Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 35 ... 67, 68, 69  Urmatorul
AutorMesaj
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3478
Data de inscriere : 24/08/2017

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 16 Sept 2022, 10:48

Imagineaza-ti ca eu eram un simplu calator ce statea intr-un compartiment gol de cusete si ma uitam pe geam asteptand sa ajung la Medgidia ca sa cobor, a trecut insotitorul de vagon si, fara sa ma intrebe de bilet sau altceva, m-a luat direct cu "ce dracu' caut acolo" "eu nu-ti deschid aici".
In optica CFR probabil trebuia sa stau ca milogu' in picioare langa usa.

As fi trecut spre spre vagoanele de zi sau spre restaurant sa beau o cafea inainte de a schimba spre Tulcea (pentru ca n-am avut timp cand am ajuns la Medgidia sa iau una), dar era incuiat, csf, ncsf.
Sus In jos
cristi_tgv

cristi_tgv


Numarul mesajelor : 206
Varsta : 42
Localizare : Banie
Reputatie : 4074
Data de inscriere : 07/10/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeMier 28 Sept 2022, 02:17

am mers azi de la slatina la craiova ma rog biletul pana la bordei hc ca e mai ieftin pt 1 km n are rost si fiti atenti faza
un bilet direct pe 60 de km este 9 lei insa cu schimbare in piatra olt a fost 11.70 adica dupa ce ca am facut 2h si am stat 35 de minute in piatra olt calatorind cu 2 malaxa am mai platit si 2,7 in plus
nu e vb de banii aia dar asa si f,t,t si cu banii luati cum se zice
au un sistem de ticketing mai prost nici ca se putea !
i am si reprosat aleia din slatina dupa ce ca fac atata e si mai scump, sa vedeti culmea tupeului mai ai si 1,3 lei cica reducere
am plecat din slatina cu ala de 12.42
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23449
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeLun 19 Dec 2022, 23:12

Transylvania EuroCity… cum ii zic maghiarii și austriecii. IR/EC 143. Împreuna cu IR/EC 686 Someș.

Îndrăznesc sa spun ca e cel mai modern tren care circula in România (împreuna cu Corona IR 406/407). Are toate dotările unui tren international. Vagon, restaurant, vagon modern de clasa I și vagoane moderne de clasa II (parțial).

Eu călătoresc la clasa I, vagon MAV-START 1991 modernizat. Foarte elegant, curat, modern, cu prize + USB și ce m-a șocat cel mai tare, are și wifi! Și da, merge! De pe el scriu in acest moment. Spațiu generos la picioare și confortabil pentru o cursa de 10 ore de la Viena la Cluj. As zice ca e cea mai buna alegere pentru ruta asta. A costat 200 de lei, bilet împărțit pe 3 sectoare (Vienna-Hegyeshalom-Puspokladany-Cluj). Am rupt traseul in 3 pentru a beneficia in Ungaria de reducere de student.

Vagonul restaurant, din nou. Exemplar. Prețuri corecte, mâncare buna. O supa gulaș a costat undeva la 25 de lei. Și aici este Wifi și prize USB! Ce m-a impresionat este faptul ca se afla ecrane ce arată traseul, harta, timpii de sosire, conexiuni, viteza. Informațiile sunt afișate in maghiara, engleză si germana. Nu am mai văzut la CFR așa ceva, dar sunt fericit ca maghiarii pun astfel de vagoane in România. Mai mult, exista anunturi vocale cu stațiile. Din nou, la CFR nu aud. Acolo este o surpriza ce stație urmează dacă nu ești din zona.

Spre Baia Mare, exista 2 vagoane. Unul MAV 2191.3 cu prize, de clasa a doua. Modernizat, frumos, nu am ce zice. Și al doilea MAV 2191.0. Fără prize, dar scaune super confortabile. Ele se pot face pat, ceea ce aduce un confort in plus. Modernizat doar la tapițerie din păcate.

Grupa de Cluj, 2 vagoane elegante, moderne, restaurant și clasa I, operate de MAV. De CFR… e jalnic. Încă 2 vagoane 2190, unul modernizat cu prize, unul fără. Scaunele is cea mai mare bătaie de joc. Nu va supărați, dar cine aproba așa vagoane pentru 10 ore? Astea nici la IR nu au ce cauta. Eventual la REGIO. O mare bătaie de joc. Voi face o sesizare, deoarece pe aceste scaune iti distrugi spatele 10 ore. Dar cel mai probabil voi fi ignorat ca așa merg lucrurile la noi.

Intr-un cuvânt, trenul Transilvania 146 ce leagă Clujul de Viena, este un tren cu 2 poluri opuse. Condiții de nota 10 de la MAV și de nota 4 la CFR. Evitați seria 2190 dacă vreți sa mai aveți spate la destinație. Plus poate aveți noroc sa nu fie prize. Probabil și pe 2191.0 de la MAV, dar acolo te poți întinde și e confortabil.

Acestea sunt impresiile mele, poate vor supăra pe cineva, dar adevarul va rămâne. Vagoanele oferite de MAV pe ruta asta sunt net superioare fata de CFR.

Sper ca și CFR sa ofere produse premium, dar deocamdată e departe. Pana atunci, sper sa pună vagoane MAV și pe clasa a doua spre Cluj, nu doar spre Baia Mare.

Mai jos regăsiți pozele cu fiecare tip de vagon.

UPDATE: am uitat sa menționez, in Viena am avut acces la lounge cu biletul de clasa I. Șampanie, băuturi reci și snacksuri sunt oferite 🙂

https://m.facebook.com/groups/980458325384227/permalink/5706777859418893/
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3869
Data de inscriere : 15/06/2016

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeLun 09 Ian 2023, 16:01

Am venit aseara cu 1734 dinspre Brasov, si in compartimentul in care am stat era bezna. Doar un bec micut lumina, celelalte erau stinse. Iar vineri in Pitesti cand ma intorceam dinspre Slatina spre Bucuresti, am fost instiintati ca trebuie sa schimbam trenul (automotorul)
Intr-adevar, a fost garat trenul la linia 1 in Pitesti si la linia 2 erau doua automotoare Desiro. Si culmea e ca in cel de Craiova era mai ok din punct de vedere al conditiilor (caldura) in comparatie cu celalalt din Pitesti.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23449
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 13 Ian 2023, 20:58

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/vineri-13-a-ghinion-curata-pentru-persoanele-care-au-ales-sa-vina-la-iasi-de-la-bucuresti-cu-trenul-interregio-1665--343190.html
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3478
Data de inscriere : 24/08/2017

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeMar 07 Feb 2023, 09:27

Din cauza nametilor mari din munti, traseul meu s-a intins mai mult decat calculasem, asa ca sambata seara am pierdut ultimul tren inapoi spre Bucuresti din Predeal. In fine, m-am uitat la cazari pe booking si pe gmaps, nimic sub 3-400 de lei, evident (plin sezon de ski), am zis hai sa iau un tren spre Bv (ca mai sunt vreo 3 pana la miezul noptii) cu gandul ca poate ma orientez acolo sau astept R3022  de 4 dimineata sau poate 1642, care o veni primul.

Am ajuns in gara din Bv. Dupa ce a plecat 1641, am mai ramas doar eu si cativa aurolaci la vreo 20-25 de ani, cam galagiosi de felul lor, cantau manele, etc (n-am sa inteleg de ce trebuiau sa mai faca si galagie, nu puteau sa taca naibii din gura?). A venit si politia de vreo 3 ori, a 4a oara i-a ridicat, dar deja era dupa 3 noaptea, insa, pana mea, chiar trebuia administratia garii Bv sa-i lase sa-si faca veacul pe acolo? Putea sa-i dea frumos afara, ca era bine, erau doar -10 grade, amorteau si poate scapam de ei (in 2023 nu mai ai scuza ca nu gasesti de munca in Ro).

Nu mai vorbim de gara in sine: una din usile de sus, catre peronul 1 lipsea complet, sa se aeriseasca bine afara, iar un geam de sus catre oras lipsea si el, doar plasa de tantari mai era. Vorbim de orasul turistic nr. 1 in tara.

Cat despre mine, am asteptat ambele trenuri, 1642 a sosit intarziat 25 de minute, asa ca R3022 a plecat inaintea lui. Din fericire, la 3022 nu exista rezervare de locuri si nici bilete diferite de clase. M-am dus glont la vagonul de clasa 1, m-am asezat pe 2 scaune (stiam ca va fi gol), mi-am luat repede bilet din aplicatie (22 de lei), si am dormit lemn pana la Bucuresti, doar m-am trezit putin pe la Busteni, pe la Ploiesti vest si pe la Chitila. Cred ca am fost mai castigat asa decat cu scaunele incomode din 1642 care m-ar fi costat dublu.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23449
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeMier 03 Mai 2023, 10:33

Preluata de pe Facebook.Deci mai bine dau banii inapoi si trimit lumea la max taxi decât sa tina un tren 10 min la legatura..

O situație de tot râsul sau pe scurt o situație de tot CFR-ul.
Plecând de la Cluj spre Tulcea cu trenul cu varianta clasica IR1642/IR1581/R8653. Asta în teorie, ca surprinzător 1642 a avut astăzi peste 55 de minute întârziere, în teorie ajungând exact în momentul în care IR1581 spre Constanța ar trebui sa plece. Precaut fiind de fel, am auzit cum călătorii ii spuneau însoțitoarei de vagon despre legătură și a spus ca e posibil sa fie ținută.
Ca sa ma conving de cele auzite, verific și tabela din București Nord prin camera web și observ ca trenul 1581 are 10 minute întârziere ceea ce îmi da încredere ca-l voi prinde. Un prieten care ma aștepta la peronul trenului de Constanța îmi spune cum aude controlorii discutând, spunând ca nu mai așteaptă niciun tren și ca va pleca regulat, datorita faptului ca nu au fost anunțați de către șeful de tren de la 1642.
Și ce sa vezi, se întâmplă minunea. Când 1642 ajunge aproape de peron, prin fata noastră, 1581 trece în viteză, însoțitoarea spunându-ne ca s-a încercat tot ce se putea, dar ăștia n-au vrut sa tina trenul la legătură. Dar nu e problemă, ca avem un IC la 8:20. Numai ca surpriza, nu prinde R8653 spre Tulcea, astfel fiind cumva constrâns sa mai aștept vreo 7-8 ore în Medgidia pana la R8652.
În fine, am fost sfătuiți sa mergem la casele de bilete sa cerem restituirea biletelor, ceea ce am și făcut, dar având bilet online, restituirea nu se poate face decât online. Dar am apreciat bunătatea domnului de la casa de bilete, care mi-a explicat în detaliu pașii pe care trebuie sa-i urmez, având experiente cu restituirea înainte de plecarea trenului înainte de plecare, deși nu ar fi fost vina mea neapărat.
Din spatele meu, un puhoi de lume revoltată ca patise o situație similara pierzând legătura cu trenul IR1581, rasuflu ușurat știind ca nu sunt singurul, asta ca să nu găsească unele guri rele motiv sa-mi spună ca pentru un călător nu se tine trenul.
Pe final, noroc ca am găsit firma de microbuz, unde rapid am putut lua un bilet online și ajunge la Tulcea cu 2 ore mai târziu decât as fi ajuns cu trenul, în loc de 7 ore cât ar fi fost cu varianta R8652.
Asa cum se rezolva ușor ușor toate birocratiile, sper sa se rezolve și piedica asta instituțională între ramurile CFR, fiindcă de multe ori am impresia ca nu știe stânga ce face dreapta.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6368
Reputatie : 12039
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 29 Dec 2023, 12:26

O studenta foarte obosita... Laughing

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 292535459_4905591959546842_8992774579297915072_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=524774&_nc_ohc=L1jTwZfdf98AX9I_8ci&_nc_ht=scontent.fotp7-2
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 29 Dec 2023, 12:47

De ce trebuie sa ne mai miram la asemenea momente?
Garantat in mai toate trenurile vezi episoade de genul. De o caruta de ani, dar nu aveam mereu telefoane mobile cu mai multe camere decat am in apartament.
Am vazut chiar si sefi de tren procedand similar, doar ca ei macar se mai descalta sau isi asezau ceva dedesubt.
Asa ca ce pretentii sa ai, daca unii sunt lasati sa persiste in lipsa de educatie, sunt incurajati mai tare.
Si chiar daca le mai zice nasul sa stea civilizat, tot am vazut pana si tineri din astia care asteapta sa treaca nasul si apoi revin iar sa-si intinda picioarele pe scaune. Ce inseamna, sa stai la panda daca mai trece nasul sau nu prin zona...doar ca sa iti pui copitele pe scaunul din fata...altfel nu concepi sa stai pe un scaun in tren.
Daca le zic eu ceva se face ca nu te-au auzit, nu te-au vazut. Nu existi. Nu contezi. Daca insisti poate iti iei si o injuratura tot tu. Ai ajunge practic la aproape orice drum sa te iei la cearta fara motiv cu altii prin tren. Eu ii ignor oricum, daca nasul nu le zice ceva, degeaba le zic eu. Ba chiar am intalnit acum mai multi ani o studentica pe langa locul meu, prin sezonierul etajat de la Sibiu (returul) ma intreba daca nu vreau sa ma intind si eu la fel ca ea ca nu mai urca nimeni. Ai fi zis ca astia se iau dupa vreun manual al nesimtirii in trenuri.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 05 Ian 2024, 12:13

IonutCFR2009 a scris:
O studenta foarte obosita...  Laughing

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 292535459_4905591959546842_8992774579297915072_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=524774&_nc_ohc=L1jTwZfdf98AX9I_8ci&_nc_ht=scontent.fotp7-2

Nu se vede fotografia Sad
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 05 Ian 2024, 12:48

I-a expirat link-ul, probabil a pus poza (src) de pe FB (acolo nu ramane URL permanent).
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23449
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeVin 05 Ian 2024, 14:39

Mie mi se pare tor mai frig in vagoane și multă lume.in ultima.vreme se plânge de asta iar nașii dau din umeri dând vina pe vagoane
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeLun 08 Ian 2024, 00:33

Mai bine asa decat prea cald cum a fost destul timp in multe vagoane.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeLun 08 Ian 2024, 08:58

Cum ti-am zis si altadata, Luna, nu toti umblam cu haine de eschimos la noi.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3478
Data de inscriere : 24/08/2017

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitimeLun 08 Ian 2024, 09:25

Exact; una e cand mergi pe munte, cu polar, bocanci, etc, alta e cand trebuie sa mergi office, la camasa si cu pantofi subtiri.

Normal e sa asiguri un 20-22 de grade in vagon.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 68 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 68 din 69Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 35 ... 67, 68, 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: