Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat

In jos 
+17
Mihai PH
Adrian78
92Dragos
Katalyn
IonutCFR2009
dan tm
Re6/6
mureseanu_976
Tomi13leu
cortexedge
lapsanszkitamas
Spartan1948
LanceR
Adirmvl
AndiCFR
Norbi
razwy
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8473
Data de inscriere : 19/04/2009

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 12 Mai 2016, 20:58

Boldogasszony Zarándokvonat (IR 12441-2) 2016
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 12 Mai 2016, 21:19

Ca o paranteză is curios cat rezista vagoanele modernizate 21-76-9xx fata de cele 21-90-4xx ale ungurilor care arată profesionist exceptând culoarea
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 12 Mai 2016, 21:23

Din ce am inteles de pe FB sunt vagoane noi deocamdata ar fi doar 2 bucati sunt facute la Szolnok pe cand ale noastre sunt modernizate din DWA-urile seriei 80.
Sus In jos
Mihai PH




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 3465
Data de inscriere : 25/11/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 12 Mai 2016, 22:43

Ma scuzati pentru off-topic dar ma intreb si eu daca "credinciosii" veniti in pelerinaj nu puteau sa-si lase steagurile acasa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 12 Mai 2016, 23:43

Ce fac ei nu e pelerinaj, ei vin pentru că vor Ungaria Mare, ba chiar e şi o locomotivă cu stema Ungariei Mari care mai venea în anii trecuţi. Locul de pelerinaj e, de fapt, vechea graniţă dintre Imperiul Austro-Ungar şi Moldova/România.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6793
Data de inscriere : 07/09/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 00:12

Dacă mergi cu un grup de 900 de oameni într-o țară străină, cu trenul, nu prea cred că nu ați avea măcar 10-15 steaguri ale României Smile Dacă sunt câțiva imbecili între unguri care vor tot felul de căcaturi fără sens, nu trebuie să credeți că-s toți așa; eu am cunoscut unguri și-s mai oameni cu românii decât sunt românii între ei.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Bobby_TM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 679
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5056
Data de inscriere : 05/10/2012

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 00:12

16 vagoane la un singur GM... a avut de tras in ziua aia 990 nu gluma...
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 07:21

Dr2005 a scris:
Ce fac ei nu e pelerinaj, ei vin pentru că vor Ungaria Mare, ba chiar e şi o locomotivă cu stema Ungariei Mari care mai venea în anii trecuţi. Locul de pelerinaj e, de fapt, vechea graniţă dintre Imperiul Austro-Ungar şi Moldova/România.

E dreptul fiecaruia sa spere si sa viseze, nu e cazul sa degeneram.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 08:14

Zici bine katalyn sa nu degeneram, dar pelerinajul e religios, adica mergem cu piosenie, cu gindul la cele sfinte si brusc apar acolo niste steaguri in culoarea albastra ca a a Kazahstanului si cu semiluna pe ele. Cica ar fi ale tinutului secoiesc, dupa care trenul se duce la un canton cu nr. 30 renovat unde desigur pelerinajul este tot religios cu grup de rugaciune, comuniune, lauda si inchinare, doar ca acolo a fost granita inainte, adica ezereves hatar(hotarul de 1000 de ani).

Pe de alta parte TVR merge la acest canton si il lauda ca pe un model de pastrare fara sa intre in miezul problemei.

Acuma e firesc ce spui tu, sa nu degeneram, sa vedem partea feroviara a lucrurilor adica vagoane noi modernizate, vagoane vechi pastrate, capacitatea lor de a avea si de a pune in circulatie un asemnea tren, insa tocmai aceasta pasivitate a noastra ne-a adus unde sintem in privinta revendicarilor si actiunilor lor.Firesc era sa nu apara steagurile alea.
Ei nu sint cu laaasa ci dimpotriva s-au vazut actiunile lor in fata FMI, Ue si a araboilor islamisti.

Acuma poate intelege si ldh80 ce inseamna sa ai revendicari teritoriale de la alte tari asa cum sustine el peste tot.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 08:21

Pai tocmai de asta am zis sa nu intram in amanunte, nu e primul an cand vin cu zeci de steaguri altfel riscam sa facem varza si acest topic cum au ajuns altele datorita lui ldh80 care jumatate din ce spune nici el nu stie se lasa dus de val si pacalit de ce gaseste scris pe internet si pune intr-un singur geografia, istoria si politica ba mai mult isi da cu parerea si vorbeste in numele altora de parca eu as ca roman ce sunt as dori unirea cu Basarabia.

Si galeria lui Petrolul cand a promovat si s-a dus la Buzau sa joace au pus ploiesteni 12 autobuze Ikarus articulate plus 100 si ceva de masini personale tot drumul era blocat de aceasta coloana erau sute de steaguri asa se mainifesta lumea ca romanii nu au curaj sa faca la fel in Ungaria daca s-ar duce asta e alta treaba ce nu merita sa discutam la acest topic.

Revenind la topic pe mine m-a fascinat schema de vopsire a vagonului nou unguresc o sa caut niste poze cu interiorul, am inteles ca e productie noua 2015 si ca ar fi facut doar 2 pana acum ce tupeu pe astia de la MAV sa dea un vagon nou la un tren pentru "pelerinaj".

@Adrian78 vagonul nou e 20-91 400.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 11:49

Cum adica ce tupeu au? Aia au platit biletul. Ma gandesc ca n-a fost ieftin, sint oameni civilizati, deci de ce sa nu il pui in compunerea trenului asta?
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8176
Data de inscriere : 24/05/2010

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 11:57

Asta nu e CFR, ca punem cel mai praf vagon 21-86 la tren nocturn de 900km, si 21-90 pe tren de Galati.... Bine au facut, la altceva nu e bun acel vagon fiind salon.

_________________
IR 366 "HARGHITA" Brasov - Budapest Keleti

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Cats10

IRN 1946 Sighetul Marmatiei - Mangalia

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Cats_zpsc4hgwatz

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Cats11
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8473
Data de inscriere : 19/04/2009

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 12:34

@katalyn Vine si al doilea vagon cu Rapidul Secuiesc 20-91 401.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6360
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11188
Data de inscriere : 17/02/2011

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 15:07

mielutu zburator a scris:
Dacă mergi cu un grup de 900 de oameni într-o țară străină, cu trenul, nu prea cred că nu ați avea măcar 10-15 steaguri ale României Smile Dacă sunt câțiva imbecili între unguri care vor tot felul de căcaturi fără sens, nu trebuie să credeți că-s toți așa; eu am cunoscut unguri și-s mai oameni cu românii decât sunt românii între ei.
pot spune ca maghiarii pe care i-am cunoscut(colegi de liceu,facultate,armata sau serviciu) sunt niste oameni foarte de treaba,dar eu stiam ca pelerinajele se fac la lacasuri de cult,nu pe camp
este ca si cum noi am face un "pelerinaj" in Rusia,cu steaguri ale Romaniei Mari,cu Basarabia cu tot.Sau sa inventam si noi un tinut romanesc in Rusia,sa-i inventam un steag si sa mergem si cu ala
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitimeVin 13 Mai 2016, 15:13

@Norbi degeaba vine nici anul asta nu pot ajunge la Ciuc, asta e ma multumesc ca le-am vazut pe net.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat    Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat  - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenul Nagyboldogasszony Zarándokvonat
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Oradea- Chisinau (CFM)- Oradea
» La drum cu trenul......
» Cu trenul in Europa
» Întrebări şi răspunsuri
» RECUNOASTEȚI TRENUL ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI DE SARBATORI-
Mergi direct la: