Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene

In jos 
+27
StefanD_
ravers75
Luca tgv
marius664
Capsuneanu
bercenicity
baiazid
AndiCFR
tzifrea
florin.lifticariu
Ionutz
Jurnal Feroviar
Dionis
Teodor
DPS
Razvan Tudor
92Dragos
riciu
Dr2005
dan tm
feroviar
AndreiSV
ATM
Amiralul
TVlad
nenuandrei
bubu
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
feroviar




Numarul mesajelor : 14
Reputatie : 3635
Data de inscriere : 11/06/2014

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 29 Apr 2015, 13:15

riciu a scris:
Nu ma pricep la poduri, insa mi-aduc aminte ce a spus un "nas" acum cativa ani: la unul din podurile lui Saligny, un stalp de sustinere ar fi putin inclinat si ca acolo e cea mai mare problema a podurilor lui Saligny. Nu stiu daca e asa sau nu.

Nu stiu ce intelege nasul prin stalp, insa prin iunie 97 (la doi ani de la trecerea ultimului tren pe podurile vechi) se lucra la una din culeele podului de peste Bratul Borcea. Am scris cu italice "se lucra" deoarece in zona nu era niciun muncitor sau vreo amenajare de santier, insa rambleul fusese excavat de jur imprejurul culeei. Nu stiu cand a fost realizata culeea, dar dupa cat de ingrijit este lucrata, cred ca este o "ctitorie a Epocii de Aur". In mod cert nu este cea de la inaugurarea podului. Nici tablierul podului nu a supravietuit in forma originala.
Fotografia cu podul peste Bratul Borcea, in care se poate observa tablierul inainte de distrugere, face parte din colectiile cabinetului de Stampe al Academiei Romane, dar a fost preluata de mine de pe art-historia.blogspot.ro. Va recomand tuturor - indeosebi celor care doresc restaurarea si punerea in valoare a podurilor vechi - sa aruncati o privire aici si aici.

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2i06l51

Tablierul a fost refacut dupa Primul Razboi Mondial. Se poate observa ca sectiunea transversala a acestuia este acum una dreptunghiulara,

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 IMG_1734_zpskrhai8rb

pe cand cea a podului de la Cerna Voda este trapezoidala (e tuguiat spre varf).

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 IMG_1821_zpsumdowvv9

Ultimele doua fotografii apartin evident colegului TVlad.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 29 Apr 2015, 13:34

oare din aceasta poza de razboi ne dam seama daca a fost tot trapezoidal?

https://cernavoda.wordpress.com/2013/02/04/distrugeti-podul-distrugeti-orasul-cernavoda/


http://www.constantablog.net/reportaj/istorie/monumentul-de-la-frontiera-dobrogei-9836.html
Sus In jos
feroviar




Numarul mesajelor : 14
Reputatie : 3635
Data de inscriere : 11/06/2014

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 29 Apr 2015, 16:26

dan tm a scris:
oare din aceasta poza de razboi ne dam seama daca a fost tot trapezoidal?

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 J8p4ed

Parerea mea e ca ne putem da seama. Daca va uitati la cele doua grinzi (liniile rosii) care urmeaza conturul superior al tablierului, veti vedea ca ele sunt paralele pana intr-un punct (linia galbena), adica pe portiunea in care sunt dispuse orizontal. De acolo ele incep sa urce spre coama din dreptul pilonilor. Daca tablierul ar fi avut sectiunea transversala de forma dreptunghiulara, acele grinzi ar fi trebuit sa ramana echidistante (paralele, daca le-am privi de sus) pe toata lungimea acestuia.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 29 Apr 2015, 19:12

Ce spirit de observatie aveti, formidabil! Intr-adevar sectiunea primului pod peste Borcea era trapezoidala, nu am nici un dubiu. Oare de ce nu l-or fi refacut intocmai?
@92Dragos, multumesc Smile Asteptam informatii cu evolutia lucrarilor; sper sa progreseze vizibil pina atunci.
Sus In jos
Razvan Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Razvan Tudor


Numarul mesajelor : 649
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5704
Data de inscriere : 10/01/2011

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 01 Iul 2015, 19:20

Podul "nou" de la Fetesti

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 20150701_094953_zpsx58fqxur
~~~~~
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 20150701_094959_zpsmorwnrt4
~~~~~
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 20150701_095010_zpsphddzvfi
~~~~~
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 20150701_095015_zpss5ivtnmx
~~~~~
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 20150701_095022_zps8kn2cjhs
~~~~~
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 20150701_095110_zps7sojkgsw

Firul I este scos din teren si se circula pe firul II, dar si pe firul III, podul vechi (a iesit treaba frumoasa dupa minima reabilitare si a fost o senzatie frumoasa sa trec pentru prima data pe el cu 1681). Spre Cernavoda au scos contrasinele si lucrau la scoaterea elementelor de prindere a sinei, o parte fiind indepartate, in centrul podului doar linia a fost scoasa, in rest nicio activitate serioasa, iar in partea dinspre Fetesti au vopsit fierul de sub sina si lucrau la instalarea de noi elemente de prindere a sinelor. De asemenea, au vopsit aproape tot tablierul metallic.

La podul vechi de la Cernavoda nu se lucra, era doar un nene cocotat pe un stalp si lucra ceva la o consola. Atat. Infrastructura inca asteapta.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7367
Data de inscriere : 27/04/2010

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 01 Iul 2015, 22:05

Care aveti acces la informatii, dati de veste pe acest topic cand se pune in circulatie vreun tren care transporta sina, ca sigur vor aduce ceva nou sa monteze pe poduri. Nu de alta, dar e printre putinele trenuri pe care nu le-am filmat ! Multumesc anticipat !
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeLun 13 Iul 2015, 01:12

Am poze mai proaspete. Smile Iata, am trecut si eu ( posibil pentru prima data Smile ) pe podul vechi de la Fetesti.

Aici se vede ca au construit un peron nou pentru acest fir III :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152021_zps5itvrs8s

Ne indepartam de cele doua fire mai noi:

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152023_zpsdwindebn

Viaductul, complet refacut :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152024_zpshldoa7pq

Mai au de lucru la structura metalica a podului, dar aceste lucrari se vor face sub circulatie. Vedeti in poza urmatoare, au instalat niste sine pe care, prin exterior, culiseaza niste carucioare de lucru :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152025_zpscsh8qrp2

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152026_zpseuvxmmee

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152028_zpsgg7tqi10

Acum sintem pe insula Balta Ialomitei, in drum spre statia Ovidiu :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152030_zpszefsb20h

La capatul celalalt al insulei, spre Cernavoda, se lucreaza la terasament :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152033_zps9tzwfrnd

Aici, unde se gareaza utilajele, e renumita baterie Dunarea. A mai ramas din ea numai turela de observatie si o incinta de beton. Partea cu armamentul a fost demolata in 1987 pentru a face loc noilor fire ( II si III ) ale caii ferate :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152034_zpssoxjfowt

Revenind, pe podul Carol I se lucreaza la instalarea catenarei si la viaductele de acces. Au inceput dinspre insula spre Cernavoda. Iata, viaductul e vopsit :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152035_zpsijy3zvoi

Dar numai pina aici :

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 060720152036_zpsyiqrg0qu

Nu am mai avut cum sa fotografiez, dar va spun ca in statia Cernavoda Pod s-a instalat deja firul I, cel care duce spre pod. Nu am vazut daca are continuitate cu linia de pe pod, dar banuiesc ca da.

O intrebare pentru cei care cunosc mai bine : la inaugurarea din 1895 podul ( mai scurt ) de la Fetesti ( peste Borcea ) a fost botezat " Anghel Saligny " iar cel de la Cernavoda " Regele Carol I " ? Sau cel de la Fetesti nu avea nici un nume ? ( Saligny numindu-se inca de atunci prima statie in directia Constanta, cea care isi pastreaza si azi numele )
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeLun 13 Iul 2015, 02:30

Până la urmă cu ce viteză se circulă pe pod ? Încă mai fac probe, sau s-a stabilit ?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeLun 13 Iul 2015, 13:16

Se circula incet ~ 20 km/h; nu am remarcat placuta ca sa va pot spune exact cu ce viteza.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3507
Data de inscriere : 12/05/2015

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeLun 13 Iul 2015, 15:02

Probabil era 30 km/h. Cam asta e viteza cu care se circula pe tronsoane de proba. Nu cred ca era mai putin.
Sus In jos
https://train-sim.ro
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3637
Data de inscriere : 27/05/2015

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeLun 13 Iul 2015, 18:13

Momentan 30km/h iar peste 2 saptamani 60km/h.
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeMier 02 Sept 2015, 19:17

In data de 28 august, intorcandu-ma de la mare, am facut cateva poze la podul de la Cernavoda. Firul de contact pe vechiul pod este refacut in totalitate, se lucra in continuare la piloni, cale de rulare, etc.

Se vede luciul aramiu al noii catenare
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4591_zpszkmyofjv

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4592_zpstxxgbhsa

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4594_zpsylkrdb2s

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4593_zpsynpewpn1

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4595_zpsyik4701j

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4599_zpscvbzp9vg

Un utilaj, urmat de un semnal

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4600_zpsvpeuhogn

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4601_zpsksxak1zn

Racordul cu firele 1 si 2

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4602_zpsrkagzt7s

La podul de la Fetesti nu am prea facut poze, situatia este cam aceeasi.
Se lucreaza la firul 2 pe podul nou, in urmatoarea poza se vede in planul indepartat un marfar pe firul 3. Viteza pe firul 3 este tot de 30 km/h, nu 60 km/h cum spunea un coleg la acest topic ca va fi.

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 DSC_4606_zpsysaca1jn
Sus In jos
florin.lifticariu




Numarul mesajelor : 757
Reputatie : 4952
Data de inscriere : 09/11/2012

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2015, 18:21

Sper ca ce se vede in poza "Racordul cu firele 1 si 2" nu e varianta finala a noii linii pe podul de la Cernavoda......curba stinga..curba dreapta...V MAX CRED 5 KM/H....
Sus In jos
tzifrea

tzifrea


Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 4734
Data de inscriere : 19/07/2011

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Cernavoda / Borcea - 1/4 Septembrie   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeSam 05 Sept 2015, 16:48

1 si 4 Septembrie

Am calatorit cu un fost mecanic care mi-a spus ca pe podul vechi de la Borcea deja se circula, el a circulat in August, cel de la Cernavoda inca nu e pregatit. Tot de la dansul am inteles ca motivul pentru care se reamenajeaza cele doua poduri vechi e ca au gasit cate o fisura in ambele poduri comuniste, iar daca nu ar incepe sa le reabiliteze, la anul nu ar mai fi circulabile.

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 1zo7n02

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2pzbrly

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 6g8lm1

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 A2xe7o

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Iwtdti

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2u6clzk

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2ecodvd

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2w3xiq9

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Sm9jdv

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2i1h0ly

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Aaiyxt

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2irkqcx

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 E18dwi

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2061rd

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2rvzitk

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2zef6fq

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 2ptngxi
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8560
Data de inscriere : 10/06/2011

Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitimeSam 03 Oct 2015, 23:34

Din data de 1 octombrie s-a inchis firul 2 pe podul de la Cernavoda, trenurile de pe sensul Fetesti-Constanta circula pe fir normal iar cele care vin de la Constanta si merg spre Fetesti circula pe firul 3 (podul Anghel Saligny).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene   Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
» Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud
» Lucrări de reabilitare pe M300 Predeal - Brașov
» Lucrari reabilitare Viaductul Caracau, SM 501

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: