Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive (+) la Softrans

In jos 
+22
marius664
mielutu zburator
Nk11
gabrielcr
M.I.C.I.
COSTACHE MIHAIL
didinul
Adrian78
dan tm
vatmanul
Adirmvl
Dr2005
Razvan Tudor
Nesebar
LanceR
alex.alexus.tm
cristy79
Norbi
AndiCFR
razvan - trenuri
Adisoft1991s
Andrey_tm
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5238
Data de inscriere : 27/06/2011

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeDum 03 Ian 2016, 21:32

pentru ca astazi s-a intamplat sa fac un drum dus-intors Bucuresti-Predeal, am preferat sa aleg trenul in loc de masina personala, si mai precis cel de la Softrans, pentru ca nu am mai avut ocazia sa merg pana acum cu ramele lor ....in ruma calatoriei, impresiile sunt atat pozitive cat si negative...voi trece aici impresiile pozitive: trenul a fost foarte curat, pe fiecare loc pentur care exista rezervare se afla un catonas care indica acest lucru (pacat ca nu indica si distanta pe care era rezervat) , disponibilitatea accesului la internet prin WI-FI e un amre plus, din cate am observat apreciat de multi calatori, de asemenea prizele existente in vagon, 2 la 4 locuri....de asemenea, izolarea fonica mi s-a parut destul de ok , scaunele destul de confortabile si cu spatiu suficient intre ele, acceleratia buna, dupa zonele de limitare de viteza ajungea destul de repede la viteza de croaziera (presupun ca maximul a fost 140 km/h, nu am vut cu ce masura, dar asta a fost impresia)....una peste alta o rama destula de reusita, si exploatata intr-un regim comercial foarte convenabil pentru calatori..in mod sigur oferta Softrans este peste CFR Calatori ca raport pret/calitate si cu siguranta voi mai folosi serviciile lor pe viitor
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6794
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeDum 03 Ian 2016, 22:51

E clar că au nevoie de o a treia ramă, cât mai urgent. Sau să facă 2 rame cu 6 vagoane nu 4, actualele sunt relativ insuficiente.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeLun 04 Ian 2016, 12:43

alliens a scris:
in mod sigur oferta Softrans este peste CFR Calatori  ca raport pret/calitate si cu siguranta voi mai folosi serviciile lor pe viitor

E un singur tren, tramvai cum i spun alti pentru ca asta e adevarul arata ca un tramvai nu se merita comparatia pret/calitate cu CFR Calatori.

La CFR Calatori sunt multe trenuri chiar daca nu sunt oferte la toate, pentru un CT-Buc.Nord la IR 1582/1588 2h pe hartie in realitate se poate si 1h55minute masuta mare la 21-76 sau 89-87. Hyperion-Softrans are aproximativ 180 locuri nu stiu exact locurile din vagoanele 2 si 3 nu prea imi plac fata de cele din vagoanele 1 si 4 care sunt situate mai sus.

La preturi as adauga un exemplu pe ruta Brasov-Buc.Nord la IR 1630 tarif 24,20 lei + 3,90 lei locul si avem vagoane seria 21-87, 21-76, 84-96 si 22-96, nu stiu daca vagonul 10-91 care circula de o perioada buna de timp ca grupa IR 1621/1630 e tarifat ca si vagon de cls 1-a sau cls 2-a.

La un drum Brasov-PL.Vest CFR Calatori la IR 1630 este mult mai avantajos decat Hyperion 15,50 lei fata de Hyperion care e 23 lei daca cumperi biletul cu anticipatie maxima de peste 21 zile poti ajunge sa platesti 11,65 lei fix 50% din tariful de pret intreg al lui Hyperion. Deci nu merge comparatia pret/calitate atat Hyperion cat si vagoanele lui IR 1630 ofera conditi demne calatorie la cele mai inalte cerinte.

@mielutzul poate sa iasa anul asta si RES 006 daca nu le baga pe rute de viteza toata investitia e in zadar. Au fost multi care au spus ca vor ca Hyperion sa ajunga si prin alte locuri din Romania, adevarat dar ce te faci cand construiesti un tren de viteza 140-160-180 si-l bagi pe rute unde se merge cu 80 km/h ? La cat de mic e ar face fata pe rute de viteza Craiova-Buc.Nord-Brasov, Craiova-Buc.Nord-Constanta, Craiova-Buc.Nord-Bacau, Craiova-Buc.Nord-Miercurea.Ciuc, Craiova-Buc.Nord-Buzau-Galati unde sti sigur ca ai sanse sa circuli cu rama 90%-100% asa daca o baga pe rute unde se taraie cu 80 si calatori de 40-50% nu am facut nimic.





Sus In jos
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5238
Data de inscriere : 27/06/2011

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeMar 05 Ian 2016, 21:42

Katalyn a scris:
alliens a scris:
in mod sigur oferta Softrans este peste CFR Calatori  ca raport pret/calitate si cu siguranta voi mai folosi serviciile lor pe viitor

E un singur tren, tramvai cum i spun alti pentru ca asta e adevarul arata ca un tramvai nu se merita comparatia pret/calitate cu CFR Calatori.

La CFR Calatori sunt multe trenuri chiar daca nu sunt oferte la toate, pentru un CT-Buc.Nord la IR 1582/1588 2h pe hartie in realitate se poate si 1h55minute masuta mare la 21-76 sau 89-87. Hyperion-Softrans are aproximativ 180 locuri nu stiu exact locurile din vagoanele 2 si 3 nu prea imi plac fata de cele din vagoanele 1 si 4 care sunt situate mai sus.

La preturi as adauga un exemplu pe ruta Brasov-Buc.Nord la IR 1630 tarif 24,20 lei + 3,90 lei locul si avem vagoane seria 21-87, 21-76, 84-96 si 22-96, nu stiu daca vagonul 10-91 care circula de o perioada buna de timp ca grupa IR 1621/1630 e tarifat ca si vagon de cls 1-a sau cls 2-a.

La un drum Brasov-PL.Vest CFR Calatori la IR 1630 este mult mai avantajos decat Hyperion 15,50 lei fata de Hyperion care e 23 lei daca cumperi biletul cu anticipatie maxima de peste 21 zile poti ajunge sa platesti 11,65 lei fix 50% din tariful de pret intreg al lui Hyperion. Deci nu merge comparatia pret/calitate atat Hyperion cat si vagoanele lui IR 1630 ofera conditi demne calatorie la cele mai inalte cerinte.

@mielutzul poate sa iasa anul asta si RES 006 daca nu le baga pe rute de viteza toata investitia e in zadar. Au fost multi care au spus ca vor ca Hyperion sa ajunga si prin alte locuri din Romania, adevarat dar ce te faci cand construiesti un tren de viteza 140-160-180 si-l bagi pe rute unde se merge cu 80 km/h ? La cat de mic e ar face fata pe rute de viteza Craiova-Buc.Nord-Brasov, Craiova-Buc.Nord-Constanta, Craiova-Buc.Nord-Bacau, Craiova-Buc.Nord-Miercurea.Ciuc, Craiova-Buc.Nord-Buzau-Galati unde sti sigur ca ai sanse sa circuli cu rama 90%-100% asa daca o baga pe rute unde se taraie cu 80 si calatori de 40-50% nu am facut




vad ca esti un avocat al CFR calatori...eu, fara a fi avocatul cuiva,  sunt cam satul de aceasta companie si de cate ori am posibilitatea sa aleg intre ei si altii ii aleg pe altii...Altfel, nu mi se pare deloc tramvai Hyperion, din contra mi se pare foarte confortabil, plus ca nu am auzit in vreun reportaj sa ingheti in el la primul ger, cum se intampla in zeci de trenuri CFR calatori...in plus, nu ma simt furat ca la CFR Caaltori, unde eu patesc biletul ca prostul si smecherii dau de cateva ori mai putin la nas pentru aceeasi distanta...iar faza cu anticipatia, sa fim seriosi e praf in ochi, la cat de mica e reducerea nu e deloc tentant sa iti faci planul cu o luna inainte...daca ar fi fost oferte adevarate de genul numar limitat de bilete dar la sfert de pret , chiar fara posibilitate de restituire, am mai putea vorbi de oferte...
Bine ca este concurenta, fiecare este liber sa aleaga....
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeMier 06 Ian 2016, 08:54

Nu sunt avocatul nimanui, daca crezi ca Hyperion si mai ales locurile din vagoanele 2 si 3 pot vreodata concura cu vagonul 84-96 de la CFR te pacalesti singur. Dintre un Desiro si Hyperion daca intrebi 100 de oameni care aduce mai mult cu un tramvai majoritatea vor spune Hyperion. Tramvaiul are pantograf pe cand Desiro nu are iar lungimea scurta a tramvaiului Hyperion ( cel putin daca e gol si te uiti din vagonul 4 spre vagonul 1 ai sa zici ca esti intr-un V3A nou dar cu 4 vagoane nu cu 3 ) asta asa ca sunt unii pe aici care spun tramvaie la automotoarele Desiro. Nu poti sa spui Dacie la trabant si wartburg la audi, nu ai cum asa si cu tramvaiele daca are pantograf si e scurt dar daca e doar scurt si nu are pantograf nici macar in desenele copiilor nu-l poti numia tramvai.

Si trebuie sa fim fiecare cu parerea lui acest fenomeni Hyperion risca sa ajunga in topuri pe forumurile de specialitate, a fost si este supra-laudat de parca ar fi prima minune din Romania, si eu pot face cea mai smechera bicicleta daca am un cadru si piese pentru montare.

Anticipatia de la CFR Calatori este si ea una din oferte ca nu o foloseste toata lumea e alta treaba, multi au program de munca fix, stabil stie de acum ca pe 30 si 31 ianuarie sunt liberi si ar putea sa-si cumpere biletele in avans, reducerea nu poate fi de 80% dar nici gratis astea sunt ofertele cu astea ne descurca, era mai rau daca nu existau nici aceste oferte.

Pupati Softrans-ul cat doriti cu biletele de bicicleta am anuntat in vara pe pagina lor de greseala facuta si abia dupa 25de zile au modificat acum am gasit alta greseala la tabelul cu tarife astept sa vad cand se modifica.

Fiecare e liber sa aleaga cu ce companie/tren doreste sa mearga eu am expus tarifele cele mai mici pana la cele mai mari. Ar mai fi mai multe de zis la lucruri negative despre Softrans care le-am vazut in cele 8 calatorii cu trenul Hyperion dar nu sunt gica-contra le tin doar pentru mine si cativa apropiati.

Sus In jos
mihaitzateo




Numarul mesajelor : 106
Localizare : Bucuresti,linia 300
Reputatie : 3648
Data de inscriere : 12/09/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeSam 23 Ian 2016, 20:32

Am fost si eu o data cu Softransul de la Brasov la Bucuresti.
Ce m-a impresionat,in mod foarte placut,a fost curatenia de la WC,faptul ca aveau sapun lichid si uscator cu aer cald.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitimeSam 17 Dec 2016, 22:23

Joi a fost un vecin la Brasov cu Hyperion 002. Desi putea sa se urce in 001 s-a urcat in 002 datorita colantului. Desi omul la 23 ani are Audi A6 e accidentat la picior a doua oara pe 2016 cand are dreptul in ghips. A rugat pe unul din sefi sa-i cumpere o doza de suc 2,5 lei i-a dat 5 lei si nu a mai vrut restul, multumindu-i sefului de tren care s-a conportat excelent si a refuzat sa ia restul.

A fost atat de placut si multumit ca a pus o poza pe FB la care au curs cateva comentari. La comentariul meu mi-a raspuns "Stai cuminte boss ca sunt cu mult peste CFR" trageti si voi concluziile mai departe de la unul care merge numai cu masina si care a folosit trenul doar in scoala pana a facut 18 ani si si-a luat permisul.

Am postat asta ca sa nu mai zica Manuca si Pop ca am ceva cu Softrans si cu CFR Calatori ca sunt vesnic nemultumit. Nu am nimic personal cu Softransul doar ca in trecut au gresit de cateva ori la partea de comunicare si nu-i laud pentru ca sunt destui prosti care cred ca 2 rame suburbane noi asamblate in Oltenia sunt ca o minune ptr proasta infrastructura de la noi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive (+) la Softrans
Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Informatii generale despre Softrans
» Mersul Trenurilor 2014-2015 Softrans
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Bilete Softrans

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: SOFTRANS-
Mergi direct la: