Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud

In jos 
+6
Dr2005
Rarau
IonutCFR2009
AndreiStefan
Katalin4653
TVlad
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator




Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeVin 12 Apr 2013, 23:51

Au inceput de cateva zile lucrarile de reparatie a copertinelor si peronului de la linile 6 si 7 care sunt inchise traficului si calatorilor.

Pe parcursul lucrarilor voi aduce poze recente.

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120417
windows 7 screen shot

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120418
upload foto

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120420
upload foto

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120422
windows 7 screen shot

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120425
upload foto

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120426
windows 7 screen shot

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120429
upload foto


Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4120457
windows 7 screen shot

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeSam 13 Apr 2013, 00:31

Hmmm, bravo, era cazul! In afara de aspectul deplorabil, cred ca din pacate structura de rezistenta e cam afectata. Apa prelinsa si inghetata a corodat armaturile stilpilor si a sfarimat betonul. Sa vedem ce solutie tehnica va fi gasita, dar important e ca nu vor fi demolate.
Copertinele astea banuiesc ca sint construite prin anii '20 sau cel tirziu '30. Tehnica betonului armat era mai pe la inceput si inginerii epocii trebuie sa se fi inspirat din ce se stia mai bine la vremea respectiva, tehnica constructiilor metalice.
Acelasi stil ca la copertinele de la Ploiesti Sud (cu grinzi ingrosate spre punctele de incastrare si "nervuri" intre ele) il regasim si la magaziile de marfa de la Comarnic si Sinaia, mai mult ca sigur contemporane. Viaductele de la Sinca (BV) sint si ele un exemplu, desi cu vreo 20 de ani mai vechi.

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud DSC00518

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Comarnic

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc04754

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc00954

PS: vad ca balustrada de la pasajul subteran are niste stilpi exact ca la vechiul pasaj de la Busteni si totodata foarte asemanatori cu cei de pe cheiul Dimbovitei si de la cazinoul Constanta Wink

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc00856

Astia erau la Busteni, s-a ales prafu' de ei.


Ultima editare efectuata de catre TVlad in Sam 13 Apr 2013, 00:46, editata de 1 ori
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6123
Data de inscriere : 30/12/2011

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeSam 13 Apr 2013, 00:40

Cel mai probabil vor turna in cofraje beton pe linga actualele sustineri(picioare) ale copertinei pentru a se pastra forma originala dar si pentru a conserva zidurile originale.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
AndreiStefan
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 1799
Varsta : 106
Localizare : Constanta
Reputatie : 6027
Data de inscriere : 22/12/2012

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeSam 13 Apr 2013, 00:43

Ca peroanele de la Constanta or fi mai bune.Si aici ar trebui inlocuite.Arata mizerabil si la propriu si la figurat.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeSam 13 Apr 2013, 00:49

Poate de data asta or sa faca hidroizolatia cum trebuie si nici nu o sa mai vopseasca cu visiniu. Or fi ei rapidisti dar culoarea aia inchisa nu are ce cauta acolo, cum se cojeste putin, cum se vede ca naiba.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6366
Reputatie : 12037
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeSam 13 Apr 2013, 09:14

Se vor reamenaja interior/exterior si birourile de miscare de la liniile 2-3, 4-5 iar spatiul comercial de la peron liniile 4-5 se va desfiinta. La peroane nu cred ca se va umbla, cel mult se va turna asfalt/beton. In niciun caz nu vor arata in final precum cele de la Ploiesti Vest.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5256
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeJoi 18 Apr 2013, 22:58

IonutCFR2009 a scris:
Se vor reamenaja interior/exterior si birourile de miscare de la liniile 2-3, 4-5 iar spatiul comercial de la peron liniile 4-5 se va desfiinta. La peroane nu cred ca se va umbla, cel mult se va turna asfalt/beton. In niciun caz nu vor arata in final precum cele de la Ploiesti Vest.

la P Vest e de bine sau de rau ?

Mai bine le demolau si faceau altele. Doar nu or fi obiective istorice sau mai stiu eu ce. Cladirea centrala a Garii (in orice gara) poate fi obiectiv turistic, istoric, din punctul meu de vedere, dar anexele si copertinele? Cat sa le tinem 300 de ani? Deja au 100.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeVin 19 Apr 2013, 09:43

La Ploiesti Vest e de bine, pana la modernizarea sectorului Bucuresti-Campina din 2003, statia Ploiesti Vest nu avea copertine si nici pasaj, din 2003 are, deci au 10 ani, as putea spune ca sunt ca noi.

Uite cum arata copertinele la Ploiesti Vest

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P2020035
take screen shot

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud PA130045
free photo hosting

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P9020423
upload a picture

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Imag507
picture upload

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud P4210002
screen capture
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6366
Reputatie : 12037
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeVin 19 Apr 2013, 10:24

Rarau a scris:
IonutCFR2009 a scris:
Se vor reamenaja interior/exterior si birourile de miscare de la liniile 2-3, 4-5 iar spatiul comercial de la peron liniile 4-5 se va desfiinta. La peroane nu cred ca se va umbla, cel mult se va turna asfalt/beton. In niciun caz nu vor arata in final precum cele de la Ploiesti Vest.

la P Vest e de bine sau de rau ?

Mai bine le demolau si faceau altele. Doar nu or fi obiective istorice sau mai stiu eu ce. Cladirea centrala a Garii (in orice gara) poate fi obiectiv turistic, istoric, din punctul meu de vedere, dar anexele si copertinele? Cat sa le tinem 300 de ani? Deja au 100.

Am vrut sa spun ca, peroanele din Ploiesti Sud vor ramane la acelasi nivel, nu vor fi suprainaltate ca cele de la Ploiesti Vest, ceea ce nu constituie un lucru benefic pentru calatori. Dar macar va fi un avantaj: nu o sa le mai ploua in cap, in asteptarea trenurilor si luminile de peron vor fi iarasi functionale.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeVin 14 Iun 2013, 22:54

Poze de azi, 14 iunie:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01404

La unii stilpi se consolideaza si fundatia:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01405

Acest gen de "scurgere" a distrus betonul si a corodat armatura:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01415

Ma mir ca nu au picat pina acum la cit de terminat e betonul:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01406

Se toarna o camasa de beton armat imprejurul acestor stilpi. Pacat insa ca se modifica substantial proportiile:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01414

Betonul e preparat local, intr-o betoniera ieftina si se toarna in cofraj cu galeata... Nu e prea profesional, ma asteptam la mai mult de la CFR Infra; nu e vorba totusi de magazia de lemne a lui nea Gheorghe.

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01443

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01407

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01408

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc01413

PS: nu e nevoie sa inalte peroanele, se poate cobori cota sinei. Eu zic ca e mai simplu pentru ca oricum vor fi inlocuite la un moment dat.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeDum 04 Aug 2013, 15:21

Poze noi, de la inceputul lunii august:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc02528

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc02533

Incepe sa arate cu totul si cu totul altfel:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc02530

Un pic de ciment pentru retus ar fi fost indicat in aceste locuri:

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Dsc02531

O sa ma mai duc sa ii verific Smile

PS: nu stiu de unde atita tam tam cu peroanele ridicate. Vagoanele bine facute au scari suficient de joase.
N-am trezit brusc ca nu mai putem sa urcam in tren, am ajuns handicapati cu toti...Pina acum s-a putut, acum nu se mai poate. Mai usor cu Coca Cola si parizeru' si toata lumea o sa poata urca fara efort. Poate nici caldura nu va mai deranja, dat fiind ca grasimea tine cald...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeDum 04 Aug 2013, 17:10

Ar fi indicat să fie peroane mai înalte... mai ales că naşii sunt, în mare parte, neatenţi.
Ieri am vrut să urc cu bicicleta în 1664 din Ploieşti. A urcat colegul, i-am dat bicla lui, apoi pe a mea... şi a plecat trenul, trezindu-mă cu bicla peste picioare. A oprit după vreo 100 m... şi tot naşul era cu gura mare, că el a ajutat o femeie gravidă şi apoi a dat plecarea. Da' să se uite pe peron nu a fost în stare. Nu mai zic de cerut scuze după aia (şi alea spuse în silă, numai după ameninţări cu reclamaţii şi numai după ce a văzut unde lucrez). Dacă era peronul la nivelul podelei, băgam bicicletele imediat şi toate astea nu se ma întâmplau.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeDum 04 Aug 2013, 17:25

E adevarat dar chiar daca ar fi fost peroane inalte poate ai fi incercat sa urci cu bicicleta in ultimul moment si s-ar fi intimplat la fel. Vina cred ca e mai degraba a nasului decit a peroanelor.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeLun 05 Aug 2013, 00:34

Eu unu zic ca e mult mai normal sa ne modernizam si sa nu ramanem pe loc , adevarat ca multi in prezent au pretentii de nu le mai ajungi la nas , pe vremuri traiam bine si frumos de exemplu toata lumea pleca la mare la munte sau la rude cu trenul impreuna cu toata familia acum de exemplu nu se mai pot misca fara masina daca nu pleaca din fata blocului si sa ajunga la destinatie plus multe si marunte care eu le cataloghez fite si fuguri de 2 bani si de oameni prosti , nu mai facem miscare nu mai facem nimic dar avem pretentii . Fiecare cu pasaricile lui .
Deci ridicatul peroanelor la o inaltime rezonabila e chiar benefica pentru accesul in vagon , sunt batrani care se urca greu si peronul putin mai inalt ii ajuta foarte mult , adevarat ca sunt putini batrani care mai merg cu trenu dar pentru acei ce au mai ramas sa se faca ceva si nu doar pentru ei ci pentru toata lumea e mai benefic un peron mai ridicat , frumos si bine aranjat .
Eu unu nu sunt de acord cu stagnarea , lumea este intr-o continua schimbare , mereu trebuie sa se schimbe , nimic nu traieste vesnic , toate lucrurile au o durata de viata .

_________________
595423Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Bdeem_8496_aLucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Bdeem_8496_aLucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre Karpaty in Lun 05 Aug 2013, 11:15, editata de 1 ori
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitimeLun 05 Aug 2013, 09:34

Din contra, am vazut destui batrani in trenuri, deci sunt cu atat mai justificate. Apoi mai e si problema handicapatilor. Nu sunt ei chiar atat de multi, dar nu ii vezi in trenuri si pentru ca le e foarte greu sa urce si sa coboare si cu ajutor, dar fara. Asa, cu putin ajutor, cel putin cand ai Desiro, spre exemplu, avand si peroane ridicate, ii e mult mai usor unui handicapat sa urce. Sigur, Dumnezeu cu mila daca are de ajuns intr-o statie obscura. :roll: 

PS: stagnare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud   Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrari de reabilitare a copertinelor din Ploiesti Sud
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
» Lucrari de reabilitare a podurilor Dunarene
» Lucrări de reabilitare pe M300 Predeal - Brașov
» Lucrari reabilitare Viaductul Caracau, SM 501
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: