Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive (+) la Softrans

In jos 
+22
marius664
mielutu zburator
Nk11
gabrielcr
M.I.C.I.
COSTACHE MIHAIL
didinul
Adrian78
dan tm
vatmanul
Adirmvl
Dr2005
Razvan Tudor
Nesebar
LanceR
alex.alexus.tm
cristy79
Norbi
AndiCFR
razvan - trenuri
Adisoft1991s
Andrey_tm
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 8:40 pm

Probele, cu telefonul mobil.

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Fotografie2030
host image

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Fotografie2031
image hosting adult

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Fotografie2035
upload a gif

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Fotografie2036
free photo hosting
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 8:52 pm

Care e treaba cu aparatele de cafea plateste firma chirie catre Softrans sau sunt ale Softransului?
Auzisem de niste aparate puse in niste institutii ajunge si la 200 de lei incasari pe zi
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 9:12 pm

Nu stiu care este treaba cu ele ce pot sa-ti spun ca un ceai/cafea etc costa 1 leu sau 1,5 lei nu am fost atent iar o doza de suc la tonomatul celalalt cu dalea de rontait e fix 2,50 lei exact ca la magazine.

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Fotografie2032
image sharing
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 9:21 pm

kerpeten ali a scris:

Stiu ca s-a mai discutat dar mai itreb odata ce viteza are Hyperion in livret pe Bucuresti-Ploiesti mi s-a parut ca am mers cu mai mult de 120 km/h iar timpul de 36 minute cu 3 restricti e destul de bun.  

Vmax=140 km/h, Procent de franare: 126
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 9:30 pm

Am mers cu IR cu 120 de n ori dar azi am vazut ca treceau stalpii prea repede, banuiam eu ca merge cu 140. E forta, daca cumpara si CFR rame electrice deja o sa fie bine pentru toata lumea.

Problema la acest RES 002 sunt spatile de biciclete, desi se spune pe site ca poti urca cu 4 biciclete la vagonul 3, nu am gasit rasteluri si nici spatiu unde poti sa pui 4 biciclete, la PL.Vest chiar au coborat 2 biciclisti unul cu o bicicleta luata din Auchan si celalalt una mai scumpa. De ce zic Auchan ca era o bicicleta MTB simpla fara nimic pe ea in 6 luni de zile cred ca i-au schimbat tariful de vreo 10 ori cel mai mic a fost 400 lei si cel mai mare in varful sezonului 850 sau 900 nu mai tin minte exact.

Asta e bicicleta de care vorbesc.

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 70981242_1_644x461_bicicleta_hardtail_mountain_b
free image uploading
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 9:59 pm

dan tm a scris:
Daca mergeai la urma nu se vedea viteza ca la Desiro?


Cu Desiro nu am mai fost de cand circula R 910X Pietrosita-Bucuresti, dar la malaxa 77 am fost si nu a depasit 69 km/h intre PL.Sud si Dambu.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 10:50 pm

Adrian78 a scris:
Care e treaba cu aparatele de cafea plateste firma chirie catre Softrans sau sunt ale Softransului?
Auzisem de niste aparate puse in niste institutii ajunge si la 200 de lei incasari pe zi

Daca aparatele sint puse in institutii unde sint deosebit de multe persosane intr-o zi se poate, dar si in fabrici. La noi in zona la o fabrica e 80 de bani o cafea la ce rulaj au, mai ales ca acuma fabricile sint departe de magazine si chioscuri fiind in afara localitatilor.

Aparatele se pot da si in comodat, adica gratis dar ai grija de el si platesti curentul, de fapt curentul la total consum/unitate.

Aparatul asta din Hyperion e ca alea care sint cu duiumul pe strazi in Timisoara, este posibiul ca aparatul sa fie in comodat la Softrans, practic au ambele firme de cistigat, firma cu aparatul are vinzare si se ingrijeste de ce are nevoie(curatat, completat cu apa, cafea, pahare etc) iar Softrans cistiga la imagine , rama avind in dotare aparat de cafea la un pret acceptabil nu pisvaser ca in vagoanele CFR dar la pret de cocaina.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 11:22 pm

Aparatele astea de cafea sunt ca TEC-urile din primii ani de tranzitie, au prins la romani mai ceva ca jocul la Caritas, o afacere cu anumite riscuri pentru consumatori dar ce mai conteaza daca cineva castiga bani multi din asta. Ma mir ca nu s-a inventat si un tonomat de bauturi spirtoase ca falimentau toate barurile. Laughing
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 31, 2015 11:33 pm

Cand ai stationari de 1-2 minute pe traseu cu exceptia Buc.Nord iar in gari nu ai magazine la peron cum erau la Pl.Sud, Focsani ( bine ca mai exista la Brasov ) si ai tarife exact ca la magazine fara niciun adaos de ce ne mai doare pe noi de alti ?

@Ionut exagerezi cu spirtoasele, nici bere nu ai voie sa consumi ca se inchide ochi e pentru ca nu poti sa te imbeti nici daca consumi 2 beri dar cu spirtoasele deja e prea mult, asta nu e tren de navetisti sa faca cheta lumea sa cumpere Unirea sau altele.

La 2 lei cornul, 2,5 lei doza de suc si 1-1,5 lei cafeaua/ceai deja e absurd sa vorbim de ce au pus aceste tonamate si cine are sau nu are de castigat de pe urma lor.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeDum Noi 01, 2015 9:02 am

E 1 leu cafea da eu incerc sa ma feresc de ele
Totusi cafeaua de la bar-Bistro de pe Ister mi-a placut
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeDum Noi 01, 2015 9:52 am

1 leu dai 1 leu face, cafeaua buna e de la 2 lei in sus la pahar putin mai mare decat astea de la Nescafe care le gasiti in multe gari atat la 1 leu, 1,5 lei cat si 2 lei. Ca fapt divers eu de la tonomatele astea iau foarte rar 3in1 in rest cafea lunga iar acum ca vine sezonul rece ma mut pe ceai. La munca astea de 1 leu nu au nicio putere ma ia somnul imediat de aia nici nu mai dau bani degeaba pe ele, o cafea lunga mai merge din cand in cand cel putin 1 ora are efect apoi pa puiu.

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeDum Noi 01, 2015 12:32 pm

Astea la pahar sint mizerii. Cand am mers Cluj - Oradea - Satu Mare - Baia Mare - Cluj am plecat cu TFC-u de 3 si dimineata. Am bagat in mine vreo 8 sau 9 cafele in ziua aia, cele mai multe prostii de la automate. La 9 seara eram inapoi in Cluj, in bar. Aproape imi cadea capul pe masa. Mi-am luat o cafea si am stat treaz pana la 6 dimineata. Cam asa e cu cafelele astea.

Totusi, baietii s-au invartit bine cu automatele astea. Ar putea si CFR-ul sa bage.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5675
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeDum Noi 01, 2015 2:26 pm

Va spun din experienta ca primul luat cu asalt e automatul, inca de la inceput a starnit curiozitatea calatorilor iar acum e coada la el. Very Happy

Totusi interesanta intrebarea: sunt ale lor, incasarile acestora raman tot la ei sau ce regim au aceste automate What a Face
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeDum Noi 01, 2015 4:11 pm

Nu au cum să fie ale lor, automatele sunt ale unor firme care au acest obiect de activitate. Se face un contract de comodat, Softransul pune automatul în tren şi îi asigură alimentarea electrică (probabil şi un UPS, ca să nu se oprească la zonele neutre), firma furnizoare vine şi alimentează aparatul şi, la sfârşit, Softransul primeşte o parte din încasări. La 1 leu nu iese un profit mai mare (ştiam pe cineva cu un salon de cosmetică unde era un astfel de automat, cred că îi rămâneau vreo 10 bani la o cafea), la 1,5 - 2 lei iese ceva, iar la 7 - 8 lei cât e pe aeroport clar te faci om.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitimeDum Noi 01, 2015 4:33 pm

In gari e calr ca la 2 leu nu poate fi nu stiu ce cafea, dar la institutii e destul de ok ca altfel nu mai ia lumea si ei de rulaj au nevoie.

Cum am scris deja mai mult ca sigur ca automatul este al unei firme si e in comodat, in tren, nici nu trebuie sa aiba si Softrans cota din incasari, insasi prezenta lui acolo inseaman un plus fata de alte trenuri.

Este o cafenea in zona CBC si ANAF in Timisoara unde sint citeva carti pe pult, iti iei citesti, bei cafeaua , astepti pe cineva sau iti trece vremea pina iti vine rindul la finante, asa si aici, ce iti trebuie mai mult decit sa auzi ca ai automat de cafea, carti de la biblioteca, etc in tren? aduce un plus de imagine.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la Softrans   Lucruri pozitive (+) la Softrans - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive (+) la Softrans
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Informatii generale despre Softrans
» Mersul Trenurilor 2014-2015 Softrans
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Bilete Softrans

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: SOFTRANS-
Mergi direct la: