Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei

In jos 
+58
elm
CA 205
Warrington
mielutu zburator
Cipri Andrei Neculai
ets2oltromânia
Rarau
Andrey_tm
dan tm
NicuS
laurentzu
adrian rosca
alex1987
CristyanC
marius664
Amiralul
AndiCFR
COSTACHE MIHAIL
sibiustation
alliens
Katalin4653
Ioan
Czirjak Arpad
phnegativ
Re6/6
Sergiu rmn
Adrian78
petre112
Sabik
Adirmvl
Radu Tudor
ciucix
Davee91
DUAL
razwy
Norbi
razvan - trenuri
BL82
halmarius
bogdan.perejuc
baiazid
Dr2005
92Dragos
Vitosa
puscasflaviu
TVlad
pannonia express
cristi CFR
ldh80
Nesebar
Vlad
Caravelle_Zg
srazvi
KQQ
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Ionutz
myster2008
62 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 20 ... 27  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 11:25

Sta vreo 2 sau 3 ore garnitura in Sighet, nu doar cateva minute.

Dar nu e vorba de nici un fenomen si de nici un prim pas spre renuntarea la electrificare. Privatii circula asa din lipsa de material rulant. Uite Brasov-Iasi, de la RT: circula si pe sub catenara, si pe linie neelectrificata. Daca ar pune locomotiva si vagoane, ar insemna schimbarea tractiunii pe la Marasesti, daca nu ma insel. Doar ca ei nu au locomotive diesel (cel putin eu nu am vazut). Apoi, daca ar avea rame electrice, ar avea mult mai putine, pentru ca ei opereaza, intr-o poportie foarte mare, pe linii neelectrificate. Astfel, daca se strica motorul de Brasov-Iasi, il inlocuiesc cu altul (daca or mai avea, ca e prapad cu materialul rulant si la privati). Daca ar avea cateva rame electrice si una s-ar strica, de unde sa scoata o alta?

Cat despre Satu Mare - Bucuresti, doar cu un DA sau cu un GM... nici pomeneala, nu ar avea nici un sens.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 12:12

Ar fi bune si grupe de vagoane atasate la trenurile Timisoara Nord-Iasi si tot ar fi legaturi.

Am scris si la deputatul ucrainienilor un email, poate il sprijina pe primar.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 12:24

Asta este sabotaj pe fata , daca un tren cu atata vechime care are calatori si este cautat se anuleaza este clar ca undeva cineva are grija sa se aleaga praful de CFR , ce dovezi mai clare de atat sa avem pentru a ne da seama ca acest CFR incurca pe cineva si ma repet , lozinca aia cum ca nu sunt calatori este praf in ochi pentru cine ii crede eu unu nu pot sa cred asa ceva , am circulat , circul si voi circula cu trenul in toata tara in fiecare an si am vazut situatia din teren ; gradul de ocupare al trenurilor si chiar nu erau goale aceste trenuri asa cum spun ei gen Sighet-Timisoara sau Botosani-Timisoara ori Suceava-Brasov si Galati-Tg.Mures(Timisoara) , aceste trenuri (legaturi) am mai spus , este normal sa existe , tine de respectul CFR fata de calator , sa vina in sprijinul calatorului pentru ca omul sa fie multumit dar pe ei nu ii intereseaza asta , anuleaza/taie/distrug/inchid fara sa le pese de calator ca ramane cu ochii in soare si ca este nevoit sa apeleze la alte mijloace de transport sau ca trebuie sa schimbe 3 trenuri in prezent fata de cum era inainte sa aibe tren direct . Asta este bataie de joc si e normal ca lumea sa fuga de CFR ca s-a saturat de atata nesimtire . Mad

_________________
595423409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 12:48

Chiar nu mai sunt călători... comparaţii de genul ,,da' duba pe aceeaşi rută pleacă plină" sunt de-a dreptul nepotrivite, din cauza diferenţei de capacitate dintre cele două. Un tren nu este rentabil dacă circulă cu 20 de călători, asta trebuie să înţelegi atât tu, cât şi ceilalţi care încurajează risipa bugetului statului. Până şi DB a renunţat la trenurile de călători pe unele secţii şi le-a înlocuit cu autobuze, tot din motivul ăsta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 14:26

Domnule , sloganu asta cum ca nu sunt calatori este din partea CFR pentru noi *rost*i care inca mai platim bilete cu pret intreg la tarifele lor astronomice si daca nu ar fi pasiunea de a merge cu trenu eu unu renuntam de 10 ani la tren , legaturile care le ofera CFR sunt practic inexistente , este o bataie de joc mersul trenurilor de calatori iar un tren care traverseaza tara de exemplu Sighet-Timisoara poate avea 20 de calatori de la un cap la altul dar pe parcurs el opreste in x statii in care urca si coboara calatori de asta era aglomerat , pleca din Sighet cu 20 de calatori pentru Timisoara dar mai avea inca 5 sa zicem pentru Arad plus 15 pentru Cluj , plus 5 pentru Deva , plus 5 pentru Alba si tot asa , de la urmatoarea statie se mai urcau 5 pentru Timisoara , 2 pentru Arad , 3 pentru Cluj etc , iar de la Viseu se urcau foarte multi care mergeau la Cluj/Arad si Timisoara , deci un tren nu trebuie sa fie cu toate locurile ocupate de la un cap la altul , el aduna si de pe parcurs si deserveste atatea statii din parcurs , termina cu sloganu asta ca nu este rentabil , astea sunt scuze proaste , daca nu ar fi calatori nu ar exista autocar pe ruta Sighet-Timisoara si nu ma lua pe mine ca ala e mai mic fata de un tren pentru ca la ala lumea merge strict pe ruta Sighet-Timisoara pe cand cu trenu mergeau si pe alte bucatele cum am spus mai sus , poti sa spui ce vrei dar eu nu am sa cred in veci aceasta placa cum ca nu sunt calatori pentru trenurile lungi , asta spuneti voi cei care stati in birou si faceti mersul din creion , eu spun ce este in teren si asta o pot confirma si cei ce au mers cu acest tren .
Adevarat ca nu mai sunt calatorii de acum 20 de ani , multi au acum masina personala plus ca multi prefera autocarul chiar si duba din cauza confortului scazut din tren , lumea s-a cam saturat de bataia de joc oferita de CFR si asta a atarnat greu in defavoarea CFR poate ca asa s-a vrut sa fie ca alta scuza nu o vad , ei cer tarife nebune dar nu prea ofera nimic calatorului , jeg/mizerie in multe vagoane este ceva obisnuit in Romania la CFR sa nu mai spun cum arata multe toalete din tren pe unele rute , adevarat ca si calatorul are o lipsa de educatie dar nici cu CFR nu imi este rusine , curatenia este facuta superficial sau deloc .

_________________
595423409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 14:33

Care tren de calatori in circulatie in Romania este rentabil din punct de vedere economic in fiecare zi de circulatie?
sau care trenuri?

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 14:47

Din nou o bagi pe aia cu ,,daca nu ar fi calatori nu ar exista autocar pe ruta Sighet-Timisoara si nu ma lua pe mine ca ala e mai mic fata de un tren pentru ca la ala lumea merge strict pe ruta Sighet-Timisoara pe cand cu trenu mergeau si pe alte bucatele cum am spus mai sus , poti sa spui ce vrei dar eu nu am sa cred in veci aceasta placa cum ca nu sunt calatori pentru trenurile lungi , asta spuneti voi cei care stati in birou si faceti mersul din creion , eu spun ce este in teren si asta o pot confirma si cei ce au mers cu acest tren . "

Autocarul ăla are în jur de 50 de locuri... iar pasagerii lui se mai împrăştie prin diverse staţii. În plus, merge prin Baia Mare.
Pe de altă parte, eşti liber să-ţi înfiinţezi propria ta companie de transport feroviar şi să faci Timişoara - Sighet.

--
Pt dan tm: De la CFR Călători destul de puţine, din cauza supradimensionării materialului rulant. Parcă am dat mai de mult rutele pe care se vând cele mai multe bilete. În altă ordine de idei, e o risipă monumentală să meargă grupe directe pe diverse linii înfundate pentru câţiva călători. Acolo cel mult pot merge automotoare, care să aibă legătură la alte trenuri. Dar, în lipsă de automotoare şi cu datorii de aproape 800 milioane RON numai la TUI (nu mai zic de alte datorii), nu prea e altă soluţie în afară de anulare.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 14:57

Si care ar fi solutia ?? De ce nu anuleza toate trenurile, ca la un EA + 3-4 vagoane cat au in ziua de azi peste 80% din IR-urile Romaniei nu cred ca merge vrunul pe 0 nu mai zic in castig, sa nu mai vorbim de Regio ca acolo cred ca toate merg pe minus

De ce nu cumpara CFR, automotoare si rame electrice ? Atat de idiotii sunt sutele de directori cu facultati la CFR, MT si mai stiu eu ce institutie de nu stiu sa faca niste simple calcule, simple adunari, inmultiri si impartiri de scoala generala ?? E clar ca se mananca de pomana, si cat s-a mancat pana acum, uite asa uni si-au dat copii la meditati, la facultati, au facut revelioane prin tari straine, s-au plimbat cu masini scumpe au mancat ce le-a pofit inima pe bani la fraieri.

Traiasca CFR, Ministerul Transporturilor, Guvernul Romaniei si toata mafia din Romania !

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 15:02

Păi să repare parcul de automotoare... dar, ce să-i faci, când ei, la buget nu au cerut fonduri pentru reparat automotoare? Au cerut în schimb ţ milioane de RON pentru modernizat şi cumpărat locomotive şi vagoane. Evident, o asemenea propunere a fost urgent respinsă, nu e în interesul MT ca CFR Călători să continue să producă pierderi.

Din păcate, legea nu permite MT să se implice în treburile CFR Călători, nu li se poate impune să repare/cumpere automotoare, să schimbe mersul ş.a., că sunt societate comercială, nu instituţie publică în subordinea MT.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 15:04

da chiar asa, ce a oprit CFR sau MT sau biiiiipo sa cumpere automotoare?
Cine a oprit sa nu repare liniile si abia apoi sa cumpere ceva automotoare nu LVT, cine a oprit CFR sa nu modernizeze malxele, cine a oprit CFR sa nu faca TMV doar in statii ci sa bage banii in infrastructura asa incit trenurile sa circule cu semnalizarea clasica la viteze sporite care sa duca la timpi de mers acceptabili, cine a oprit sa nu bage banii in TMV in statii iar mai apoi sa o demonteze pe motiv de CORIDORUL IV?
Cine a oprit CFR sa nu puna trenuri la ore convenabile?

sa imi fac propria companie si sa fac Timisoara Sighet nu e un raspuns, e o ironie ca sa nu spun mai mult.

Daca s-ar inchide complet liniile 0 luna doua? complet si in acest timp sa se repare, sa se redimensioneze statiile de cruce si sa se regindeasca mersul de tren in totalitate.?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 15:23

Dr2005 , ai fost instruit bine , se vede ca ti cu ei , dar pentru calator cu ce solutii convenabile vi ? in ultimul timp doar din punctul de vedere al companiei vorbesti dar de calator putin te intereseaza , asta e tipic gandirea CFR din prezent , fara suparare se vede ca esti in ograda lor .

Bun , daca nu e convenabil sa ti un tren intre A si b atunci poti pune un tren cu diferite grupe si astfel multumesti calatorul , punte la trenul Timisoara-Iasi grupa de Sighet si de Botosani astfel ai legatura directa Timisoara-Sighet si Timisoara Botosani care merg combinate si acel tren va fi 3 in 1 . Pune Brasov-Suceava cu grupa de Iasi dar nu renunti la legaturile directe , tu nu realizezi cat de mult conteaza pentru calator o legatura directa , daca acum o saptamana din Timisoara/Arad la Sighet pentru trenul direct erau 30-40 de calatori acum cu schimbare daca mai ai 20 si sunt in continua scadere , intelege ca nimanui nu ii convine sa schimbe trenurile cu urcat si coborat de bagaje si copii . De asta nu mai vine nimeni la tren ca nu sunt trenuri directe plus in unele cazuri autocarule mai ieftin , chiar nu te gandesti ca sunt si batrani care urca si coboara greu din tren , daca nu au tren direct nu mai merge nimeni la tren , ultima data cand am fost cu Sighet-Timisoara din Petrova a urcat o doamna in varsta care mergea la Arad si tot drumul nici de pe scaun nu s-a miscat dar barem sa o pui sa urce si coboare din tren , e un mare chin pentru diverse persoane aceasta prostie care se intampla in prezent .

Cum sa nu realizezi ca o legatura directa iti aduce calatori fata de o legatura din 2-3 trenuri cu schimbare . Mad Mad Mad Mad

_________________
595423409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeVin 17 Mai 2013, 00:45

Dr2005 a scris:
Păi să repare parcul de automotoare... dar, ce să-i faci, când ei, la buget nu au cerut fonduri pentru reparat automotoare?

Detalii procedura
Tip legislatie: OUG nr.34/2006
Autoritate contractanta: SNTFC "CFR CALATORI" S.A.
Numar anunt: 143623 / 15.05.2013
Denumire contract: Servicii de reparatii tip RG la automotoarele pe 4 osii seria 700 dotate cu motoare diesel Volvo TAD750VE, cutie de viteza Allison 3060 si instalatie de comanda multipla.
Stare procedura: In desfasurare

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeVin 17 Mai 2013, 00:59

Conform infofer trenul 12843 se repune in circulatie cu data de 27 Mai si trenul 12844 cu data de 28 Mai cheers

_________________
595423409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6133
Data de inscriere : 30/12/2011

409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeVin 17 Mai 2013, 01:23

cristi CFR a scris:
Dr2005 a scris:
Păi să repare parcul de automotoare... dar, ce să-i faci, când ei, la buget nu au cerut fonduri pentru reparat automotoare?

Detalii procedura
Tip legislatie: OUG nr.34/2006
Autoritate contractanta: SNTFC "CFR CALATORI" S.A.
Numar anunt: 143623 / 15.05.2013
Denumire contract: Servicii de reparatii tip RG la automotoarele pe 4 osii seria 700 dotate cu motoare diesel Volvo TAD750VE, cutie de viteza Allison 3060 si instalatie de comanda multipla.
Stare procedura: In desfasurare

Stii ce as vrea ca dupa modernizare sa vi le bage acolo in vest la voi ca sa va saturati de ele si tren clasic sa nu mai fie decat pe unele IR! Twisted Evil Wink
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Vizitator
Vizitator




409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitimeVin 17 Mai 2013, 08:08

Ce ai omule?

ce te deranjeaza? lasa sa ni le bage noua aici in vest dar sa circule, iar tu acolo in est sa ai doar trenuri clasice IR.
Ori poate tu circuli mai mult cu pluta?????
Sus In jos
Continut sponsorizat





409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei   409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei - Pagina 14 Icon_minitime

Sus In jos
 
409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei
Sus 
Pagina 14 din 27Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 20 ... 27  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sighetu Marmaţiei (409)
» Reportaje feroviare Adirmvl
» TgMures-Sighetu Marmatiei
» 423 : Berlibas - Sighetu Marmatiei - Teresva
» 411 : Sighetu Marmatiei - Campulung La Tisa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 400-
Mergi direct la: