Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Tren vs. avion

In jos 
+16
ciprian71
dan tm
marius664
Adrian78
Luna
Nesebar
Katalyn
bobi
LanceR
Rarau
mielutu zburator
Adirmvl
Dr2005
Warrington
riciu
vatmanul
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Warrington

Warrington


Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 3596
Data de inscriere : 03/09/2016

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 31, 2017 1:42 pm

Tocmai legislația din UE dă mână liberă pilotului, iar ăsta chiar e un nou motiv de frustrare pentru UK. Până la urmă, UK e o țară fără constituție și se comportă exact ca o țară fără constituție. În UK nu scrie nicăieri că oamenii sunt egali în fața legii și nici nu sunt. Noroc că EASA zice că pilotul e Dumnezeu chiar și atunci când avionul e pe pământ britanic Very Happy
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6793
Data de inscriere : 07/09/2014

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 31, 2017 1:48 pm

Dr2005, taxiul cu aparat din centrul vechi până în H Coandă e 25 de lei fix. Eu am dat 50 că nu a vrut să mă ia altfel și era urgent să ajung acolo.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 31, 2017 1:52 pm

Din Drumul Taberei e 40 cu aparatul. Invers tot atât, dar o singură dată am luat taxi de la aeroport, după ce am aşteptat 45 minute (30 minute la coadă la automatul de comenzi şi 15 minute până a venit maşina), în rest 783 şi taxiul din oraş sau stat 30 minute la Unirii şi luat N116, că taxiuri noaptea în Bucureşti găseşti doar dacă eşti foarte norocs. Desigur, vorbesc de taxiuri licenţiate şi şoferi dispuşi să pună aparatul, nu de rechini de Ilfov, Uberişti şi alte specii ilegale.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5259
Data de inscriere : 23/01/2012

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 31, 2017 4:48 pm

Dr2005 a scris:
Din Drumul Taberei e 40 cu aparatul. Invers tot atât, dar o singură dată am luat taxi de la aeroport, după ce am aşteptat 45 minute (30 minute la coadă la automatul de comenzi şi 15 minute până a venit maşina), în rest 783 şi taxiul din oraş sau stat 30 minute la Unirii şi luat N116, că taxiuri noaptea în Bucureşti găseşti doar dacă eşti foarte norocs. Desigur, vorbesc de taxiuri licenţiate şi şoferi dispuşi să pună aparatul, nu de rechini de Ilfov, Uberişti şi alte specii ilegale.


Acuma vad ca e greu sa mai gasesti taxi prin comanda telefonica si in miezul zilei dar noaptea sau pe ploaie pale

si stau in Militari si nu prin nu stiu ce zona necirculata
Sus In jos
Warrington

Warrington


Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 3596
Data de inscriere : 03/09/2016

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 01, 2017 3:31 am

Dr2005 a scris:
Prin marile aeroporturi ...

Mai ții minte ce indignat erai în urmă cu vreun an pentru simpla existență a unor aeroporturi mici, ca Doncaster? Uite că Doncaster e pe primul loc la satisfacția publicului, în timp ce Luton degeaba e mare, e pe utimul loc. Iar în ultimii 5 ani tot pe-acolo a fost. Și Stansted e imediat lângă Luton, ca insatisfacție a publicului.

Here are the top five UK airports according to Which?:

1. Doncaster Sheffield (87%)
2. London Southend (84%)
=3. Norwich (75%)
=3. Southampton (75%)
5. Exeter (71%)

Here are the five worst UK airports according to Which?:

1. London Luton (29%)
2. London Stansted (38%)
3. Manchester Terminal 3 (43%)
4. Aberdeen (44%)
5. Manchester Terminal 1 (50%)

https://uk.yahoo.com/finance/news/airport-named-worst-uk-083249106.html
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4911
Data de inscriere : 14/10/2012

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 01, 2017 10:13 am

Dr2005 a scris:
De multe ori, călătorii avioanelor nu iau în calcul şi timpul necesar pentru ajuns la/de la aeroport şi celelalte formalităţi (check-in, control de securitate, controlul documentelor de călătorie, predarea/primirea bagajelor). Degeaba ajungi la Bucureşti într-o oră, dacă până în oraş mai pierzi lejer o oră jumate, eventual încă juma' de oră în staţie la 783 dacă n-ai bani de taxi. Iar aceste deplasări costă şi ele, un taxi cu aparatul pus îţi ia vreo 30 - 40 lei până în Centru (cei din Cluj au noroc cu aeroportul aproape de centrul oraşului).

Daca cei din Cluj au noroc cu aeroportul aproape de centrul orasului, noi cei din Oradea avem si mai mare noroc cu aeroportul in oras. Bine, nu chiar in centrul istoric si nici undeva intre blocuri, dar e totusi in oras, in ideea in care abia dupa ce ai trecut de aeroport te intalnesti cu tablita care iti arata ca ai iesit din Oradea. Din zona unde locuiesc in Oradea imi ia cam tot atata timp sa ajung la aeroport cat imi ia sa ajung la gara. Si atat pentru aeroport cat si pentru gara am mijloace de transport in comun, dar si taxi zi si noapte, care vin aproape instant la comanda si la preturi chiar bune. Ceea ce spui tu se intampla de regula in Bucuresti si in marile orase din lume, ori in orase precum Oradea sau Cluj, timpul si deplasarea de acasa la aeroport chiar nu e o problema. Ai mai spus de check-in. Eu la toate zborurile am facut check-in online, deci cu asta nu mai pierzi timpul in aeroport, daca te pui sa ti-l faci de acasa. Dar revenind la Bucuresti, confirm inca odata spusele tale: cu tot cu deplasarea la/de la aeroport plus banii care ii dau pe taxi ori RATB, tot ajung mai repede cu avionul din Oradea in Bucuresti si s-ar putea chiar si mai ieftin decat cu trenul daca gasesc o oferta buna la avion. Am fost si raman un mare fan al trenurilor, dar dupa ce odata am facut un drum de Bucuresti cu avionul si am vazut ca se poate ajunge intr-o ora la Bucuresti, chiar am sa ma gandesc serios daca mai merita sa iau trenul pana in capitala. Si ma intorc din nou la spusele tale, cu timpul la/de la aeroport. Cand am fost la Bucuresti cu avionul, aveam zbor la 15:45 din Oradea. La 14:00 am iesit din casa, la 14:28 am luat autobuzul 28 de la Casa de Cultura, la 14:45 am fost in aeroport, check-in il aveam facut online, controlul de securitate a mers repede, urmand ca la 15:55 sa decolez cu 10 minute intarziere. Chiar si asa am ajuns la Otopeni la 16:45 conform graficului, de unde am luat 783, iar la 18:00 eram in Piata Presei unde m-am intalnit cu prietenul la care m-am dus. Deci de la 14:00 la 18:00 cu tot cu drum la/de la aeroport, eu zic ca e mai mult decat convenabil, 4 ore de la mine de la mine de acasa pana in Piata Presei.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4911
Data de inscriere : 14/10/2012

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 12:07 pm

Începând cu 1 noiembrie 2017, Ryanair introduce 3 zboruri pe zi de la Timişoara la Bucureşti la preţuri care încep de la 4,99 euro. Mă întreb ce viitor mai are trenul în aceste condiţii. Adică ştiu: studenţi, pensionari şi alte categorii de pomeni. Deşi eu şi student să fiu, la banii ăştia tot aş alege avionul. Ştiu că intră din nou în discuţie timpul până la aeroport, biletul la RATT şi RATB ori taxiul, dar chiar şi aşa tot mai bine ieşi decât 10 ore cu trenul.
Tren vs. avion - Pagina 2 Untitled
Sus In jos
Warrington

Warrington


Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 3596
Data de inscriere : 03/09/2016

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 12:38 pm

Prețul obișnuit va fi probabil în jur de 20 de euro. 5 euro e bun ca preț promoțional, probabil vreo 5 sau 10 pasageri or să și cumpere într-adevăr bilete la prețul ăsta, dar el nu acoperă nici taxele de aeroport.

Chiar și la 20 de euro, nu vor putea exista 10 -20 de zboruri pe zi. Japonia face ceva de genul ăsta între insule, dar cu avioane mari, nu cu 737. Când vor fi pasageri pentru 20 de avioane pe zi între Timișoara și București, vor fi și trenuri care vor face 4 ore.

Am mai exprimat părerea asta, majoritatea pasagerilor de la avion pe curse interne sunt cei care ar fi mers cu mașina, nu cei care ar fi mers cu trenul.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6360
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11188
Data de inscriere : 17/02/2011

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 2:20 pm

cand vor fi pasageri pentru 20 de curse pe zi, se vor face 10 cu B747, ca intre insulele japoneze,desi nu vad ce ar putea creste numarul de potentiali clienti intre cele doua orase
Sus In jos
bobi

bobi


Numarul mesajelor : 733
Localizare : Iasi
Reputatie : 4434
Data de inscriere : 06/05/2014

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 2:22 pm

Warrington a scris:
Prețul obișnuit va fi probabil în jur de 20 de euro. 5 euro e bun ca preț promoțional, probabil vreo 5 sau 10 pasageri or să și cumpere într-adevăr bilete la prețul ăsta, dar el nu acoperă nici taxele de aeroport.

Chiar și la 20 de euro, nu vor putea exista 10 -20 de zboruri pe zi. Japonia face ceva de genul ăsta între insule, dar cu avioane mari, nu cu 737. Când vor fi pasageri pentru 20 de avioane pe zi între Timișoara și București, vor fi și trenuri care vor face 4 ore.

Am mai exprimat părerea asta, majoritatea pasagerilor de la avion pe curse interne sunt cei care ar fi mers cu mașina, nu cei care ar fi mers cu trenul.

Te contrazic partial, sunt unul dintre calatorii care opteaza pentru avion, in loc de tren, pentru a ajunge la Bucuresti.
Cu masina proprie, nici nu poate fi vorba.
Sus In jos
Warrington

Warrington


Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 3596
Data de inscriere : 03/09/2016

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 3:51 pm

bobi a scris:
sunt unul dintre calatorii care opteaza pentru avion, in loc de tren, pentru a ajunge la Bucuresti.

Cazurile individuale nu sunt relevante dpdv statistic.

Dacă tot mergi cu avionul,  te poți convinge singur: uită-te la ceilalți pasageri și estimează care dintre ei ar fi mers cu mașina și care cu trenul. Dacă tot mai persistă dubii, mergi o dată cu trenul și vezi exact cum arată pasagerii care merg cu trenul. Vor fi și în tren unii care ar fi mers cu mașina, dar puțini. Eu am făcut experimentul ăsta la începutul lui 2016, am mers cu trenul Iași - București și retur, așa mi-am format părerile.

LanceR a scris:
cand vor fi pasageri pentru 20 de curse pe zi, se vor face 10 cu B747, ca intre insulele japoneze,

La vremea aceea 747 or să fie oale și ulcele Very Happy
Eventual o să le mai vedem prin Europa doar pe cargo.

LanceR a scris:
 desi nu vad ce ar putea creste numarul de potentiali clienti  intre cele doua orase

Oamenii găsesc tot felul de pretexte să călătorească, important e să-și permită costurile. Dacă vezi câți pasageri transportă zilnic trenurile Eurostar de la Londra la Paris sau de la Londra la Bruxelles, nu-ți vine să crezi.  Imaginează-ți că aduci la Timișoara o garnitură Eurostar din asta nouă, fabricată de Siemens: zeci de mii de oameni vor merge cu ea la București doar ca să vadă cum e Very Happy

De altfel, eu așa cred că se va revitaliza interesul pentru tren în România, trebuie aduse câteva garnituri adevărate, din astea care nu circulă în prezent nici măcar la Viena și plimbate prin țară câteva luni, în perioada concediilor. O să fie nebunie, toate biletele or să fie vândute cu o lună înainte doar ca să-și facă toți poze în interior și să le pună pe Facebook Laughing

Nici nu trebuie bilete promoționale la 5 euro, ca la Ryanair. Poate să coste 50 de euro biletul de la Timișoara la București și trenurile tot or să fie pline. O garnitură Virgin o vezi în România o dată în viață sau niciodată. Din 2018 or să înceapă să opereze pe ECML cu Azuma, cine a mai călătorit (sau măcar văzut) în România trenuri Hitachi?

Tren vs. avion - Pagina 2 800101-378233-HampsteadHeath-P1370548
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 6:15 pm

Am văzut Eurostarul E320 ( 16 vagoane ) și E300 ( 2+18 vagoane ) la Londra la St Pancras nu știu ce grad de ocupare au dar cred ca sare sigur de 95% la cati călători am văzut coborând din ele.

Sunt 13 perechi pe zi Londra-Paris și 8 Londra-Brussels iar prețul unui bilet la standard class de la Londra la Paris în cursul săptămânii cumpărat cu vreo 3 săptămâni înainte e 29Ł ( 145 lei ) pentru 2h20' dacă prind biletele la 29Ł/sens în noiembrie ma duc la Paris cu acest Boeing pe șine.

Nu știu cati zboară de la Londra la Paris cu avionul când Eurostarul e mult mai rapid ca avionul ( trenul pleacă din St Pancras Internațional dacă facem un test cu 2 persoane care pleacă în același timp din centrul Londrei unul spre unul din aeroporturi iar celalalt spre gara cel care ajunge primul la Paris va fi cel care merge cu trenul )

Am văzut persoane care la coborâre se pozau cu Eurostarul și încă mulți și nu erau ciudați care stau prin gări sa pozeze cariile si plombele mecanicilor cum e pe la Gara de Nord zilnic, sa aduci Azuma în România ( bineînțeles sa avem infrastructura pentru asa ceva ) înseamnă falimentul firmelor de pe rutier pe rutele unde ar circula acest tren.  Dar sa revenim cu piciorele pe pământ trenuri SF în România poate peste 20-30 ani măcar RJ sa vina după ce se termina M300/200 de modernizat.
Sus In jos
Warrington

Warrington


Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 3596
Data de inscriere : 03/09/2016

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 7:19 pm

29 de lire e prețul promoțional, exact cum sunt biletele de 5 euro la Ryanair.

Biletul cumpărat cu 7 zile în avans costă în medie 90 de lire, iar biletul cumpărat cu 30 de zile în avans costă în medie 213 lire. Asta pentru că biletele la clasa business sunt cele care se cumpără de-obicei cu vreo 30 de zile în avans. Cel mai adevărat bilet la clasa business era 320 de lire, Eurostar chiar produce bani din asta, în timp ce Ryanair nu are deloc clasa business.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 13, 2017 7:41 pm

Încerc sa prind la 29Ł pe sens hai maxim 90Ł dus-întors e o experiență unică. De câteva zile ma tot uit pe YouTube la diferite filmări cu trenurile adevărate din Anglia. La ce am văzut acolo din restul Europei după TGV și ICE3 nu cred ca m-ar mai interesa altceva.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 14, 2017 12:28 am

Daca te grabesti chiar nu are rost sa stai in tren o zi cand intr-o zi poti merge dus-intors cu avionul si eventual rezolvi sic e aid e rezolvat pe acolo. 5 euro este promotional dar si asa daca iei cu o luna inainte gasesti la 8 euro tot e bine fata de tren care face peste 10 ore si costa peste o suta.
Ar fi minunat sa apara ceva curse si Bucuresti-Oradea la Ryan sau Satu Mare mai ales ca la Oradea deja opereaza pe international. Si gratis daca ai trenul iar timp nu prea este atunci preferi sa platesti 5-8 euro la avion si ajungi in 3 ore acasa.

_________________
595423Tren vs. avion - Pagina 2 Bdeem_8496_aTren vs. avion - Pagina 2 Bdeem_8496_aTren vs. avion - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tren vs. avion - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Tren vs. avion - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Tren vs. avion
Sus 
Pagina 2 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Poze de tot felul...fara trenuri
» 405 : Deda - Targu Mures - Razboieni
» 106 : Pitesti - Curtea de Arges
» Modificari in Mersul Trenurilor 2009-2010
» Trenuri Interregio

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: