Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri

In jos 
+61
ets2oltromânia
AeroX
Katalyn
ciprian71
Cris_Cr
Razvan Tudor
dan tm
Shinkasen
mielutu zburator
allred
TonyGFR
Andrey_tm
alex.alexus.tm
gabrielle.niki
Radu Tudor
gtavicecity
rangopol
NicuS
Adirmvl
KQQ
kristi kkk
Teodor
rich1974
Dr2005
cortexedge
Alex Avram
cristyadaX
laur 133
razvan - trenuri
DUAL
traian
billy752-istu
mihaiuc
redeme
ATM
alinx3330
Luna
Adrian78
marius_catalin84
Nk11
PrisecaruFlorin
jionutz
membru inactiv
cont inactiv
Cobra
raoul
RazvanCFR
didi
cristi ar
Nesebar
srazvi
cristi CFR
AMX 97-0548-4
Vlad
MariusM
IonutCFR2009
lovekomotive
mardaryroby
Ionutz
Lde 2100
COSTACHE MIHAIL
65 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 21:29

As vrea si eu sa stiu,daca se incep lucrarile la podul de cale ferata de la km 30+370 linia 306 (ploiesti sud-slanic),la sfarsitul lunii aprilie,si cand se vor finaliza???
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 21:38

lde 2100 a scris:
As vrea si eu sa stiu,daca se incep lucrarile la podul de cale ferata de la km 30+370 linia 306 (ploiesti sud-slanic),la sfarsitul lunii aprilie,si cand se vor finaliza???
Pot spune ca am trimis mai multe petitii la CFR ,referitor la aceasta situatie,inca de anul trecut din vara! Iata un raspuns primit in care se mentioneaza si despre problema ta:
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 DSC07550


Ultima editare efectuata de catre Costache Mihail in Mier 22 Apr 2009, 21:49, editata de 1 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 21:40

Iata si alt raspuns primit ulterior in care se mentioneaza si de problema pusa de LDE2100,
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 DSC07551
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 21:45

Si iata si alt raspuns primit, in urma unei altei sesizari facuta de mine , printre altele si despre finalizarea lucrarilor la podul de la Slanic. Termenul este pana la sfarsitul anului 2009! Cam mult! Pe timpul comunismului, nu cred ca trecea mai mult de o luna si podul era gata!
Iata prima pagina:
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 DSC07552


Ultima editare efectuata de catre Costache Mihail in Mier 22 Apr 2009, 21:47, editata de 1 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 21:46

Si pagina a doua:
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 DSC07553
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Trenuri sezoniere   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 22:09

As vrea mult sa stiu daca CFR o sa faca ceva in privinta trenurilor sezoniere de vara..In ultimii ani, toate sunt rapide, dar opresc in aceleasi statii ca si acceleratele..cum se justifica asta...Sau macar,hai sa trecem peste opriri....dar sa se justifice prin calitatea transportului, vagoanele...care anul trecut au fost de tren personal, cu 8 locuri in compartiment..sa se puna vagoane de rapid..pt ca unele trenuri din ardeal fac 20 de ore pana la mare...Totusi e vorba de 3 luni de circulatie..nu tot anul...Asta fara sa pun la socoteala ca multe trenuri personale sau accelerate au vagoane mult mai bune...mai ales in jurul bucurestiului
Sus In jos
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Apr 2009, 22:19

''Costache Mihail'' iti multumesc foarte mult pentru raspuns!!! cheers inseamna ca sant hotarati sa il faca!!!!! Very Happy
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 11:57

Trenurile sezoniere care vin din zona Ardealului, au in compunere vagoane de la Regionala Cluj. Si din cate stiu eu, aceasta regionala nu prea are vagoane modernizate, ci in afara de vechile vagoane albastre cu 8 locuri in compartiment, si cateva rosii cu 6 locuri pentru acc Bucuresti-Satu Mare, mai au automotoare Desiro care sunt mai moderne, dar nu sunt concepute sa circule pe distante asa lungi, nu se pot cupla decat 3 automotoare cel mult, asta echivaleaza cu 6 vagoane, cand garniturile estivale care vin din Ardeal au si cate 15 vagoane in compunere. Si nici confort nu prea exista in aceste automotoare, nu bag mana in foc, dar ar fi posibil ca si vara aceasta trenurile care vin din Ardeal (Satu Mare, Baia Mare, Cluj Napoca, Sibiu etc) sa aiba in compunere tot vagoane albastre cu 8 locuri in compartiment!


Ultima editare efectuata de catre Costache Mihail in Joi 23 Apr 2009, 18:44, editata de 2 ori
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Curiozitate despre electrificare   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 13:17

Am auzit ca s-ar vorbi de electrificarea unor linii, cum ar fi Cluj - Oradea sau Dej - Satu Mare...Am gasit pe internet unele articole...Stie cineva mai multe? Se vor materializa oare proiectele?? S-a mai vorbit oare la CFR in ultimul timp despre asta?
Sus In jos
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 14:19

ionut.marinca a scris:
Am auzit ca s-ar vorbi de electrificarea unor linii, cum ar fi Cluj - Oradea sau Dej - Satu Mare...Am gasit pe internet unele articole...Stie cineva mai multe? Se vor materializa oare proiectele?? S-a mai vorbit oare la CFR in ultimul timp despre asta?

am citit si eu,chiar ieri pe internet despre electrificarea si dublarea liniei cluj napoca-oradea-episcopia bihor!!!>>ar fi un lucru foarte bun!!pun mai jos un link!!

http://www.cfr.ro/JF/romana/2000_7/dublare.htm
Sus In jos
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 14:29

ionut.marinca a scris:
Am auzit ca s-ar vorbi de electrificarea unor linii, cum ar fi Cluj - Oradea sau Dej - Satu Mare...Am gasit pe internet unele articole...Stie cineva mai multe? Se vor materializa oare proiectele?? S-a mai vorbit oare la CFR in ultimul timp despre asta?


Inca un link,in care este planificata pentru electrificare si linia Dej-Baia mare-Satu Mare...in programul de electrificare mai este si linia ploiesti sud-urziceni.electrificarea acestei linii mi se pare o cheltuiala aiurea,deoarece pe aceasta linie circula foarte putini calatori!!!
http://www.cfr.ro/JF/romana/2000_7/tractiune.htm
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6021
Data de inscriere : 21/08/2008

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 17:55

Sper ca ati realizat ca articolele respective fac parte din Jurnal Feroviar, editie din anul 2000. Multa apa a curs pe Dunare de-atunci...
Sus In jos
http://rrt-group.com
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 18:13

mardaryroby a scris:
Sper ca ati realizat ca articolele respective fac parte din Jurnal Feroviar, editie din anul 2000. Multa apa a curs pe Dunare de-atunci...
stiam!! Very Happy dar mi s-au parut interesante!!!!!!ma gandeam ca poate mai sunt valabile si acum!!!!dar nu cred...la cum merge cfr-ul!!!!
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6021
Data de inscriere : 21/08/2008

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Apr 2009, 23:37

Si eu visam ca magistrala 600, Iasi-Vaslui-Barlad-Marasesti (pe vechi, ca acum e spre Faurei), sa fie dublata si electrificata in totalitate. Au fost facute studii, calcule, deci initiative au fost. Dar, evolutia post-decembrista (de dupa 1989 incoace) nu a permis infaptuirea acestui ideal. Nu mai vezi trenurile de marfa. Se scot linii, in special macazuri pentru ca acestea sa fie refolosite la eventualele defecte de pe liniile des utilizate. Se inchid fabrici, sau mai bine-spus, s-au inchis toate fabricile si uzinile, deci nu mai este trafic de marfa, care, in conceptia mea, sustine existenta caii ferate, pentru ca, sa fim realisti, trenurile de calatori nu pot sustine existenta acesteia. In consecinta, am ajuns sa gandesc ca astia de la conducere: nu aduci profit, inchidem. Lucrez la o firma de electronice-PCuri. Situatia nu e roz astazi si ne vedem nevoiti sa inchidem. Cam asa e si cu calea ferata. Dupa cum vad ca merg treburile pe magistrala 600, zic de multe ori ca ar fi mai bine sa o inchida ca oricum marfa merge pe relatia Adjud-Pascani-Iasi.

Nu este singura linie din tara cu aceasta problema. Nu mai poti spera la schimbari in bine decat daca va exista o initiativa nationala de a relansa o economie proprie. Se darama fabrici care in trecut erau de rasunet mondial, locul lor fiind luate de Praktiker, Real, Selgross si alti retaileri din afara. Stiti doar pentru ce.
Sus In jos
http://rrt-group.com
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitimeDum 31 Mai 2009, 16:24

V-i s-a intamplat vreodata sa stati in tren pe alte locuri decat cele scrise pe bilet si chiar daca nu le solicita nimeni, sa fiti obligat de controlor sa le parasiti si sa stati pe locurile dumneavoastra? Mie m-i s-a intamplat anul trecut intr-un accelerat pe ruta Oradea - Cluj, care avea in compunere 2 automotoare Desiro unul era model mai vechi care avea in compunere si scaune de cls 1 iar celalalt era din acela mai modern cu fotolii care are numai scaune la cls a 2-a. Controlorul ne-a rugat sa mergem in celalalt vagon iar noi am spus ca stam aici ca acest automotor este de IC si este mult mai confortabil si tot banii aia ii dam. Atunci controlorul s-a facut foc si para si a spus ca la prima statie sa mergem imediat in automotorul celalalt unde aveam noi locuri. Bineinteles ca ne-am certat ca la usa cortului, insa sub nici o forma nu am plecat in celalalt automotor. Vazand ca nu o scoate la capat cu noi, nasul s-a potolit dar ne gandeam ca vom avea probleme in Cluj la coborare. Nu a fost asa, insa eu am trimis o petitie la CFR iar raspunsul il port cu mine ori de cate ori calatoresc cu tren de rang superior si sa le dau cu el in cap la controlorii care vor sa faca ei legi noi sau care poate se uita dupa atentii
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 5-31-200960810AM


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Dum 15 Noi 2009, 23:08, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri
Sus 
Pagina 2 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» DISCUTII SI PROPUNERI PETITII
» 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt
» Exista discutii libere pe forum?
» Discutii libere pe seama liniei 511
» Discutii libere pe seama liniei M800

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: