Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI

In jos 
+25
NicuS
Vitosa
Adrian78
mielutu zburator
ldh80
adascalu
marius664
dan tm
19jimmy84
Shinkasen
FelixTheBear030
spiderpc
WAYNEN
Dr2005
Czirjak Arpad
ANDU2100HP
Teodor
cristi CFR
COSTACHE MIHAIL
George
AlexD
DPS
Rarau
TVlad
ionutz85
29 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5706
Data de inscriere : 27/08/2009

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeVin 16 Noi 2012, 19:00

Dr2005 a scris:
De la staţia Cotroceni la CET Grozăveşti e o ditamai conducta. Acum câţiva ani s-a spart şi a umplut Bd. Iuliu Maniu de pă*ură.
In completarea userului Dr2005 si pentru userul Rarau:
Langa gara Cotroceni, statia CET Grozavesti de transfer a pacurei in conducta pentru termocentrala:
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI 171
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI 170
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeVin 16 Noi 2012, 21:42

Ceea ce vedeti in pozele de mai sus a fost realizat prin '95. Atunci s-a marit capacitatea de descarcare: s-a prelungit linia existenta si s-au adaugat acele conducte pentru descarcare. Concomitent s-a construit si incinta de protectie contra efectelor incendiilor, acel gard foarte inalt din placi de beton armat.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5257
Data de inscriere : 23/01/2012

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 16:30

Langa gara Cotroceni, statia CET Grozavesti de transfer a pacurei in conducta pentru termocentrala.



Multumesc Ionut.
E cumva in spatele Cora? Sau e mai aproape de unitatea militara de la Afi ?

Am trecut pe jos de mai multe ori (spre Mall Plaza Romania) dar nu am remarcat.

Eu unul nu ma asteptam ca CET Grozavesti sa (mai) poata fi alimentat, in conditii de iarna f grea, cu pacura , datorita conditiilor de mediu/ de poluare.
Stie cineva anul asta in februarie, cand a fost iarna f grea, a fost alimentat CET Grozavesti cu pacura?

Stiu ca au fost zile in care se auzea un zgomot foarte puternic dinspre CET Grozavesti dar nu cred ca are legatura cu alimentarea cu pacura a CET-ului.
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5706
Data de inscriere : 27/08/2009

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 19:55

Rarau a scris:
Langa gara Cotroceni, statia CET Grozavesti de transfer a pacurei in conducta pentru termocentrala.



Multumesc Ionut.
E cumva in spatele Cora? Sau e mai aproape de unitatea militara de la Afi ?

Am trecut pe jos de mai multe ori (spre Mall Plaza Romania) dar nu am remarcat.

Eu unul nu ma asteptam ca CET Grozavesti sa (mai) poata fi alimentat, in conditii de iarna f grea, cu pacura , datorita conditiilor de mediu/ de poluare.
Stie cineva anul asta in februarie, cand a fost iarna f grea, a fost alimentat CET Grozavesti cu pacura?

Stiu ca au fost zile in care se auzea un zgomot foarte puternic dinspre CET Grozavesti dar nu cred ca are legatura cu alimentarea cu pacura a CET-ului.
E in spatele liceului T.Vladimirescu(pe blvd Iuliu Maniu de la Cora spre Apaca), prima strada pe dreapta dupa liceu este intrarea,in capatul strazii sunt garaje si in dreapta aleea continua printre zidurile inalte descrise de TVlad,pana la linia de calea ferata, eu am intrat cu masina pana pe linia CF. Very Happy
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7368
Data de inscriere : 27/04/2010

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 16:15

Pe al 2lea l-am prins si eu, in apropiere de Cora Lujerului, din pacate am ramas in "pana prostului" (fara baterii) si n-am reusit sa prind decat 2-3 poze. E prima data cand vad tren pe aceasta linie, care e praf, 5km/h, scartzaie ca toti dracii Smile Oricum, tare faza: tren marfar printre blocuri, goarne de atentie, masini asteptand in dreptul Plaza Romania sa treaca acest convoi Smile
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4081mh
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4084m
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4089m
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4091mj

Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8494
Data de inscriere : 09/01/2011

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 16:39

Super tare frate.
Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 801
Varsta : 35
Reputatie : 6111
Data de inscriere : 14/03/2010

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 16:40

Wow, felicitari, ai surprins un "fenomen" foarte rar! Stie cineva care-i destinatia transportului?
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15309
Data de inscriere : 06/03/2009

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 17:20

Felicitari Dragos pentru aceasta captura! Nu fi suparat ca ai ramas fara baterie, ai facut totusi cateva poze! Bine ca ai fost prin preajma si ai surprins aceasta garnitura!
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 17:24

Citat :
P.S.2 Semnalul mecanic de intrare in gara Cotroceni (care mai mereu era pe liber, probabil nefunctional) a cazut la datorie: a fost taiat de curand cu autogenul, voi posta o poza cand mai ajung prin zona.
Iar Nomazii bronzati tot anul ?

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5706
Data de inscriere : 27/08/2009

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 19:13

In seara asta am fost si eu la statia CET Grozavesti din spatele liceului T.Vladimirescu,unde am pozat statia. Ambele linii de descarcare erau ocupate cu cate 4-5 vagoane, iar locomotiva GFR era la manevre in apropiere de AFI, unde sunt macazele. Maine dimineata fac poze, din parcarea la AFI.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeMier 28 Noi 2012, 22:55

De la Cora din parcare nu se vede garnitura aflata la descarcare; e ascunsa de placile alea de protectie contra incendiului. Cel mai bine se vede de la poarta:

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Cisterne

Cred ca e cea mai sigura varianta, avind in vedere ca intre Cora si gara Cotroceni e o tabara de tigani, cu ciinii aferenti.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeJoi 29 Noi 2012, 08:34

Doctore, nu stiu conficguratia terenului pe acolo dar nu aveai de unde sa-ti iei repede niste acumulatori?oricum interesante poze cu trenul printre masini.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7368
Data de inscriere : 27/04/2010

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeJoi 29 Noi 2012, 17:03

Asta a mai ramas din semnalul mecanic de intrare la Cotroceni (s-a taiat la autogen atat semnalul cat si scara aferenta)
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4092dp
Si in halul asta arata linia pe care a trecut trenul, eclise lipsa, joante deplorabile
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4094e
Peisaj din zona (vedere spre est, spre Cotroceni)
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4093ju
Buruiana e cat casa, caini cu zecile, stationand pe sau langa linie...si totusi a trecut un tren pe aici ! (vedere spre vest, spre Valea Cascadelor)
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4095p
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Img4096w
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8247
Data de inscriere : 18/04/2011

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeJoi 29 Noi 2012, 19:33

Deci sa inteleg ca acel tren putea deraia in orice moment ?
Sus In jos
ANDU2100HP

ANDU2100HP


Numarul mesajelor : 5174
Reputatie : 10411
Data de inscriere : 16/06/2010

BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitimeSam 01 Dec 2012, 17:54

se putea si asta - dar tinand cont ca boghiurile de 060-da sunt foarte bine calibrate - nu sa intamplat acest lucru Razz
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
Continut sponsorizat





BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Empty
MesajSubiect: Re: BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI   BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI Icon_minitime

Sus In jos
 
BUCURESTI VEST - BUCURESTI COTROCENI
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» 1000. Bucureşti Nord-Ploiesti Sud - Ploieşti Vest
» Bucureşti Cotroceni
» La Sud-Vest de Bucuresti....
» Gari din tara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: