Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Despre biciclete

In jos 
+34
Cipri Andrei Neculai
alex.barac.5
lapsanszkitamas
LanceR
deconectat
mielutu zburator
tcm
Katalyn
AlexD
dan tm
cristy79
IonutChircu
Caspar
JohannDB
DUAL
Cont.dezactivat
c o r v i n
Adrian78
Adirmvl
Nesebar
kristi kkk
NicuS
ANDU2100HP
TVlad
Teodor
cristi CFR
Andrey_tm
cstefan
Bobby_TM
Traveller
frank81
George
cortexedge
Dr2005
38 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 13 ... 26  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 12:04 pm

Spartan1948 a scris:
Cu o bicicleta buna,ajungi mai repede decat trenul Very Happy. Si bei si un suc,cu banii pentru bilet.

Cu o bicicletă mai puţin bună şi opriri din 10 în 10 km pentru băut apă ajungi cam în 3 ore jumate (ştiu din experienţă).
Despre biciclete Bicla3

Cu o cursieră probabil scoţi vreo 2 ore.

_________________
:TTT:


Ultima editare efectuata de catre Dr2005 in Mar Mar 26, 2013 4:57 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 2:07 pm

După preţurile alea, a mea clar nu intră în categoria bicicletelor bune. Şi, totuşi, am făcut 185 km într-o zi cu ea Laughing
Acum 2 ani, pe site-ul oficial al DHS avea un preţ recomandat de vreo 350 RON. Punem la el vreo 50 RON şa cu arc + ţeavă, vreo 90 RON pe 3 seturi de lumini, 10 RON o sticlă de ulei de lanţ, 10 RON pedale de plastic noi (au ţinut fix 2 zile), 30 RON pedale metalice noi, 45 RON vitezometru, vreo 30 RON două antifurturi, 10 RON o pompă de mână, 50 RON o jantă faţă nouă (după ce a fost îndoită de o dubă), ies vreo 675 RON şi mai am 2 camere primite cadou de ziua mea (nu ştiu la cât să le evaluez). Oricât m-aş chinui, nu pot ajunge la 750 RON.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 2:21 pm

Lasa Dragos ca e buna asa, ultima bicicleta pe care am luat-o in iulie cu 125 lei din talcioc, cerea omul pe ea 170 am negociat-o pana la 125 :

Despre biciclete P7290857
upload pic

Duminica am cumparat-o iar martea am plecat pe Ploiesti-Paulesti-Plopeni-Baicoi-Flroresti-Filipesti-Bratasanca-Ploiesti, apoi in week-end am fost pe Dichiu si tot asa ca in prima luna cred ca facusem peste 1.200 km. Acum e legata pe scara asteapta vremea calda si o geanta noua pe spate, insa nu cred ca le va mai vedea pentru ca intentionez de iepuras sa o cumpar pe cea de mai jos :

http://www.firstbike.ro/ViewBicycle.aspx?d=2&c1=2&c2=18&c3=67&c4=118&p=stone-77--72p315

Daca as fi avut bani mai multi nu as fi ezitat nici o clipa sa-mi iau un Cube sau un Scott.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 4:55 pm

Nu cred că aş putea să merg fără aripi la ea... că mă umplu de noroi. Dar alea se pot adăuga uşor.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9168
Data de inscriere : 20/08/2008

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 5:19 pm

Katalyn, cauta una cu minim 21 de viteze si pinioane pe spate cu raportul 12-32. Eventual sa-ti iei cauciucuri slick. Si eu mi-am pus pe a mea cauciucuri de 2.3, de la 2.1, dar ma incetinesc al dracu de tare. Pe loc drept, oricat as da din picioare, mai mult de 34-35 km/h nu prind. Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 5:46 pm

ai putea sa imi dai un link sau o poza cu ceea ce imi recomanzi ?

Eu am nevoie de viteza nu vreau sa merg incet, am mers in Ploiesti cot la cota cu masina cu 45-50 km/h bine cateva minute ca nu sunt robot.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9168
Data de inscriere : 20/08/2008

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 6:10 pm

http://www.lapedalesv.ro/bloc-de-pinioane-shimano-7-viteze-12-32

Cred ca schimbatarele de pe first bikeu ala sunt compatibile si cu 7 viteze. Cu vreo 50-60 lei iti poti lua pinioane cu 9 viteze, dar pt aia iti trebuie alte schimbatoare, alt deraior, lant si butuc.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 801
Varsta : 35
Reputatie : 6114
Data de inscriere : 14/03/2010

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 7:49 pm

Katalyn a scris:
http://www.firstbike.ro/ViewBicycle.aspx?d=2&c1=2&c2=18&c3=67&c4=118&p=stone-77--72p315

Nu are rost sa-ti cumperi o bicicleta noua, la 7-8 milioane lei vechi. Cu banii astia iesi mult mai castigat daca te-ndrepti spre varianta second hand. Poti sa urmaresti ofertele ce apar destul de des pe site-urile de profil si, cu putin noroc ce-i drept, te poti alege c-o bicla decenta, pastrata frumos, chiar daca rulata.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 7:23 am

E buna si varianta second-hand insa am ales o bicla noua de la First-Bike, urmand exemplul unui vecin care are o bicicleta cumparata cu 400 lei in 2006 si merge si acum, e drept nu cred ca a facut 1.500 km pe an cu ea, a avut garantie 2 sau 3 ani la ea plus revizii gratuite odata la 3 luni. La bani astia 800 lei ceva nou si bun in afara de First-Bike nu am gasit, pentru ca in Ploiesti avem si Emeduesport unde cea mai ieftina e 750 lei si cea mai scumpa mai scumpa decat un logan nou, mai avem si Biciclete facute la Dhs Deva dar nu se merita, se umbla la preturi aiurea intr-un an o bicicleta a avut preturi cumprinse intre 500 si 830 lei, prostie si hotie in acelasi timp, mai sunt supermarketuri care vand biciclete dar aia nu se pricep deloc, iar acum 2 ani am luat una cu joc la axul pedalier care mi-a facut drumurile un chin si mai avem Decathlon dar acolo una buna incepe de la 800 lei in sus pana la 3.000 lei in rest mai sunt cativa mici comercianti pe la Talcioc de vand biciclete Velors, ca pret sunt foarte bune, insa nu prea prezinta garantie si seriozitate, iar daca e sa iau ceva la second-hand am un fost coleg de la seral care se pricepe la biciclete second-hand, nu am de cat sa-l rog pe el sa caute pe net si sa merg cu el cand o fi sa facem tranzactia dar cine stie poate raman la prima varianta cu first-bike-ul de 759 lei iar de la anul una la 2.000 lei.

Un prieten de-al lui fratemiu a adus din strainatate un Danger nou-nout, s-a plimbat cu el vreo 2 luni apoi a dat-o pe 800 lei, asta da oferta la second-hand, asta mi-as fi luat-o si eu fara sa stau la discutii. Bicicleta arata identic cu cea de mai jos ( poza am luat-o de pe okazii.ro )

Despre biciclete Danger
upload photos
Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5230
Data de inscriere : 01/04/2010

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 11:31 am

@Katalyn

Si eu sunt un mare fan al ciclismului, cu peste 15 ani la activ de pedalat, cu cateva zeci de mii de km la bord, astfel ca vreau sa te sfatuiesc sa nu cumva sa faci greseala de a-ti lua mizeria aia de la first bike. O sa-ti mananci nervi si banii cu ea! Bicicleta noua, decenta, sub 1000 de RON eu nu am vazut. Si acestea sunt undeva la limita, insa ai cat de cat siguranta ca nu te lasa cand ti-e lumea mai draga! Nu se merita luat nimic de la first bike, dhs, rich bike sau alte no name-uri din supermarketuri sua magzine gen hervis, decathlon. Daca vrei sa iti cumperi bicicleta atunci singura optiune este sa mergi la un magazin specializat pe biciclete. Nu merita sa faci compromisuri, mai ales ca e vorba de viata ta la urma urmei. Inainte sa iti cumperi orice bicicleta iti recomand sa studiez forumurile de ciclism, sa vezi ce parere are lumea despre acea bicicleta! Iar daca nu ai suficienti bani, mai bine mai astepti o luna-doua sau cat e nevoie pana ai suficienti bani pentru o bicicleta decenta!
Inca un sfat ce ti-l dau legat de biciclete, e sa nu-ti cumperi bicicleta cu frana pe disc! Sunt foarte sensibile, pretentioase, greu de intretinut si reglat! O frana buna in V isi face la fel de bine treaba ca si frana pe disc, plus ca nu pune presiune pe butuc si spite. Consider ca franele sunt unul din cele mai importante componente ale bicilcletei de care tine integritatea ta corporala si aici nu ai voie sa faci compromisuri! Eu folosesc frane Avid Digit5, sunt pe la 120 de lei setul, te tin cam 10.000 km si prind in orice conditii, plus ca sunt foarte usor de montat, reglat si intretinut!
Ca si contra exemplu - anul trecut i-am cumparat prietenei mele o bicicleta noua de la dhs (silver parca) cu 850 RON. Am considerat ca este echipata decent, cu mici exceptii (gen angrenaj, frane, lant) care insa cu timpul se pot inlocui. Cand e vreme buna merg la servici cu bicicleta, aproximativ 8,5 km. Aceasta distanta o parcurg cu bicicleta mea in 18-23 min in functie de cat sunt de grabit. Intr-o zi in schimb am fost nevoit sa iau bicicleta prietenei, ca a mea avea pana si nu aveam timp sa o repar. Pana la servici am facut mai mult de 30 de minute cu dhs-ul fiindu-mi foarte greu la pedalat, parca mergeam cu frana trasa! In concluzie nu merita sa iti cumperi bicicleta dhs, first bike, rich indiferent de ce piese bune ar avea pe ea. Mai bine una second!
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 12:37 pm

sunt n site-uri si magazine de profil in capitala, lasa-ti un link bun aici eventual si second-hand cu biciclete intre 800 si maxim 1.000 lei.
Sus In jos
Traveller

Traveller


Numarul mesajelor : 173
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5492
Data de inscriere : 24/11/2009

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 1:02 pm

La banii astia ar fi si cateva oferte noi, una rezonabila ar putea sa fie asta:

Neuzer Mistral

In Bucuresti poti sa mergi sa intrebi de ea la magazinul de langa spitalul Coltea : Bicicleta ta

Pentru oferte second poti sa te uiti aici, sunt niste biciclete vechi de otel, dar te poti baza pe ele mai degraba decat pe un First Bike sau Rich : bykeservice (sunt din cluj, dar iti trimit si in Bucuresti)
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9168
Data de inscriere : 20/08/2008

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 3:32 pm

Neuzeru ala e dotat exact ca orice DHS mai ieftin. Care-i diferenta? E un fel de DHS unguresc.
Am avut si eu acum ceva ani un dhs silver de care m-am folosit si care nu mi-a pus absolut nicio problema. Facusem cu el peste 2000 km, timp in care a mers cu vaselina pe lant. Nu i-am curatat niciodata lantul, doar puneam vaselina cand credeam ca trebuia. Si n-a avut nici pe dracu. Aaa, da... inca merge si acum.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 4:32 pm

La achiziţie, orice biclă e prost reglată... frâne prea slabe/prea puternice, lanţ care nu e gresat corespunzător, cauciucuri umflate prea puţin, schimbător care sare câte două pinioane o dată... e normal să ai senzaţia că mergi frânat, cu cauciucuri umflate la 0,6 bar clar simţi că nu mai poţi, iar dacă mai îţi freacă şi saboţii pe jantă...

Concluzie: orice bicicletă e mai bună decât nicio bicicletă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9168
Data de inscriere : 20/08/2008

Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitimeMier Mar 27, 2013 4:44 pm

Citat :
Inca un sfat ce ti-l dau legat de biciclete, e sa nu-ti cumperi bicicleta cu frana pe disc! Sunt foarte sensibile, pretentioase, greu de intretinut si reglat!

Eu am pe disc si nu mi se par a fi sensibile. La intretinere ce anume e greu? Trebuie sa le pastrezi departe de orice ulei/vaselina. In rest, se mai poate ovaliza discul, dar aia se rezolva foarte usor cu un patent. Singura parte negativa e ca sunt mai scumpe placutele de frana decat sabotii.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre biciclete Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre biciclete
Sus 
Pagina 1 din 26Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 13 ... 26  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bancuri despre CFR ....
» Biciclete adaptate pentru calea ferata
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» Despre bere
» despre religie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: