Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Despre biciclete

In jos 
+34
Cipri Andrei Neculai
alex.barac.5
lapsanszkitamas
LanceR
deconectat
mielutu zburator
tcm
Katalyn
AlexD
dan tm
cristy79
IonutChircu
Caspar
JohannDB
DUAL
Cont.dezactivat
c o r v i n
Adrian78
Adirmvl
Nesebar
kristi kkk
NicuS
ANDU2100HP
TVlad
Teodor
cristi CFR
Andrey_tm
cstefan
Bobby_TM
Traveller
frank81
George
cortexedge
Dr2005
38 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26
AutorMesaj
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2018 - 22:24

Sabotii de pe spate folositi nici 2 luni , exclusiv in conditii de oras , cu semafoare nesincronizate din 200 in 200 de metri , relief deluros si minim 20-30 km zilnic.
Despre biciclete - Pagina 26 41213310
Si rezervele.
Despre biciclete - Pagina 26 41061110
Sus In jos
https://www.facebook.com/
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeLun 12 Noi 2018 - 17:45

In urma cu vreo 3 saptamani am fost nevoit sa schimb din nou sabotii pe spate , deoarece cei noi instalati in postul anterior ajunsesera sa mai aiba 1mm pana la metal.
Ultima pereche de saboti am luat-o de pe internet dupa ce am cautat mai multe review-uri , urmarind calitatea si uzura materialelor ; acesti saboti erau pe locul 2 in topul celor mai buni , cei de pe locul 1 nu erau disponibili in stocuri. Pot zice ca sunt multumiti de ei pana acum, nu s-au uzat atat de tare ca si cei vechi chiar daca a plouat mult mai mult si functioneaza destul de bine chiar daca janta este uda sau uleioasa ; cei vechi nu prindeau daca janta era uda/cu ulei.
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2017
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeSam 1 Dec 2018 - 11:42

App ride s-a inchis cica pana la primavara, pe motiv de iarna. Cum vine treaba cu mijlocul asta nu stiu, daca se vrea a fi o alternativa la transportul in comun/bicicleta persoana pai ar trebui sa fie disponibil in orice zi a anului si la orice ora.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20090
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24838
Data de inscriere : 17/08/2011

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeSam 1 Dec 2018 - 18:40

ApeRider oricum era HipsterRider, ăsta a fost scopul lui de la bun început, dovadă că, până nu demult, în unele cartiere nu aveai unde să laşi bicicleta (cel puţin în Rahova, Ferentari, Giurgiului şi Giuleşti nu aveai unde), iar în Dr. Taberei mai la V de linia lui 41 iar nu erau parcări virtuale. Practic era un serviciu de dus corporat(r)işti din Pipera şi Piaţa Victoriei până în centrul vechi, asta a fost gândirea, deşi modul de funcţionare în sinea lui nu era rău.
De altfel şi Pegas e o marcă pentru hipsteri naţionalişti (pentru ăia ne-naţionalişti exită Trek), plăteşti mai mult marca decât dotările. Cu banii de Pegas îţi iei o Merida sau un Cube (ca să nu zic un B'Twin) superior ca dotări.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 16/10/2013

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeSam 1 Dec 2018 - 23:17

DHS Terrana FS 27.5, ultima mea achiziție, în fapt, o piesă frumoasă câștigată la un recent concurs de... cultură generală! Smile

Despre biciclete - Pagina 26 Dsc_0536

Despre biciclete - Pagina 26 Dsc_0535

(1.12.18)
Sus In jos
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeMar 1 Ian 2019 - 14:22

Statistica pe anul trecut in ceea ce priveste ciclismul: Am parcurs cu bicicleta cel putin 4500-5000 de km exclusiv in oras ; am avut o bicicleta furata ; am avut vreo 25 de pene , am schimbat 4 cauciucuri pe fata si 8 pe spate ; am schimbat 6 seturi de frane pe spate , a trebuit sa schimb cate o data cablurile pentru frana pe spate si pentru ambele schimbatoare , a trebuit sa inlocuiesc o data schimbatorul spate pentru ca cel original s-a dat peste cap , indoindu-se , o sa noua , si un set nou de mansoane (aceste defectiuni/reparatii sunt doar pentru bicicleta actuala nu si pentru cea furata). Cea mai recenta patanie a fost in ultima zi a anului trecut , cand datorita unei banale pene a trebuit sa schimb janta ; cea originala datorita uzurii s-a rupt pe sudura atunci cand muncitorul de la magazinul de biciclete a incercat sa forteze cauciucul sa intre la loc.
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2018
Surprinzator pedalierul si pinioanele sunt intr-o stare destul de buna , am avut in Romania biciclete cu componente Shimano care dupa nici 1000 de km au trebuit schimbate datorita uzurii.
Spre comparatie , daca pe bicicleta am peste 4500 km , la volan in 2018 am avut doar vreo 2000 km , cu trenul am parcurs vreo 200 km si tot vreo 200-300 km am parcurs cu transportul in comun de orice fel , tramvai/troleibuz/autobuz.
Sus In jos
https://www.facebook.com/
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeMar 7 Ian 2020 - 20:55

O mica recapitulare pentru anul 2019 in materie de biciclete. Conform companiei pentru care lucrez , am facut peste 7000 de livrari , si luand o distanta de minim 2-3 km/livrare , inseamna ca am facut undeva la vreo 20000 km pe bicicleta.  Very Happy
Am schimbat o sa , un set de pedale la o bicicleta si doua seturi de pedale la cealata , o janta spate incat se crapase pe santul pe unde ar trebui evacuata apa (initial am crezut ca este doar murdar santul) 2 sau 3 schimbatoare spate , un lant , vreo 2 seturi de cauciucuri la o bicicleta si un cauciuc pe spate la cealata si muuuuuuulte seturi de saboti de frana , cel mai des si la o saptamana. Ultima defectiune , pe care inca n-am reusit sa o repar , a fost/este rulmentul din pedalier (bottom bracket in engleza). In ultimele zile ale anului trecut pedalierul a inceput sa se miste in toate directiile , sa scartaie si sa puste , am fost la doua ateliere diferite sa schimbe rulmentul , dar in ambele locuri mi s-a spus ca nu au putut scoate afara rulmentul pentru ca sunt intepenite suruburile. Pentru a evita penele , pe 3 din 4 roti am camere umplute cu slime.
Spre comparatie , din 2015 de cand am permis , am condus maxim 10000km , din care maxim 500 km inAnglia. Basketball
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2059
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2058
Despre biciclete - Pagina 26 51007110
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2060
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2062
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2061
Despre biciclete - Pagina 26 Img_2063
Sus In jos
https://www.facebook.com/
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitimeMar 29 Dec 2020 - 12:46

Primul test-drive cu bicicleta dotata cu cauciucuri de iarna (cu cuie). Nu pot zice ca este nu stiu ce zapada , dar mi-am putut da seama de performantele acestor cauciucuri pe care le am de 2 ani si pe care nu am avut ocazia sa le folosesc inca. Pe zonele cu zapada , suprafata care nu are cui tinde sa patineze putin , dar din moment ce "musca" cuiul din zapada revine aderenta.
Un minus ar fi ca nu sunt foarte confortabile , chiar daca am cauciucuri subtiri , se aude ca si cum as fi fost cu mountain-bike cu cauciucuri groase.

Despre biciclete - Pagina 26 13441110
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Continut sponsorizat





Despre biciclete - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Despre biciclete   Despre biciclete - Pagina 26 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre biciclete
Sus 
Pagina 26 din 26Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26
 Subiecte similare
-
» Bancuri despre CFR ....
» Biciclete adaptate pentru calea ferata
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» Despre bere
» despre religie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: