Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Complex feroviar Galati

In jos 
+9
sun20
Laurentiu Ciobanu
CalinIonMihai
Dr2005
Vitosa
dan tm
mielutu zburator
calatorul
ldh80
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Ionut31

Ionut31


Numarul mesajelor : 106
Varsta : 15
Localizare : Falciu
Reputatie : 567
Data de inscriere : 11/02/2023

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeDum 02 Iul 2023, 18:55

dan tm a scris:
se pot face circuite pentru ambele fire la un singur semnal?
parca nu e loc de inductori acolo unde e linie incale ata sau cum se face?
Am încercat sa dau zoom la poza și parca s-ar observa un inductor în mijlocul șinelor.
Complex feroviar Galati - Pagina 3 Screen41

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeDum 02 Iul 2023, 20:50

Nu există inductori la liniile încălecate, fizic nu au unde să fie montaţi. Se circulă doar cu echipă completă (mecanic + mecanic ajutor).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeDum 02 Iul 2023, 21:10

Aia e o bobina nu e inductor
Sus In jos
Ionut31

Ionut31


Numarul mesajelor : 106
Varsta : 15
Localizare : Falciu
Reputatie : 567
Data de inscriere : 11/02/2023

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeDum 02 Iul 2023, 22:13

Adrian78 a scris:
Aia e o bobina nu e inductor
Greșeală mea atunci.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeLun 03 Iul 2023, 01:27

Si cum functioneaza BLA?
Sau se folosesc doar pentru a inlocui semnalele mecanice?
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeLun 03 Iul 2023, 14:58

In zona tunelului ai 2 fire: tunelul reabilitat cu firul incalecat si tunelul vechi cu un singur fir nemodernizat. Linia este incalecata doar pe vreo 2 km, inainte de intrarea in tunel si inca 1 km de la iesirea din tunel catre combinat. Pana cu cateva sute de metri inainte de tunel (dinspre gara Galati) ai 3 fire de circulatie, 2 normale si unul larg.
Traficul din zona se poate realiza binemersi cu un singur fir, prin urmare, in caz ca vine vreun tren pe larga, ori il pun sa astepte eliberarea liniei, ori muta traficul de calatori pe tunelul nereabilitat, oricum la calatori n-am vazut sa fie o regula in alegerea tunelurilor, poate fi ori pe unul, ori pe altul.
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeLun 03 Iul 2023, 15:08

dan tm a scris:
semnalele luminoase pentru care fir sînt, normal sau larg?
ce era cu firul care trecea peste tunele si de ce s- a desfiintat?

Aceal linie, pe langa fabrica de bere, ducea la depozitele orasului, in comunism pe aici se aducea mobila, masini de spalat, frigidere, etc, probabil si alimentare, etc. Apoi din acele depozite pleca marfa catre magazinele din oras.

Linia, dupa ce traversa soseaua de Centura, mergea prin dreapta depozitelor (unde sunt si acum rampe), dupa care, daca nu ma insel, traversa Henri Coanda si intra in curtea fabricii de cuie si lanturi, dupa revolutie Trefo, acum e Mall Shopping City. Cred ca mai era o linie care venea pe la fabrica de bere si traversa Henry Coanda mai la vest si intra in curtea actualului Kaufland, dar nu stiu sa zic ce era acolo.

Depozitele exista si acum, in anii 90-2000 fusesera reprofilate in magazine pe stilul Doraly, acum bate vant de faliment pe acolo, ca nu mai vrea lumea sa-si ia blugi turcesti sau tricouri cu gigolo italiano cand gaseste mai bune la C&A.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeLun 03 Iul 2023, 22:43

Laurentiu Ciobanu a scris:
In zona tunelului ai 2 fire: tunelul reabilitat cu firul incalecat si tunelul vechi cu un singur fir nemodernizat. Linia este incalecata doar pe vreo 2 km, inainte de intrarea in tunel si inca 1 km de la iesirea din tunel catre combinat. Pana cu cateva sute de metri inainte de tunel (dinspre gara Galati) ai 3 fire de circulatie, 2 normale si unul larg.
Traficul din zona se poate realiza binemersi cu un singur fir, prin urmare, in caz ca vine vreun tren pe larga, ori il pun sa astepte eliberarea liniei, ori muta trafùicul de calatori pe tunelul nereabilitat, oricum la calatori n-am vazut sa fie o regula in alegerea tunelurilor, poate fi ori pe unul, ori pe altul.


nu asta am intrebat ci cum semnalizeaza un sembal BLA si pe firul normal si pe cel larg.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11478
Data de inscriere : 03/11/2010

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeMar 04 Iul 2023, 09:15

Cele doua semnale din fotografie nu cred sa fie semnale de trecere BLA ci mai degraba unul este semnalul prevestitor al statiei CFU Catusa iar celalalt este cred semnalul de ramificatie care acopera "Ramificatia CSG".

Statiile CFR care compun "Complexul CFR Galati" ar fi:

1. Statia Galati-Calatori.
Cu instalatie CED.
Prin linii industriale deservea/deserveste: "Menarom PC", "Intreprinderea navala de piese turnate si forjate", Portul "Bazinul Nou", Fabrica de ulei "Prutul".
Are depou de locomotive, revizie de vagoane calatori.

2. Statia Triaj Bazin Port Nou/Gara nr. 8
Are cred instalatie SBW.
Deserveste/deservea: santierul naval, portul "Bazinul Nou", "ELNAV/INETOF".
Este cuprinsa intre strazile: Vezuviului, Lemnari, Alexandru Moruzzi.

3. Statia Galati- Brates
Are instalatie CED.

4. Statia Galati- Marfuri
Nu stiu ce tip de instalatie are.
Cuprinde si "zona transbordare", unde sunt transbordate marfurile din vagoane de ecartament larg in vagoane de ecartament normal si invers.

5. Statia Galati Larga.
Are macazuri manuale si semnale luminoase.
Cuprinde doua grupe- "A" si "B".
Este considerata statie de frontiera.
Deserveste: portul "Bazinul Nou", "Unicom Oil Terminal", statia de sortare a minereurilor.

6. HM Filesti
Are instalatie CED.
De aici se ramifica linia industriala, care deservea (in trecut): Intreprinderea de prelucrare a lemnului, Fabrica de bere "Martens", diverse depozite, "Galmopan", "Galacta", "Trefo".

7. Statia Barbosi- Calatori
Are instalatie CED.

8. HM Barbosi- Port
Are instalatie SBW.
Deserveste portul mineralier (industrial).

9. Triajul CFR Barbosi
Aveea 32 de linii in grupa B.

10. Statia CFU Catusa

11. Statia CFU Malina
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeMar 04 Iul 2023, 11:01

dan tm a scris:
Laurentiu Ciobanu a scris:
In zona tunelului ai 2 fire: tunelul reabilitat cu firul incalecat si tunelul vechi cu un singur fir nemodernizat. Linia este incalecata doar pe vreo 2 km, inainte de intrarea in tunel si inca 1 km de la iesirea din tunel catre combinat. Pana cu cateva sute de metri inainte de tunel (dinspre gara Galati) ai 3 fire de circulatie, 2 normale si unul larg.
Traficul din zona se poate realiza binemersi cu un singur fir, prin urmare, in caz ca vine vreun tren pe larga, ori il pun sa astepte eliberarea liniei, ori muta trafùicul de calatori pe tunelul nereabilitat, oricum la calatori n-am vazut sa fie o regula in alegerea tunelurilor, poate fi ori pe unul, ori pe altul.


nu asta am intrebat ci cum semnalizeaza un sembal BLA si pe firul normal si pe cel larg.

Semnalizarea de cale larga nu are inductor și cred că nici nu se pună unde exista linie incalecata
Sus In jos
t1972




Numarul mesajelor : 363
Localizare : 01 08 1972
Reputatie : 2768
Data de inscriere : 22/10/2017

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Mers   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeMar 04 Iul 2023, 18:58

..Felicitari baietilor de la Galati,au anulat trenurile care circulau de la Galati prin Urziceni la Bucuresti..Totul este pus in cîrca rentabilitatii si eficientei...Bravo...nu o spun sa acuz pe cineva sa sa defaimez pe cineva, dar ma uitam pe sctia Faurei Urziceni cum cîtiva angajati de la CFR infrastructura adunau buruienile dintre sinele ruginite, de parca asteptau sa treaca trenul..
Sus In jos
Ionut31

Ionut31


Numarul mesajelor : 106
Varsta : 15
Localizare : Falciu
Reputatie : 567
Data de inscriere : 11/02/2023

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeMar 04 Iul 2023, 23:29

t1972 a scris:
..Felicitari baietilor de la Galati,au anulat trenurile care circulau de la Galati prin Urziceni la Bucuresti..Totul este pus in cîrca rentabilitatii si eficientei...Bravo...nu o spun sa acuz pe cineva sa sa defaimez pe cineva, dar ma uitam pe sctia Faurei Urziceni cum cîtiva angajati de la CFR infrastructura adunau buruienile dintre sinele ruginite, de parca asteptau sa treaca trenul..
Cred ca chestia asta trebuia pusa pe > M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati
Sus In jos
Ionut31

Ionut31


Numarul mesajelor : 106
Varsta : 15
Localizare : Falciu
Reputatie : 567
Data de inscriere : 11/02/2023

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeLun 04 Sept 2023, 16:53

Am trecut zilele acestea prin Filesti la trecerea unde am facut acele 2 poze si am remarcat urmatoarele lucruri :

1. Linia a fost suplimentata cu piatra sparta.

2. Trecerea la nivel era doar pe jumatate.

3. Linia de ecartament normal lucea, probabil pe aceasta s-au adus vagoanele cu piatra.

Din pacate nu am putut face niste poze.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11478
Data de inscriere : 03/11/2010

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 11 Ian 2024, 16:17

In incinta depoului de locomotive Galati (a CFR Calatori) exista linie de ecartament larg ?

Din cate am putut observa pe Google Maps ultima linie din statia Galati-Calatori (care este de ecartament larg) pare a se termina in incinta depoului de locomotive Galati!

Dupa terminarea razboiului din Ucraina si daca si ucrainienii ar fi interesati ar fi poate util un tren de calatori (care sa fie deservit cu automotoare de cale larga a UZ) pe ruta Reni- Giurgiulesti- Galati Larga- Galati Marfuri- Galati Brates- Galati Calatori!

Galatiul este un oras destul de mare, care poate atrage calatori din Reni si din Giurgiulesti! Dar asta evident dupa terminarea razboiului.

Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitimeVin 12 Ian 2024, 10:32

Teoretic e simplu de facut si sunt calatori pe ruta asta care ar prefera trenul, un drum Reni-Giurgiulesti-Galati dureaza acum vreo 4 ore pe 20 de km, cu trenul ar dura o ora si ar fi controlul la peron, cum se facea la Vrsac.

Birocratic insa, nu suntem cele mai eficiente tari, cei responsabili ar prefera sa doarma decat sa se ocupe de problema.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Complex feroviar Galati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Complex feroviar Galati   Complex feroviar Galati - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Complex feroviar Galati
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Complex feroviar Bucuresti
» Gari din tara
» Galați (700)
» Depouri si remize
» Locomotive cu abur

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: