Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Despre politica energetica a Romaniei

In jos 
+9
cardinal
Bebe
Laurentiu Ciobanu
riciu
Adrian78
IonutCFR2009
Vitosa
Dr2005
ldh80
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 11:27

Ca sa vedeti politica total gresita a UE in privinta resurselor energetice (si prostia asta a UE cu "decarbonizarea" si "poluarea") citez dintr-un articol declaratia directorului general al "Transgaz", Ion Sterian:

"Ion Sterian se plângea, în cadrul unei dezbateri pe terma gazului natural, se plângea că UE a refuzat să finanțeze mai multe proeicte de gazoduct ale Transgaz și că motivele acestui refuz îi sunt de neînțeles. „N-am înțeles de ce Comisia Europeană nu a aprobat la finanțare din Fondul de Modernizare proiectele depuse de Transgaz. Unele din aceste proiecte privesc construirea infrastructurii necesare viitoarelor centralele pe gaze în ciclu combinat cu posibilitate de utilizare a hidrogenului de la Turceni și Ișalnița ale Complexului Energetic Oltenia. Licitațiile sunt în curs pentru aceste conducte, dar nu avem bani. Ne străduim să găsim să luăm împrumuturi de la diferite bănci și instituții financiare. Asta pentru că proiectele noastre nu au fost aprobate la finanțare. Mă întreb de ce și nu mă întreb numai eu, ci și alți factori de decizie din România. În cele din urmă, vom găsi banii necesari și vom construi conductele, însă ar fi fost bine să putem lua finanțare din Fondul de Modernizare. Asta pentru că România a pierdut mult când am scos din funcțiune termocentralele pe cărbune”, a spus șeful Transgaz".

Link articol https://economedia.ro/documente-ue-refuza-finantarea-pentru-mai-multe-gazoducte-propuse-spre-constructie-de-transgaz-au-fost-respinse-conductele-din-oltenia-puternic-promovate-de-fostul-ministru-virgil-popescu-presedint.html

Trebuie sa inteleaga si cei de la UE ca pur si simplu nu exista alta combustibil mai bun, mai eficient energetic si mai putin poluant decat gazele naturale, pentru producerea de energie electrica (prin termocentrale) si de energie termica! Asta cu hidrogenul ramane deocamdata doar o perspectiva de viitor, care, cel putin pe termen scurt si mediu, nu poate inlocui gazele naturale!

Guvernul Romaniei ar trebui sa ia cel putin 3 masuri urgente, in sectorul energetic:

-Gasite fonduri pentru trecerea tuturor termocentralelor din Romania pe baza de gaze naturale si redeschiderea celor inchise dupa 1990 (Ovidiu, Doicesti, etc)- tot pe baza de gaze naturale, astfel incat Romania sa poata aveea o putere instalata, in termocentrale pe baza de gaze naturale, de cca 12.000 MW, ca sa nu mai trebuiasca sa importe energie electrica si ca pretul energiei electrice sa poata fi scazut (trebuie ajuns in situatia ca, canditatea de energie electrica produsa in Romania sa depaseasca consumul intern, ca sa putem si exporta masiv energie electrica).

-Revenirea la pretul reglementat (aprobat prin ordin al ANRE) de vanzare a energiei electrice si gazelor naturale catre consumatorii finali, indiferent ca sunt casnici sau industriali, asa cum era pana in 2020;

-In orasele mici, unde nu mai exista demult sisteme centralizate de termoficare, eliminate orice fel de restrictii si chiar incurajati cetatenii sa-si monteze centrale termice individuale (de apartament sau la case) pe baza de gaze naturale, aceasta find solutia cea mai buna ,pentru incalzirea si producerea apei calde menajere la un apartament de bloc, dintr-un oras unde nu mai exista sistem centralizat de termoficare!

Un pret scazut de vanzare, catre consumatorii industriali, al gazelor naturale si al energiei electrice, ar duce si la atragerea unor investitori in Romania, care sa deschida unitati de productie industriala in Romania, mai ales in sectorul industriei metalurgice si chimice!
Daca pretul la energie electrica nu era asa de mare poate si astazi mai functiona combinatul "ALUM" din Tulcea!
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 25/08/2008

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 19:46

Măi, domnul ldh80, tu cu ce te ocupi în viața reală de ai atâta timp sa scrii tâmpeniile astea de pe aici? De curiozitate, ai incercat vreodată să aplici în propria viață, la o scară mai mică, ce tot propui pe aici? Personal, mă faci să mă minunez! Chiar nu pot înțelege încăpățânarea asta de catâr cu care tot propui niște aberații ce nici măcar în vremea comunismului nu au dat randament! Băiete, găsesti economie centralizată în Coreea de Nord! Nu-ți place decizia majorității din România ce a ales drumul spre vest, ești liber să mergi spre Est! De bine, de rău, actuala administrație a României te lasă să mergi oriunde vrei în lume atâta timp cât ai bani să îți plătești biletul! Chiar, câștigi măcar 1000 de euro pe lună? Dacă nu, lasă pălăvrăgeala de aici și mai caută un venit! Ți-o zice unul care rar apucă să fie liber la ora asta! Azi scriu aici doar pentru că am mașina în service!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 20:53

kristi kkk a scris:
Măi, domnul ldh80, tu cu ce te ocupi în viața reală de ai atâta timp sa scrii tâmpeniile astea de pe aici? De curiozitate, ai incercat vreodată să aplici în propria viață, la o scară mai mică, ce tot propui pe aici? Personal, mă faci să mă minunez! Chiar nu pot înțelege încăpățânarea asta de catâr cu care tot propui niște aberații ce nici măcar în vremea comunismului nu au dat randament! Băiete, găsesti economie centralizată în Coreea de Nord! Nu-ți place decizia majorității din România ce a ales drumul spre vest, ești liber să mergi spre Est! De bine, de rău, actuala administrație a României te lasă să mergi oriunde vrei în lume atâta timp cât ai bani să îți plătești biletul! Chiar, câștigi măcar 1000 de euro pe lună? Dacă nu, lasă pălăvrăgeala de aici și mai caută un venit! Ți-o zice unul care rar apucă să fie liber la ora asta! Azi scriu aici doar pentru că am mașina în service!

Ce am propus eu nu are vreo legatura cu "economia centralizata" si nici cu comunismul ci cu niste masuri care ar ajuta foarte mult populatia si agentii economici- in special cei din industria metalurgica si chimica, care sunt mari consumatori de energie electrica si de gaze naturale!

Un pret reglementat , pentru consumatorii finali, de catre ANRE, este absolut necesar! Pana in 2020, cand era pretul reglementat la gaze naturale si la energie electrica, nici un distribuitor si furnizor de gaze naturale si de energie electrica (EON, Enel, etc) nu s-a plans ca nu ar fi realizat profit! Deci daca pana in 2020 se putea ca acest pret sa fie reglementat de ANRE cu siguranta s-ar putea si acuma!
De exemplul sunt curios daca in tari precum Polonia sau Ungaria pretul de vanzare catre consumatorii finali, a energiei electrice si a gazelor naturale, nu este reglementat de stat!

Iar ceea ce a zis domnul Ion Sterian, care este director general al Transgaz si cu siguranta cunoaste foarte bine situatia din sistemul national de transport a gazelor naturale, cred ca este adevarat!
UE trebuie sa inteleaga ca in prezent nu exista combustibil mai bun si mai eficient energetic, pentru producerea energiei electrice (in termocentrale) si a energiei termice, decat gazele naturale! Romania ar trebui sa investeasca masiv in reteaua de transport si distributie a gazelor naturale!

De asemenea mi se par aberante masurile care se propun pentru interzicerea sau restrictionarea utilizarii centralelelor termice de apartament, pe baza de gaze naturale, pe motivul aberant ca cica "sunt poluante"! Intr-un oras mic (precum sa zicem Zimnicea, unde sistemul centralizat de termoficare nu mai exista demult), pentru cineva cale locuieste la bloc, singura alternativa viabila energetic, pentru producerea de energie termica si apa calda menajera, este centrala termica de apartament, pe baza de gaze naturale!
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 25/08/2008

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 21:10

ldh80 a scris:
kristi kkk a scris:
Măi, domnul ldh80, tu cu ce te ocupi în viața reală de ai atâta timp sa scrii tâmpeniile astea de pe aici? De curiozitate, ai incercat vreodată să aplici în propria viață, la o scară mai mică, ce tot propui pe aici? Personal, mă faci să mă minunez! Chiar nu pot înțelege încăpățânarea asta de catâr cu care tot propui niște aberații ce nici măcar în vremea comunismului nu au dat randament! Băiete, găsesti economie centralizată în Coreea de Nord! Nu-ți place decizia majorității din România ce a ales drumul spre vest, ești liber să mergi spre Est! De bine, de rău, actuala administrație a României te lasă să mergi oriunde vrei în lume atâta timp cât ai bani să îți plătești biletul! Chiar, câștigi măcar 1000 de euro pe lună? Dacă nu, lasă pălăvrăgeala de aici și mai caută un venit! Ți-o zice unul care rar apucă să fie liber la ora asta! Azi scriu aici doar pentru că am mașina în service!

Ce am propus eu nu are vreo legatura cu "economia centralizata" si nici cu comunismul ci cu niste masuri care ar ajuta foarte mult populatia si agentii economici- in special cei din industria metalurgica si chimica, care sunt mari consumatori de energie electrica si de gaze naturale!

Un pret reglementat , pentru consumatorii finali, de catre ANRE, este absolut necesar!  Pana in 2020, cand era pretul reglementat la gaze naturale si la energie electrica, nici un distribuitor si furnizor de gaze naturale si de energie electrica (EON, Enel, etc) nu s-a plans ca nu ar fi realizat profit! Deci daca pana in 2020 se putea ca acest pret sa fie reglementat de ANRE cu siguranta s-ar putea si acuma!
 De exemplul sunt curios daca in tari precum Polonia sau Ungaria pretul de vanzare catre consumatorii finali, a energiei electrice si a gazelor naturale, nu este reglementat de stat!

Iar ceea ce a zis domnul Ion Sterian, care este director general al Transgaz si cu siguranta cunoaste foarte bine situatia din sistemul national de transport a gazelor naturale, cred ca este adevarat!
UE trebuie sa inteleaga ca in prezent nu exista combustibil mai bun si mai eficient energetic, pentru producerea energiei electrice (in termocentrale) si a energiei termice, decat gazele naturale!  Romania ar trebui sa investeasca masiv in reteaua de transport si distributie a gazelor naturale!

 De asemenea mi se par aberante masurile care se propun pentru interzicerea sau restrictionarea utilizarii centralelelor termice de apartament, pe baza de gaze naturale, pe motivul aberant ca cica "sunt poluante"!  Intr-un oras mic (precum sa zicem Zimnicea, unde sistemul centralizat de termoficare nu mai exista demult), pentru cineva cale locuieste la bloc, singura alternativa viabila energetic, pentru producerea de energie termica si apa calda menajera, este centrala termica de apartament, pe baza de gaze naturale!
Ești cauză pierdută! Băiat tânăr! In loc să muncești pentru a avea un venit care să iți facă viața frumoasă, stai și visezi cai verzi pe pereți!
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 21:31

Pai ldh80 pe dincolo.nu prea sunt centrale de apartament este doar încălzire centralizată ori centrale de bloc
In Germania nu se folosește gazul.pemtru gătit totul.este electric iar prin UK se folosește gazul.numai.pentru boilere de apa calda
Și aici la.noi cu centralele de apartament cineva a făcut bani frumoși mai ales când au început debranșările.in masa
De ce Danemarca poate să folosească încălzirea centralizata chiar și în sate ?Oare aia comentează că ai fost.plecati o săptămână plecați de acasă și nu plătesc consumul.lunar cum ar fi la.noi?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 22:14

In Romania primariile (mai ales cele din orasele mici) nu au resurse financiare ca sa reconstruiasca fostele sisteme centralizate de termoficare! Ar fi vorba de sume foarte mari, de care bugetele locale din orasele mici nu dispun!

Cat priveste eventualele centrale termice de bloc iarasi este o varianta care nu poate fi aplicata, la conditiile sociale din Romania! Marea majoritate a apartamentelor sunt proprietate privata iar de multe ori vecinii de la un bloc nu se inteleg intre ei sa puna bani sa repare acoperisul blocului sau sa schimbe o teava sparta la subsol si cu atat mai putin s-ar intelege sa puna toti bani pentru o centrala termica de bloc!

Asa cu centrala termica de apartament pe baza de gaze naturale fiecare are independenta sa, are cata caldura si apa calda vrea, la orice ora, fara sa depinda de vecini!

Iar ca sa treci totul pe electric (si incalzirea si prepararea apei calde menajere), mai ales la blocurile construite inainte de 1989, este tehnic imposibil, deoarece instalatii electrice de alimentare si din blocurile construite inainte de 1989 nu ar suporta astfel de consumuri de energie electrica!
Ma indoiesc ca acele cabluri de aluminiu, montate prin anii 70' de exemplul, care alimenteaza un apartament de bloc (bransament monofazat) ar putea suporta si o eventuala incalzire electrica in pardoseala si boilere electrice pentru apa calda, plus consumatorii care exista in mod obisnuit intr-un apartament astazi!
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 22:24

Vezi că eu la bloc în bucătărie am avut priza de 380v montata deci.. iar cred că 90% și-au schimbat instalația pe cupru
La o casa nu se tentează centrala pe curent pentru că am auzit și de costuri de 8000 de lei pe lună
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMar 14 Noi 2023, 22:40

Adrian78 a scris:
Vezi că eu la bloc în bucătărie am avut priza de 380v montata deci.. iar cred că 90% și-au schimbat instalația pe cupru
La o casa nu se tentează centrala pe curent pentru că am auzit și de costuri de 8000 de lei pe lună

Stiu ce ziceti- a existat un proiect inainte de 1989 ca sa fie realizate bransamente trifazate la apartamente (am vazut la cineva din Husi, intr-un bloc construit inainte de 1989, priza trifazata in apartament, montata din constructia blocului)! Insa a ramas doar la stadiul de proiect.
Marea majoritate a apartamentelor din blocurile construite inainte de 1989 au fost prevazute cu bransamente monofazate.

Degeaba si-au schimbat instalatia electrica din interiorul apartamentelor daca nu au schimbat si bransamentul, de la tabloul general al blocului pana la apartament! Pentru ca fiind tot accelasi bransament monofazat din anii 70', cu accelasi cablul de aluminiu de atunci (de la tabloul general al blocului/scarii de bloc pana la apartament) poate suporta tot acceiasi putere a consumatorilor!
Si cred ca foarte putini proprietari de apartamente, din blocurile construite inainte de 1989, s-au apucat sa sparga peretii de pe casa scarilor, ca sa-si schimbe si cablul de bransament, pana la tabloul general al blocului/scarii de bloc!

Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeMier 15 Noi 2023, 20:11

Gresit, instalatia din scara a fost inlocuita de cele mai multe ori de catre distribuitor pentru a putea monta contoarele afara la intrarea in scara/bloc.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 16 Noi 2023, 12:27

Nu cred ca s-au apucat distribuitorii de energie electrica sa sparga peretii de pe casa scarilor din blocuri, ca sa schimbe cablurile de bransament de la tabloul general al blocului/scarii de bloc pana la apartamente!

Unde contorul de energie electrica era montat in interiorul apartamentelor si a fost mutat in tabloul general al blocului/scarii de bloc (pentru blocurile construite inainte de revolutie) pur si simplu au mutat contorul si atata! Bransamentul pana in apartamente a ramas tot ala!

In plus de la bornele de iesire din contor instalatia electrica este a proprietarului, nu a distribuitorului! Deci schimbarea cablului de bransament de la tabloul general al blocului/scarii de bloc (loc unde in prezent este montat contorul) pana in apartament cade in sarcina proprietarului apartamentului!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24834
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeDum 19 Noi 2023, 01:44

Cablul de pe casa scării este al distribuitorului, nu al blocului. Mai mult, cel puţin pe la Bucureşti, e-distribuţie s-a apucat să pună inclusiv sigilii pe panourile din bloc, evident acolo unde le-a modernizat.
Există blocuri vechi care au contoarele la intrarea în bloc, la parter... dar panourile cu siguranţe sunt în apartamente. Nu ştiu ale cu sunt cablurile între contor şi panou, dar tind să cred că tot ale distribuitorului. În anii '60 nu se punea problema de separare a IDEB-ului în mai multe părţi Laughing

Există şi blocuri cu contoarele pe casa scării, dar pe fiecare etaj, probabil au pus contoarele imediat după siguranţele generale.

Dar în niciun caz nu ai cum să te apuci să ,,muţi" contoarele pentru tot blocul la intrarea în bloc! Pentru că branşamentele nu au cum să rămână aceleaşi. De regulă ai un anumit număr de apartamente alimentate dintr-o fază (la mine, de exemplu, astea sunt grupate pe câte 2 etaje), nu tot blocul. Asta înseamnă că ai un număr de panouri electrice prin bloc, de la care tragi branşamentele către apartamente... cel mult acolo poţi să pui contoarele în afara apartamentului. Dacă vrei să le pui jos, trebuie să refaci absolut toată instalaţia de pe casa scării şi să tragi de jos câte un cablu pentru fiecare apartament. E muncă prea multă, scumpă şi cu multe găuri de dat prin bloc ca să îşi permită distribuitorul să o facă la zeci de mii de blocuri.

Cele trei faze le ai în toate blocurile (poate la bloculeţele din Huşi să ai câte o fază pe scară), dar nu toate apartamentele sunt legate la aceeaşi fază.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeDum 19 Noi 2023, 11:38

Pai sa va spun cum este la Huși, la blocul unde am locuit: bloc construit intre anii 1972- 1974, cu o singura scară, 4 etaje, compus din doua "tronsoane", că câte 10 apartamente fiecare (în total 20 de apartamente!

Inițial contorul de energie electrică era montat in interiorul apartamentelor! Însă prin anii 90 (nu mai țin minte exact anul , dar era cred pe vremea RENEL) contorul a fost mutat din interiorul apartamentului la parterul blocului. La parterul blocului se afla doua tablouri electrice generale, câte unul pentru fiecare "tronson". Lângă acele tablouri electrice generale de la parterul blocului au fost mutate, în anii 90, și contoarele!

Cu aceea ocazie nu s-au schimbat și cablurile de branșament de la tablourile generale a blocului (de la parter) până la apartamente, rămânând tot accelasi cabluri de branșament de la construcția blocului, din 1974.

Contor de energie electrică in interiorul apartamentului am mai văzut și în prezent la un neam care locuiește în București, în cartierul Militari (strada Moinești), bloc construit prin anii 70 cred!

La blocurile noi am văzut că de obicei la parter sunt așa-numitele FDCP , unde sunt montate toate contoarele de energie electrică

Și pentru că s-a spus de ce in România nu se poate trece , la blocuri, tot pe electric (și încălzire și prepararea apei calde menajere și pentru gătit) : branșamentele actuale a apartamentelor nu ar rezista la o putere așa de mare a consumatorilor! De exemplul numai o plita electrica cu inducție, folosita la capacitate maxima, are o putere de cca 7000- 9000 w, ceea ce necesita obligatoriu branșament trifazat! Ori majoritatea apartamentelor (chiar din blocurile noi) au bransamente monofazate.

Că sa nu mai zic că și calitatea execuției instalațiilor electrice din blocurile noi este de multe ori proastă!
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 24/08/2017

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeLun 20 Noi 2023, 12:11

La ai mei parinti, la Galati, bloc construit in 1959, in 1997 au scos contoarele pe casa scarii, intr-un dulap metalic cu geamuri. Insa fiecare etaj are dulapul lui, cu cate 6 contoare pe fiecare etaj, dulap de la care pleaca cate un canal de cablu la fiecare dintre cele 6 apartamente.
Odata cu aceasta modificare s-a adaugat si un fir de impamantare in apartamente, neexistand anterior.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeLun 20 Noi 2023, 19:43

La Husi , din constructia blocului (1974) fiecare apartament are si conductorul PE (impamantare)(in apartament intra 3 conductoare- faza, nul, PE)!

Insa din toate prizele din apartamente numai la 3 (cele din bucatarie si una de pe hol) a fost dus si conductorul PE (impamantare). La celelalte prize (din dormitoare, sufragerie) sunt numai cate doua conductoare (faza si nul). Asta din constructia blocului.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitimeLun 20 Noi 2023, 20:52

Dr2005 a scris:
Dacă vrei să le pui jos, trebuie să refaci absolut toată instalaţia de pe casa scării şi să tragi de jos câte un cablu pentru fiecare apartament. E muncă prea multă, scumpă şi cu multe găuri de dat prin bloc ca să îşi permită distribuitorul să o facă la zeci de mii de blocuri.

Fix asta s-a si facut la mine in zona la multe blocuri, defapt majoritatea celor care nu aveau contoarele afara macar pe etaj si anterior.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Despre politica energetica a Romaniei   Despre politica energetica a Romaniei - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre politica energetica a Romaniei
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» Calatorie in sud - vestul Romaniei.
» Despre biciclete
» POLITICA FORUMULUI
» Despre bere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: