Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete C.F.R. (2)

In jos 
+17
Vitosa
cardinal
alexmorph3us
Peter Fodor
Adrian78
TVlad
Adirmvl
Nesebar
Dr2005
Laurentiu Ciobanu
Johnny84
IonutCFR2009
Cipri Andrei Neculai
cristi ar
SMDS
AeroX
dan tm
21 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 12:42

DAr scrie orice rang.

poate CFR Calatori sa inventeze orice rang.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20085
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24832
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 14:27

AeroX a scris:
E foarte aiurea sa nu se permita. Noi, astia cu CTP, mergem mult cu trenul tot anul. Mai bine mai ieftin si mai des decat deloc. E ceva basic de stiut.
N-ai cum sa mergi pe ideea ca aduci business men (mai ales dinspre Iasi, Suceava, Cluj, Arad) cand efectiv...repet, EFECTIV, elevii pot merge gratuit bine mersi la aceste bloody InterCity.
Si pentru unii dintre studenti poate fi accesibil.
Chiar si daca ar veni nu stiu ce CEO cu trenul IC ala daca vine o data pe an, fata de un posesor CTP care aduce tot anul mult mai multi bani la CFR Calatori.
Dar 5% online/ATM se permite la IC.
Acei 5% nu inseamna paguba din contul CFR Calatori? E prea nesemnificativ. Vai...

Bine, logic ca va fi convenabil sa merg cu IR-urile spre Constanta cu CTP.
Dar principial zic ca nu este in regula sa nu se poata aplica reducerea la IC.
Inainte elevii si studentii nici nu aveau reducere 50% sau gratuitate la InterCity.
Acum au ei si noi restul suntem obligati sa platim fiecare leut.
Efectul subventionarii IC arata astfel? albino
Formidabil. De parca primii care vor da navala la aceste trenuri sunt tocmai platitorii de bilete intregi. Laughing

Cardul Tren Plus este o ofertă comercială a CFR Călători, nu e reglementat de stat.

Da' bine că problema ta e cu elevii sau studenţii... înţeleg că tu când erai elev/student aveai părinţi cu bani care să îţi permită să îţi dea bani pentru bilete de tren când aveai nevoie, nu mergeai cu 4 personale de la Bucureşti la Cluj ca să nu faci o filă de carnet pe accelerat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 14:40

Da, mai, stiu ca CTP e oferta proprie. Chiar ai impresia ca am aparut de ieri sa merg cu trenul?
Ti-am mai atras atentia asta de atatea ori. Nu-mi zici nimic nou. Decat sa-mi zici de ce nu-mi convine mie sa platesc mai mult si de altii mai putin sau chiar nimic. De ce mi-ar conveni? Cu ce merite sa mearga unii gratis la un rang premium?
Adica daca eu platesc bilete intregi la IC asta imi garanteaza ca dau numai peste lume selecta si civilizata?

Da, uite ca nu e normal sa mearga elevii gratis cu IC.
Inainte nu erau macar reduceri de 50% sau nici atat gratuitati la InterCity.
Ok, lucrurile s-au schimbat intre timp, dar de ce pentru ei, iar pentru cei care platesc s-a decis sa plateasca si mai mult la asemenea rang?
Zic strict de decizia aberanta a CFR Calatori. Repet. De ce nu scot CTP de tot atunci? Ca pe acelasi principiu si la IR sau R poate fi paguba cine stie. Pentru ce ne obliga sa mergem cu restul de trenuri si nu ne da voie la IC decat platind tot biletul?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20085
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24832
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 14:54

AeroX a scris:
Inainte nu erau macar reduceri de 50% sau nici atat gratuitati la InterCity.
Se plătea integral doar diferenţa între personal sau rapid (după caz, la elevi doar la personal, la studenţi la rapid) şi IC.

AeroX a scris:
Ok, lucrurile s-au schimbat intre timp, dar de ce pentru ei, iar pentru cei care platesc s-a decis sa plateasca si mai mult la asemenea rang?
Cei care plătesc bilet întreg au salariu. Elevii nu, studenţii nu prea.

AeroX a scris:
Zic strict de decizia aberanta a CFR Calatori. Repet. De ce nu scot CTP de tot atunci? Ca pe acelasi principiu si la IR sau R poate fi paguba cine stie.
Asta ar trebui să îi întrebi pe ei.

AeroX a scris:
Pentru ce ne obliga sa mergem cu restul de trenuri si nu ne da voie la IC decat platind tot biletul?
Nu te obligă nimeni să mergi cu IC. Sunt 4 perechi mari şi late de IC în ţara asta. Atât! Nu 1000, nu e fiecare tren IC. Poţi merge liniştit cu oricare.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 15:10

Dr2005 daca toți o dați langa cu IC de ce nu ați făcut că în restul tarilor unde IC nu e subvenționat și gata
Al.doilea aspect un bilet unic de o zi pe o ruta sau un tarif global cum e.la.MAV ei sa.pkatesti doar diferența de rang ar rezolva aceste probleme dar voi iara ați pus căruță in fata boilor și gata dacă ați băgat patru trenuri IC se rezolva toate probleme de la CFR Călători
Tata asta nu mai are nici o șansă și peste.douazeci de ani tot aici o sa fim
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 15:38

Ba da numai de lucruri din astea slabe se ocupa aia de la oferte?
Adică MAV promovează reducerea SmarTicket la unele trenuri IC de 45% iar la noi nu știu cum să mai taie din oferte
GUNOAIE ....

Bilete C.F.R. (2) Orca-i10
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeMier 14 Dec 2022, 21:45

AeroX a scris:
Da, mai, stiu ca CTP e oferta proprie. Chiar ai impresia ca am aparut de ieri sa merg cu trenul?
Ti-am mai atras atentia asta de atatea ori. Nu-mi zici nimic nou. Decat sa-mi zici de ce nu-mi convine mie sa platesc mai mult si de altii mai putin sau chiar nimic. De ce mi-ar conveni? Cu ce merite sa mearga unii gratis la un rang premium?
Adica daca eu platesc bilete intregi la IC asta imi garanteaza ca dau numai peste lume selecta si civilizata?

Da, uite ca nu e normal sa mearga elevii gratis cu IC.
Inainte nu erau macar reduceri de 50% sau nici atat gratuitati la InterCity.
Ok, lucrurile s-au schimbat intre timp, dar de ce pentru ei, iar pentru cei care platesc s-a decis sa plateasca si mai mult la asemenea rang?
Zic strict de decizia aberanta a CFR Calatori. Repet. De ce nu scot CTP de tot atunci? Ca pe acelasi principiu si la IR sau R poate fi paguba cine stie. Pentru ce ne obliga sa mergem cu restul de trenuri si nu ne da voie la IC decat platind tot biletul?

CTP oricum poate duce la situatii de genul reduceri de pana in 5 lei fata de trenul direct. Exemplu concret pentru Timisoara - Cloogi:
1831: 87 lei Casa de bilete; 66,5 lei Online/ATM cu CTP
1533 + 1742, cu schimbare in Oradea: 112 lei Casa de bilete; 86,5 lei Online/ATM cu CTP

Deci cu tot cu reducerea aia de 5% sau cat e pentru bilet luat pe internet scot drumul cu 0,5 lei (cincizeci de bani).

Sa nu mai spun ca la tren cu schimbare si jumatate din drum cu Desiro imi ceri cu 25 de lei in plus pentru pretul intreg. Cand, dimpotriva, ar trebui sa ai pret mai mic tocmai pentru ca multi se feresc de schimbat trenuri.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20085
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24832
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 00:22

Adrian78 a scris:
Dr2005 daca toți o dați langa cu IC de ce nu ați făcut că în restul tarilor unde IC nu e subvenționat și gata
Nu a fost subvenţionat din 2014 până în 2022. Şi ghici câte IC au circulat în perioada aia...

Adrian78 a scris:
sa.pkatesti doar diferența de rang ar rezolva aceste probleme
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/161565
,,Norme uniforme călători 30
30.1. Călătorii pot solicita călătoria:
- la o clasă superioară;
- pe o rută mai lungă;
- cu un tren de rang superior;
- cu plata diferenţei de clasă, a diferenţei de rută, respectiv a diferenţei de rang de tren, numai la trenurile operatorului de transport feroviar public de călători la care are valabilă legitimaţia de călătorie.
30.2. Diferenţele de tarif pot fi cerute la staţia de cale ferată de plecare, la o staţie de cale ferată din parcurs sau la agentul operatorului de transport feroviar public de călători care deserveşte acel tren."
Prin urmare, dacă ai bilet la IR şi vrei la IC, plăteşti doar diferenţa de rang.

Adrian78 a scris:
Adică MAV promovează reducerea SmarTicket la unele trenuri IC de 45% iar la noi nu știu cum să mai taie din oferte
GUNOAIE ....
Da, sigur, hai să lăudăm operatorul feroviar din cvasi-dictatura Ungaria...
La ora actuală, singurele oferte comerciale (deci nu prin legi speciale) din Europa civilizată date la trenuri compensate au fost în Germania şi Spania, iar decontul lor a fost de peste 2 miliarde de euro la nemţi şi vreo 680 milioane euro la spanioli. Păi cu 2 miliarde de euro faci 4 fire pe Braşov - Sighişoara cu tot cu tunelurile de rigoare! Poate nemţii caută să bage o acţiune populistă ca să distragă atenţia de la recesiunea cauzată de Covid şi de la preţurile la gaz şi electricitate care bat record după record... şi au avut deoparte destui bani pentru asta, plus o reputaţie fără pată pe piaţa bancară globală, ceea ce le-a permis să se împrumute la dobânzi mici. Dar noi nu suntem Germania!
Iar orice ofertă comercială, practic, e plătită tot de stat, pentru că scade încasările, implicit creşte compensaţia necesară menţinerii echilibrului financiar. Dacă tu ca OTF îţi permiţi să dai 45% reducere, înseamnă că poţi să lucrezi cu bilete cu 45% mai ieftine, deci eşti mega-eficient şi nu ai nevoie de bani de la stat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 08:47

Apoi își permit sa dea 40% reducere că transportau 180 de mil de pasageri de trei ori mai mulți decât la noi la.o populație de 8mil deci da sunt destul de eficienți sau poate traficul lor de naveta susține și trenurile.de lung parcurs nesubventionate
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 10:01

@Dr2005 noi nu suntem Germania dar sa dam gratuitati la elevi si (odinioara la) studenti eram buni.
Nici macar ei nu faceau asa ceva.
Aceleasi vrajeli mereu si mereu.

@Adirmvl, mi se pare fara noima ce arati tu, in ambele situatii reducerea CTP exista si conteaza.
De ce ai schimba doua trenuri ca sa platesti si mai mult te priveste pe tine. Acolo nu tine de existenta CTP.
Plus ca pretul se afiseaza acum eronat pe site la CTP. La casa de bilete e acelasi pret ca online/ATM. Doar ca ei afiseaza tot pretul intreg.
Eu zic strict de IC, iar tu ai divagat. Iar CTP la un IC ar fi contat destul la reducere. De aia nu vor sa-l aplice.

Ex: 82 lei bilet intreg Bucuresti - Constanta la IC (din care 5 lei rezervare). Deci 77 lei.
77 * 0.75 = 57.75  + 5  = 62.75 (IC) - 55.25 (IR) adica doar 7.5 lei peste tariful IR cu CTP.
Adica nu se simte asa mare diferenta la CTP intre cele doua ranguri (IC, IR).
Dar diferenta de ~ 27 lei altfel se simte.
Ati inteles smecheria lor?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 11:26

Eu nu ma prind de ce a fost presiunea asta sa se introduca ic-uri cand noi n-avem vagoane pentru trenurile curente.

Ma indoiesc ca au fost cerute de calatori.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 13:11

Laurentiu Ciobanu a scris:
Eu nu ma prind de ce a fost presiunea asta sa se introduca ic-uri cand noi n-avem vagoane pentru trenurile curente.

Ma indoiesc ca au fost cerute de calatori.

A fost doar o creștere mascată de tarife
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 13:30

Laurentiu Ciobanu a scris:
Eu nu ma prind de ce a fost presiunea asta sa se introduca ic-uri cand noi n-avem vagoane pentru trenurile curente.

Ma indoiesc ca au fost cerute de calatori.

Parere nepopulara pe aici, dar am simtit nevoia sa intervin.
Eu sunt unul din cei care au scris CFR Calatori despre trenuri IC. Tot eu le-am scris si despre alte subiecte (fie vagoanele Bar-Bistro pe IRN 1742, fie tren de noapte spre Austria sau acum despre vagoane Business din Grivita).

De ce am scris CFR Calatori despre necesitatea introducerii IC?
Pentru ca IC-urile mi se par utile pentru cei ce vor sa ajunga rapid la destinatie si sunt cu dare de mana.
Defapt colegi de-ai mei deja folosesc trenul IC spre si dinspre Bucuresti.
Biletele ne sunt decontate pentru ca firma vrea sa incurajeze un mijloc de transport ecologic, chiar are propriul parc fotovoltaic si ofera incarcare gratuita pentru masini hibride si electrice.
Faptul ca trenul IC 532 e tren de zi, asigura alimentatie si internet, deci se poate desfasura activitate de business din mers, au motivat colegii sa foloseasca acel serviciu.
Pe proiectul meu inca nu au fost delegatii, dar curand vom avea, si voi obtine feedback sa dau mai departe catre CFR Calatori. Inclusiv eu voi calatori la un moment dat cu trenul asta.
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 15:21

Trenurile IC merg pe FIX aceleasi linii pe care merg si marfarele si personalele si IR-urile.
Prin urmare, daca o anumita portiune e limitata la sub 100, IC-ul va merge cu aceeasi viteza ca si R-ul de boschetari.
IC-ul va fi mai rapid fata de IR doar pentru ca are mai putine opriri, dar cate opriri are IR-ul? La un IC sa zicem ca i se suprima 5 opriri fata de IR, rezulta ca IC va castiga 10 minute. Nu-i bai, dar la fel de bine poate avea intarziere de mai mult de 10 minute, n-ai facut nici o branza.

Apoi, ai opriri tehnice pe la Pascani sau Teius pentru atasare grupe. Care mai e avantajul IC-ului aici ca nu mai opreste la Marasesti 1 minut, dar in schimb opreste la Pascani 20 de minute? Nu mai vorbim daca intarzie grupa... Si da-o dracu', da sa dau o groaza de bani fara a beneficia de Trenplus ca sa vad cum sta trenul la Pascani...probabil ca sa ma duc sa-mi iau o shaorma din piata pe post de pranz la vagonul restaurant lipsa.

Apoi, wi-fi in tren...poate fi, poate nu fi; va fi la inceput, dupa care nu va mai functiona si va durea in popou pe toata lumea ca nu merge sau ca routerul trebuie resetat. Apoi, ai zone in care oricum n-ai semnal pe operatorul de date, daca e vodafone si n-are semnal revii la hotspotul Digi.

Pe parte de vagoane, ca sa poti lucra, ai nevoie de masuta sa pui laptopul. O ai la toate scaunele? Paula... Bon, sa zicem ca ai masuta, dar linia pe care merge trenul e perfecta? Sau trenul se balangane in toate directiile pe macaze sau linii praf de nu poti sa scrii 2 randuri pe coala de hartie?

Eu daca as avea nevoie sa ajung din A in B in tara, prefer mai degraba sa merg la cuseta sau la vagonul de dormit si sa ajung dimineata la destinatie, iar seara sa plec cu alt vagon de dormit inapoi acasa. Altfel, pierd o zi la dus, o zi la intors fara sa am garantia ca pot lucra pe tren, doar cel mult sunt ferit de toti ghertoii de pe sosele.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 16:00

Nu as avea prea multe de comentat daca la rangul asta s-ar oferi un pic de confort in plus

Poate luam model de la MAV plus ca au vagon 84-91 vagon de biciclete
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete C.F.R. (2) Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete C.F.R. (2)
Sus 
Pagina 1 din 14Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bilete C.F.R.
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Bilete C.F.R. (2)
» Bilete
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: