Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 INTREBARI SI RASPUNSURI

In jos 
+111
David Marius
rizelgeorgel2004
ionutz85
mihaiuc
Razvan Tudor
Nk11
Karl
MelecaCristian
@ndrey
biokosmy
alexandruh
Vitosa
decward
frank81
Saruman
vanchorusebulgaria
puscasu
sorinucu
razwy
Norbi
iuli.hard
Cobra
valibu
djdanny
63-1143-5
1nt3rp0l_106
cata
rowanberry
Adrian78
popandrei10
alinx3330
Boracik
diana04
RazvanCFR
AlexCta
bogdan srl
dany90
zenox4500
clauadrian24
saint
marian_topy
halmarius
ionut_te
Razvan
Marius Iulian
cont dezactivat .
stoica gheorghe
kaan
baciulik
didinul
marcelbanu
pannonia express
LocoMania
The Legend
Andrei
raoul
ludwig87
alexg
stakee
Mihay
VeV
FeroFan97
iuliana
cont inactiv
Vlad12
ion1982
060-EA078
Lde 2100
Caravelle_Zg
IonutChircu
jionutz
Axwell21
Costin.H
myster2008
alex.alexus.tm
ionutz72
Traveller
g.popovici
srazvi
AMX 97-0548-4
PrisecaruFlorin
stinky
George2210
dan ciprian
cristi CFR
vrabieionut
stegaru
43.309
Nesebar
mureseanu_976
marius_catalin84
membru inactiv
lovekomotive
tacc400
IonutCFR2009
Amiralul
pisti91
KQQ
mtk
mardaryroby
Codrut1985
Vlad
Ionutz
kristi kkk
MariusM
DonVILLy
cortexedge
cristi ar
mariuskl
tudor_vl
COSTACHE MIHAIL
115 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeSam 11 Iul - 16:04

Toti membri acestui forum suntem pasionati de trenuri, dar nu toti stim asa multe despre transportul feroviar. De aceea, aici, pe acest forum credem ca vom putea gasi raspunsuri la toate nelamuririle noastre. De aceea m-am gandit sa infiintez acest topic, in care sa putem fiecare sa punem orice fel de intrebare legata de transportul feroviar si cine este in masura, sa ne si raspunda, dar raspunsurile sa fie cat mai amiabile, fara atacuri, sau raspunsuri usturatoare, gen <pai mai uita-te si pe alte forumuri>, sau ,<pai de ce nu te uiti in cartea cutare?> ? Toti dorim sa aflam cat mai multe, si cred ca acest topic ar fi cel mai potrivit pentru a pune orice fel de intrebare si a primi raspuns! Dar raspunsul sa fie dat numai cu citat, pentru a sti cui i s-a raspuns.


Ultima editare efectuata de catre Costache Mihail in Sam 11 Iul - 19:11, editata de 1 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeSam 11 Iul - 16:05

O prima rugaminte am chiar eu! Stie cineva la ce folosesc aceste minidrezine? Am mai vazut una si in Stana de Vale!
INTREBARI SI RASPUNSURI P7090035
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeSam 11 Iul - 16:08

Chiar daca am 37 de ani, eu nu stiu inca la ce au folosit aceste turnuri ca cel din poza. Am vazut peste tot, dar nu stiu la ce folosesc! As dori sa aflu de la voi! Multumesc frumos! Cumva,rezervoare pentru alimentarea cu apa a locomotivelor cu abur?
INTREBARI SI RASPUNSURI P7070028
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeLun 13 Iul - 9:20

Pai, turnurile sint de apa si erau in uz pe vremea aburoaselor.Unele sint ,,inchise" in incinte zidite si nu se vad.
Minidrezina e folosita de echipele care repara linia pentru a transporta diverse scule si materiale marunte.
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6119
Data de inscriere : 04/05/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 0:14

Buna dimineata. Am si eu o nelamurire. Daca la personal am bilet clasa a 2-a iar trenul are in compunere si vagon clasa 1, pot sa stau in el, chiar daca am bilet clasa a 2-a?
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5561
Data de inscriere : 25/07/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 3:50

In mod normal stai la clasa a doua, pentru ca pentru aceea ai bilet. Daca vrei neaparat sa stai la clasa intai, mi se pare ca trebuie sa platesti ceva diferenta de clasa.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 8:58

tudor_vl a scris:
Buna dimineata. Am si eu o nelamurire. Daca la personal am bilet clasa a 2-a iar trenul are in compunere si vagon clasa 1, pot sa stau in el, chiar daca am bilet clasa a 2-a?
Daca tu ai bilet de cls 2 la personal, nu poti sta la cls 1 decat daca platesti o diferenta de pret. Asa prevede regulamentul. Insa hai sa lasam regulamentul la o parte. Sunt multe variante sa stai la cls 1. Daca vagonul de cls 1 este mai jegos, asa cum sunt multe, te asezi linistit iar daca nasu caraie, ii spui frumos, pai asta e vagon de cls 1? Asa jegos? Scuzati-ma! Iar apoi te retragi. Sau daca vrei sa calatoresti cu nasul, poti sta fara probleme la cls 1. Iata si alta varianta mai sigura ca sa stai la cls 1 cu pret de cls 2: Sa ai la tine cartea cu Mersul Trenurilor, si de fiecare data, te uiti daca trenul cu care circuli are in compunere si vagoane de cls 1. Pentru ca multe personale au in compunere numai vagoane de cls . 2 dar din diverse motive, ataseaza garniturii si vagon de cls 1. Atunci poti sta linistit la cls 1. Daca nasul face urat si asta pt ca se uita dupa spaga, ii spui frumos, scotand si cartea: Frate, de ce faci asa urat? Uite, in carte nu sunt specificate vagoane de cls 1 la aceasta garnitura! Daca ei nu au avut vagoane de cls 2 si au pus de cls 1 care este treaba ta? Nu este vina mea ca cei de la CFR au cotat acest vagon de cls1 ca fiind de cls a doua!


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Sam 7 Noi - 22:46, editata de 2 ori
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6377
Data de inscriere : 28/05/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 11:45

Daca trenul are cl 1, desi in mers scrie ca are doar cl 2, nasu te poate pune sa platesti diferenta de clasa dar cu pretul de casa, nu cu pret de taxare in tren.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9187
Data de inscriere : 20/08/2008

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 12:03

In mod normal, personalele nu ar trebui sa aiba vagoane de clasa intai in compunere.
Oricum, aici, in Mures, nasii nu zic nimic, si tocmai de asta, cand merg cu personalul, ma bag la clasa 1 Laughing
In schimb, pe 300, am patit-o de cateva ori cu cativa nasi artagosi....dar tot la a-ntaia am ramas, fara sa platin nimic.

Sfatul meu: incearca sa stai la clasa 1 si vezi ce spune nasu', desi m-as mira sa vad un personal cu vagoanele de a doua pline si cel de clasa intai sa fie gol...
Sus In jos
DonVILLy




Numarul mesajelor : 121
Varsta : 36
Localizare : Tirgu-Mures
Reputatie : 5746
Data de inscriere : 24/01/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 15:26

cortexedge a scris:
In mod normal, personalele nu ar trebui sa aiba vagoane de clasa intai in compunere.
Oricum, aici, in Mures, nasii nu zic nimic, si tocmai de asta, cand merg cu personalul, ma bag la clasa 1 Laughing
In schimb, pe 300, am patit-o de cateva ori cu cativa nasi artagosi....dar tot la a-ntaia am ramas, fara sa platin nimic.

Sfatul meu: incearca sa stai la clasa 1 si vezi ce spune nasu', desi m-as mira sa vad un personal cu vagoanele de a doua pline si cel de clasa intai sa fie gol...
De cateva ori am patit ca un personal sa aive 3 vagoane de cls 1 si 2 sau tot 3 de cls a-2-a deci poti sta unde doresti cel putin pe zona Tirgu-Mures - Deda-Razboieni nu comenteaza nimeni.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/WorldWideTransport
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMar 11 Aug - 16:28

cristi ar a scris:
Daca trenul are cl 1, desi in mers scrie ca are doar cl 2, nasu te poate pune sa platesti diferenta de clasa dar cu pretul de casa, nu cu pret de taxare in tren.
Daca sunt si vagoane de cls 1 la trenurile care sunt prevazute numai cu vagoane de cls 2, nu iti poate face nimeni nimic. Stai unde vrei.Acest lucru se intampla din lipsa vagoanelor de cls a doua. Si ramele te au un vagon de cls 1. Dar nu au cum sa scoata acel vagon daca garnitura are in componenta numai vagoane de cls 2. Pe Bucuresti-Oltenita, trenurile au si vagoane de cls 1, insa pe carte nu se specifica acest lucru. Fiecare sta unde vrea, sau unde prinde loc. Situatia este la fel si pe sectia Bucuresti-Videle.
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6119
Data de inscriere : 04/05/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMier 12 Aug - 20:52

Va rog sa ma ajutati. Am facut un reportaj dar nu stiu ce serie este un vagon al trenului cu care am mers. Este rosu, de clasa 1, cu dunga alba la mijloc iar interiorul este de tip salon, nu compartimentat.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeMier 12 Aug - 21:46

tudor_vl a scris:
Va rog sa ma ajutati. Am facut un reportaj dar nu stiu ce serie este un vagon al trenului cu care am mers. Este rosu, de clasa 1, cu dunga alba la mijloc iar interiorul este de tip salon, nu compartimentat.
Vagonul de care spui apartine de Craiova. Ei au asa ceva. Am mers si eu cand am plecat de la Manastirea Turnu, pana la Podu Olt. Este foarte confortabil. Dar din pacate nu am retinut seria!
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2205
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8151
Data de inscriere : 27/08/2008

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeJoi 13 Aug - 3:42

Foarte posibil să fie un 19-56.

Ateliere CFR Grivita SA Bucuresti
La aceasta societate vor fi reconstruite trei tipuri de vagoane: compartimentat de clasa a II-a seria 2055, vagon CLUB de clasa I seria 1956 si restaurant seria 8842. Vagonul de clasa a II-a seria 2055 va dispune de: zece compartimente cu sase locuri individuale, pereti interiori modulari din poliester armat cu fibra de sticla (PAFS), ferestre noi, cu rama de aluminiu vopsita, instalatie de sonorizare, sursa statica de alimentare cu energie electrica si covor de linoleum antiuzura. Usile de acces vor fi prevazute cu inchidere automata si blocare la viteze peste 5 km/h, iar cele de intercomunicatie, actionate electropneumatic. Cabina de toaleta modulara din PAFS este dotata la nivelul standardelor actuale.
Vagonul “CLUB” de clasa I seria 1956 are o amenajare tip salon: scaune individuale dispuse in perechi, in dreptul ferestrelor, mese pliante oferind acces tuturor calatorilor, instalatie de aer conditionat, pereti laterali interiori modulari din poliester armat cu fibra de sticla (PAFS), covor de linoleum antiuzura, ferestre noi, cu rama din aluminiu vopsita, instalatie de sonorizare si sursa statica de alimentare cu energie electrica. De asemenea, usile de acces sunt prevazute cu inchidere automata si blocare la viteze peste 5 km/h, iar cele de intercomunicatie actionate electropneumatic. De mentionat este faptul ca acest tip de vagon este dotat cu prize de 220 V/50 Hz pentru PC-uri de tip laptop sau notebook. Bineinteles, amintim si de cabinele de toaleta modulara din PAFS, utilate la nivelul standardelor actuale.


JF nr.10/1999
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1682
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7466
Data de inscriere : 25/08/2008

INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitimeJoi 13 Aug - 12:55

Craiova mai are un vagon unicat, 20-58 parca, dar daca ai zis de clasa a-I-a... Si ala parca e tot salon
Sus In jos
Continut sponsorizat





INTREBARI SI RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI SI RASPUNSURI   INTREBARI SI RASPUNSURI Icon_minitime

Sus In jos
 
INTREBARI SI RASPUNSURI
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Întrebări şi răspunsuri
» Întrebări şi răspunsuri
» INTREBARI SI RASPUNSURI
» Întrebări şi răspunsuri
» Informaţii generale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: