Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+58
florin94
Vale_ntin
Norbi
mishu88
CristyanC
Balto
Jhonyla
Amiralul
IonutChircu
@ndrey
Warrington
bobi
DAS 2011
ldh80
AndreiCFRbv
AndiCFR
CristianSM
92Dragos
bubu
neluadi
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
ets2oltromânia
Sabik
johnsmoke
LanceR
cristi CFR
cristy79
M.I.C.I.
apmatei
COSTACHE MIHAIL
crystynyca
riciu
Vitosa
lifetec
cristi ar
dan tm
19jimmy84
Rarau
Adirmvl
alliens
aris86
razvan - trenuri
TVlad
cfr500
saint
marius664
Luna
Katalyn
mielutu zburator
AeroX
cardinal
ciprian71
kristi kkk
Nesebar
laurentzu
Dr2005
Adrian78
62 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 25/05/2012

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:33

Katalyn a scris:
Mai sunt și pretențioși se duc numai cu 1581 ăla care zboară și nu oprește nicăieri, la Regio nu le mai place.
Pe ruta asta e cam aiurea sa mergi cu Regio de la Bucuresti la Constanta (diferenta e prea mare intre durata unui R si a unui IR), indiferent cat ai fi de sarac, mai bine alegi altceva in afara de tren. Un tren ca 1581 merita cat de cat si biletul intreg, chiar daca nu in fiecare zi garanteaza lipsa opririlor, dar in mare parte respecta durata de parcurs, iar ca student oricum platesti chiar un pret mai mult decat corect (pana sa devina gratuit).
Pana la urma e un lucru destul de bun sa fie gratuit trenul pe ruta de domiciliu, acceptabil, dar unii chiar isi fac impresia ca statutul de student e ceva exceptional (nu oricine ar ajunge student) de ar merita acestia sa dispuna de diverse beneficii/privilegii, eventual si la clasa 1 (cum postase o fantoma din aia adevarata pe pagina Facebook a CFR Calatori).
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
laurentzu




Numarul mesajelor : 423
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 08/06/2016

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:36

mielutu zburator a scris:
Dacă eu stau în Bacău și învăț la Cluj, cine mă împiedică să aleg EU unde schimb trenul? Poate eu vreau să-l schimb la Timișoara și la București! Teoretic (și practic) se va putea, dacă nu cumva vor modifica din rădăcini softul și toate treburile adiacente.
Cel mai normal și firesc, că tot e un guvern DE STÂNGA, care teoretic ar trebui să fie de partea săracilor, ar fi așa:
Gratis - studenții cu burse sociale; gratuitatea se va include în bursa socială pe care o primește studentul.
Gratis - elevii de toate clasele care fac naveta între domiciliu și școală, decont pe baza abonamentului.
50% reducere - toți elevii și toți studenții în baza legitimației de transport, cât timp nu se încadrează în categoriile sus menționate
50% reducere din prețul de bază - toți doctoranzii, masteranzii, etc. indiferent de vârstă.

Așa e cel mai corect! Mi se pare normal și firesc să ajuți pe cel sărac, dar nu dai gratis și ăluia care are Bemveu pă Bulgaria sau care ascultă muzică la maxim dintr-un Audi R8.

Eventual, cei cu burse de merit sau de performanță ar putea beneficia de un număr limitat de călătorii gratuite (să zicem 6).

Bursele sociale sunt intr-un numar relativ mic. Intai se dau bursele de merit si apoi tot la studentii mai bunisori, fara restante, se acorda si cateva burse sociale. La facultatea unde am fost eu student la profilul meu erau in jur de 120 de stundeti si se acordau circa 10 burse sociale. Nu zic ca nu e bine ce spui, dar poate e un criteriu usor drastic.
Oricum orice propunere de genul asta trebuie analizata si trebuie luata in calcul. E clar ca nu pot lasa ordonanta asa ca fiecare s amearga dupa bunul plac cu trenul pe unde vrea. E bine sa aibe si cateva calatorii gratis, sa poata merge o data la mare, o data la munte , la rude etc , dar nu chiar in fiecare zi, oriunde si fara nicio responsabilitate.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:41

Și dacă le-ar fi dat gratuit doar la Regio ? Ar fi mers cu cupon cu 1581 plătind 30 lei pe când la 8001 le-ar fi rămas cuponul și cei 30 lei de băutură pe tren că să uite cele 4 ore jumate până la Constanța.

E clar că gratuitatea de acum a fost dată fără cap când îi mai aud pe unii că vezi Doamne ajuta CFR-ul, mi-e să nu-l ajute spre faliment, să vedem de unde va da statul atâția bani pentru studenți.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8106
Data de inscriere : 18/03/2011

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:41

AeroX a scris:
Luna, e cam ridicol ce spui, in afară de tine nu știu cine laudă atât pe forumul ăsta gratuitatea generală la tren pentru studenți.
Tu și încă câțiva de aici aveți alergie la măsuri de bun simț pentru populație. O asemenea limitare trebuia să existe de la bun început. Bine că acum vă freacă grija de cât de sofisticat ar fi procedeul de emitere bilete. Foarte complex. Greu de conceput. Ca s-o citez pe Floricica Dansatoarea: "să vă fie rușine! Huăăă!" cat
Tocmai, de bun simt ar fi pentru mine a se incuraja transportul feroviar in detrimentul celui auto prin pret, subventii ca alta cale legala nu prea este, nu ai cum sa interzici circulatia auto. Mai ales acum ca s-a scos si timbrul de mediu auto e nevoie de ceva care sa mai tempereze traficul auto. Apoi si fara gratuitate cam 80-85% din costurile transportului feroviar sunt suportate tot din subventii nu bilete, nu mi se pare mare diferenta de subventionat pentru a devenii aproape gratis trenul pentru toata lumea, gen un bilet de 100 km sa coste 2-5 lei.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6717
Data de inscriere : 23/01/2014

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:54

Katalyn a scris:


E clar că gratuitatea de acum a fost dată fără cap când îi mai aud pe unii că vezi Doamne ajuta CFR-ul, mi-e să nu-l ajute spre faliment, să vedem de unde va da statul atâția bani pentru studenți.
Hai ca statul pana la urma va plati subventia, peste o luna, doua, trei ani, banii vor ajunge in cele din urma la CFR.Problema este ca CFR va pierde din clientii platitori de bilete, acestia din urma nemaigasind loc datorita acestei pomeni bine intentionate dar aplicata prost.Si atunci pe termen lung CFR va avea de suferit, doar daca nu s-o face luntre si punte si pune in circulatie tot materialul rulant sa impace si pomanagii si platitorii de bilete...
Oare mai exista undeva in lume aceasta gratuitate????
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:59

marius664 a scris:
Oare mai exista undeva in lume aceasta gratuitate????
În Slovacia studenţii au gratuit la transportul feroviar.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8106
Data de inscriere : 18/03/2011

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 14:08

Exista. Mai nou si in Franta au bagat parca ceva abonament pentru studenti cu 70 de euro pe an si calatorii nelimitate pe orice ruta.

Kapпaтй a scris:
Este foarte bine cum se propune acum schimbarea/modificarea, adica gratuitate atat pentru studenti cat si pentru elevi de acasa la forma de invatamant si atat, nu e obligat statul si populatia care munceste sa suporte plimbarile lui x si y zilnice sau saptamanale unde are chef fiecare sa se plimbe. Daca vrei plimbare platesti, daca mergi la scoala atunci primesti gratuit.
Nu mai bine sa se extinda gratuitatea si pentru alte categorii decat studentii si astfel sa mai castige teren transportul feroviar? Statul si populatia care munceste oricum suporta aproape integral costurile transportului feroviar chiar si fara gratuitate.

AeroX a scris:

Nu are nimeni nimic cu studentii/elevii care au intr-adevar situatie materiala proasta. Problema e ca unii aproba pe aici prea "demonic" pomana lui Dragnea (gratuitate generala la toata lumea oriunde, oricand, oricat).  Shocked  E firesc sa fie conditionata aceasta gratuitate. Asa cum se tot scuza studentii ca n-au ei nicio vina ca beneficiaza de gratuitati, nici noi n-avem vreo vina ca fac ei facultati. Pentru ce trebuie sa aiba gratis un student sa plece la mare/munte si sa viziteze gagici de pe Facebook prin toata tara?
Un motiv pentru care sa aiba gratuitate si la munte/mare este ca sa se invete sa calatoreasca si cu trenul, majoritatea considerand trenul un mijloc de transport pentru saraci, calatorind cu el doar de nevoie si cand nu e alternativa. Fara reducere de nici un fel pentru studenti trenurile ar fi goale, nu stiu daca ar calatorii cu trenul nici macar 20% din studentii care acum o fac, nu din nr total de studenti.
Sus In jos
saint




Numarul mesajelor : 44
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Reputatie : 5082
Data de inscriere : 30/07/2010

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 14:12

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/educatie/gratuitate-pe-cfr-pentru-studenti-citu-nu-o-sa-cad-in-capcana-psd-671743

Să înțeleg că amendamentul a fost anulat? scratch
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4491
Data de inscriere : 19/07/2016

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 14:30

Raspunsul ca mai exista si alte tari de exemplu Slovacia singura tara din Europa, cam bate la ochi.Adica nu suntem singurii.Pai noi ne comparam cu Slovacia? Tara de dimensiune mica, unde impactul este pe masura.O tara mult mai dezvoltata,ce a intrat in zona euro.Vorbim de alte posibilitati, de un alt numar de studenti ce nu bulverseaza capacitatea trenurilor internationale aflate in tranzit.
Asteptam si eu alte exemple, tari mari din vest.
Suntem saraci dar fuduli, asta este.Exemplul asta imi aduce aminte de vecinul de apartament care are masina de lux!!! sh din Germania si care sta in parcare de luni bune pentru ca i s-a spart un far si un furtun si nu isi permite sa plateasca reparatia de 2300 lei.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7147
Data de inscriere : 18/11/2011

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 14:46

Nu sunt deacord cu gratuitatea din localitatea de domiciliu la cea la care inveti. Cel care locuieste si invata in Bucuresti nu are drept de gratuitate, dar cel de la Satu Mare si invata in Bucuresti are dreptul sa vada formele de relief gratis. E discriminare.
Ori ramane trenul moca sau 50% reducere, dar pentru toata lumea.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6717
Data de inscriere : 23/01/2014

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 14:49

Dr2005 a scris:
marius664 a scris:
Oare mai exista undeva in lume aceasta gratuitate????
În Slovacia studenţii au gratuit la transportul feroviar.
Pe orice ruta chiar si in vacanta?

Luna a scris:
Exista. Mai nou si in Franta au bagat parca ceva abonament pentru studenti cu 70 de euro pe an si calatorii nelimitate pe orice ruta.

Un motiv pentru care sa aiba gratuitate si la munte/mare este ca sa se invete sa calatoreasca si cu trenul, majoritatea considerand trenul un mijloc de transport pentru saraci, calatorind cu el doar de nevoie si cand nu e alternativa. Fara reducere de nici un fel pentru studenti trenurile ar fi goale, nu stiu daca ar calatorii cu trenul nici macar 20% din studentii care acum o fac, nu din nr total de studenti.

Ca platesti un abonament nu inseamna ca este gratuit...
Iar cei care considera mersul cu trenul sub demnitatea lor, asa vor face si de acum inainte...Nu cred  ca un student care plateste mii de euro taxe si cazare, nu-si poate permite 120 lei un drum dus-intors la mare.Urmatorul pas ar fi sa aibe si cazare gratuita ca sa vada marea si muntele.
Asa cum am zis cand a aparut ordonanta , gratuit ar trebui sa fie intre localitatea de domicilui/cea ma apropiata gara pana la universitate, si acum ca citesc randurile astea din ultimele zile, ar trebui introdusa o limita de venit, in sensul ca doar cei care provin din familii cu venit mic sa beneficieze de aceasta facilitate, restul ca si pana acum cu 50% reducere


cfr500 a scris:
Nu sunt deacord cu gratuitatea din localitatea de domiciliu la cea la care inveti. Cel care locuieste si invata in Bucuresti nu are drept de gratuitate, dar cel de la Satu Mare si invata in Bucuresti are dreptul sa vada formele de relief gratis. E discriminare.
Ori  ramane trenul moca sau 50% reducere, dar pentru toata lumea.

Pai studentii invata carte sau se plimba cu trenul.Crezi ca studentii fac drumurile astea pana acasa de placere? Se duce sa-si ia de mancare, sa-si spele rufele sa o mai vada pe matusica ca sa-i mai ceara niste lovele, nu face 15 ore pe drum ca apoi sa vina la cursuri sau in examen doar ca sa se plimbe.Pentru ce ar avea nevoie un student care sta in localitatea unde face scoala de gratuitate pe tren???.Sa invete, iar daca are timp liber sa se angajeze la Auchan ca  atunci cand iese la pensie sa aibe  stagiu de cotizare complet, pentru ca sa nu fie o povara pentru stat si atunci


Ultima editare efectuata de catre marius664 in Vin 17 Feb 2017, 15:12, editata de 1 ori
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 15:03

Clar lucrurile nu vor rămâne așa, ceva tot se va schimba în această gratuitate nelimitată bine ar fi sa se schimbe cât mai repede. Eu mă gândesc și la studenți dar și la companiile feroviare care vor primi bani de la stat cu întârziere mare și între timp de vor descurca care cum vor putea.

În plus de asta sunt studenți care chiar nu au bani de bilete la IR dar și studenți care la vară vor face naveta la munte și la mare săptămânal, am avut studente la capitală de bani gata cu părinți în Spania și mai aveau și propria afacere de le ieșea 100 lei pentru 3 ore companie și tot cu personalul se duceau la facultate duminica iar vinerea înapoi.


Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Vin 17 Feb 2017, 15:07, editata de 1 ori
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 25/05/2012

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 15:07

cfr500 a scris:
Nu sunt deacord cu gratuitatea din localitatea de domiciliu la cea la care inveti. Cel care locuieste si invata in Bucuresti nu are drept de gratuitate, dar cel de la Satu Mare si invata in Bucuresti are dreptul sa vada formele de relief gratis. E discriminare.
Ori  ramane trenul moca sau 50% reducere, dar pentru toata lumea.

E una dintre cele mai aberante opinii pe care le-am citit vreodata pe acest forum si am citit destule. Intra in top 5.
Gratuitatea trebuie sa aiba un rol benefic studentului care nu face facultatea in aceeasi localitate (mai ales daca nu exista). Tocmai ca nu trebuie sa rasfete aiurea cu plimbari gratis peste tot. Plus ca "formele de relief" le-ai vazut o data, de doua ori si te saturi apoi.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 15:11

Gândiți-va că sunt mulți care încă mai primesc bani de la părinți pentru navetă "ce gratuitate mama că doar se minte la TV, încă nu s-a aprobat"

Studentul X bolnav și fara leac cu boală pe privați se duce și cumpăra in fiecare zi câte un bilet la IR zicând că ajută CFR-ul și va primi bani de la stat...Hal de gândire de student... astia vor primi bani cu întârziere, dacă îi vor primi pe toți...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 15:18

Din câte ştiu eu, PSD este un partid de stânga. Ideologia de stânga presupune egalitate între cetăţeni. De ce ar trebui ca unii studenţi să fie mai egali decât alţii? E esenţial ca toţi studenţii să fie trataţi la fel. Pentru cei cu venituri mici se pot asigura, suplimentar, alte facilităţi, precum cazare gratuită la cămin sau bonuri de masă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Revista presei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 2 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei (partea I)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: