu1
Costin.H
c o r v i n
alex.barac.5
Re6/6
stinky
nenuandrei
bubu
AMX 97-0548-4
Costin.B
Andrey_tm
mureseanu_976
DPS
alex.alexus.tm
19jimmy84
Katalyn
baiazid
user dezactivat...
COSTACHE MIHAIL
Teodor
Jurnal Feroviar
Dionis
DAS 2011
AndiCFR
lifetec
alex1987
cstefan
Nk11
Vitosa
Razvan Tudor
adytm
cristy79
LanceR
spiderpc
Petre_IFTE
IonutCFR2009
marius_catalin84
dan tm
riciu
florin.lifticariu
alexpopa
marius664
daniel_c
cfr500
Florin C
NicuS
apmatei
Norbi
tzifrea
Spartan1948
92Dragos
cristi CFR
razvan - trenuri
Adrian78
lapsanszkitamas
gabrielcr
TonyCFR
alexmorph3us
Dr2005
mielutu zburator
Adirmvl
DUAL
Nesebar
94 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 33 ... 66  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 14:00

....

_________________
595423Revista presei  Bdeem_8496_aRevista presei  Bdeem_8496_aRevista presei  Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13103
Data de inscriere : 05/01/2011

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 16:02

Deci în esență dacă CFR pleacă de pe o secție unde nu sunt călători sau nu e profit, e scandal cât casa. Dacă RT pleacă de pe același pachet e ok. Laughing
Hai că le-am acordat prea multă importanta operatorilor de autoutilitare feroviare pentru ridicat gunoiul. Le doresc o călătorie cât mai rapidă către Oțelăria Electrică numărul 2 din Hunedoara. Și dacă tot merg acolo pot să ia liniștiți și malaxele CFR, poate obțin un preț mai bun pe fierul vechi.

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8293
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12921
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 16:37

E scandal cat casa ca CFR opereaza cu material rulant energofag (DA/EA cu doua vagoane). Sau cu material rulant extrem de eficient din punctul asta de vedere dar exacrabile in privinta confortului (malaxe). Daca s-ar fi invartit si CFR-ul bine sa cumpere AMX-uri sau DH2-uri alta ar fi fost viata. Pe cand asa...

Stiu ca pe 201 tineau trenuri pentru Babeni-Alunu si am vazut cu ochii mei de ce nu mai au trenuri pe acolo. Ideea era ca nu doar aspectul demografic tine o linie in viata cand vine vorba de traficul de calatori.
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 07/09/2014

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 16:44

Adirmvl a scris:
E scandal cat casa ca CFR opereaza cu material rulant energofag (DA/EA cu doua vagoane). Sau cu material rulant extrem de eficient din punctul asta de vedere dar exacrabile in privinta confortului (malaxe). Daca s-ar fi invartit si CFR-ul bine sa cumpere AMX-uri sau DH2-uri alta ar fi fost viata. Pe cand asa...

Stiu ca pe 201 tineau trenuri pentru Babeni-Alunu si am vazut cu ochii mei de ce nu mai au trenuri pe acolo. Ideea era ca nu doar aspectul demografic tine o linie in viata cand vine vorba de traficul de calatori.

DH2 niciodată, pentru drum de peste o oră sunt pur și simplu cumplite, și fără AC, cu gemulețele alea minuscule te coci în respectivul tren.
Ar fi putut să cumpere, pentru rutele cu trafic redus, AM-uri pe 2 osii cum au maghiarii. Nu cred că și-ar fi permis material rulant modern nemțesc sau franțuzesc. Și șobolanii desiro sunt foarte ok, dar pe ăia i-au căsăpit la IR-uri de 300 de km.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13103
Data de inscriere : 05/01/2011

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 16:57

Dacă într o malaxa 77 bagă scaune ca-n AMX e pur și simplu la fel. Ba chiar e mai bun motoru-n Malaxă.
Toate la reciclat. 3 păstrate pentru muzeu și excursii turistice. Restu rulouri de tablă făcute șau țaglă.
O eroice operator își poate recupera investiția dacă dorește. Dar de ce? Dă-i dracu că merge și așa.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8293
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12921
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 17:11

Nu ar fi acelasi lucru, DUAL.

Uite doua poze de pe site-ul Doctorului. Diferenta e cam mare intre boghiu si osie...

AMX

http://transport-in-comun.ro/trenuri/automotoare/diesel/x4500/XBD4515-Tarnaveni-004.jpg

Malaxa

http://transport-in-comun.ro/trenuri/automotoare/diesel/seria77/77-0901-7-R7103(PlS-Urziceni)-PlS-006.jpg

Plus ca am mers cu AMX-uri si cu malaxe. Si nu doar singur. Spre exemplu, pentru Timisoara-Oravita, prietena a fost multumita de timpii si conditiile oferite pentru tariful perceput.

Nici eu nu sint multumit de ei, dar cum statul e un prost administrator, se pare ca astia sint mai ok ca CFR-ul in anumite sensuri.

In schimb, ce ma enerveaza la burtosii din conducerea CFR e ca-i percep pe privati ca fiind concurenta, nu transportul auto. Altfel o ard pe site cu transportul ecologic si cu flatulente de genul asta. Nu zic, e bine ca Dacosul are cateva sute de angajati in Valcea, dar intre tren si autocar, sau chiar masina, in conditii normale io zic ca 70-80% din oameni ar prefera trenul.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13103
Data de inscriere : 05/01/2011

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 18:54

Clasa 78.am tastat greșit. 77 is echivalentul vagoanelor G.
Malaxa 78 cu scaune de Regiotrans e mai confortabila decât cotețul AMX fabricat la 30 de ani după. Oricum nu facem bucătărie. Exista o oală mare și încăpătoare la Hunedoara pentru toate.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8293
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12921
Data de inscriere : 06/04/2012

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 18:59

Pai si daca zici de 78, tot e o problema. Ca 78-urile au cam fost topite, dar 77-urile au fost pastrate. E drept, au fost facute 100 de bucati de 77, iar de 78, daca nu ma insel, au ramas 20-30 dupa '89.

Si mie mi-a placut 78-ul cu care am fost la Tulcea, da' daca stabii au zis ca nu sint bune, acum mai sint doar cateva de serviciu...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20147
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24914
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeSam 25 Apr - 20:44

78-urile modernizate la MARUB cam vibrau. Primele făcute la Reloc au ieşit super OK, în schimb când s-a trecut la RG, Reloc şi-a băgat picioru', toate au probleme în termen de garanţie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alexmorph3us




Numarul mesajelor : 443
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5525
Data de inscriere : 13/07/2010

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeLun 27 Apr - 16:47

http://www.feroviarul.ro/stiri-feroviare/comunicate-de-presa/cfr-calatori-introduce-trenurile-tineretului-pentru-minivacanta-de-1-mai
Sus In jos
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3866
Data de inscriere : 25/02/2015

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeLun 27 Apr - 19:31

Interesant aia, AlexMorph3us!
Sus In jos
gabrielcr

gabrielcr


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 44
Localizare : Craiova
Reputatie : 4154
Data de inscriere : 01/07/2013

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeLun 27 Apr - 22:07

A deraiat un tren pe M200 intre Brasov si Podu Olt? Asa am auzit astazi in tren si datorita acestui fapt IR 1622 era intarziat 40 de minute, iar alte trenuri intarziate si mai mult...
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5618
Data de inscriere : 21/07/2012

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeLun 27 Apr - 22:37

1622 a avut astazi maxim 15 min in Ilia. A sosit in bucale nord timpuriu la 20:54 Pe sectiunea Brasov-Podu Olt a avut max 11 min in Ucea
Sus In jos
gabrielcr

gabrielcr


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 44
Localizare : Craiova
Reputatie : 4154
Data de inscriere : 01/07/2013

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeLun 27 Apr - 22:40

lapsanszkitamas a scris:
1622 a avut astazi maxim 15 min in Ilia. A sosit in bucale nord timpuriu la 20:54 Pe sectiunea Brasov-Podu Olt a avut max 11 min in Ucea

am gresit eu numarul Sad. 1621 a avut 90 de minute in Podu Olt. 1622 a avut 15 minute la Sibiu.

1725 nu a avut automotorul de la Brasov.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18148
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23549
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitimeMar 28 Apr - 17:11

1621 a stationat la Bradet 80 de minute
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei  Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei    Revista presei  Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 1 din 66Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 33 ... 66  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea II)
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei (partea III)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: