Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 TARIFE C. F. R.

In jos 
+67
ets2oltromânia
Costin.B
LanceR
aris86
NicuS
baiazid
92Dragos
didinul
Luca tgv
johnsmoke
traian
ldh80
raulberian
Vitosa
alliens
lifetec
ldh.ro
yeu1
Jurnal Feroviar
Katalyn
AeroX
dan tm
marius664
allred
mielutu zburator
sovidiu
costi_dumitru
marian32
phnegativ
DUAL
Spartan1948
Caspar
lapsanszkitamas
DPS
stefan_br
cristi CFR
Norbi
cristyadaX
cristy79
Andrey_tm
cfr500
Adirmvl
cnusi
mariuskl
popovici
Rarau
user dezactivat...
laur 133
mureseanu_976
Luna
cardinal
Nk11
IonutCFR2009
FeroFan97
Dr2005
Nesebar
rich1974
eu
Adrian78
razvan - trenuri
razwy
ionutz72
Caravelle_Zg
alex.alexus.tm
Marius Iulian
rizelgeorgel2004
COSTACHE MIHAIL
71 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 41  Urmatorul
AutorMesaj
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5630
Data de inscriere : 06/02/2010

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:00 pm

Şi reducerea acestui card se poate "combina " cu reducerile elev/student ,sau e ca reducerea dus/întors, fidelitate, etc ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 5:21 pm

Transportul bicicletelor si schiurilor
1. Se pot lua la transport biciclete nedemontabile pentru care se va achita la casele de bilete un tarif de: 5 lei la trenurile Regio
10 lei la trenurile InterRegio si Intercity

LA TRENURILE:

IR cu vagoane speciale :

1621, 1622 BucureştiNord-Timisoara N şi retur, 1623, 1624 Bucureşti N - Sibiu şi retur, 1637, 1636 Bucureşti N.- Braşov şi retur, 1745, 1746 pe relatia Bucuresti N. - Brasov si retur
formate din vagoane cu spaţii interioare mari ( vagoane etajate )

Atenţie! Călătoria fără bilet pentru bicicletă presupune plata în tren a unui tarif/kg/zonă km (o bicicleta se considera 15 kg) mai mare decat tariful de la casa de bilete !


2. Pe toate trenurile se pot transporta gratuit biciclete pliabile/demontabile, la clasa 1 şi a 2-a sau schiuri la vagoanele de clasa a 2-a, ca bagaj de mana, in limita spatiului disponibil



Ultima editare efectuata de catre adrian78 in Lun Ian 23, 2012 6:13 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 6:10 pm

Unde scrie treaba asta ca e 5 lei la trenuri Regio ??

Daca imi iau bilet la R 5211 PL.Sud-M.Ciuc 342 km platesc 5 lei ptr bicicleta si daca merg cu 3003 PL.Vest-Sinaia 62 km tot 5 lei platesc ptr bicicleta ??

Ultima data era pe site-ul CFR Calatori ca se plateste 0,70 lei/kg pana la 100 km iar o bicicleta se considera a avea 10 kg minim.

Vad ca in mesajul lui adrian78 nu se specifica ca la trenuriel cu spatii ptr biciclete 1621, 1622 etc... se merge cu bicicleta gratis sau se cumpara acel bilet de 10 lei ??

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 6:22 pm

Se poate merge gratuit doar cu biciclete demontabile asa scrie acolo!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 6:32 pm

Demontabile pe dreaq sa-i ia stau sa f*t bicicleta pe peron sa o demontez, munca, cheii, te murdaresti etc ptr ca vrea niste idiotii din CFR care nu stie cum sa faca sa treaca timpul mai repede sa vina ziua de salariu. Am venit in octombrie cu 3006 si era un tip la ultimul vagon care isi scosese rotile doar ca sa nu plateasca venea de la Azuga si mergea la Bucuresti si nu era o bicicleta deloc ieftina ca sa ne jucam de-a demontatul. Eu mi-am urcat DHS-ul de 280 lei luat din Carrefour si cand a venit nasii ca a cui e bicicleta, ca stiti ca e gratis numai daca e demontata, ca trenurile de pe PL-Tgv sunt carute in comparatie cu cele de pe Brasov etc.. la care m-am enervat si l-eam zis ca de la mine nu scoate decat maxim 2 lei, apoi le-am aratat pozele si 2 filmarii din ziua aceea cati zecii de km facuse bicicleta mea de la Pietrosita prin Paduchiosul - Sinaia plus Sinaia-COTA 1400 si retur si s-au lasat pagubasii au plecat si fara sa-mi dea bilet ptr bicicleta si fara 2 lei de 2 cafele si pana la Ploiesti nici in seama nu ne-au mai bagat.


Deci pana acum urcai bicicletele gratis la 84-96 la 1621 acum iti ia 10 lei, ce mafie ce hotie pai ma gandesc la vara cand vin de la Brasov sa urc cu 3008 pana in Predeal si de acolo la pedale pana la Ploiesti ca mult nu e, anul trecut m-am dat jos din 3006 azi 3008 in Predeal si trenul ( cu viteza de atunci din cauza lucrarilor ) m-a ajuns din urma la 1 km de peronul statiei Campina, dar eu am fost fraier si in loc sa merg pe DN1 la Cosmarnic am facut dreapta si am urcat prin Breaza de am iesit la gara la Campina ca daca o luam pe DN1 ajungeam cu 10 min inaintea trenului. Apoi cele 3 etajate se aglomerase rau abia mi-am facut loc pana la Floresti cand am decis sa cobor si sa o iau la pedale pana la Ploiesti, dupa 50 min eram deja in casa.

Aia e, maine poimaine ne trezim ca se anuleaza toate reducerile ptr elevii, stundentii si pensionarii...
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6397
Reputatie : 12078
Data de inscriere : 09/07/2009

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 7:01 pm

Pentru pensionari deja s-au anulat... nici urma de cupoane cu 50 % reducere nici luna asta...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 8:06 pm

Iar la pensionarii CFR 6 taloane 3 calatorii dus intors!!
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 10:47 pm

La pensionari le vor sosi in februarie imperuna cu pensia taloanele de calatorie cu trenul.

Eu sper ca din martie trenurile mai ales IR sa fie cu 10% mai pline datorita pensionarilor, deoarece in ianu. si feb. nu vor calatori din cauza tarifelor intregi.

Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 2:52 pm

a disparut afisele cu tarifele cfr de la topicul TARIFE CFR. Unde le pot gasi ?? sunt cele 4 pagini si cu tarifele vechii, cele din prezent sunt lipsa. Am cautat si la "BILETE CFR" si "DISCUTII DESPRE TARIFELE OPERATORILOR FEROVIARI" si nici acolo nu sunt. listele cu toate tarifele, pentru dus-intors, pret integral, grup, abonamente, tarife in tren etc. Unde le pot gasi ?? caci pe cfrcalatori.ro e o zarva mare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 3:57 pm

Sunt pe http://cfrcalatori.ro/243 tarifele :shock:

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 4:00 pm

sunt dar e zarva mare pe site-ul ala, mai bine erau afisate cum sunt cele vechii de la pagina 2 a acestui topic postate de ionutz72. Urmeaza ca azi cel tarziu maine sa apara si tarifele din 11 dec exact cum sunt afisate in gari.
Sus In jos
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5194
Data de inscriere : 28/12/2010

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 3:03 pm

paall a scris:
Demontabile pe dreaq sa-i ia stau sa f*t bicicleta pe peron sa o demontez, munca, cheii, te murdaresti etc ptr ca vrea niste idiotii din CFR care nu stie cum sa faca sa treaca timpul mai repede sa vina ziua de salariu. Am venit in octombrie cu 3006 si era un tip la ultimul vagon care isi scosese rotile doar ca sa nu plateasca venea de la Azuga si mergea la Bucuresti si nu era o bicicleta deloc ieftina ca sa ne jucam de-a demontatul. Eu mi-am urcat DHS-ul de 280 lei luat din Carrefour si cand a venit nasii ca a cui e bicicleta, ca stiti ca e gratis numai daca e demontata, ca trenurile de pe PL-Tgv sunt carute in comparatie cu cele de pe Brasov etc.. la care m-am enervat si l-eam zis ca de la mine nu scoate decat maxim 2 lei, apoi le-am aratat pozele si 2 filmarii din ziua aceea cati zecii de km facuse bicicleta mea de la Pietrosita prin Paduchiosul - Sinaia plus Sinaia-COTA 1400 si retur si s-au lasat pagubasii au plecat si fara sa-mi dea bilet ptr bicicleta si fara 2 lei de 2 cafele si pana la Ploiesti nici in seama nu ne-au mai bagat.


Deci pana acum urcai bicicletele gratis la 84-96 la 1621 acum iti ia 10 lei, ce mafie ce hotie pai ma gandesc la vara cand vin de la Brasov sa urc cu 3008 pana in Predeal si de acolo la pedale pana la Ploiesti ca mult nu e, anul trecut m-am dat jos din 3006 azi 3008 in Predeal si trenul ( cu viteza de atunci din cauza lucrarilor ) m-a ajuns din urma la 1 km de peronul statiei Campina, dar eu am fost fraier si in loc sa merg pe DN1 la Cosmarnic am facut dreapta si am urcat prin Breaza de am iesit la gara la Campina ca daca o luam pe DN1 ajungeam cu 10 min inaintea trenului. Apoi cele 3 etajate se aglomerase rau abia mi-am facut loc pana la Floresti cand am decis sa cobor si sa o iau la pedale pana la Ploiesti, dupa 50 min eram deja in casa.

Aia e, maine poimaine ne trezim ca se anuleaza toate reducerile ptr elevii, stundentii si pensionarii...

Poţi să-ţi pui cheiţă rapidă la roţi (quick release) şi o să le scoţi în 20 secunde fără cheia de 14 sau altă unealtă şi fără să te murdăreşti. :
Costă în jur de 15 lei din câte îmi amintesc şi se găseşte la orice magazin de profil.

http://media7.dropshots.com/photos/524848/20080819/173242.jpg

Cel puţin acum e clar tarfiul, înainte nici unii controlori de pe accelerate nu-l cunoşteau.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 31, 2012 6:49 pm

Eu am cont pe FACEBOOK si am trimis mesaje catre Ministru Anca BOAGIU de la care am primit raspuns. Are cont pe FACEBOOK.

Daca ar trimite mai multa lume in mod sigur ar realiza mai multe lucruri.


Very Happy


Ultima editare efectuata de catre razvan - trenuri in Mier Feb 01, 2012 1:00 am, editata de 1 ori
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMar Ian 31, 2012 11:59 pm

Vorbesti serios ca ti-a raspuns? Am gasit si eu contul respectiv, dar nu stiu ce sa ii scriu ca sa fie concis. Cred ca principala problema a Cfr Calatori (Nu infrastructura - adica excluzand reparatii la linii) o reprezinta revenirea la taxarea pe distanta totala de parcurs, chiar si la calatoria cu mai multe trenuri sa platesti biletul pe distanta totala de parcurs. Nu stiu cum putem sa ii transmitem aceasta problema cat mai direct, sarind peste angajatii mai mici, in speranta sa se revina odata la ce era inainte.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 12:52 am

Eu i-am trimis cateva mesaje din anul 2010 pana in prezent. La doua mi-a raspuns. Mai mult ca sigur ca mi-a citit si alte mesaje trimise. Oricum Doamna Ministru primeste multe intrebari.

Iata intrebarile si raspunsurile :

M Laur Razvan
Buna ziua.Ma numesc Razvan din Bucuresti si am doua rugaminti catre Dumneavoastra.
Prima este sa fie reabilitate mai repede linile de cale ferata intre Bucuresti si Constanta si intre Campina si Predeal dar si calea ferata pana la Arad (Curtici).
A doua rugaminte sa se reia circulatia feroviara pe liniile :
- Ghimes - Siculeni care face legatura intre Moldova si Transilvania;
- Brasov si Sibiu de pe magistrala CFR 200 (si oficialitatile EUROPENE ne-au facut observatie pe buna dreptate).
NU TOATA LUMEA ARE AUTOTURISM PERSONAL...
VA MULTUMESC DIN SUFLET.


RASPUNS :

pentru Bucuresti-Constanta suntem intr-un stadiu avansat si anul viitor drumul spre mare nu va mai fi un chin. pentru celelalte nu am inca toate detaliile dar ma voi interesa

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A doua intrebare + raspuns :

M Laur Razvan :

BUNA ZIUA. VA MULTUMESC ANTICIPAT. Desi nu s-au finalizat inca lucrarile de modernizare pe calea ferata Bucuresti - Fetesti - Constanta si Campina - Predeal eu totusi sper ca se vor termina in 2011. In al doilea rand este pacat ca linile rezultate din aceste modernizari sa fie aruncate in loc sa fie folosite la alte DUBLARI SI INLOCUIRI DE LINII. Mai ales ca dupa 1990 nu s-au mai facut NICI DUBLARI DE LINII SI NICI ELECTRIFICARI (macar pe magistrale). Romania are vagoane modernizate, dar la linii suntem sub Ungaria, Cehia, Bulgaria, Turcia si in curand ne vor intrece si Ucraina si Rusia (dar asa se intampla cand NU EXISTA PATRIOTISM). ROMANIA APARE IN CLASAMENTUL INTERNATIONAL INTRE PRIMELE 25 DE TARI DUPA NUMARUL DE CAII FERATE.

RASPUNSUL :

cele doua trasee se vor finaliza anul acesta, prea tarziu daca ne gandim cand au inceput aceste proiecte, dar e un pas sper. s-au utilizat la reparatii si componentele utilizabile mai vechi.


Ultima editare efectuata de catre razvan - trenuri in Mier Feb 01, 2012 12:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
TARIFE C. F. R.
Sus 
Pagina 3 din 41Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 41  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Tarife
» Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari
» CFR-UZ 380/381 Bucuresti N.-Vadul Siret-Bucuresti N.
» Informaţii generale
» Mersul trenurilor 2011-2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: