Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Despre biciclete

In jos 
+34
Cipri Andrei Neculai
alex.barac.5
lapsanszkitamas
LanceR
deconectat
mielutu zburator
tcm
Katalyn
AlexD
dan tm
cristy79
IonutChircu
Caspar
JohannDB
DUAL
Cont.dezactivat
c o r v i n
Adrian78
Adirmvl
Nesebar
kristi kkk
NicuS
ANDU2100HP
TVlad
Teodor
cristi CFR
Andrey_tm
cstefan
Bobby_TM
Traveller
frank81
George
cortexedge
Dr2005
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 14 ... 26  Urmatorul
AutorMesaj
Traveller

Traveller


Numarul mesajelor : 173
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5492
Data de inscriere : 24/11/2009

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 16:48

Nici DHS nu mai e ce-a fost Smile

Au scos si catrva modele mai mult decat decente, cum ar fi Argentus (sub sigla Impulse).
First Bike si Rich au ramas in schimb la stadiul de chinezarii prost fabricate (nu doar prost reglate).

Despre DHS Silver am auzit in general vorbe bune (am si cativa colegi de ture care au, si nu i-a dezamagit). Neuzer sunt bune pentru niste incepatori care vor sa-si ia ceva nou. Sunt bine construite, insa echiparea entry-level isi spune cuvantul (ca la orice bicicleta de altfel).

PS : Legat de frane pe disc, ele trebuie sa fie de buna calitate, altfel intr-adevar te chinui cu reglajul.

MTB-ul meu (luat in mai 2012) are frane mecanice pe disc Shiman M416 - model entry level dar decent, functioneaza foarte bine si acum; inca n-am schimbat placutele; am cam 1000 km cu el, in tot felul de conditii (munte, pietris, ploaie, padure si noroi, urcat si coborat Transfagarasan fara probleme); nu s-au descentrat, discurile nu ating placutele, am scos si bagat roata fatza de numeroase ori si s-a aliniat mereu la fix; deci fara batai de cap, dar trebuie sa stii cat de cat ce cumperi.

Despre biciclete - Pagina 2 PHRyv9o

Insa la 1000 de lei cu siguranta nu poti lua o bicicleta ca lumea cu frane pe disc, asta e clar. De abia de la 1500 de lei poti sa discuti de una cu frane pe disc mecanic (nu hidraulic, asta doar de la 2000 de lei incolo)
Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5230
Data de inscriere : 01/04/2010

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 17:04

cortexedge a scris:
Citat :
Inca un sfat ce ti-l dau legat de biciclete, e sa nu-ti cumperi bicicleta cu frana pe disc! Sunt foarte sensibile, pretentioase, greu de intretinut si reglat!

Eu am pe disc si nu mi se par a fi sensibile. La intretinere ce anume e greu? Trebuie sa le pastrezi departe de orice ulei/vaselina. In rest, se mai poate ovaliza discul, dar aia se rezolva foarte usor cu un patent. Singura parte negativa e ca sunt mai scumpe placutele de frana decat sabotii.

Sa te intreb ce vrane pe disc ai? Mecanice sau hidraulice? Are un prieten frane pe disc hidraulice hayes, nu chinezarii si mai mereu o duce la service. Ba ca a prins aer, ba ca s-a uzat mai mult sabotul pe o parte decat pe alta. Acum spune-mi cand esti in varf de munte si se intampla sa aluneci sub grohotis si sa iti indoi discul ce faci? Mergi pe langa bicicleta, ca doar nu ai toate sculele la indemana sa remediezi situatia. Plus ca odata ce ai indoit discul ala nu o sa mai fie niciodata ca nou. Daca iar faci un 8 in roata, cu frana in V e mult mai simplu. Destrangi un pic cablu si ai rezolvat problema! Avantajul la frana pe disc e ca atunci cand ti se uda janta nu iti scartie, sau daca te bagi prin noroaie si iti murdaresti jantele nu iti afecteaza capacitatea de franare. Ca si plus poate as putea mentiona de asemenea faptul ca arata mai bine o bicicleta cu frana pe disc decat una cu frane in V. Avantajele astea sunt neglijabile pe langa avantajele franei in V!
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 17:15

Sunt bune parerile si mai astept in continuare si altele tot cu linkuri si poze, faza e ca bugetul este limitat la 800 lei pentru 1 mai sau 1.000 lei pentru 1 iunie. Nu am de unde sa fac 2.000 lei in 2 luni de zile ca din salariu bani se duc in toate directiile : banci, utilitati etc...si daca as face 2.000 lei asta ar insemna undeva pe la jumatatea lui august ori pana atunci nu pot sa stau fara bicicleta, doar nu mi-oi lua bicicleta in septembrie sa ma dau cu ea 2 luni pe anul asta, asa mai bine vad ce fac iau ceva eventual cea la 759 de la first bike si ma apuc de economii pentru la anul in primavara atunci as putea sa iau ceva bun la 2.000-2.250 lei.

Nu pot sa stau fara bicicleta pana in august, pana acum m-am dat cu dastea de 350-400 lei iar ultima luata din obor cu 125 lei si m-am dat cu ele pe orice vreme, orice fel de drum si sus la munte pe Dichiu, pe DN 1, 72, 71 si altele. E ca atunci vrei sa iti iei bmw dar ai bani de logan.

Asta de mai jos e a uni coleg de munca, si vecin in acelasi timp si am fost de 3 ori cu ea la munte, odata am venit Predeal-Ploiesti pe ea, in vara lui 2011 am facut din Predeal pana la Campina exact cat trenul Regio 3006 m-am dat jos din el la Predeal si la Campina l-am luat iar de la Floresti la Ploiesti am mai facut 40 min. Pe asta de mai jos a dat 220 lei din obor, abia a scos-o de la 290 cat cerea un mos pe ea. Identic cu ea are unul la 350 lei tot second-hand care aduce bicilete de afara si am fost cu ea si pe drumul vechi din Brasov in Poiana.

Despre biciclete - Pagina 2 P6260083
picture hosting

Sus In jos
Traveller

Traveller


Numarul mesajelor : 173
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5492
Data de inscriere : 24/11/2009

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 17:23

Daca e vorba despre Hayes Stroker Ryde, ele sunt entry-level la modelele lor hidraulice

Uite aici un review : Ryde

E adevarat ca astea hidraulice sunt mai complicate, necesita mentenanta mai frecvent. Daca mai sunt si entry level, pot pune probleme.

Eu din cauza asta le-am preferat pe cele mecanice pe disc (nici nu-s vreun mecanic talentat, deci ar fi fost mai greu Razz ).

CA referinta, lumea e super multumita de franele (disc mecanic) Avid BB7.

PS : Katalyn, cea postata de tine deasupra e o "baba" de incredere, mai ales la banii aia. Daca reusesti sa gasesti un MTB de otel din anii 90, cu frane in V, la 200-300 de lei, ar merge.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 17:32

http://www.firstbike.ro/Media/ProductImages/Bicycle/zoom_634782059138924445_marathon_postprocesat.png


pe asta o am eu si imi place.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 17:32

Pai baba identic cu cea de mai sus am gasit la unul care aduce biciclete de afara cerea 350 pe ea in toamna, avea peste 20 de biciclete in curte de la 250 la 1.500 lei, iar daca imi iau negociatorul cu mine o scot la 270 lei, in cazul in care nu a dat-o.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9168
Data de inscriere : 20/08/2008

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 17:37

Eu am mecanice, exact din aceleasi motive pe care le-e enumerat traveller. Cele hidraulice sunt pretentioase, insa astea mecanice sunt exact ca cele in V. Mai repede faci 8 in roata decat ai cadea sa indoi discul.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Bobby_TM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 679
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5057
Data de inscriere : 05/10/2012

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeSam 04 Mai 2013, 21:44

Dupa ce fosta bicla (Univega HT 510) mi-a disparut acum 1an jumate, de o luna detin o Fuji Nevada 1.1 luata de la Hervis... Pana acum multumit de ea.

Diferenta intre o bicla ieftina si una mai buna e data in primul rand de cadru si de calitatea componentelor de pe bicla. Una e sa inpingi la un DHS cu cadru de otel de peste 20 kg si una e sa inpingi la o bicla de aluminiu de 13 - 14 kg.

Primul lucru la care m-as uita la o bicla e cadru (aluminiu neaparat) apoi la echipare (schimbatoare, frane etc)...
Am vazut critici aduse franelor de disc, atata timp cand nu ajunge ceva alunecos pe ele sau le lovesti din greseleala merg impecabil...

La V-Brake-uri am reusit la fosta bicla sa descentrez un pic roata iar saboti imi frecau cauciucul pe o portiune, sau la coborari mai lungi plus umezeala eficienta lor scade destul deci nu merci... nu ma joc cu viata mea...

Orice bicla are nevoie de intretinere, o data cel putin pe luna, (depinde cat de mult mergi) trebuie facute verificari, centrare roti daca e cazul, curatare pinione si lant plus reungere... asta daca vrei sa te tina...

Sus In jos
cstefan

cstefan


Numarul mesajelor : 273
Varsta : 38
Localizare : Stuttgart
Reputatie : 4856
Data de inscriere : 19/11/2011

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeSam 04 Mai 2013, 22:56

Ador mersul pe bicicleta, tin minte si acum prima mea bicicleta a fost acum cam 8 ani cumparata din banii mei un jaf de dhs doamne si acum rad era asa de grea. in momentul de fata am 2 . http://www.freerider.ro/teste/rockrider-big-rr-5-3-2012-34238.html sunt foarte multumit de ea este un 29 asta in Romania. Iar in Germania am https://www.boc24.de/produkt/Centurion-Backfire-200____380958.html
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Mai 2013, 11:15

Ai bani Stefane, dar cand nu ai bani si nu poti sa stai fara bicicleta iti zic eu ca iti cumperi si una ieftina, Dhs cum ai spunem noi. O sa strang in fiecare luna la pusculita pentru una la 2.000 lei, ca vorba aia dai un ban dar sti ca face, dar pana atunci o sa-mi iau un Dhs la 500 maxim 600 la sfarsitul acestei luni, ca nu pot sta vara asta fara bicicleta. Am cautat si sh pe net, gasisem un Specialized Hardrock la 750 lei la unul din Botosani, i-am zis ca daca nu o da pana la sfarsitul lui mai io cumpar eu, dar a dat-o omul acum cateva zile.

Am mers cu biciclete ieftine si la munte si pe drumuri rele dar nu se compara cu una scumpa, e ca si cum ai face comparatie intre BMW X6 si Tico, cu ambele poti merge pe asfalt dar pe drumuri rele numai cu una te poti risca.

Uitati-va pe fb la Daniel Balan - Drumul spre Big Ben sa vedeti cati km a mers de pe 10 aprilie si pana in prezent cu o bicicleta buna, nu stiu daca la fel ar fi putut face cu un DHS la 400-500 lei. Nu zic ca nu-s bune si astea, sunt bune asa pentru naveta de 8-10 km pe zi, numai pe asfalt dar incep sa apara problemele incet incet ba la frane, ba la axul pedalier, la schimbatoare.

Cum am mai spus dai un ban dar stai in fata.
Sus In jos
cstefan

cstefan


Numarul mesajelor : 273
Varsta : 38
Localizare : Stuttgart
Reputatie : 4856
Data de inscriere : 19/11/2011

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Mai 2013, 12:02

Stiu ce spui, pentru a face naveta la munca si acasa e perfecta. Eu am strans banii pentru ele sa pot face cea offroad. Si un dhs e buna daca ai grija de ea sa o ungi sa ii mai faci o revizie.
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11463
Data de inscriere : 08/09/2011

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Mai 2013, 12:11

Turul României pe bicicletă




Clipurile nu îmi aparțin.
Sus In jos
Traveller

Traveller


Numarul mesajelor : 173
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5492
Data de inscriere : 24/11/2009

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Mai 2013, 16:47

Clipurile ii apartin lui Marian Ivan, unul din initiatorii acestui tur s coleg cu subsemnatul pe forumul ciclism.ro, tur la ale carui prime 3 zile am participat si eu (Curtea de Arges - Transfagarasan - Sibiu). Smile

Referitor la biciclete, cand esti constrans de buget poti sa gasesti second niste modele bunicele, MTB batrane care si-au facut datoria si tin in continuare la tavaleala.

Sarbatori fericite si spor la pedalat!

PS: pentru cei are doresc astfel de "batrane" la preturi bune si calitate clar mai buna decat dhs ieftine, aruncati un ochi la baietii de aici

Precizez ca nu intentionez a face reclama si nu am nici o legatura cu respectiva firma, dar e bine de stiut pentru cei care vor imediat o bicicleta ieftina.

Sigur ca dhs a imbunatatit oferta pentru biciclete in zona de pret 2000 de lei (a se vedea modelul impulse argentus, care merita acei bani).
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Mai 2013, 19:12

Asa da bijuteri la mana a doua. Decat sa iei una din Real sau Carrefour la 350-400 Dhs cu roti de 26 suspensi fata-spate mai bine cumperi una la 350 de pe site-ul asta.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Mai 2013, 23:28

Deja se găsesc biciclete cu suspensii la 400 RON? Laughing Eu am un DHS de 350 RON... anul trecut l-am dus la Babele, anul ăsta doar la Diham (dar de-abia a început sezonul). Da' suspensii nu are, foile le schimb cu mâna de pe cea medie pe cea mare (că nu vrea schimbătorul, nu ştiu ce are, schimbă doar când vrea şi cum vrea), la spate mai schimbă uneori câte două pinioane o dată. Da' a rezistat onorabil... pe unde credeţi că mi-am îndoit o roată? Prin pădurea Băneasa, mama lui de ghinion, nu la Babele, nu la Diham, nu pe potecile de la Comana... ci în pădurea Băneasa.
Despre biciclete - Pagina 2 Diham3
Desigur, cu un MTB mai ca lumea nu mai aveam problemele astea.

La venirea în Bucureşti m-am întâlnit cu organizatorii de la Prima Evadare, care instalau bicla roşie acolo...
Despre biciclete - Pagina 2 945091_10151631396710990_126732337_n
Ăia miraţi rău de tot, cum am putut cu bicla mea şi cum o să pot să merg cu ea la Prima Evadare...

Apropo de suspensie, ce nevoie ai de suspensie la o bicicletă?

Concluzie: orice biclă e mai bună decât nicio biclă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Despre biciclete - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre biciclete
Sus 
Pagina 2 din 26Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 14 ... 26  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bancuri despre CFR ....
» Biciclete adaptate pentru calea ferata
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» Despre bere
» despre religie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: