Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete Softrans

In jos 
+13
Katalyn
gvd
doctoru
Nesebar
Ciprian.bucur.92
cristy79
IonutCFR2009
Adirmvl
Dr2005
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
AndiCFR
Andrey_tm
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11463
Data de inscriere : 08/09/2011

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeLun Iul 28, 2014 8:51 am

Aici se vor posta bilete de la operatorul Softrans
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8564
Data de inscriere : 10/06/2011

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeJoi Sept 18, 2014 9:28 pm

Bilet Softrans pentru data de 18 septembrie 2014 pe ruta Brasov-Sinaia, pret 10 lei.

Bilete Softrans IMG_5728_zps15b560c4
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9503
Data de inscriere : 02/11/2008

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeVin Sept 19, 2014 12:45 am

Exista o contradictie intre ce tip de stampila trebuie aplicata si cea aplicata Laughing

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeVin Sept 19, 2014 2:01 am

Adica una dreptunghiulara. Cea rotunda se foloseste in alte locuri, nu pe bilete de tren.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeVin Sept 19, 2014 8:46 am

Cred că e o contradicţie şi la tarife, în niciun caz nu sunt de ,,tren de persoane". Nu scrie nici Codul Unic de Înregistrare pe bilet.

Mă uit şi mă minunez, de la Braşov la Predeal sunt 26 km, deci 10 lei... şi acum vreo câţiva ani îi înjuram pe cei cu dubele că cer 5 lei...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeVin Sept 19, 2014 9:44 am

Valcea-Babeni, la IR, 12,5 lei. Pe 20 de kilometri. a27 Operatorii privati nu sint obligati sa sa aiba aceleasi intervale kilometrice pentru taxare ca CFR Calatori?
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeVin Sept 19, 2014 1:27 pm

Cred ca tarifele sunt calculate la concurenta cu tarifele practicate la maxi-taxi, nu fata de oferta CFR Calatori.
De exemplu: Bucuresti-Ploiesti=10 Lei, acelasi tarif este si la maxi-taxi.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5675
Data de inscriere : 27/02/2013

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeVin Sept 19, 2014 7:24 pm

Dupa cate stiu eu tariful auto pe Bucuresti-Ploiesti nu prea e de 10 lei, ci de 15 lei.
Si sper ca nu compara nimeni conditiile din maxi-taxi cu cele din rama Hyperion.

Pentru ca pe unii ii uimeste Brasov-Sinaia 10 lei, hai sa va spun si eu ce ma uimeste: Bucuresti-Brasov 50 de lei, Bucuresti-Targoviste 26 de lei, Bucuresti-Pitesti  36 de lei (!!!!), Bucuresti-Sinaia 41 de lei, Bucuresti-Buzau la fel 41 lei si multe multe altele...
SF-urile de mai sus sunt tarife intregi la IR de la CFR Calatori.

Daca tot suntem la capitolul hai sa ne minunam... :shock:  Ce ziceti domnule coleg de forum Dr2005?
Sus In jos
Ciprian.bucur.92




Numarul mesajelor : 22
Varsta : 22
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3772
Data de inscriere : 10/02/2014

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeSam Oct 11, 2014 10:02 pm

Începând cu 15.10.2014 Softrans acorda reduceri de 50% elevilor,studentilor si pensionarilor
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22201
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeSam Oct 25, 2014 3:10 pm

Bucuresti-Brasov cu trenul modern al firmei private Softrans

Bilete Softrans DSC03874_zps3d1227b0

Brasov-Bucuresti

Bilete Softrans DSC03873_zps04c01904

_________________
595423Bilete Softrans Bdeem_8496_aBilete Softrans Bdeem_8496_aBilete Softrans Bdeem_8496_a
Sus In jos
doctoru




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 5071
Data de inscriere : 04/07/2010

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeSam Dec 27, 2014 8:37 pm

Pentru  rezervarea online dus-intors in aceeasi zi nu am putut face decat rezervare ptr dus, ptr biletul de  intoarcere calc mi-a spus ca am  facut deja o rezervare in aceeasi zi,asa ca a trebuit sa folosesc un alt mail ptr a face rezervare ptr intoarcere.
Sus In jos
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4064
Data de inscriere : 13/01/2014

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeLun Dec 29, 2014 10:57 am

Adirmvl a scris:
Valcea-Babeni, la IR, 12,5 lei. Pe 20 de kilometri. a27 Operatorii privati nu sint obligati sa sa aiba aceleasi intervale kilometrice pentru taxare ca CFR Calatori?

Daca e un tren care nu opereaza sub Contractul de Servicii Publice in pachet minim social atunci tariful nu e reglementat de MT. De aceea se acorda si reduceri diferite ( 50% la veterani in loc de 100%, de exemplu).
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeLun Dec 29, 2014 11:26 am

Să cităm din OUG nr. 56/2011 cu modificările şi completările ulterioare:

,,Art. 2. - (1) Tarifele maximale pentru deservire generală în transportul feroviar de călători - tarife pentru trenuri regio, clasa I şi clasa a II-a pe zone kilometrice, tarife pentru trenuri interregio, clasa I şi clasa a II-a pe zone kilometrice, tariful de rezervare a locului, clasa I şi clasa a II-a, care pot fi percepute de operatorii de transport feroviar public de călători se stabilesc prin ordin al ministrului transporturilor şi infrastructurii până la data de 1 noiembrie 2011, cu respectarea prevederilor legale.
  (2) Nivelul maxim al tarifelor pentru deservirea generală din transportul feroviar public de călători nu poate fi depăşit de operatorii de transport feroviar public de călători.
  (3) Alte tarife practicate în transportul feroviar public de călători, în trafic intern, precum tarifele pentru tren Inter City (IC), tarifele auxiliare, facilităţile sau reducerile comerciale se vor stabili şi se vor aproba de fiecare operator de transport feroviar public de călători, în condiţiile legii, se vor forma liber pe piaţă şi se vor aduce la cunoştinţa publicului.
Art. 3. - Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică tuturor operatorilor de transport feroviar public de călători cu capital de stat şi/sau privat care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
  a) au ca obiect principal de activitate transporturile de călători pe calea ferată;
  b) deţin licenţă pentru efectuarea serviciilor de transport public pe căile ferate române, acordată de Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii în condiţiile legii.  "

Tarifele de deservire generală sunt aprobate prin OMT nr. 1050/2013.

De mai sus rezultă că operatorii feroviari nu pot depăşi tarifele de deservire generală (cum face Softrans acum). Reducerile prevăzute prin acte normative (elevi, studenţi, pensionari, veterani etc.) sunt obligatorii, potrivit actelor normative prin care sunt instituite, operatorii putând da doar reduceri comerciale (cum dă CFR Călători pentru anticipaţie şi dus-întors, de exemplu).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeMar Iul 07, 2015 2:00 pm

Se pare ca transportul bicicletei cu trenul Hyperion nu mai este gratis. 50% din biletul posesorului exemplu :

Buc.Nord-Brasov pentru o bicicleta se va plati jumatate din bilet adica 15 lei.
Ploiesti.Vest-Sinaia pentru o bicicleta se va plati jumatate din bilet adica 6,50 lei.

In curand vor afisa si pe site la sectiunea tarife Wink
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22201
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitimeMar Iul 07, 2015 2:19 pm

Foarte bine, este destul de voluminoasa si ocupa loc, incurca calatorii, trebuie sa platesti pentru ea.

Asa ar fi bine si la CFR, jumatate din biletul platit de calator sa fie si pentru bicla, pai daca mergi cu IR pana la Brasov platesti 10 lei de bicla dar daca mergi pana la Satu Mare tot 10 lei platesti, nu prea e corect, jumatate din tariful platit de calator sa fie si pentru bicla.

_________________
595423Bilete Softrans Bdeem_8496_aBilete Softrans Bdeem_8496_aBilete Softrans Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre Karpaty in Mar Iul 07, 2015 2:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete Softrans Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Softrans   Bilete Softrans Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete Softrans
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Mersul Trenurilor 2014-2015 Softrans
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Informatii generale despre Softrans
» IR 15980/15981 Craiova - București Nord - Constanța (Softrans)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: SOFTRANS-
Mergi direct la: