Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU

In jos 
+24
ciprian71
lifetec
M.I.C.I.
cristi CFR
ttavi
DUAL
NB 2009
IonutChircu
spiderpc
intz
LanceR
Shinkasen
Adirmvl
Dr2005
ionutz85
TVlad
ldh80
myster2008
Mircea Condilescu
ruszmircearobert
nokia2010
cata
IonutCFR2009
COSTACHE MIHAIL
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
ruszmircearobert

ruszmircearobert


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5007
Data de inscriere : 08/09/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Intrebare   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeSam 12 Mar 2011, 13:50

Interesant materialul pe care l ai postat l am mai vazut si zilele trecute... Smile
Nu stiu sincer raspunsul la intrebarea ta poate ne poate ajuta altcineva. Mi s a parut interesant ce a spus seful de gara ca linia aceasta de la Gara Cotroceni mai
este circulabila pana la GARA CFR PROGRESUL ori eu tin minte exact ca si pe traseul lui 25 pana la Progresul incolo trafic greu sunt sectiuni in care linia de cale ferata a disparut total
iar la intrarea in gara Progresul la bariera linia este acoperita de asfalt ? Deci ? la gara Progresul daca nu vine din alta parte nu stiu pe unde ar putea fi racordat de Cotroceni Smile Daca poate sa ma ajute cineva Smile
In plus sper sa se intensifice traficul ca o data cu venirea caldurii si a primaverii vor creste iar jungle pe calea ferata. Asta vara nici nu se mai vedea linia de balariile care erau pe acolo
Sus In jos
http://frunzandfriends.blogspot.com
nokia2010




Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : Bucureşti, Republica Hoţitoare România
Reputatie : 5351
Data de inscriere : 28/10/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeSam 12 Mar 2011, 14:16

Numai pe linia de centură se poate realiza legătura. pale
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeSam 12 Mar 2011, 14:52

nokia2010 a scris:
Numai pe linia de centură se poate realiza legătura. pale

Asa este. De altfel, la intrebarea reporterului daca linia Bucuresti Cotroceni - Bucuresti Progresul mai este circulabila, seful garii Ciorogârla, care raspunde si de Antestatia Bucuresti Cotroceni, confirma ca linia este circulabila pe ruta Bucuresti Cotroceni - Bucuresti Vest (Ciorogârla) - Bucuresti Progresul, tronson revizuit trimestrial pentru a se verifica starea tehnica a acestuia. Reporterul se gândea probabil la acea legatura pe la Trafic Greu, dar linia aceea a fost demontata in multe locuri si asta de ani buni...
Sus In jos
ruszmircearobert

ruszmircearobert


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5007
Data de inscriere : 08/09/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Multumesc   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeSam 12 Mar 2011, 15:18

Multumesc pentru raspunsuri ! Da am fost putin mai neatent dar probabil ma gandeam ca si reporterul ma pe unde sa mearga pe la trafic greu
Dar de gara Bucuresti Vest ? ce anume se stie ? au circulat trenuri de calatori pe acolo vreodata ? Smile
Sus In jos
http://frunzandfriends.blogspot.com
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeSam 12 Mar 2011, 15:40

Pe la Bucuresti Vest (Ciorogârla) au circulat si trenuri de calatori internationale spre Turcia, Bulgaria si Grecia (ruta Chiajna - Bucuresti Vest - Virteju-Jilava-Giurgiu Nord - Ruse), dar asta pâna in 2005 când a cazut podul de la Gradistea. Acum linia Chiajna - Bucuresti Vest - Jilava mai este circulata doar de marfa.
Sus In jos
Mircea Condilescu




Numarul mesajelor : 64
Varsta : 70
Reputatie : 5048
Data de inscriere : 25/09/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeLun 14 Mar 2011, 23:20

nokia2010 a scris:
Vagoanele au alimentat C.E.T. Grozăveşti: http://b365.realitatea.net/news/bucurestiul-nestiut-gara-cotroceni-multimedia/ . Dar mă întreb unde iese conducta care coboară către C.E.T.?

Dar pana acum pe unde alimentau CET Grozavesti ? Intreb pentru ca de ceva vreme nu a mai trecut niciun tren catre Cotroceni.
Ma gandesc si la mecanic ... stiind ca au mai deraiat in trecut niste vagoane in zona...
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6347
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11482
Data de inscriere : 03/11/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Linia ferata Bucuresti Nord- Bucuresti Filaret- Bucuresti Progresu   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeVin 25 Mar 2011, 21:00

Din ce am putut afla: sectiunea Bucuresti Nord- Panduri h.- Dealul Spirii- Ram. Rahova (unde era "triunghiul" care asigura legatura cu gara Bucuresti- Filaret) a fost inaugurata in decembrie 1872.
Avea statiile: Grozavesti h., Gara Regala Cotroceni/Palatul Pionerilor, Panduri h., Dealul Spirii, Ram. Rahova, Bucuresti-Filaret.
Dupa desfiintarea garii Filaret a avut numai rolul de a deservi traficul de marfa.

In anii 50' este construita si linia Bucuresti Vest- Cotroceni- Panduri h. (unde se racorda cu linia existenta).
Insa, in spre sfarsitul anilor 60' (cca 1966) portiunea de linie dintre termocentrala Grozavesti si Panduri h., este desfiintata.
In 1987, cu ocazia sistematizarii raului Dambovita, podul feroviar Grozavesti este desfiintat, termocentrala Grozavesti ramanand fara cale ferata industriala.

Unitati industriale deservite:
1. De linia care pleaca din statia Bucuresti Nord Grupa A Tehnica: IFMA, Depozit Posta Giulesti, Remiza Basarab, Fabrica de Bere Grivita (acum linie scoasa), Garnitura Sanitara. Pana la constructia Carfour Orhideea linia continua dincolo de intersectia Soseaua Orhideelor/Calea Plevnei/Calea Giulesti si deservea si: Tutunul Romanesc, Fabrica de Paine Plevna, Fabrica de Paine Spicul (cea de langa podul Grozavesti), si chiar (conform Wikimapia) ICECHIM-ul.
Ideal ar fi fost ca linia sa fie pastrata pentru deservirea "Carfour" Orhideea; s-ar fi evitat aglomeratia si poluarea generata de autocamioane.

2. Linia interioara: de la gara Cotroceni: Decomar, Comtexim, Comet, Radox (situate langa strada Valea Cascadelor), Fricogom, Bucur, Electrotehnica, Apromatco. Cele situate langa gara Cotroceni: Rombeton, Soprex Imi, Cora, International Conf, Faberom, UMEB. Prin pasajul feroviar subteran Lujerului (inaugurat in 1987): Semanatoarea, Pumac, Depoul Metrorex Ciurel.
Dupa intersectia Razoare: Ventilatorul, Depozite UJECOOP, Romterm.
De la fosta gara Dealul Spirii: Vulcan, Electromagnetica, Alumil, Areca, Inox, Tricotajul Rosu, Depozite Romtrans, Fabrica de bere Rahova.
Ultimile fabrici deservite: "Rocar", "Baduc".

Pana prin 1995 au circulat constant trenuri de marfa pe intreg traseul Bucuresti Vest- Cotroceni- Bucuresti Progresu.
Din pacate, astazi dincolo de gara Cotroceni linia este in paragina (scoasa pe alocuri). Chiar daca prin desfiintarea fabricilor functia de baza a liniei s-a pierdut, totusi, in locul fabricilor, trebuiau realizate depozite, unde marfa sa fie adusa cu trenul. S-ar fi evitat aglomeratia si poluarea generata de autocamioane. Chiar daca linia se intersecteaza la nivel cu strazi importante (unele cu linie de tramvai sau troleibuz), nu cred ca ar fi fost o nenorocire sa fie inchise, un timp scurt, barierele automate pe timpul noptii, cand traficul este mai lejer.
Astazi, trenuri mai circula pana la gara Cotroceni, dar si aceasta este in paragina (linii scoase, semnalizarea mecanica dezafectata).
Sus In jos
nokia2010




Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : Bucureşti, Republica Hoţitoare România
Reputatie : 5351
Data de inscriere : 28/10/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeVin 01 Iul 2011, 18:50

Mai ţine minte cineva rotativa care era pe locului actualului "Carrefour"? Cică Fabrica de bere "Griviţa" (fostă "Luther") îşi tracacta vagoanele cu ajutorul unui... tractor.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeVin 01 Iul 2011, 20:15

nokia2010 a scris:
Mai ţine minte cineva rotativa care era pe locului actualului "Carrefour"? Cică Fabrica de bere "Griviţa" (fostă "Luther") îşi tracacta vagoanele cu ajutorul unui... tractor.

Da mRM . Eu mi-o amintesc destul de bine. Din linia care ducea la Bucuresti Filaret (ulterior doar la Fabrica de paine din Grozavesti), se desprindea o linie in stanga spre Basarab inainte de Sos Orhideelor, cred ca nu gresesc daca o numesc asa. Linia aceasta ducea exact la acea placa rotativa, iar de acolo traversa soseaua cu linia de tramvai si intra in Fabrica de bere Grivita. Cum in fabrica nu cred ca mai exista vreo locomotiva in ultima perioada, vagoanele erau tractate (doar cate unul ca mai multe nu se putea) cu un tractor. Nu stiu invers cum era, tractorul impingea vagonul spre a-l pune pe placa?


Nu era acesta singurul caz. Si la Fabrica de paine de la Grozavesti, vagoanele erau trase tot cu tractoare!
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Iul 2011, 12:25

Iata ce a mai ramas din linia ce ducea la fabrica de bere (veder de pe Pasajul Basarab):

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 DSC09652

Imobilul din dreapta se pare ca era sectia de fierbere; acolo se descarcau vagoanele de cereale, prin trapele acelea infundate acum cu gunoaie:

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 DSC09653

Si o vedere inspre partea opusa, spre fosta placa turnanta:

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 DSC09654

Placa se gasea in zona acelui autocar albastru.

Nokia2010 se referea totusi la alta placa turnanta, aflata exact pe locul actualului Carrefour. Ambele sint vizibile in Google Earth daca selectati tabul "History" si alegeti o imagine mai veche (~2002).
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5709
Data de inscriere : 27/08/2009

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeSam 10 Dec 2011, 21:43

Mircea Condilescu a scris:
nokia2010 a scris:
Vagoanele au alimentat C.E.T. Grozăveşti: http://b365.realitatea.net/news/bucurestiul-nestiut-gara-cotroceni-multimedia/ . Dar mă întreb unde iese conducta care coboară către C.E.T.?

Dar pana acum pe unde alimentau CET Grozavesti ? Intreb pentru ca de ceva vreme nu a mai trecut niciun tren catre Cotroceni.
Ma gandesc si la mecanic ... stiind ca au mai deraiat in trecut niste vagoane in zona...
Am observat ca linia cf Gara Cotroceni-linia de centura a fost curatata de balarii.arata groaznic sina si traversele.Cumva se pregateste traseul pentru garniturile de pacura/motorina pentru Cet Grozavesti. ???
Daca cineva vede vreo garnitura il rog frumos sa posteze
Sus In jos
Mircea Condilescu




Numarul mesajelor : 64
Varsta : 70
Reputatie : 5048
Data de inscriere : 25/09/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeVin 30 Dec 2011, 12:59

In afara de garnitura pe care ati pozat-o de la intersectia cu str Valea Cascadelor eu nu am mai vazut altele care sa treaca spre Cotroceni.In plus pe linia pe care se aflau acele vagoane - i-as spune firul 1, dincolo de intersectia cu str Lujerului catre gara, se afla un bloc mare de fier beton (l-am vazut pe 28 dec 2011).Doar firul 2 este continuu cu racord spre rampa de descarcare pacura care in iulie 2011 parea functionala (fara vagoane garate).
Eu am alta intrebare - vagoanele pozate se afla in linie curenta si sunt tractate si manevrate de un LDH rosu.De multe ori in timpul manevrei sunt trase si pe o linie in abatere catre depozite.Stie careva pentru ce unitate transporta marfa?Sunt aceleasi vagoane in fiecare saptamana...
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5709
Data de inscriere : 27/08/2009

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeVin 30 Dec 2011, 17:10

Eu pe 21 dec am observat pe firul 1,cel care se infunda la fabrica de paine lujerului, o garnitura la Valea Cascadelor manevrata de GFR.
Desi linia este curatata de buruieni.nu a circulat niciun tren dupa Valea Cascadelor.
Erau vagoane de marfa
LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 PC200027
LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 PC200028
Sus In jos
nokia2010




Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : Bucureşti, Republica Hoţitoare România
Reputatie : 5351
Data de inscriere : 28/10/2010

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Iul 2012, 06:42

Mă mir cum de nu au furat din fosta cale ferată între Bd. Geniului şi Bd. G-ral Vasile Milea? La ce e foloseşte poarta aia din mijlocul bulevardului? Ca să treacă trenul doar cu aprobare? Apropos, pe porţiunea dintre Bd. Geniului şi Bd. G-ral Vasile Milea traversele sunt de lemn!!!
Din păcate nu mai există nici măcar linia care ducea la fostul Dep. Ciurel. Ba chiar s-a construit un bloc chiar lângă fosta c.f.... şi nici gând să mai treacă vreun tren pe acolo. Hai că linia spre fosta Pirotehie/PUMAC nu mai avea vreun rost, dar ăia de la Metrorex nu se gândesc că într-o zi s-ar putea să aibă nevoie de linia aia? Sper să aibă probleme într-o zi şi să-şi blesteme zilele pt. că nu au mai folosit-o.
Just curios, cei de la Latin EFE Dacia (dealer-ul auto care era în curte la Politehnică) au adus vreodată maşini pe calea ferată care merge la PUMAC?
Înainte de constuirea Pasajului Lujerului pe unde traversa calea ferată Bd. Iuliu Maniu?
Calea ferată nu are activitate vara pt. că C.E.T. Grozăveşti nu funcţionează vara!
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5709
Data de inscriere : 27/08/2009

LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Iul 2012, 09:30

nokia2010 a scris:
Mă mir cum de nu au furat din fosta cale ferată între Bd. Geniului şi Bd. G-ral Vasile Milea? La ce e foloseşte poarta aia din mijlocul bulevardului? Ca să treacă trenul doar cu aprobare? Apropos, pe porţiunea dintre Bd. Geniului şi Bd. G-ral Vasile Milea traversele sunt de lemn!!!
Din păcate nu mai există nici măcar linia care ducea la fostul Dep. Ciurel. Ba chiar s-a construit un bloc chiar lângă fosta c.f.... şi nici gând să mai treacă vreun tren pe acolo. Hai că linia spre fosta Pirotehie/PUMAC nu mai avea vreun rost, dar ăia de la Metrorex nu se gândesc că într-o zi s-ar putea să aibă nevoie de linia aia? Sper să aibă probleme într-o zi şi să-şi blesteme zilele pt. că nu au mai folosit-o.
Just curios, cei de la Latin EFE Dacia (dealer-ul auto care era în curte la Politehnică) au adus vreodată maşini pe calea ferată care merge la PUMAC?
Înainte de constuirea Pasajului Lujerului pe unde traversa calea ferată Bd. Iuliu Maniu?
Calea ferată nu are activitate vara pt. că C.E.T. Grozăveşti nu funcţionează vara!

Acea linie de cale ferata,este catalogata ca linie CF industriala, are si semnalizarea rutiera corespunzatoare pe Bd.Vasile Milea. Poarta respectiva a fost pusa de cei de la RATB, respectand calea ferata,ca nu e folosita asta e partea a 2-a. Inca mai rezista linia CF,(pana in intersectia Razoare-Golden Blitz).Cel mai probabil nu va mai fi folosita,cand s-a construit AFI Palace,am inteles ca au cerut ca trenurile de pe aceasta linie, sa fie limitate toate la gara CFR Cotroceni.
Linie de cale ferata la depoul Ciurel, nu mai e nevoie,este iesire la Statia Berceni, conectata direct cu linia de centura.
Calea Ferata nu mai e folosita cred ca de vreo 3 ani,portiunea Valea Cascadelor- CFR Cotroceni. Pana la Valea Cascadelor mai gasesti un marfar GFR,care e la manevra pentru fabricile din zona Militari. Stiu ca acu vreo 4 ani, am plecat seara din Plaza spre Cora, si am nimerit un sulzer GFR, care trecea spre gara Cotroceni.
Fara activitate in zonele industriale ramase, fara reparatii capitale la linia de calea ferata(daca se mai merita), nu vom mai vedea trenuri, pe la gara Cotroceni, cel mult minciuni electorale, din 4 in 4 ani, cum sa fluidizam traficul in Bucuresti.
Sus In jos
Continut sponsorizat





LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU   LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O scurta excursie intre Bucuresti Nord si Bucuresti Est cu Regio 13105
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Bucuresti Nord - Bucuresti Obor (29 aprilie 2014)
» BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI
» GARA BUCURESTI-FILARET

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-
Mergi direct la: