Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Tren vs. avion

In jos 
+16
ciprian71
dan tm
marius664
Adrian78
Luna
Nesebar
Katalyn
bobi
LanceR
Rarau
mielutu zburator
Adirmvl
Dr2005
Warrington
riciu
vatmanul
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutorMesaj
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7966
Data de inscriere : 26/05/2011

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 12, 2017 12:41 am

Iata cati romani merg cu avionul (inclusiv eu si familia) :

http://www.capital.ro/pasageri-bulgaria-si-romania-cea-mai-mare.html
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 12, 2017 1:25 pm

De ce ai face 3 zile pe drum cand poti face 3 ore pana in Spania? De ce ai merge 30 de ore si cu 5 trenuri cand cu avionul poti face 2 ore? si exemplele pot continua!

_________________
595423Tren vs. avion - Pagina 11 Bdeem_8496_aTren vs. avion - Pagina 11 Bdeem_8496_aTren vs. avion - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1287
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6380
Data de inscriere : 27/06/2010

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 12, 2017 1:26 pm

873.000 pasageri pe an in interiorul Romaniei? Deci fix pix... Era de asteptat... datorita faptului ca Romania nu are distante de avion.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 12, 2017 1:27 pm

Si atunci tu de ce propui tot felul de legaturi, Constanta-Praga, Arad-Munchen etc?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 12, 2017 1:38 pm

E clar ca tu nu ai priceput nimic sau nu vrei sa vezi mai departe sa i un orizont deschis si sa vezi oportunitatile. Ar fi multe de spus dar consider ca nu are rost sa explic asa prea pe larg, o sa spun doar atat, ca un tren care face legatura intre A si B opreste in x statii pe parcurs loc unde se face schimb de calatori, pe langa aia 5-10 calatori sau 50 ca nu avem de unde sa stim cati sunt pe toata distanta mai sunt si un numar de yyy calatori care merg pe bucatele astfel un tren Bucuresti-Praha de exemplu pe langa faptul ca leaga cele 2 capitale mai trece prin alte 2 capitale ceea ce inseamna ca uneste 4 tari si 4 capitale acel tren si nu e doar pentru calatori ce merg strict Bucuresti-Praha pentru ca pe aceasta relatie poate sunt 10 calatori pe zi sau poate doar 5 dar din Ploiesti de exemplu pot urca 3 pentru Bratislava sau din Sinaia urca 5 pentru Kolin iar din Predeal 3 pentru Breclav iar din Brasov urca 10 pentru Praha si tot asa, deci statiile din parcurs sunt pentru schimbul de calatori la care se adauga cei cu InterRail care se plimba fara limite si e normal sa exista trenurile directe intre capitalele Europene.

_________________
595423Tren vs. avion - Pagina 11 Bdeem_8496_aTren vs. avion - Pagina 11 Bdeem_8496_aTren vs. avion - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 12, 2017 1:50 pm

Aceste orizonturi se fring, nu e vorba ca nu le vad eu.
Am orizonturi aici in tara, sotia mea a mers la Iasi cu avionul in timp ce eu am ales trenul ca sa fac un turneu prin tara pe la Faurei.

Asa ca cine are de mers la Bratislava de la Ploiesti va gasi solutii sau va merge la aeroport, dupa cum eu as avea nevoie sa merg la Nisa dar avionul direct pleaca din Cluj Napoca, deci va trebui sa analizez diverse posibilitati.

Principiul CFR ca un tren care merge din A in B trebuie sa opreasca in toate puntele A1, A2 B8 din parcurs doar doar mai prinde un client e deosebit de pagubos.

Acest principiu se aplica si la trenurile care circula suplimentar pe rute deviate, desi atunci chiar nu stie nimeni de ele.

Asadar acolo unde sint pe bune calatori se pastreaza si trenuri in circulatie chiar si internationala.
Sus In jos
Warrington

Warrington


Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 3595
Data de inscriere : 03/09/2016

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 14, 2017 7:25 am

dan tm a scris:
Principiul CFR ca un tren care merge din A in B trebuie sa opreasca in toate puntele A1, A2 B8 din parcurs doar doar mai prinde un client e deosebit de pagubos.

Aici discuția devine destul de complexă. Ar trebui să existe trenuri fără oprire pe relații ca București - Timișoara, București - Cluj sau București - Suceava, dar pe aceleași relații e normal să existe și trenuri cu 4-5 opriri, pentru călătorii din stațiile intermediare. Chiar și pentru compania feoviară, e mai convenabil să vândă același loc de 2-3 ori, unor pasageri care circulă pe distanțe scurte.

Însă pe infrastructura actuală din RO nu cred că sunt posibile trenuri care să meargă 400 - 500 de kilometri fără oprire, nu cred că se poate corela traficul atât de bine. Nici pentru asta România nu are destule căi ferate.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13904
Data de inscriere : 08/01/2011

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 14, 2017 7:37 am

Nu degeaba existau in trecut rangurile de tren rapid, a.c.c.e.l.e.r.a.t, personal, cursa. Dar cu evolutia asta si cu atatea copieri din vest...
Si din pacate nici cfr nu mai dispune de flota de vagoane si locomotive de odinioara. Cand au circulat trenurile alea interne transilvania express insusi d-l director general a lasat un comentariu pe facebook spunand m-am bucurat ca am avut locomotiva sa-l traga. Deci despre ce vorbim aici?
Se cunosc problemele din cfr si la nivel inalt dar nimeni nu e interesat sa faca ceva. Si cu atat mai mult ministerul transporturilor ce vrea sa aduca bani la buget si din piatra seaca dar fara sa ofere conditii!!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitimeDum Oct 15, 2017 7:46 pm

Thomas Cook Airlines

10:00 Birmingham UK - 16:30 Hurghada Egipt

A ajuns la München în Germania și abia mâine vor relua mai departe, cică s-ar fi stricat avionul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tren vs. avion - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
Tren vs. avion
Sus 
Pagina 11 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 Subiecte similare
-
» Poze de tot felul...fara trenuri
» 405 : Deda - Targu Mures - Razboieni
» 106 : Pitesti - Curtea de Arges
» Modificari in Mersul Trenurilor 2009-2010
» Trenuri Interregio

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: