Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 TgMures-Sighetu Marmatiei

In jos 
+3
rizelgeorgel2004
Nesebar
lapsanszkitamas
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5595
Data de inscriere : 21/07/2012

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 12:36

buna ziua tuturor
as cam vrea sa calatoresc cu trenul pana in sighet. am cateva "conditii", ca sa zic asa:
  • sa fie cu tren/trenuri Regio(pt cei 50% pt elevi)
    calatoria dus si intors sa fie in aceeasi zi (nu vreau sa ma complic cu cazare). de exemplu plecare la 23.30 ziua anterioara, ziua petrecuta in sighet, sosire 02.00 ziua urmatoare
    sa fie cat mai rentabil d.p.d.v. finaviar si al timpului

nu vreau neaparat sa stau in sighet 10 ore si sa ma holbez la exponatele din muzee. vreau doar sa ma intalnesc cu cienva, sa iau un pachet si sa vin acasa, toate acestea cu trenul. imbin utilul cu placutul

ma puteti ajuta? infoferul nu ma ajuta deloc fiindca nu intelege conditiile mele Laughing , de aceea ma bazez pe voi, cei care cunoasteti mersul trenurilor mai bine decat oricine
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 12:54

Daca vrei sa stai doar 2-3 ore timp in care sa iei acel pachet si sa te intorci acasa atunci singura solutie este sa mergi cu trenul Regio Cluj-Sighet care ajunge seara la 22:36 , rezolvi treaba si la 1:00 pleaca inapoi spre Cluj .
Tg.Mures-Cluj pleci cu TFC de la 10:11 ajungi Cluj 12:35 ; din Cluj ai la 15:35 si la 22:36 esti in Sighet , la intoarcere pleci din Sighet la 1:00 , ajungi Apahida 7:23 si la 7:41 ai legatura la Tg.Mures tot cu TFC la 7:41 iar in Mures ajungi 10:01 , deci 24 de ore dus-intors , mai repede de atat nu ai cum sa faci cu trenuri regio . Este cea mai buna varianta si cea mai ieftina .

_________________
595423TgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_aTgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_aTgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_a
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5595
Data de inscriere : 21/07/2012

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 17:25

karpaty a scris:
Daca vrei sa stai doar 2-3 ore timp in care sa iei acel pachet si sa te intorci acasa atunci singura solutie este sa mergi cu trenul Regio Cluj-Sighet care ajunge seara la 22:36 , rezolvi treaba si la 1:00 pleaca inapoi spre Cluj .
Tg.Mures-Cluj pleci cu TFC de la 10:11 ajungi Cluj 12:35 ; din Cluj ai la 15:35 si la 22:36 esti in Sighet , la intoarcere pleci din Sighet la 1:00 , ajungi Apahida 7:23 si la 7:41 ai legatura la Tg.Mures tot cu TFC la 7:41 iar in Mures ajungi 10:01 , deci 24 de ore dus-intors , mai repede de atat nu ai cum sa faci cu trenuri regio . Este cea mai buna varianta si cea mai ieftina .
ms de idee. ma si pun pe cercetat Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 17:38

Ca tot esti elev iata o varianta ce ai putea sa o faci sambata cea prin Deda la dus la intors ramane cea a lui karpaty.

R 4014 Tirgu Mures 10:35 - Deda 11:58
R 4143 Deda 12:42 - Saratel 13:48
R 4105 Saratel 15:53 - Beclean pe Somes 16:25
R 4110 Beclean pe Somes 17:42 - Sighetu Marmatiei 22:36

Ma gandesc ca poate e mai frumos traseul asta prin Deda decat cel prin Cluj.




Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5983
Data de inscriere : 23/10/2009

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 20:34

La intors ai

R 4111 1:00 Sighetu Marmatiei 7:23 - Apahida 0:18
R 15202 7:41 Apahida 10:01 Tirgu Mures cu Transferoviar

Sa nu te dai jos la Cluj ca pierzi legatura TFG!!!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 20:39

rizelgeorgel2004 a scris:
R 15202 7:41 Apahida 10:01 Tirgu Mures cu Transferoviar
---Datorita inchiderii de linie in statia Sanpaul in data de 11.10.2012 intrevin urmatoarele modificari in circulatia trenurilor astfel:

-trenul 15202 Cluj Napoca - Tg Mures SE ANULEAZA in relatia Ludus - Tg Mures si circula in relatia Cluj Napoca-Ludus.

-trenul 15203 Tg Mures- Cluj Napoca SE ANULEAZA in relatia Tg Mures - Ludus si circula in relatia Ludus- Cluj Napoca.

Asta scrie pe site-ul TFC.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5595
Data de inscriere : 21/07/2012

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 21:47

Dr2005 a scris:
rizelgeorgel2004 a scris:
R 15202 7:41 Apahida 10:01 Tirgu Mures cu Transferoviar
---Datorita inchiderii de linie in statia Sanpaul in data de 11.10.2012 intrevin urmatoarele modificari in circulatia trenurilor astfel:

-trenul 15202 Cluj Napoca - Tg Mures SE ANULEAZA in relatia Ludus - Tg Mures si circula in relatia Cluj Napoca-Ludus.

-trenul 15203 Tg Mures- Cluj Napoca SE ANULEAZA in relatia Tg Mures - Ludus si circula in relatia Ludus- Cluj Napoca.

Asta scrie pe site-ul TFC.
asta se tot schimba de ceva vreme. la sfarsitul lui august ziceau ca e anulat intre 1 si 17 septembrie
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5595
Data de inscriere : 21/07/2012

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 18:06

am gasit ceva trenuri si am niste intrebari in legatura cu ele
  • RE-cu ce e mai special decat R normal? cum e cu tariful?
  • cat de sigure sunt trenurile RE, IR si R pe timpul noptii? pot sa ma duc linistit(poate si sa atipesc) sau trebuie sa stau de veghe?
  • in garile Deda, Salva, Sighetu Marmatiei si Apahida exista conditii sigure de asteptare? ma gandesc aici la sali de asteptare iluminate, macar un functionar in zona, boschetari si aurolaci etc etc
  • infofer.ro cat de bine calculeaza pretul biletelor? (rezervare+reducere+ etc)
  • i-ati recomanda calatoria asta unui baiat de 17 cu putina experienta? ar fi mai bine sa ma duc insotit?
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 18:18

In principiu RE e mai rapid decat R, oprind in mai putine statii. Au acelasi plan tarifar.


cfrcalatori.ro le calculeaza bine.
Sus In jos
Goanga
V.I.P Member
V.I.P Member
Goanga


Numarul mesajelor : 517
Varsta : 29
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 6100
Data de inscriere : 08/02/2009

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 19:08

lapsanszkitamas a scris:

[*]i-ati recomanda calatoria asta unui baiat de 17 cu putina experienta? ar fi mai bine sa ma duc insotit?

Eu circul de cativa ani buni singur cu trenul si pana acum nu mi s-a intamplat nimic. Deci poti merge singur...
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/K0nami15
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 19:17

Mai sunt Regio-uri care opresc in mai putine statii...si nu sunt RE. Exemplu: R 4086 Cluj - Baia Mare si perechea lui, cu opriri exact ca la IR (si timp de mers chiar mai bun).

In principiu RE sunt acele regio-uri care, doar pe o anumita portiune a traseului circula la rang de R, apoi la rang de IR.

Exemple:
- RE 4134 Sighet - Timisoara, platesti tarif de IR doar de la Beclean la TM (Sighet - Beclean e rang RE), dar de la Sighet ai locul rezervat daca circuli mai departe de Beclean.
- RE 4099 Baia Mare - Bucuresti, pana la Cluj este RE, de acolo se ataseaza la IR Satu Mare - Bucuresti, deci BM - Cluj este de rang RE, se plateste tarif de R, si iti da loc, daca circuli mai departe de Cluj.


De mentionat, ca daca circuli cu aceste RE doar pe relatia pe care au acest rang, fara sa intri pe traseul de IR, nu iti trebuie loc, e exact ca la un R obisnuit. Am mers de multe ori la Cluj cu trenul RE, si nu mi-a dat loc. Insa cand am fost Sighet - Cluj, mi-a dat loc din Sighet.


Ultima editare efectuata de catre lonutz in Dum 07 Oct 2012, 19:21, editata de 1 ori
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 19:18

In Deda si Salva exista sala de asteptare dar este pustie nu gasesti pe nimeni mai rar cate un calator sau doi rataciti , lumina este asigurata de un bec pe peron nu mai mult ca este criza .
Calatoria pe timp de noapte cu acel Regio este sigura , eu merg cu acel tren de 2-3 ori pe an si mereu este plin de studenti chiar se aglomereaza mult din Viseu spre Cluj , deci mergi linistit , acum depinde si de tine ce fel de temperament ai si in caz ca esti abordat de cineva mai aiurea cum reactionezi .
Infofer calculeaza bine preturile .

_________________
595423TgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_aTgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_aTgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_a
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 21:49

lapsanszkitamas a scris:

[*]i-ati recomanda calatoria asta unui baiat de 17 cu putina experienta? ar fi mai bine sa ma duc insotit?
[/list]

Crede-ma ca la 17 ani deja esti batran, eu din clasa a 5-a ( 12 ani ) merg singur la tara cu trenul pe ruta Ploiesti.Vest-Teis/Targoviste si Teis/Targoviste-Pietrosita si returul la fel si nu mi s-a intamplat nimic iar de la 16 ani deja mergeam singur pana la Brasov, Adjud sau Bucuresti.

Asa ca nu-ti face griji pentru ca mergi in Transilvania si Maramures deci esti in siguranta pe cand daca veneai pe langa capitala s-ar putea sa nu-ti placa sa mergi singur, dar cum am mai spus la 17 ani deja esti batran.

Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5595
Data de inscriere : 21/07/2012

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeLun 08 Oct 2012, 00:04

ce-mi puteti spune de ...?
  • RE4546 pe distanta TgMures Deda
  • IR1643 pe distanta Deda Salva
  • RE4133 pe distanta Salva Sighet

la aceste trenuri am nevoie de rezervare? daca da, cum se face rezervarea si cum se "impaca" rezervarea cu reducerea de 50% pt elevi?

cat despre garile enumerate, ms de raspunsuri, insa mai ramane o intrebare: aurolaci, betivi, boschetari...? din fericire nu ar trebui sa astept prea mult in garile acestea, in afara de Sighet, pana la 1 noaptea (regioul lui karpaty)

deci ziceti ca nu-i periculos sa ma duc singur cu trenul? totusi, n-as vrea sa-mi sterpeleasca careva portmoneul sau aparatul foto daca atipesc umpic

sper ca nu va sacai cu atatea intrebari, dar imi place sa stiu fiecare detaliu, nu suport sa merg pe bajbaite Embarassed
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitimeLun 08 Oct 2012, 00:12

4546 este trenul care are grupa pentru Bucuresti , deci sunt oameni ok in el , la fel si pe 1643 si 4133 care este aceeasi garnitura a lui 1643 doar ca se schimba numarul din Salva deci mergi linistit , vagoanele sunt la comun este mult mai sigur ca la compartiment , rezervare iti da automat cand se emite biletul pentru ca folosesti trenul IR . Parerea mea este ca stai mult prea mult in Sighet dar tu alegi ce vrei sa faci .

_________________
595423TgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_aTgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_aTgMures-Sighetu Marmatiei Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





TgMures-Sighetu Marmatiei Empty
MesajSubiect: Re: TgMures-Sighetu Marmatiei   TgMures-Sighetu Marmatiei Icon_minitime

Sus In jos
 
TgMures-Sighetu Marmatiei
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sighetu Marmaţiei (409)
» 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei
» 423 : Berlibas - Sighetu Marmatiei - Teresva
» 411 : Sighetu Marmatiei - Campulung La Tisa
» Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: