Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari

In jos 
+36
lovekomotive
saint
Caravelle_Zg
Vitosa
ionutz72
acvila
COSTACHE MIHAIL
orestte
cristi CFR
nenuandrei
Nk11
M.I.C.I.
tuborgtnp
rizelgeorgel2004
manuela
Marius Iulian
ravers75
Dr2005
cardinal
eu
bostanesku gigel
traian
FeroFan97
romaniaetc
Cobra
rich1974
AlexD
laur 133
pannonia express
Luna
razvan - trenuri
mihaiuc
IonutCFR2009
Adrian78
DUAL
Nesebar
40 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeSam 13 Aug 2011, 00:40

Cam mare majorarea , cel putin la vagonul clasa cat despre suplimentul pentru vagon cuseta si dormitor este foarte mare din punctul meu de vedere nu as da atatia bani mai ales in zilele de azi cand salariile tot scad iar preturile urca , puterea de cumparare va scadea foarte mult si automat vor disparea si din trenuri daca nu se aplica un plan de fidelizare a calatorilor sau sa aplice ceva oferte prin care sa atraga calatorii nu vad prea bine CFR .

_________________
595423Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_aDiscuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_aDiscuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13103
Data de inscriere : 05/01/2011

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeSam 13 Aug 2011, 00:54

Ce mi-a atras atentia .. ieftin > sa iti transporti masina Smile 0.40 lei/km destul de ieftin
> foarte scump dreptul de a filma Smile) 21 de milioane e o suma mare.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18148
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23549
Data de inscriere : 05/10/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeSam 13 Aug 2011, 10:56

Dual tarifele alea sunt pentru companii care filmeaza pentru activitati artistice publicitare turistice..
Karpaty exemplu la Renfe care deja lucreaza la un program de taxare cu anticipatie la fel ca biletele de la avion le iei mai timpuriu sunt mai ieftine sau sa nu mai zicem de DB care vin cu reduceri substantiale pe cand la noi daca iti iei bilet dus intors cu un discount amarat de 10% nu mai beneficiezi de nici o reducere.Totusi astept ca banii astia sa se vada undeva mai ales la trenurile personale unde conditiile sunt dezastruoase si timpii de mers uriasi gen Tg Jiu-Calan 116km in 4h20min cu 15 min schimbare in Petrosani
Deja intr-un an de zile tarifele au crescut cu aproape 40% enorm de mult tinand cont ca anul trecut s-au facut unele taierii de venituri intre 15-25%..Ei asa vor sa reduca pierderile tot crescand tarifele in loc sa caute sa isi eficientizeze activitatea norocul celor de la CFR ca s-a scumpi si benzina ca altfel mergea toata lumea cu masina!!


Ultima editare efectuata de catre adrian78hd in Sam 13 Aug 2011, 14:44, editata de 1 ori
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeSam 13 Aug 2011, 11:48

Tocmai asta am zis si eu , stiu cum este la DB au acele carduri care daca le cumperi ai reducere si 50% la toate trenurile indiferent de varsta calatorului dar degeaba vorbim ca neamtu tot neamt ramane iar noi sa nu mai vorbim pentru ca nu am stiut niciodata sa facem comert sa atragem clientii , noi am pus un pret si aia este cine vrea bine cine nu nu cam asa este la noi . Cea mai buna reducere este acea anticipatie de peste 21 de zile ca ai 13% redus iar daca cumperi on-line si platesti cu cardul mai ai inca 10% reducere deci in total 23% asta la trenurile A ; R ; IC , la P nu se poate cumpara on-line cam asta este oferta cea mai avantajoasa dar nici asta cu plata cardului unde ofera inca 10% nu dureaza mult decat pana la sfarsitul lunii Septembrie , oferta fiind in colaborare cu banca Raiffeisen . Mad
Au mai bagat acele carti de clatorie care sunt valbile doar pe 1 an si 6 luni dar daca omului i trebuie doar pe 3 sau 1 luna nu a facut afacere deci pica si astea , normal era sa fie pe 1 ; 3 ; 6 luni si 1 an dar de .
Daca se va privatiza cumva CFR atunci se vor schimba si planurile tarifare , ofertele si conditiile altfel ei merg pe principiul cui i convine bine cui nu e liber sa aleaga altceva , nu se agita deloc sa atraga clientii .

_________________
595423Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_aDiscuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_aDiscuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_a
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6409
Reputatie : 12103
Data de inscriere : 09/07/2009

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeSam 13 Aug 2011, 12:35

Am facut un calcul. Braila - Faurei, Accelerat, 13,5 Lei acum, 15,9 Lei pretul majorat, valabil din 14 aug. Crestere de 17,8 % a tarifului. Exagerat de mare, avand in vedere ca anul acesta la salarii si pensii nu s-a adaugat mare lucru. Dar asta e, inflatia trebuie sa creasca... si calatorii directionati catre dube. Sad
Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5346
Data de inscriere : 14/07/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeLun 15 Aug 2011, 13:24

adrian78hd a scris:
Dual tarifele alea sunt pentru companii care filmeaza pentru activitati artistice publicitare turistice..
Karpaty exemplu la Renfe care deja lucreaza la un program de taxare cu anticipatie la fel ca biletele de la avion le iei mai timpuriu sunt mai ieftine sau sa nu mai zicem de

Doamne fereste de un sistem de genul asta! Avem noi in Suedia asa ceva la SJ - numele oficial e 'englezit', ii spune 'Demand-based Pricing'.

Se ajunge la o chestie groaznica - nu ai de unde sa stii, atunci cand te gandesti sa pleci din A in B, cat vei plati pe tren. Poti plati 100 kr sau 1000 kr. Si cum nu exista pret maximal, pot fi variatii de 100-150% intre doua trenuri de acelasi rang, plecand la 1h distanta (de ex., la Stockholm - Göteborg, sunt bilete azi, la X2000, one-way, intre 690 si 1300 kr). Mai mult, daca doi prieteni isi iau bilet in acelasi timp, este foarte posibil ca cele doua bilete sa coste alte sume de bani.

Cum preturile oscileaza atat de mult, multi aleg ori sa reduca calatoriile, fiind stresant sa trebuiasca sa-ti iei bilete in avans cu ceva vreme pentru a avea un control asupra preturilor, ori sa aleaga calatoria cu alte mijloace de transport (masina, avion), ori cu alti OTF (Veolia), care are preturi fixe.

Asta-i afecteaza profund pe navetistii de ocazie sau de business (1-2 calatorii retur pe saptamana), pentru care un abonament e prea scump, si care ar vrea predictibilitate in pretul biletelor. Astia, de altfel, sunt si cei mai 'banosi' dintre clienti, si nu e bine sa ti-i alienezi.

La avioane functioneaza ok, pentru ca majoritatea oamenilor circula relativ rar cu avionul (sa zicem 2 drumuri retur pe an), iar putinii adevarati frequent flyers primesc in schimb (ca tampon la preturile osciland), un sistem de bonificatii si avantaje prin programe gen Miles and More, Flying Blue etc.. In plus, rareori ai alternative la avion. La tren, intotdeauna exista.

In RO avem nevoie de un sistem de oferte care sa atraga (si sa tina captiv) calatorul. De exemplu, pachete de 4 bilete la pret de 3, sau cupoane de 10 calatorii la pret de 8, sau abonamentul de weekend (8 drumuri pe luna, de exemplu iarna, in sezon, catre munte).
In plus, cum veniturile in RO sunt inca scazute, s-ar putea face un sistem prin care cupoanele sa fie platite jumatate la achizitia initiala, restul cand te sui in tren, astfel incat sa nu trebuiasca sa cumperi tot pachetul odata.
Un sistem de asta functioneaza in Cehia si Polonia excelent. Si acolo, reducerile sunt chiar modeste - 5-10%!
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3181
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8018
Data de inscriere : 26/05/2011

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: un procent care este prea ridicat   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeLun 15 Aug 2011, 13:31

IATA UN LUCRU NEGATIV CARE MI-A STRICAT ZIUA.

IN GARA CONSTANTA AM PRIMIT VESTEA SCUMPIRII CU 18% A BILETELOR DE TREN.

NU MA GANDESC ATAT LA MINE (oricum voi merge in continuare cu trenul) DAR MA GANDESC CA CEILALTI CALATORI SUNT NEMULTUMITI.

DACA MAJORAU CU UN PROCENT MAI REDUS POATE ERA MAI BINE, DAR CFR CALATORI MAJOREAZA TARIFELE CREZAND CA NU EXISTA TRANSPORT RUTIER, ROMANII SUNT BOGATI.

INCA UN LUCRU :

Prin aceasta majorare tarifele sunt la fel cu cele din Ungaria, Bulgaria, Polonia tari care au venituri duble si salarii, pensii mai mari, si nu au concurenta rutiera ca la noi in tara, si sunt duble fata de cele din Bulgaria.

DAR MERGEM INAINTE.

Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5346
Data de inscriere : 14/07/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeLun 15 Aug 2011, 13:45

razvan - trenuri a scris:

Prin aceasta majorare tarifele sunt la fel cu cele din Ungaria, Bulgaria, Polonia tari care au venituri duble si salarii, pensii mai mari, si nu au concurenta rutiera ca la noi in tara, si sunt duble fata de cele din Bulgaria.
DAR MERGEM INAINTE.

Ungurii nu au salarii duble... Salariile brute sunt intr-adevar duble, dar au o impozitare pe salarii MULT, MULT mai dura, lasandu-te si in HU cu acelasi vant prin buzunare ca si in RO. In estul Ungariei (Debrecen, Mako), banii in mana sunt asemanatori (5-10% mai mult poate - sumele se invart pe la 400-450 euro in mana) cu cei din Arad, Timisoara sau Oradea. In plus, incalzirea, curentul, transportul local, ... sunt foarte scumpe, mult mai scumpe ca la noi. Tarifele la tren sunt mai mari ca la noi, mai ales la trenurile regionale, unde sunt cu apx. 25% mai scumpe decat P-urile noastre.

In Vestul Ungariei este mult mai bine cu salariile, dar acolo si viata e mai scumpa. Am rude in Ungaria, traiesc acolo de multi, multi zeci de ani, si se plang de scumpete si saracie mai rau decat au facut-o vreodata, mai ales ca guvernul lui Bajnai a taiat cam toate ajutoarele si subventiile, iar acum Orban a pus taxa pe supermarketuri si banci, ceea ce a facut ca preturile sa salte.

In Polonia, salariile nu sunt nici pe departe bune. 3000 zloti (3000 RON) e considerat in PL, in afara Varsoviei, un salariu bun spre excelent, cam cum e la noi 2500 RON. As spune ca au salariile cu 30-40% mai mari ca in RO.

In Bulgaria salariile sunt MULT, MULT mai mici ca in Romania. 200 EUR (400 leva), in afara Sofiei si Varnei e considerat un salariu excelent!
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeLun 15 Aug 2011, 13:58

Si la noi salariu este de 800 de lei , cam atat au majoritatea .

_________________
595423Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_aDiscuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_aDiscuţii despre tarifele operatorilor feroviari Bdeem_8496_a
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8127
Data de inscriere : 18/03/2011

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeJoi 18 Aug 2011, 12:16

Caravelle_Zg a scris:
Relaţiile pe care se poate circula cu trenuri de rang superior la preţ de personal: http://www.cfrcalatori.ro/2779 Very Happy
Sa inteleg ca se poate calatorii la pret de personal pe parcurs intern cu trenurile internationale ? Chiar nu stiam. :O
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5606
Data de inscriere : 25/02/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeJoi 18 Aug 2011, 14:02

Da, insa strict in trenurile mentionate in tabelul din link, care oricum sunt trecute ca si personale in mersul trenurilor


Altfel, iata o ciudatenie: Sa zicem ca eu vreau sa calatoresc de la Brasov la Arad. Ei bine, un bilet CFR "intern" ma costa acum dupa scumpire exact 98.40 lei (tren rapid - fara nici un fel de reducere). Daca in schimb imi iau bilet CFR international Brasov - Arad - Lököshaza (prima localitate din Ungaria, dupa Arad), atunci acest bilet (cu care pot sa merg linistit pana la Arad), inclusiv rezervarea obligatorie a locului (3 euro) ma costa 20.38 euro, adica aproximativ 87 lei (la fel, tariful este "normal", fara nici un fel de oferta promotionala). Deci eu raman cu un pic peste 12 lei in buzunar...

Later edit: de altfel, daca ma gandesc mai bine, cred ca cu un bilet international Brasov - Lököshaza, pot sa merg cu loc rezervat doar pana in Arad (pentru ca oricum cobor in Arad), iar atunci platesc rezervarea la tariful intern de 3.3 lei, in loc de 12 lei pentru rezervarea internationala, de unde rezulta ca mai castig inca 9 lei.
Rezumat: Brasov - Arad cu bilet international Brasov - Lököshaza si rezervare interna Brasov - Arad ar costa aproximativ 77 de lei, deci cu 21 de lei mai putin decat biletul clasic CFR Brasov - Arad

Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5346
Data de inscriere : 14/07/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeJoi 18 Aug 2011, 15:33

Luna a scris:
Caravelle_Zg a scris:
Relaţiile pe care se poate circula cu trenuri de rang superior la preţ de personal: http://www.cfrcalatori.ro/2779 Very Happy
Sa inteleg ca se poate calatorii la pret de personal pe parcurs intern cu trenurile internationale ? Chiar nu stiam. :O

Nu e vorba de toate trenurile internationale, ci de cateva personale transfrontaliere pe care se poate circula si in regim trafic intern.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3181
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8018
Data de inscriere : 26/05/2011

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Bulgaria   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeJoi 18 Aug 2011, 22:04

Eu ma gandesc serios sa calatoresc, sa fac un traseu prin Bulgaria prin zona de munte si pe litoral. Trenurile lor gen accerelate si rapide de la noi au aceiasi viteza dar au pretul la jumatate si viteze ca la noi.

Eu am fost si vreau sa cunosc locuri noi si daca CFR CALATORI a marit tarifele ma trimite in Bulgaria mai ales ca am mai fost si imi place.

Cine nu ma crede sa intre pe siteul BDZ.BG si sa compare preturile cu convertor valutar.

Very Happy
Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5346
Data de inscriere : 14/07/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeVin 19 Aug 2011, 14:07

razvan - trenuri a scris:
Eu ma gandesc serios sa calatoresc, sa fac un traseu prin Bulgaria prin zona de munte si pe litoral. Trenurile lor gen accerelate si rapide de la noi au aceiasi viteza dar au pretul la jumatate si viteze ca la noi.

Eu am fost si vreau sa cunosc locuri noi si daca CFR CALATORI a marit tarifele ma trimite in Bulgaria mai ales ca am mai fost si imi place.

Cine nu ma crede sa intre pe siteul BDZ.BG si sa compare preturile cu convertor valutar.

Very Happy

Daca te chinui si cauti, da, poti gasi preturi la jumatate, mai ales pe distante lungi si foarte lungi (nu uita sa aduni o leva pentru rezervarea de loc, au scumpit-o de la 1 august, si pe site nu apare). In rest, cam 25% e diferenta de pret. Problema mea cu trenul in BG este confortul - aproape niciun tren nu are aer conditionat, iar confortul inclusiv pe trenurile lor de prestigiu (RBV) este comparabil cu cel de accelerat de la noi. Curatenia, la fel, e un lucru foarte relativ in BG, ca si in RO.

Si, atentie, personalele lor sunt mai scumpe ca personalele noastre. 59 km, Burgas - Karnobat costa 7.9 lei versus 7.3 lei Bucuresti - Ploiesti.
Asta ar trebui sa faca si CFR-ul, sa scumpeasca personalele si sa ieftineasca trenurile de lung parcurs. Asta stiu ca o sa se si intample la anul.

Oricum, Bulgaria e o tara frumoasa - iti recomand, daca pleci din Bucuresti, Ruse - Sofia - Blagoevgrad, apoi cu autobuzul pana in Bansko, apoi tot cu autobuzul pana in Plovdiv - Stara Zagora - Gorna Orjahovitsa - Ruse. Sunt peisaje minunate de munte!
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5528
Data de inscriere : 01/06/2010

Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitimeVin 19 Aug 2011, 17:11

De ce nu cumperi mai bine un balkan flexipass si te saturi de plimbat in toata Bulgaria. Ba chiar poti sa mergi si in alte tari,si ai inclusa si calatoria pana la granita dus-intors.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari   Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari Icon_minitime

Sus In jos
 
Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari
Sus 
Pagina 1 din 20Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport III

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: