Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete Internationale

In jos 
+30
Nicolae
thedriver82
Alina Megeara
qew00
Spartan1948
DUAL
Rarau
Luna
decward
rizelgeorgel2004
Adrian78
felichir
baiazid
Silviu Sintea
phnegativ
alliens
calator
Razvan Tudor
Adirmvl
Ryan Anderson
huiu_goe
Vioooorel
Hurricane
Warrior12
alex.alexus.tm
EuroNight
spiderpc
Dr2005
roseanu
Nesebar
34 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 17:27

Astazi mi-am luat un bilet pe ruta Bucuresti-Burgas , fara rezervare , o sa merg cu Nesebar si din Bucuresti nu se poate emite rezervare la acest tren .

Bilete Internationale  CIMG9764_zps94680ad7

_________________
595423Bilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_a
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 18:13

Fara ora , fara numar si la pret fara concurenta , adica scum dom'le , scump ... Foarte scump este tariful intre Bucuresti si Ruse , intre Ruse si Burgas nu e scump chiar deloc . Si cu ce te intorci sau pe ce ruta ?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 18:19

Este doar biletul fara rezervare , am specificat asta , din Burgas o sa merg la Sofia iar biletul il iau in leva de la casa de bilete iar din Sofia la Ruse si din Ruse sper sa prind vagonul CFR Ruse-Giurgiu dimineata la 7 daca nu sunt nevoit sa stau pana la pranz cand vine Sofia-Bucuresti .

Bucuresti-Burgas , da este scump , am incercat sa ies mai ieftin weekendul trecut dar cand am ajuns in Ruse casiera a spus ca ei nu vand bilete la Nesebar (Budapesta-Burgas) deci nu am avut cum sa iau de la ei bilet pentru acest tren si am fost nevoit sa ma intorc in Bucuresti deci am cheltuit bani aiurea pentru Bucuresti-Ruse-Bucuresti , dar trebuia sa ma duc la insotitorul de vagon si poate rezolvam , nu m-am gandit atunci , am zis sa nu am probleme .

_________________
595423Bilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_a
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 19:25

Pai si nu era mai bine:
Bucuresti-Giurgiu autocar
Giurgiu-Ruse pe jos sau cu ce se gaseste
Ruse-Burgas tren bulgaresc

Cred ca ieseai la jumate sau putin peste jumate... Macar pana e gata podul la Gradistea.

Mai e si varianta:

Bucuresti - Ciulnita tren
Ciulnita - Calarasi tren
Calarasi-Dunare bac microbuz
Bac
intrare Silistra pe jos
Silistra - Burgas tren (posibil schimb)
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 19:36

Ruse-Burgas nu exista tren direct doar acest tren international Nesebar Budapesta-Burgas la care BDZ nu vinde bilet , asa eu am bilet din Romania deci pot sa merg cu el atat ca nu am rezervare dar rezervarea nu este obligatorie daca am bilet valabil . Asa am vrut sa fac Ruse-Burgas si cand am ajuns in Ruse am constatat ca am cheltuit o gramda de bani Bucuresti-Ruse-Bucuresti degeaba ca BDZ nu da bilet la respectivul international .

_________________
595423Bilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_a
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 19:57

karpaty a scris:
Ruse-Burgas nu exista tren direct doar acest tren international Nesebar Budapesta-Burgas la care BDZ nu vinde bilet , asa eu am bilet din Romania deci pot sa merg cu el atat ca nu am rezervare dar rezervarea nu este obligatorie daca am bilet valabil . Asa am vrut sa fac Ruse-Burgas si cand am ajuns in Ruse am constatat ca am cheltuit o gramda de bani Bucuresti-Ruse-Bucuresti degeaba ca BDZ nu da bilet la respectivul international .

Nu exista , trebuie sa schimbi 2 trenuri ceea ce inseamna sa mergi cu 3 , iar timpul total este de vreo 9 ore cu tot cu opriri . Daca aveai timp de observat si fotografiat material rulant/gari , era cea mai buna solutie mai ales daca ramai noaptea in Burgas.

Varianta Silistra pica atata vreme cat trenurile fac imens de zici ca mergi de la Bucuresti la Budapesta , insa varianta Silistra-Varna dupa care schimb autobuz/tren spre Varna devine interesanta . Apropo, ce faci la Burgas , mi se pare un oras destul de normal , poate doar peisajul spre sud , spre Cernomoret sa spuna ceva (dealuri impadurite langa lac si munti) . Orasul e mult prea normal pentru a merita o vizita , pentru toatra lumea as recomanda insa Varna care este un oras cultural .


Ultima editare efectuata de catre roseanu in Sam 22 Sept 2012, 21:46, editata de 1 ori
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 21:39

Sunt oameni care preferă să vadă şi ce nu e în ghidul turistic... recunosc, şi mie îmi place asta, ultima dată când am fost în Bulgaria am avut de ales între a face o excursie de o zi la Varna sau la Dobrich... şi m-am dus la Dobrich, că la Varna mai fusesem. E drept, pe mine mă interesează mai mult transportul în comun, care la Varna e ditamai varza, cu 7000 de operatori şi 7000 de modele de autobuz, cu dube care dublează troleul, fiecare cu biletul lui, fără abonamente de o zi sau alte legitimaţii generale. Nu că la Dobrich era altfel, dar acolo măcar erau 3 operatori mari şi laţi, unul cu troleele, unul cu dubele (evident mergeau fix în faţa troleelor) şi unul cu autobuzele.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 21:47

Dr2005 a scris:
şi m-am dus la Dobrich, că la Varna mai fusesem.

Si cum e la ... Dobrich ?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 21:53

Eu ma duc strict pentru excursie feroviara , am mai fost in Bulgaria de multe ori dar la Burgas nu am ajuns si acum vreau sa merg si pe traseul Burgas-Sofia prin Karlovo , am vazut filmulete si poze de pe traseu si merita mers . Plimbat cu trenul si facut poze . Wink

_________________
595423Bilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 22:36

roseanu a scris:
Dr2005 a scris:
şi m-am dus la Dobrich, că la Varna mai fusesem.

Si cum e la ... Dobrich ?

Oraş comunist, dar cu o infrastructură supra-evaluată pentru nevoile oraşului (bulevarde largi, n-şpe mii de pasaje supraterane), probabil pe model rusesc.
Exemplu:
Bilete Internationale  Tn_Retea%20Bd.%20Dobrudja-001

Capăt de troleibuz undeva la marginea oraşului:
Bilete Internationale  Tn_Retea%20Bd.%2025%20Septemvri-002

Într-un fel îmi plac oraşele astea aşa, au un aer mai ,,aparte", amintesc de oraşele noastre de acum vreo 15 ani. După cum am zis, pe mine mă interesează mai mult transportul în comun decât oraşul în sine, dar pe lângă vehicule cred că se pot vedea şi părticele din oraş: http://transport-in-comun.ro/romania/bulgaria/dobrich/

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeSam 22 Sept 2012, 23:16

karpaty a scris:
Eu ma duc strict pentru excursie feroviara , am mai fost in Bulgaria de multe ori dar la Burgas nu am ajuns si acum vreau sa merg si pe traseul Burgas-Sofia prin Karlovo , am vazut filmulete si poze de pe traseu si merita mers . Plimbat cu trenul si facut poze . Wink

Am fost recent pe traseul Ruse-Gorna Orahovita-Veliko Tarnovo-Karlovo-Plovdiv-Burgas se lucreaza intens la linii si se fac si transbordari auto pe alocuri din acest motiv . Merita mers in primul rand prin prisma pretului , la ei biletul de tren este cam la jumate fata de Romania nemaivorbind daca-ti ei si vreun card cu discounturi , iesi ieftin de tot. Plus de asta si mancarea de pe strada e o.k. (pizza si doner kebap extraordinare in anumite zone) iar femeile lor sunt foarte dragute si prietenoase .
Recomand Bulgaria desi e altceva peisagistic voprbind decat suntem noi obisnuiti , bineinteles ca nimic nu se compara cu Bucovina , Maramuresul , Dunarea la cazane si o buna parte din Transilvanie insa si Bulgaria are locuri o.k. care merita vazute , sa nu uitam ca au relief variat si tipuri diferite de munti , iar pentru pasionatii feroviari sau de transport in comun e raiul de pe pamant . Uneori uitam ca si aici la doi pasi de noi ne putem simti bine , nu numai in tarile vestice.



Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeDum 30 Sept 2012, 18:26

Burgas-Videle 35.30 leva , 75-80 de lei .

Bilete Internationale  Fotografie0302

Bilete Internationale  Fotografie0301

Factura

Bilete Internationale  Fotografie0303

_________________
595423Bilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_a
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeDum 30 Sept 2012, 18:37

Bine ai revenit ! Se pare ca ai renuntat sa mergi si la Sofia via Karlovo sau ma insel ? Oricum , de notat diferenta de pret CFR versus BDZ , adica vreo 10 Euroi. Ma rog , eu o diferenta acolo intre Bucuresti Nord si Videle insa nu cred ca conteaza prea mult .
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeDum 30 Sept 2012, 18:46

roseanu a scris:
Se pare ca ai renuntat sa mergi si la Sofia via Karlovo sau ma insel ? Oricum , de notat diferenta de pret CFR versus BDZ , adica vreo 10 Euroi.

Da am renuntat sa mai merg Burgas-Sofia din cauza ca ajungeam in Ruse pe la 7 si pana dupamasa la 15 nu aveam cu ce sa vin in tara plus ca asa cu Nesebar am cheltuit mai putin iar confortul din vagonul MAV nu se compara cu ce au bulgarii . Asa este la biletul de dus am platit o sacosa de bani plus ca bulgarul ma pus sa i dau 6 leva pentru rezervare pe care CFR nu a putut sa o vanda deci am iesit pe la 140 dus si 85 intors , ceea ce nu inteleg eu este faptul ca de ce daca il iei de la CFR e mai scump si daca il iei de la BDZ e mai ieftin ca doar am mers pe aceeasi ruta , CFR are preturi mari atat pe intern cat si pe international ...................

_________________
595423Bilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_aBilete Internationale  Bdeem_8496_a
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 151
Varsta : 51
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 4445
Data de inscriere : 15/08/2012

Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitimeDum 30 Sept 2012, 18:59

karpaty a scris:
ceea ce nu inteleg eu este faptul ca de ce daca il iei de la CFR e mai scump si daca il iei de la BDZ e mai ieftin ca doar am mers pe aceeasi ruta , CFR are preturi mari atat pe intern cat si pe international ...................

La fel cum de la noi e mai ieftin decat daca il iei din Germania, Austria sau Ungaria cred , preturile sunt diferite deoarece companiile nationale le stabilesc diferit prin conventii internationale si in functie de puterea de cumparare a propriilor cetateni . Bine, asta nu este o regula...

Ce vreau eu sa spun si este foarte important este faptul ca BDZ are tarife mai bune decat CFR de exemplu si spre Austria , 2 persoane care merg pana la Bregenz de exemplu adica aproape de granita cu Elvetia si Germania platesc doar 200EURO impreuna , spre deosebire la noi de exemplu platesti cel putin 350E . Am vazut si oferte foarte bune spre Rusia pe site-ul BDZ, cu siguranta le-ai vazut si tu , interesant este ca ei au mult mai multe oferte pentru cei care calatoresc international impreuna sau cu copiii, la noi sunt mai putine si mai scumpe.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete Internationale  Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Bilete Internationale  Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete Internationale
Sus 
Pagina 1 din 12Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive la TFG/TFC
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Bilete C.F.R. (2)
» Bilete C.F.R. (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: