Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+58
florin94
Vale_ntin
Norbi
mishu88
CristyanC
Balto
Jhonyla
Amiralul
IonutChircu
@ndrey
Warrington
bobi
DAS 2011
ldh80
AndreiCFRbv
AndiCFR
CristianSM
92Dragos
bubu
neluadi
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
ets2oltromânia
Sabik
johnsmoke
LanceR
cristi CFR
cristy79
M.I.C.I.
apmatei
COSTACHE MIHAIL
crystynyca
riciu
Vitosa
lifetec
cristi ar
dan tm
19jimmy84
Rarau
Adirmvl
alliens
aris86
razvan - trenuri
TVlad
cfr500
saint
marius664
Luna
Katalyn
mielutu zburator
AeroX
cardinal
ciprian71
kristi kkk
Nesebar
laurentzu
Dr2005
Adrian78
62 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei Empty
MesajSubiect: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 10:28

https://www.oradesibiu.ro/2017/02/16/foto-romanul-decedat-in-accidentul-din-ungaria-este-din-sibiu-se-intorcea-dintr-o-cursa-din-germania/
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 10:30

Tu probabil nu ai făcut foamea o săptămână până venea borcanul cu ciorbă de la părinţi cu locomotiva sau autocarul, după caz. Am avut colegi în situaţia asta, la fel cum am avut şi colegi care s-au lăsat de facultate pentru că nu îşi permiteau nici măcar să stea la cămin.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
laurentzu




Numarul mesajelor : 423
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 08/06/2016

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 10:39

In primul rand gratuitatea studentilor la tren nu era o lege, ci era o ordonanta de urgenta care acum a ajuns la parlament si care parlamentul o poate modifica sau o poate lasa asa. Asa cum am mai spus pe forum, e mult prea exagerat in forma actuala. 450 de mii de stundeti si-ar putea lua zilnic, in mod legal cate un bilet pe distante lungi fara ca poate ei macar sa calce in tren.
Ar trebui pus un numar gratuit de calatorii si restul sa fie la 50% , sau sa fie mereu gratuit de la domiciliu la facultate , inca cateva gratuite pe an si restul la 50% sau orice alta solutie convenabila, dar nu chiar asa sa poti merge oricand, oriunde si nelimitat.
O alta isterie creata e faza asta cu card plus, cu statul la rand sa iei bilet gratuit etc, etc. Pai frate chiar e nesimtire de acuma, ca se mai plangeau unii si unjurau pe facebook la CFR Calatori, dupa ce ca statul iti da dreptul in prezent sa mergi gratis oriunde, tu te plangi ca tre sa stai totusi la rand ca sa iti iei biletul gratuit. Mai lipseste ca statul sa le dea studentilor si taxi gratuit direct din camin si sa te duca la tren cu 3 minute inainte sa plece trenul, sa arati eventual doar legitimatia de student si sa ridici de pe scaun un calator care are cumparat bilet intreg.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 10:45

Deja este nesimtire din partea lor si asta pentru ca s-a permis, au crescut coarnele ca au drepturi, pe ce motiv? Au 2 maini, 2 picioare, sunt zdraveni, sa puna mana la munca daca nu au bani sau sa invete nu la intins mana si la pomeni la 20 de ani ei au facilitati/gratuitati mai rau ca un handicapat nascut saracul cu acel handicap.
Facultatea trebuie sa fie pentru oameni capabili care vor sa faca ceva mai mult in viata, care se zbat sa realizeze ceva, nu asa la gramada oricine face facultate, se plimba la mare pe carca statului gratis si apoi cu diploma in mana lucreaza la Cora.

_________________
595423Revista presei Bdeem_8496_aRevista presei Bdeem_8496_aRevista presei Bdeem_8496_a
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7443
Data de inscriere : 25/08/2008

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 10:50

Văd aici o demonizare a studenţilor! Iar opinia aparţine în special celor care pe de o parte cer pomeni pentru ei la CFR, pe de altă parte sunt oripilaţi de pomenile primite de categorii din care nu fac parte. Nu domnilor, nu toti studenţii se îmbată, stau prin cluburi, au restanţe sau ies în Piaţa Victoriei la proteste. Progresul în omenire e adus de știinţă. Iar această știinţă se acumulează în instituţii educative, nu la coada la primărie pentru validarea dosarului de asistat social. Statele care au înţeles rolul educaţiei în dezvoltarea societăţii au acordat diverse facilităţi elevilor/studenţilor încă de la sfârșitul secolului al XIX lea. La noi e mai important pentru actuala putere un consumator înrăit de "Genocid" în raport cu un student, ultimul e mai greu manipulabil. Da, e o ordonanţă după ureche cea cu transportul gratuit al studenţilor. Ar fi trebuit să se înceapă cu liceenii, chiar am cunostinţă de elevi care mai lipsesc din cauză că nu au banii la timp pentru abonament. Să zic că plătesc din banii mei 2 abonamente unor elevi foarte inteligenţi dar fără posibilităţi materiale(pe urmă îmi reintorc partial cât le decontează liceul)? Habar nu aveti, veniţi în Dragnea-land și pe urmă comentaţi. Această ordonantă e corectabilă, bine e că s-a făcut un pas! Am avut colegi de facultate care, așa cum spune Dragoș, făceau foamea la greu și nu pentru că își beau banii sau fumau, pur și simplu nu aveau.
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4491
Data de inscriere : 19/07/2016

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 11:08

laurentzu a scris:

O alta isterie creata e faza asta cu card plus, cu statul la rand sa iei bilet gratuit etc, etc. Pai frate chiar e nesimtire de acuma, ca se mai plangeau unii si unjurau pe facebook la CFR Calatori, dupa ce ca statul iti da dreptul in prezent sa mergi gratis oriunde, tu te plangi ca tre sa stai totusi la rand ca sa iti iei biletul gratuit.
La toate se gasesc solutii, numai ca cei ce se afla la locul ala de munca nu gandesc.Fiecare statie mai mare are cel putin 2-3 casierii.Ce mare gretate era sa se deschida o casa speciala pentru elevi si studenti.Asa cum exista casa international.Si eu detest cateodata cand ma grabesc si am 10 min pana ce pleaca trenul sa se nimereasca un student, pensionar sau mai stiu eu ce pasager cu ordin special in fata mea.Casiera pierde timp cu acea persoana in detrimentul nervilor celor din spate.
Ce trebuie: casa speciala pentru elevi si studenti, card student cu date de identificare a datelor, gratuitate intre domiciliu si institutia de invatamant insa doar pentru localitatile respective introduse in card.
PS. Nu cred ca se pune in discutie lipsa de personal pentru deschiderea unei astfel de case in localitatile mari cu flux mare de calatori.Sunt gari precum Klagenfurt OBB unde nu am vazut decat 2 angajati in toata gara aia.Si apropos de Klagenfurt, am observat la fiecare tren ce opreste, mecanicul de locomotiva coboara cu un fel de cartela o introduce intr-un automat cateva secunde apoi urca in locomotiva si pleaca mai departe.
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3175
Reputatie : 8384
Data de inscriere : 08/04/2010

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 11:29

Daca e vorba de aia din Piata Victoriei, mai usurel cu progresul Smile Stiam si eu sa aprind lumina la un Android, chiar si din Java API Razz
Nici eu nu ma plimbam in timpul facultatii, desi (cu greu mi-as fi permis) deoarece aveam de invatat la modul serios.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 25/05/2012

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 11:30

kristi kkk a scris:
Văd aici o demonizare a studenţilor! Iar opinia aparţine în special celor care pe de o parte cer pomeni pentru ei la CFR, pe de altă parte sunt oripilaţi de pomenile primite de categorii din care nu fac parte. Nu domnilor, nu toti studenţii se îmbată, stau prin cluburi, au restanţe sau ies în Piaţa Victoriei la proteste. Progresul în omenire e adus de știinţă. Iar această știinţă se acumulează în instituţii educative, nu la coada la primărie pentru validarea dosarului de asistat social. Statele care au înţeles rolul educaţiei în dezvoltarea societăţii au acordat diverse facilităţi elevilor/studenţilor încă de la sfârșitul secolului al XIX lea. La noi e mai important pentru actuala putere un consumator înrăit de "Genocid" în raport cu un student, ultimul e mai greu manipulabil. Da, e o ordonanţă după ureche cea cu transportul gratuit al studenţilor. Ar fi trebuit să se înceapă cu liceenii, chiar am cunostinţă de elevi care mai lipsesc din cauză că nu au banii la timp pentru abonament. Să zic că plătesc din banii mei 2 abonamente unor elevi foarte inteligenţi dar fără posibilităţi materiale(pe urmă îmi reintorc partial cât le decontează liceul)? Habar nu aveti, veniţi în Dragnea-land și pe urmă comentaţi. Această ordonantă e corectabilă, bine e că s-a făcut un pas! Am avut colegi de facultate care, așa cum spune Dragoș, făceau foamea la greu și nu pentru că își beau banii sau fumau, pur și simplu nu aveau.

Nu are nimeni nimic cu studentii/elevii care au intr-adevar situatie materiala proasta. Problema e ca unii aproba pe aici prea "demonic" pomana lui Dragnea (gratuitate generala la toata lumea oriunde, oricand, oricat).  Shocked  E firesc sa fie conditionata aceasta gratuitate. Asa cum se tot scuza studentii ca n-au ei nicio vina ca beneficiaza de gratuitati, nici noi n-avem vreo vina ca fac ei facultati. Pentru ce trebuie sa aiba gratis un student sa plece la mare/munte si sa viziteze gagici de pe Facebook prin toata tara?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
laurentzu




Numarul mesajelor : 423
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 3320
Data de inscriere : 08/06/2016

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 11:38

As propune sa mutam aceste discutii intr-un topic separat.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 11:39

La Kalngenfurt sunt ţ'şpe automate OeBB. La casă te duci doar pentru cerinţe speciale şi vizarea biletelor mai ,,exotice", gen InterRail sau FIP. Pentru asta sunt suficiente 2 case de bilete.

Statul trebuie să încurajeze obţinerea unei calificări cu căutare pe piaţa muncii. Calificare pe care, în general, o obţii după facultate. Toate produsele pe care le folosim noi sunt proiectate de ingineri. Toată viaţa avem nevoie de doctori (de la maternitatea în care ne naştem şi până la morga în care ajungem după ce dăm ortu' popii). Ba chiar şi popa care ne face înmormântarea are nevoie de studii. Dacă avem nevoie de o traducere autorizată, iar avem nevoie de un absolvent de facultate. În schimb, statul român îşi bate joc de studenţi... şi face asta de mulţi ani. De aia românii sunt pe primul loc la cules căpşuni (şi unii la ,,cules" portofele) prin Italia şi Spania sau la muncile necalificate de prin Europa.
Călătoria gratuită era un mod în care studenţii să-şi cunoască ţara. Studenţii sunt viitorul ţării! Dar statul îi vrea proşti şi uşor de manipulat Sad

AeroX a scris:
nici noi n-avem vreo vina ca fac ei facultati. Pentru ce trebuie sa aiba gratis un student sa plece la mare/munte si sa viziteze gagici de pe Facebook prin toata tara?
Studentul trebuie să aibă gratis la vizita gagicilor de la mare ca să ştie că dacă învaţă are doar de câştigat, inclusiv pe plan intim. Dacă nu învaţă rămâne repetent şi pierde toate facilităţile, inclusiv vizita gratuită la gagici. Chiar e un mod destul de bun de a stimula participarea la cursuri.
Vrei să ajungem ca în SUA, unde facultăţile sunt doar pe bani şi după aia plăteşti până la 70 de ani creditul de studii sau pe la 30 - 40 de ani intri în faliment personal şi te execută banca de tot ce ai (şi-ţi mai exiecută la fel şi părinţii şi eventualii copii dacă îi ai), ajungând pe stradă?

Încearcă unii (nu doar pe aici, ci şi prin alte reţele de socializare şi chiar prin presă) să impună o gândire similară cu cea a minerilor care au venit să planteze panseluţe la Universitate în '90, adică ,,noi muncim, nu gândim". Credeam că vremurile alea s-au dus, dar se pare că m-am înşelat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 11:49

Este foarte bine cum se propune acum schimbarea/modificarea, adica gratuitate atat pentru studenti cat si pentru elevi de acasa la forma de invatamant si atat, nu e obligat statul si populatia care munceste sa suporte plimbarile lui x si y zilnice sau saptamanale unde are chef fiecare sa se plimbe. Daca vrei plimbare platesti, daca mergi la scoala atunci primesti gratuit.

_________________
595423Revista presei Bdeem_8496_aRevista presei Bdeem_8496_aRevista presei Bdeem_8496_a
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 25/05/2012

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 12:14

Dr2005 a scris:

Studenţii sunt viitorul ţării!

Nu vad cum gratuitatea la tren contribuie la viitorul lor plin de curcubee peste Carpati. Viitorul ti-l faci singur punand cotul la treaba.

Dr2005 a scris:
Studentul trebuie să aibă gratis la vizita gagicilor de la mare ca să ştie că dacă învaţă are doar de câştigat, inclusiv pe plan intim. Dacă nu învaţă rămâne repetent şi pierde toate facilităţile, inclusiv vizita gratuită la gagici. Chiar e un mod destul de bun de a stimula participarea la cursuri.

Amin! Clar din cauza ca e trenul gratuit va fi impresionata fata ca a batut atata cale gratis baiatul pentru ea!
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 12:22

Atunci sa le facă ceva de genul carte VSD valabilă și în vacanțe cu 50% reducere și gata
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6792
Data de inscriere : 07/09/2014

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 12:47

Dacă eu stau în Bacău și învăț la Cluj, cine mă împiedică să aleg EU unde schimb trenul? Poate eu vreau să-l schimb la Timișoara și la București! Teoretic (și practic) se va putea, dacă nu cumva vor modifica din rădăcini softul și toate treburile adiacente.
Cel mai normal și firesc, că tot e un guvern DE STÂNGA, care teoretic ar trebui să fie de partea săracilor, ar fi așa:
Gratis - studenții cu burse sociale; gratuitatea se va include în bursa socială pe care o primește studentul.
Gratis - elevii de toate clasele care fac naveta între domiciliu și școală, decont pe baza abonamentului.
50% reducere - toți elevii și toți studenții în baza legitimației de transport, cât timp nu se încadrează în categoriile sus menționate
50% reducere din prețul de bază - toți doctoranzii, masteranzii, etc. indiferent de vârstă.

Așa e cel mai corect! Mi se pare normal și firesc să ajuți pe cel sărac, dar nu dai gratis și ăluia care are Bemveu pă Bulgaria sau care ascultă muzică la maxim dintr-un Audi R8.

Eventual, cei cu burse de merit sau de performanță ar putea beneficia de un număr limitat de călătorii gratuite (să zicem 6).
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeVin 17 Feb 2017, 13:15

Asta cu gratuitatea dacă statul nu virează banii sună a faliment. Au mai încercat unii de-a lungul timpului sa falimenteze CFR-ul chipurile niște băieți deștepți au pus piciorul in prag, vise taică vise. Și pe Regiotrans au încercat niște bețivi de la AFER să îi oprească din profit și au reușit vedeți de ce nu mai ajunge RT la Craiova ( nu din cauza podurilor de pe M900 )

Trebuia să le de-a studenților abonament gratuit între localitatea de domiciliu și cea unde învață, exemplu sunt din Ploiești dar învăț la Poli, bilete gratuite pe această rută și 20 tichete gratuite pe an pentru IR ca recompensa că te ți de facultate să ai timp în vacanțe să te duci la munte și la mare sau sa vezi țara iar restul reducere 50℅ că și până acum.

Cine mă verifică pe mine vineri dacă iau sunt in 1527 pentru Sibiu ? Poate că vine unul cu bani și nu mai găsește locuri și stă în picioare în vagonul 4 deși locul 65 din vagonul 2 e liber ?

Ce puteam aștepta de la PSD decât haos și bahaos, distrugere sub formă de ajutor și pomană.

Și da, are dreptate Kristi Kkk nu toți studenți au timp de băutură, cluburi sau mai nou să se plimbe cu trenul în timpul liber la Constanța pentru 3 poze chic pe Facebook. Mai sunt și pretențioși se duc numai cu 1581 ăla care zboară și nu oprește nicăieri, la Regio nu le mai place.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei (partea I)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: