Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)

In jos 
+83
lifetec
ldh.ro
Nicolae
TonyCFR
florin29sv
johnsmoke
impuls
bobi
NicuS
cfr500
allred
DPS
LanceR
AeroX
marius664
DB Robert
gvd
Katalyn
dexter23
spiderpc
mielutu zburator
enstendhal
dan tm
Amiralul
TonyGFR
bubu
Nk11
IonutChircu
snams
Elful
afrodita.popescu.7
gabrielle.niki
IonutCFR2009
romaniaetc
AlexD
COSTACHE MIHAIL
cristy79
CalinPiatraNeamt
kuepall
cristi_tgv
Razvan Tudor
Luna
unguru22
Norbi
kristi kkk
Teodor
cristi CFR
@ndrey
Balto
alliens
rich1974
halmarius
adytm
maris.constantin
alex1987
Vitosa
Katalin4653
Andrey_tm
Sabik
Adirmvl
The Legend
Spartan1948
George
laur 133
cortexedge
alex03bv
alex.alexus.tm
eu
rizelgeorgel2004
manuela
AndiCFR
baiazid
KQQ
mureseanu_976
frank81
Jhonyla
Dr2005
Rarau
92Dragos
DUAL
Nesebar
Adrian78
Vlad
87 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:12

Am prins odata si un vagon la care lipsea usa de la WC, acolo sa vezi bucurie de miros. Subscriu si eu insa, Kerpeten tot respectul pentru informatiile pe care le aduci pe forum, insa trebuie sa iti dau o veste foarte proasta: tu te plangi/raportezi probleme mici aici, dar in alta parte decat pe sectiile din zona ta e de 10 ori mai rau. Spre exemplu daca tu vezi un tren cu 2-3 vagoane sau un automotor in care sunt in total 30-40 de calatori tu zici ca trenul ala ar fi cam gol, circula cam degeaba si deastea. Ei bine pe multe sectii din tara, si nu neinteroperabile e foarte mare lucru sa ai 30-40 de calatori mai ales cu bilete mare parte intr-un singur tren. Sunt gari din orase unde abea daca ai 30-50 de calatori/3-4 trenuri pe zi. Hai sa recunoastem, pana acum destul de putin timp si eu eram adeptul gonirii lumii de la tren ca sa avem noi trenuri cat de goale sa calatorim neinghesuiti. Insa cel putin in zona mea trenurile au devenit tot mai rare si de multe ori doar cu persoanaje dubioase prin ele. Apoi e un efect in lant care odata declansat naiba stie cum mai poate fi oprit, a scazut nr calatorilor au anulat din trenuri, apoi din cauza ca sunt rare trenurile a scazut si mai mult nr calatorilor lucru ce a dus la noi anulari. Intr-un cuvant cam adio transport feroviar in zona mea, gradul mediu de ocupare e cam de 25-30 de calatori pe tren.

Sincer as prefera sa calatoresc si cu malaxa, rama TE sau 21-47 decat microbuze, din pacate insa tot mai des pe vreme ce trece nu am de ales.
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3647
Data de inscriere : 27/05/2015

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:16

La CFR totul exista numai pe hartie, pe hartie ai AC dar nu functioneaza, pe hartie ai prize dar nu exista, pe hartie ai bude dar sunt blocate si asa mai departe.
Luna, Catalin nu e singurul care raporteaza realitatea din teren, mai sunt si eu cu ajutorul lui ai a altora pe Jurnal Feroviar varianta facebook, am aproape 500 aprecieri pe pagina si intre 3.000 si 7.000 accesari individuale pe subiect abordat.
Cunosc oameni tineri care lucreaza in domeniu si care sunt singurii care s-au saturat de sistemul comunist care guverneaza CFRul, dar degeaba se chinuie sa vina cu idei noi cand le sunt retezate de la inceput de nu stiu ce director sau directoras din sistem.
Speranta noastra momentan sunt cei de la ST, daca ei reusesc sa mai scoata 3 rame RES in urmatorii 2 ani putem visa spre vremuri normale, nu iau in calcul RT si TFC care circula cu gunoaie aruncate de altii, cu toate ca personal imi place ADH11/VT 614.


Ultima editare efectuata de catre Jurnal Feroviar in Dum 02 Aug 2015, 18:32, editata de 2 ori
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:22

Anul asta criza din Grecia a facut ca multi romani sa ramana in tara sa mearga la litoralul nostru. Spatiile de cazare in sudul litoralului sunt ocupate 100% in luna August, lucru care nu s-a mai intamplat de mult timp. In Mamaia ce era 100% dar in sud daca atingea 70-80 hai 90% era ok, acum este 100%
Agentiile de turism fac oferte pentru Grecia cu 7 euro si 329 transportul dus-intors, doar doar atrag turistii.
In schimb multi au optat pentru litoralul nostru si de aici trenurile pline spre litoaral. Cu acesti calatori va avea CFR profit ca in rest dupa cum spune si LUNA in tara este jale, sunt trenuri IR cu 2 vagoane, goale, sunt trenuri R cu 1-2 vagoane, goale, asta se intampla si este adevarul ce ne inconjoara.
Daca la sfarsitul anului se trage linie si CFR are crestere si profit, acest profit este doar din trenurile de litoral si Bucuresti-Brasov, ca in rest pauza de masa.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3647
Data de inscriere : 27/05/2015

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:26

Karpaty, si TM/CJ/IS si SB de cand cu internationalele pe 200 merg bine ca si numar de calatori, de cate ori a bagat CFR tren cu 3 vagoane pe Bucuresti-TM si aveau calatori pentru 5 vagoane din start din GdN?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:34

Acum in perioada vacantei/concediilor mai misca lumea pe la trenuri dar sa mergi in ianurie/februarie ; octombrie/noiembrie, bate vantul prin toate trenurile.
La Sibiu trenul Dacia are un succes enorm, de asta era bagat suplimentar vagonul Bucuresti-Simeria-Bucuresti.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3647
Data de inscriere : 27/05/2015

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:37

Ce serie are vagonul ala?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:38

Este un 20-76 pentru Simeria.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 18:53

Jurnal Feroviar a scris:
Speranta noastra momentan sunt cei de la ST, daca ei reusesc sa mai scoata 3 rame RES in urmatorii 2 ani putem visa spre vremuri normale, nu iau in calcul RT si TFC care circula cu gunoaie aruncate de altii, cu toate ca personal imi place ADH11/VT 614.

Te mai întreb o dată: cu cât de plăteşte Softrans/Softronic? Văd că nu ratezi ocazia să îi pupi în dos şi să arunci cu noroi în restul.
Ştii că au circulat câteva luni încălcând legea, fără a da reduceri pentru elevi şi studenţi? Ştii că pe Valea Prahovei refuzau bicicletele la transport şi rămâneau oamenii acolo până la 3012 chiar dacă aveau rezervări făcute, în schimb înghesuiau restul oamenilor ca sardelele? Ba veneau şi cu scaune pliabile şi le puneau prin tren pe culoar (deci siguranţa circulaţie = zero barat, la o frână zburau ăia cu tot cu scaune).
Acum s-au învăţat (şi cei cu biciclete şi cei fără), aşteaptă Regiotransul şi dacă e plin se duc şi cumpără bilete la 3006 (aşa se face şi la Sinaia şi la Câmpina, cel puţin ultimele 3 sâmbete aşa a fost).
A, apropo, are 178 locuri şi doar 2 bude. Dar ştim să ne plângem că găsim la CFR tren de 500 locuri şi în loc de 12 bude merg doar 10. 2 bude la 178 locuri pe scaune înseamnă una la 89 locuri, doar Desiro de 120 locuri are un raport mai prost (1 la 120 locuri). Dacă mai pui şi oameni în picioare...
Da, probabil prietenii tăi de la Softrans nu îţi povestesc toate chestiile astea.

--
Dacia e plină pe Bucureşti - Simeria din cauza lui 1821/2, care nu e niciodată adaptat nevoilor de trafic.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8672
Reputatie : 13913
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:01

Dar problema budelor persista de cateva zile bune si nu se ia nicio masura in revizii ! Nu trebuie cineva tras la raspundere ? Mergem tot pe principiul ziua trece, leafa merge, lasa prostimea sa sufere ?


Ultima editare efectuata de catre Mario 076 in Dum 02 Aug 2015, 19:03, editata de 1 ori
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3647
Data de inscriere : 27/05/2015

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:02

Aceleasi realitati ca si la CFR, nimic nou sub soare. AFERul ce pazeste, daca tot se dau corecti pana la Dumnezeu? Vorbim de lucruri sfinte, CFR circula cu locomotive expirate si serii manarite si tot privatii sunt buba neagra mai ales daca vin cu material rulant nou.
Am spus de atatea ori si ma repet, nu ma plateste nimeni cu nimic si chiar daca m-ar fi platit nu as fi acceptat.
Ce e asa de creu sa accepti o realitate? Am mai spus, la CFR toate sunt roz pe hartie dar in realitate nu e asa, o sa circul si cu CFR si cu ST si voi impartasii impresiile cu toata lumea, sunt un om corect si iti garantez ca nu ma poate cumpara nimeni, din contra.
Cate locomotive sunt domnule inginer Dragos la CFR Calatori cu o serie pe ele si alta pe sasiu? Sau cu pantografe diferite sau cu motoare izolate?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:07

Dacia e plin pe Bucuresti-Sibiu-Bucuresti, iar vorbesti din carti, sunt convins ca nu ai mers cu el niciodata de cand circula pe Sibiu, dar vorbesti. Mad

La Softrans e firma privata, fiecare are dreptul de a-si selecta clientela, daca mie nu imi convine moaca ta, nu te primesc in restaurantul meu, asa si aici, daca nu am chef sa te primesc cu bicla dupa tine, nu te primesc, nu ma obliga nimeni sa te primesc in tren.
Su la magazinul de la colt, daca nu am chef sa te servesc, ca efectiv nu am chef de tine, iti zic "ura si la gara", nu sunt obligat sa te servesc, asa si cu acei biciclisti. De ce sa ocupe locul in tren cu acele bicle cand pot urca alti calatori care platesc mai mult fata de cat platesti tu pentru fiarele tale ? Plus ca tu incurci lumea cu acea bicla. Spatiul de bicle este de 6 in acest tren, daca e plin, restul sa mearga cu altceva.

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:14

Jurnal Feroviar a scris:
Cate locomotive sunt domnule inginer Dragos la CFR Calatori cu o serie pe ele si alta pe sasiu? Sau cu pantografe diferite sau cu motoare izolate?
De unde să ştiu eu? Nu lucrez la CFR Călători!

Ce contează pantografele şi numărul de motoare? Nu scrie nicăieri că trebuie să meargă locomotiva cu toate motoarele.
EA-urile şi o parte din DA-uri au venit cu o moştenire grea de la SNCFR... la câte redenumiri s-au făcut din anii '80 până în 1998, nici Dumnezeu nu mai ştie care locomotivă are o serie şi care alta, dovadă că CFR Călători încă le mai învârte, iar prin listele AFER, atât la CFR-uri, cât şi la privaţi apar locomotive cu seria şasiu FN sau indescifrabil. În schimb, s-au înregistrat majoritatea locomotivelor în RNV, or să apară numerele în format european pe ele cu prima revopsire.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:28

Karpaty a scris:
Dacia e plin pe Bucuresti-Sibiu-Bucuresti, iar vorbesti din carti, sunt convins ca nu ai mers cu el niciodata de cand circula pe Sibiu, dar vorbesti. Mad

Dacia e plin Bucureşti - Braşov şi Ploieşti - Sibiu, de aici senzaţia că e plin Bucureşti - Sibiu. Ultima dată am circulat cu Dacia pe 2.07.2015.

Karpaty a scris:
La Softrans e firma privata, fiecare are dreptul de a-si selecta clientela, daca mie nu imi convine de moaca ta, nu te primesc in restaurantul meu,

Dacă ţie nu îţi place moaca mea şi nu mă primeşti, atunci comiţi un abuz, încalci cu bună ştiinţă prevederile OG nr. 137/2000 cu modificările şi completările ulterioare şi vei fi amendat cu 400 - 4000 lei.

Karpaty a scris:
asa si cu acei biciclisti, de ce sa ocupe locul in tren cu acele bicle cand pot urca alti calatori care platesc mai mult fata de cat platesti tu pentru fiarele tale ? Plus ca tu incurci lumea cu acea bicla.

Pentru că e frumos şi civilizat ca pe o rută cu mulţi biciclişti, aceştia să poată folosi trenul ca mijloc de transport. În curând va apărea un regulament UE care va obliga transportatorii să accepte la transport şi biciclete, deocamdată li se lasă o portiţă de scăpare cu ,,doar dacă materialul rulant permite".

Mai învaţă legislaţia ţării în care trăieşti, că nu suntem în junglă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:32

Tu iesi din carapacea ta sau esti incuiat in ea si vezi doar ce-ti convine ?

In cate restaurante ai intrat si ai vazut ca scrie clar pe usa, "avem dreptul sa ne selectam clientela" , am o ruda care are un magazin, daca nu ii convine de x care ii intra in magazin nu il serveste, ii zice "iesi afara" scurt si la obiect, poate e un betiv sau un boschetar, in magazinul lui face ce vrea.
Asa si aici, este tren privat, nu ai loc cu bicla ta atunci ramai pe jos, nu incurci alti oameni cu bicla ta ca vrei tu mot sa urci in trenu asta.
Am dreptul sa-mi selectez clientela, daca vreau te primesc, daca nu, nu. Wink

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Bdeem_8496_a
Sus In jos
DAS 2011




Numarul mesajelor : 377
Reputatie : 5009
Data de inscriere : 18/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitimeDum 02 Aug 2015, 19:38

Lipsa materialului rulant este o mare problema in aceasta vara pe zona Moldovei. Poate in alte zone circula trenurile goale,dar sa nu ai tu vagoane suficiente pentru a face fata cererii ! Nu mai sunt locuri pentru Constanta, nu mai sunt locuri pentru Timisoara, se dau bilete fara loc ( Iasi - Timisoara 17 ore !! ) si astea in numar limitat de frica OPC-ului, AC nu exista pe multe vagoane !!! S-a scos perechea 1831 / 1832 de luni pana joi, pe Barlad circula trenuri formate de un Desiro, fara AC, cu calatori inghesuiti ca in tramvai, pe Targu Neamt nu pot reintroduce trenuri tot din lipsa de material rulant !! Este jale, fugarim lumea de la tren. Am mai spus-o si cu alte ocazii, pe Suceava - Cluj in fiecare vara este nevoie de mai multe trenuri, nu stiu cum nu miroase privatii oportunitatea. De la CFR Calatori ce sa mai astepti, directorasii de acolo nu stiu decat sa urle " Incasari !!!", nu ii intereseaza conditiile de calatorie. Chiar nu pot lua un credit pe 5 ani pentru revizuirea tuturor vagoanelor modernizate si repararea Desiro-urilor ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 63 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
Sus 
Pagina 63 din 65Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: