Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Calatorie in sud - vestul Romaniei.

In jos 
+3
Norbi
COSTACHE MIHAIL
mardaryroby
7 participanți
AutorMesaj
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6031
Data de inscriere : 21/08/2008

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeSam 09 Iun 2012, 16:13

Ca pasionat, imi place nespus de mult sa colind tara in lung si-n lat sa vad trenurile, garile dar si particularitatile fiecarei sectii de linie ferata. De doi ani de zile bat saptamana de saptamana Oltenia. Plec de la Iasi si intru in Oltenia ori prin Ramnicu Valcea, ori prin Giurgiu. Delegatie, cu locuri de sedere peste noapte deja stabilite: Giurgiu, Caracal, Dr. T. Severin, Tg. Jiu. Rm. Valcea. Comunic des cu cei cativa prieteni pasionati de cai ferate pe care ii am. De fiecare data cand apare ceva nou, ne sunam, povestim. Si, cu legaturi deja create, am decis sa invit pe acest traseu pe unul dintre prietenii mei pasionati, pe Mihail. Ne plimbam linistiti prin zonele de interes, impartasim una-alta despre specificul fiecarei zone, vedem noi…
Ne hotaram si ne intalnim marti la Videle. Vin de la Giurgiu unde mi-am terminat sarcinile de serviciu si ajung la gara unde ne intalnim. Ne-am recunoscut imediat si hai sus in masina. Nu-ti trebuie decat strictul necesar pentru un astfel de drum: ceva haine comode, periuta de dinti si te simti bine. Alergam prin Campia Romana, drumul nostru va fi prin Alexandria, Tr. Magurele, Corabia… etc.

Ne deplasam spre Alexandria. Trecem prin oras, rezolv repede o livrare si mergem spre Tr. Magurele. Reusim sa prindem linia in ambele sensuri la trecerea la nivel.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010024

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00519
Orasul Tr. Magurele, un orasel de pe Dunare dar totusi are un combinat chimic care lucreaza nonstop. Gara nu are imbunatatiri dar are activitate. Regiotrans asteapta calatorii.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010025

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010026

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010033

Si aici am de livrat ceva si apoi mergem spre Corabia. Este camp, pustiu dar soseaua este foarte buna pe care rulam cu viteza de 120 kmh. La intrare in Corabia, facem un mic popas la monumentul dedicat revolutiei de la 1877.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010037

Orasul Corabia. Un oras trist, apasat.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010050

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010052

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00532

Nu stiu cu ce traiesc oamenii de aici. Cei care fac agricultura intensiva, mai misca ceva. Ajungem in gara unde surprindem doua automotoare Regiotrans, dar si angajati care sunt politicosi si ne povestesc multe. Aici, la Corabia, vin automotoarele din zona pentru revizie in remiza existenta aici. Statia are 4 linii, mai era o linie pentru descarcare marfa. Din spusele acelui domn amabil cu care am vorbit,
linia ducea spre fostul port, portul avand doua intrari, cate patru linii pentru fiecare dintre acestea. Ne bucura realitatea de aici: se merge cu 60 kmh viteza stabilita pana la Caracal.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010048



Parasim Corabia. Trecem pe langa scutul antiracheta pe care nu l-am vazut si ne uitam la telefoanele mobile sa vedem daca ni se fura semnalul, asta in spirit de gluma. De fiecare data cand trec pe aceasta sosea, admir ruinile unui vechi conac. Niciodata nu am oprit pana acum. Acum am cu cine sa vizitez locul. In camp, acest conac avea o constructie masiva, impunatoare. Am cautat informatii despre aceasta constructie dar pana acum nu am gasit mai nimic. E ciudat totusi sa stai acolo in camp dar, totodata, te simti bine in acea liniste.

Impreuna cu Costache Mihail in conacul parasit de la Deveselu - 22 mai 2012.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00551

Caracal: oras vechi, candva capitala Romanatului. Cu cladiri vechi, multe renovate, simti aerul de provincie. Si totusi, in plina campanie electorala unde s-au pompat bani buni pe care cei care alearga dupa voturi vor trebui sa amortizeze asemenea investitii.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010058
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010059

Drumul il continuam spre Bals. Bals este un oras mai plin de viata dar cu o sosea de cosmar ce trece prin plin centru. Ca locuitor al acestui oras, ai momente de stres cand vrei sa treci dintr-o parte in alta datorita traficului de tranzit destul de aglomerat.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010068

Craiova. Un oras mare cu parti bune si rele. Aglomerat, cu multe santiere. Dar are acel parc, Parcul Romanescu. O imensa oaza de liniste. Un parc atent ingrijit in care cei care stiu sa il pretuiasca, se simt nemaipomenit aici.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010073

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010074

Craiova nu o voi sti niciodata bine. Bajbai toate stradutele dar tot ajung acolo unde trebuie. Pentru mine e un labirint in care, la fiecare intrare saptamanala, trebuie sa gasesc iesirea pentru ca am de ajuns in mai multe locatii din acest oras. Ii spun lui Mihail acum ca pe aici (pe o anumita straduta) nu am mai fost niciodata, trebuie sa urmaresc cumva sudul ca in padure. Si reusim sa ajungem unde trebuie. Insa vremea se raceste, se innoureaza tare si ploaia incepe.

Drumul spre Severin va fi unul dificil, ploua torential si se innopteaza. Totusi, la Strehaia ploaia inca nu incepuse. Am cotit stanga de pe europeana si ajungem la gara, la ramificatia spre Motru. Ne asteapta o garnitura cu carbune. Nu am putut sta mai mult, s-au strans si aici norii si ploaia de vara incepu indata.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010076

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010077

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010081

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010082

Intr-un tarziu ajungem si la Severin. Ploua necontenit. Ne cazam la pensiunea Class aflata in vecinatatea orasului, mai exact in localitatea Simian. Peste sosea se afla gara.
Ne simtim bine cu o friptura si o bere apoi odihna.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010083-2

A doua zi o luam incetisor prin Severin. Parcurg toti clientii pe care ii am aici apoi ne facem drum pana la Orsova. Un drum superb, mai sus de calea ferata, cu multe lucrari de arta: viaducte, tuneluri.
Mihai ramane pe faleza, admira malul Dunarii cu ambarcatiunile care pluteau in zona. Orsova este un oras frumos, ingrijit si se merita sa il parcurgeti in calitate de turisti.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010088

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010090

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010091

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010093

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010097

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010110

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00557

Ne intoarcem la Severin. Trecem de admiram eurogara. Garnitura Regio de Bucuresti e gata de plecare.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00573

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00579

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00577

Ne continuam drumul spre Motru. Urcam, coboram, iar urcam, drumul este destul de dificil, la Colibasi este un vesnic santier deoarece pe o buna portiune, drumul o ia la vale.
La Motru, in premiera, ajungem la Motru Est, acolo unde se formeaza garniturile de trenuri cu carbune. Din cate stiu, o garnitura are maxim 3000 tone si este tractata pana la Strehaia cu doua EA-uri, una in fata, a doua ca impingatoare. Linia este subreda, investitii nu s-au facut aici, ca atare si viteza maxima nu depaseste la trenul de marfa 30 kmh. Ne delectam privirile cu EA-ul din capul unei garnituri.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010151

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010148

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00588

Linia ce merge spre Motru, gara de calatori nu mai este folosita de cand s-au suspendat trenurile de calatori pe relatia Strehaia-Motru.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010126

De la Motru Est spre oras, trecem peste doua linii industriale pe care vin garniturile pline cu carbune.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00619

In vale se vad cateva LDH-uri si un DA folosite la manevre intre Motru Est si locurile de incarcare cu carbune.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00615

In urmatoarea saptamana am reusit sa surprind in mers o mostra:


Calatorie in sud - vestul Romaniei. IMG_0077

Ajungem si la gara Motru. Cel putin, exista un paznic aici. Si multa liniste.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010133

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010135

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010136


Drumul spre Targu Jiu este superb. Urcam, coboram, apoi drumul trece prin sate cu case ingrijite si oameni muncitori.
Dar, pana acolo, in serpentinele care traverseaza dealurile ce duc pana la oras, dam peste un TIR ce a ajuns cu roatele in sus. Bine ca nu au fost si alte vehicule implicate.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00621


Orasul Targu Jiu este un oras superb: mic, cochet, cu multe repede turistice cum ar fi lucrarile de arta ale lui Constantin Brancusi, lacurile de acumulare de pe raul Jiul, parcurile etc.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010154

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010155

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010157

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010162

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010168

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010174

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010175

Ai posibilitatea ca intr-un timp scurt sa ajungi la poalele muntilor unde esti asteptat de multe pensiuni, localuri, restaurante.
Dupa un scurt tur de oras, mergem spre locul de cazare din aceasta seara, urmand ca maine sa revizitam acest oras. In drum, tercem pe langa fabrica de ciment Lafarge unde trenurile cu ciment circula des. Si aici gasim un exemplar superb de LDH, cel al fabricii. Mihai este foarte incantat de aceasta descoperire si apopierea noastra de ea se poate vedea in imagini.

La iesirea din Tg Jiu spre Baia de Arama, in drum spre pensiune, trecem peste liniile care duc la uzina de ciment Lafarge.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00636
Surprindem cateva cadre cu cele doua LDH-uri ale acestei uzine.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00623

Calatorie in sud - vestul Romaniei. IMG_0079

Ajungem in localitatea Pestisani, locul de nastere al maestrului Constantin Brancusi unde ne cazam la pensiunea Brancusi, proprietarii fiind descendenti directi ai acestuia. Este o oaza de liniste pentru mine aici, unde ajung o data la doua saptamani unde imi incarc bateriile. Mancare buna si o cazare ce mie imi place foarte mult: rustic, cu gust.

Dimineata urmatoare parcurgem o frumoasa padure de stejar. Soarele se arata bland si roua era peste tot.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00644

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00641

In Targu Jiu Mihail a ramas surprins sa constate ca circula foarte multe autobuze si troleibuze DAC, pentru ca in Bucuresti acestea au fost scoase din circulatie de mai multi ani. Chiar a observat si troleibuze articulate, ba chiar un autobuz articulat care in Bucuresti nu mai circula de vreo 10 ani.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010183

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010188

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010187

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010186

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010185


Rezolv treburile si din Targu Jiu apoi mergem spre Valcea. Dar, din cand in cand imi vin idei fara prea multe batai de cap si ii zic lui Mihai: ce-ar fi sa vedem ce este cu linia aia de tren? De la Copacioasa spre Tg Jiu, linia se ramifica ambele fire inconjurand satul Pistestii de Vale, una in partea de nord, cealalta in partea de sud.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010190

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010193

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010194
Si masinuta cu care imi fac treaba prin tara.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00651

Drumul nostru merge prin Horezu, oras cu reputatie europeana in materie de olarit. Mie imi place orasul, lui Mihai nu prea. Dar ne-am indulcit cu prajituri de cofetarie ieftine.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010196

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010197

De la Horezu am mers pe un drum secundar ce merge de-a lungul liniei de cale ferata ingusta ce leaga cariera Bistrita de gara Govora. O linie des circulata de garnituri cu piatra de cariera. Ajungem la tunelul ce trece pe sub sosea, am stat ceva timp pe aici in speranta ca poate va aparea un mic tren.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010202

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010205

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010211

Nu am avut noroc. Ne continuam drumul spre Babeni unde, aici, la intrare in oras, la bariera, oprim si intrebam pe personalul prezent aici cand vine urmatorul tren. Era acolo o doamna amabila care ne-a informat despre trenurile de pe aceasta linie. Nu dureaza mult si o garnitura goala apare. Cateva poze facute de Mihai.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010221

Garniturile circula de patru-cinci ori pe zi, dus intors. Exista si un vagon facut special pentru calatorii turistici cand se poate pune in circulatie in weekend. Si, ca turist, ai de ce te bucura calatorind pe aici. Garniturile circula si noaptea, iar ultimile sambata dimineata, in weekend muncitorii sunt liberi, iar luni dimineata totul se reia de la capat. Pana si locomotivele de cale ingusta sunt atinse de schema de culori tip delfin.

Valcea. Orasul meu preferat de pe acest traseu. Raul Olt este atractia principala. O salba de lacuri de acumulare, multe poduri, pitorescul zonei, constructiile, infrastructura si nu in ultimul rand, oamenii. Ne oprim la o pensiune din oras, preturi mici, mancarea buna.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010230-1

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010229-1

Urmatoarea zi, vineri, ziua de intoarcere spre Iasi, acolo unde locuiesc. Ultima zi de calatorie cu tovarasul meu de drum, Mihail. Mai avem cate ceva de vazut. O luam la drum pe Valea Oltului, spre Sibiu.


De pe europeana, o luam la stanga spre Daesti. Stiti ca acolo avem cateva vagoane pastrate la rece. Ceva Dimitroave. E bine, racoare si liniste, ajungem la ele fara ca cineva sa ne deranjeze vizita. Vagoanele pastreaza multe amanunte pe care le tin minte de cand eram copil si calatoaream cu ele de la Crasna la Husi. Compartimentate, banchete din lemn cu zone acoperite cu musamale, numerotarea locurilor cu placute mari, indicatiile scrise in mai multe limbi straine la geamuri si la usi. Pentru noi, vizitarea acestor vagoane a fost o reintoarcere in timp.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010233

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010235

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010242

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010243

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010244

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00609

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00634

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00622

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00625

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010267-2

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010268-1

Ne continuam drumul spre Podu Oltului, o sosea azi nu prea aglomerata, cateva poze facute din mers.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00646

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00643

Si surprindem doua Desiro-uri intre Raul Vadului si Lazaret. Am urmarit deplasarea acestei garnituri pana la Podu Oltului unde un Desiro si-a continuat drumul spre Sibiu, al doilea mergand spre Brasov cu un alt Desiro venit de la Sibiu.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010270

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010276

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010282

De la Podu Oltului mergem spre Brasov. Trecem prin Avrig, dar pana acolo dam de linia ce pleaca din Avrig spre Uzina mecanica din Marsa. Nu a mai circulat un tren pe aceasta linie de mai bine de 10 ani, conform spuselor paznicului de la intrare. De departe, vezi localitatea Marsa ca fiind parasita: camine de familisti abandonate, teren de sport abandonat, multa vegetatie. Dar, un drum cu patru benzi duce spre ceva case unde gasesti cateva constructii vechi, deosebite.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010288

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010290

Un drum impecabil acest DN1 de la Sibiu la Brasov. Cu scuaruri la fiecare intersectie cu drum secundar, marcaje si indicatoare noi. Si visam ca poate si calea ferata care merge odata cu noi ar putea candva fi inzestrata cu tot ce-i este necesar, dar, din pacate, o vedem ignorata. Linia este de tip 65, cu BLA.

Trecem prin Fagaras, o catedrala imensa este in constructie in plin centru orasului.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010295

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010296

Ne luam o paine cu cartofi, foarte gustoasa, ceva de ale gurii si ne linistim foamea undeva spre Sercaia.
Dincolo de Sercaia, surprindem Regio de Bucuresti - Sibiu. Am oprit masina, am pus avariile si l-am rugat pe Mihail sa surprinda garnitura.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00688-1

Ajungem in final la Brasov, un minunat oras.
Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00717

Mihail si-a planificat routingul, se va intoarce acasa la Bucuresti cu un Regiotrans cu mers de interregio dar cu pret de regio. Dupa ce isi cumpara bilet, dam o raita prin gara: multa activitate, multi calatori, ceea ce ne bucura. Ploaia se oprise de ceva vreme, ne udam pana la genunchi in incercarea de a surprinde ceva locomotive de manevra.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010307

Calatorie in sud - vestul Romaniei. P1010309

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00714

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00699

Si momentul de ramas bun.

Calatorie in sud - vestul Romaniei. DSC00716

O excursie frumoasa impreuna cu Mihail Costache. Eu fac saptamanal incursiuni in Oltenia, delegatii peste delegatii. Si totusi, a fost mult mai placut, mai palpitant ca, alaturi de un pasionat, sa traiesti sa vezi gari, trenuri, sa te interesezi de cat mai multe amanunte legate de calea ferata.


Ultima editare efectuata de catre mardaryroby in Sam 16 Iun 2012, 20:03, editata de 1 ori
Sus In jos
http://rrt-group.com
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeMier 25 Iul 2012, 11:49

Pentru mine a fost o calatorie deosebita. Nu o voi uita niciodata. Am avut noroc de zile racoroase, chiar daca ploaia ne-a insotit permanent.
Ca sa nu fie prea lung reportajul, nu am pus toate pozele. Unele din ele le vom pune la topicele care se potrivesc. De ex. cu dimitroavele de la Daesti avem mult mai multe poze care in curand le vom pune la topicul cu vagoane Dimitroave.
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8480
Data de inscriere : 19/04/2009

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeMier 25 Iul 2012, 12:01

Frumos reportaj... va felicit!
Sus In jos
sp59




Numarul mesajelor : 115
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4933
Data de inscriere : 13/03/2011

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeMier 25 Iul 2012, 12:43

Superb !! Felicitari !!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeMier 25 Iul 2012, 13:43

De multa vreme vreau sa fac o excursie similara prin regiunea natala... Felicitari pentru reportaj si multumiri pentru cuvintele frumoase despre orasul meu! Very Happy
Sus In jos
Kriszti219

Kriszti219


Numarul mesajelor : 386
Varsta : 28
Reputatie : 4857
Data de inscriere : 29/02/2012

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeMier 25 Iul 2012, 15:50

Felicitări pt. reportaj! A ieșit superb!
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 06/03/2011

Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitimeDum 29 Iul 2012, 16:30

Frumos reportajul!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Calatorie in sud - vestul Romaniei. Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie in sud - vestul Romaniei.   Calatorie in sud - vestul Romaniei. Icon_minitime

Sus In jos
 
Calatorie in sud - vestul Romaniei.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» UZ-Ucraina
» Calatorie in Slovacia
» Despre politica energetica a Romaniei
» Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei
» Revista presei (partea I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: