Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete C.F.R. (2)

In jos 
+72
c o r v i n
TER200
tcm
Wilkosz
saint
Warrington
Vale_ntin
Sabik
ciprian71
aris86
neluadi
kristi kkk
bubu
Andrei Andras
baiazid
Vitosa
ets2oltromânia
3ERLY
teoiasi
cristi ar
florin.lifticariu
AeroX
Rarau
CristyanC
alliens
Luna
huiu_goe
ldh80
Norbi
vatmanul
marius664
ldh.ro
Jurnal Feroviar
alexul
Costin.B
Silviu Sintea
Spartan1948
cfr500
mielutu zburator
rizelgeorgel2004
Vale
COSTACHE MIHAIL
Nk11
ALEXCFR
lapsanszkitamas
gabrielcr
Katalyn
cristy79
brutusel
Goanga
alex.alexus.tm
Razvan Tudor
92Dragos
NicuS
Ciprian.bucur.92
dan tm
membru dezactivat ,
spiderpc
IonutCFR2009
Dutzu
Andrey_tm
traian
Adrian78
AndiCFR
Dr2005
get.
allred
Adirmvl
DUAL
cardinal
marian1967
Nesebar
76 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMar 11 Oct 2022, 18:58

Laurentiu Ciobanu a scris:
Daca nu vrea, n-o face.

Ideea e ca un bilet de autobuz-tren-metrou-litru de benzina intra la work-related. De ce un patron de butic poate sa-si deduca astea, iar un salariat nu?

Se.poate deduce dar trebuie acte justificatoare și depinde cine le.deduce administratorul.pentru el sau pentru angajat
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeJoi 27 Oct 2022, 19:37

https://clubferoviar.ro/tarifele-pentru-trenurile-intercity/
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeJoi 27 Oct 2022, 19:41

Adrian78 a scris:
https://clubferoviar.ro/tarifele-pentru-trenurile-intercity/

Deci pe Cluj - Bucuresti, ca sa-mi reduci timpii cu ~15%, imi ceri cu 20% mai mult la pretul biletului. Presupunand ca timpii de IR raman ca azi via Sighisoara, cam 9h30'. Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeJoi 27 Oct 2022, 20:10

Umbla vorba prin târg că și suplimentul pentru loc creste la 6 lei la IR iar la RE creste de la 1 leu la 5 lei..
In afara de scumpiri managerii Adria de carton nu știu să facă altceva..
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeJoi 27 Oct 2022, 23:13

Adrian78 a scris:
https://clubferoviar.ro/tarifele-pentru-trenurile-intercity/
Doar 2 săptămâni le-a luat să-l publice, de când a fost dat...

Club Feroviar a scris:
Prin proiectul de act normativ, se majorează și tariful de rezervare a locului, la cinci lei, pentru toate categoriile de trenuri – Regio, Interregio și Intercity.
Tariful de rezervare e 5 lei încă de la 1 iulie - https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/255718
Singura modificare la tabelul cu tariful de loc e că scrie acolo şi ,,INTERCITY".

Adrian78 a scris:
Umbla vorba prin târg că și suplimentul pentru loc creste la 6 lei la IR iar la RE creste de la 1 leu la 5 lei..
Înseamnă că nu asculţi târgul care trebuie. Tarifele de călătorie şi rezervare sunt stabilite prin ordin de ministru. Nu pot exista variaţiuni, orice rezervare e 5 lei. Rezervarea la orice fel de Regio e o porcărie şi va fi tratată corespunzător la modificarea OG 7/2005, sper că anul ăsta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeSam 29 Oct 2022, 17:03

Sa nu uitam ca in alte tari pretul biletelor e mult mai mare ca la noi, inca avem un transport feroviar ieftin. Nu avem nici confortul din alte tari dar nici ca in Albania nu este, o majorare cu 10% chiar inca mai merge sau modificate unele IR in IC!
Ca fapt divers trenurile Internationale merg bagate in rang de IC!!!! Corona chiar ofera conditii de IC, si Dacia si Ister chiar si Traianus merg fara probleme bagate ca IC! Transilvania, Corvin, Harghita si Fagaras la fel merg bagate ca IC!!

_________________
595423Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Bdeem_8496_aBilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Bdeem_8496_aBilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Bdeem_8496_a
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 09:37

Bine ca la noile trenuri InterCity pot merge bine mersi toti pomanagiii cu facilitati de la Stat Mad
Uitati motiv si mai pertinent pentru care le voi evita aceste trenuri.
NU se accepta reducerea TrenPlus! Doar la R si IR. IC nu!
Adica sa merg sa platesc dublu un bilet pentru trenul pe care-l luam la aceeasi ora spre Constanta acum 1 an de zile?
NU. monkey
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 09:49

IC este un tren exclusivist, doar pentru business men-ii patriei, cu cartela de reduceri la cantina din sparlament. Ei n-au nevoie de Card TrenPlus... Laughing
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 10:02

Ce tampenie..Romania mereu surprinzatoare..
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 10:20

Ai un purcoi de IR-uri pe Bucureşti - Constanţa, nu-i musai să mergi cu trenurile alea fără oprire, care scot o medie de viteză de vreo 112,5 km/h, deci de vreo 3 ori.
Apropo, anul ăsta n-are nimeni gratuit la IC, nici măcar cei care au dreptul legal, pentru că CFR Călători nu a mai emis autorizaţii cu menţiunea ,,valabil la tren IC". Abia din februarie se va remedia această situaţie.

P.S.: Cantina de la parlament nu ştiu dacă mai funcţionează, eu de câte ori am fost acolo, am găsit-o închisă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 10:31

Pai si eu daca am Card TP de ce nu am voie sa merg cu IC?Nu ti se pare ca e descriminare?Nu ma refer neaparat la ruta Bucuresti-Constanta


Ultima editare efectuata de catre Adrian78 in Mier 14 Dec 2022, 10:53, editata de 1 ori
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 10:49

E foarte aiurea sa nu se permita. Noi, astia cu CTP, mergem mult cu trenul tot anul. Mai bine mai ieftin si mai des decat deloc. E ceva basic de stiut.
N-ai cum sa mergi pe ideea ca aduci business men (mai ales dinspre Iasi, Suceava, Cluj, Arad) cand efectiv...repet, EFECTIV, elevii pot merge gratuit bine mersi la aceste bloody InterCity.
Si pentru unii dintre studenti poate fi accesibil.
Chiar si daca ar veni nu stiu ce CEO cu trenul IC ala daca vine o data pe an, fata de un posesor CTP care aduce tot anul mult mai multi bani la CFR Calatori.
Dar 5% online/ATM se permite la IC.
Acei 5% nu inseamna paguba din contul CFR Calatori? E prea nesemnificativ. Vai...

Bine, logic ca va fi convenabil sa merg cu IR-urile spre Constanta cu CTP.
Dar principial zic ca nu este in regula sa nu se poata aplica reducerea la IC.
Inainte elevii si studentii nici nu aveau reducere 50% sau gratuitate la InterCity.
Acum au ei si noi restul suntem obligati sa platim fiecare leut.
Efectul subventionarii IC arata astfel? albino
Formidabil. De parca primii care vor da navala la aceste trenuri sunt tocmai platitorii de bilete intregi. Laughing
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Maddox

Maddox


Numarul mesajelor : 41
Varsta : 45
Localizare : Iași, Brașov
Reputatie : 3468
Data de inscriere : 25/12/2014

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 10:57

Un nou exemplu de marketing pe de-andoaselea de la CFR Călători și de posibilă încălcare a condițiilor contractuale...

Când am cumpărat cardul TrenPlus, îmi amintesc că acesta îmi garanta „25% reducere din tariful de transport, timp de un an, pentru un număr nelimitat de călătorii cu trenuri de orice rang, la clasa I sau clasa a II-a”.

O să fac o sesizare de formă - sunt curios ce articol din ce lege or să-mi citeze pt. a justifica măgăria asta.

Așa cum văd eu lucrurile, posesorii de card TrenPlus pot fi considerați cei mai fideli clienți ai CFR Călători pt. că nici nu-s în „sistem”, nici nu au alte gratuități, dar totuși aleg să meargă cu trenul suficient de des. Or, de ce să „alungi” de la intercity tocmai publicul ăsta?
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 11:36

Am bilete de cca 1000 de lei luate din august pana acum, "multumesc" CFR pentru ca nu-mi dai voie sa-mi iau bilet la IC, mai ales cand n-am alternativa IR.

Asta ar trebui sa verifice angajatii aia de la ARF, nu personalele ce depasesc 200 de km...
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 11:51

Maddox a scris:
Un nou exemplu de marketing pe de-andoaselea de la CFR Călători și de posibilă încălcare a condițiilor contractuale...

Când am cumpărat cardul TrenPlus, îmi amintesc că acesta îmi garanta „25% reducere din tariful de transport, timp de un an, pentru un număr nelimitat de călătorii cu trenuri de orice rang, la clasa I sau clasa a II-a”.

O să fac o sesizare de formă - sunt curios ce articol din ce lege or să-mi citeze pt. a justifica măgăria asta.

Așa cum văd eu lucrurile, posesorii de card TrenPlus pot fi considerați cei mai fideli clienți ai CFR Călători pt. că nici nu-s în „sistem”, nici nu au alte gratuități, dar totuși aleg să meargă cu trenul suficient de des. Or, de ce să „alungi” de la intercity tocmai publicul ăsta?

La data achizitionarii cardului tren plus, in oficios nu exista categoria Tren IC. Asa ca... esti bun de plata. Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 66 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete C.F.R. (2)
Sus 
Pagina 66 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 65, 66, 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Întrebări şi răspunsuri
» Bilete C.F.R.
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Bilete
» Bilete C.F.R. (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: