Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive la TFG/TFC

In jos 
+24
riciu
alliens
marius664
LanceR
Adrian78
didinul
dan tm
IonutCFR2009
razvan - trenuri
cardinal
cristy79
mielutu zburator
Katalyn
COSTACHE MIHAIL
transferoviarcalatori
Nesebar
KOSTYK
Norbi
lapsanszkitamas
Dr2005
Razvan
boldalexandru
AlexD
Adirmvl
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeMar 18 Iul 2017, 18:11

AeroX a scris:
Am fost uimit sa vad ca la Rosiori Nord automotorul care venea de la Costesti, pe timpul stationarii de vreo ora era igienizat, iar la urcare in noul tren format pentru retur mirosea a curatenie, podeaua era foarte curata, scaunele si perdelele bine intretinute.
Hai sa zicem ca la operatori privati e un lucru normal, specific, dar macar o data pe zi e considerat ceva normal, nu si intre ture de mers, ceea ce e chiar peste asteptari. Smile

Pai simplu TFC angajeaza o femeie de serviciu si gata pe cand la CFR trebuie licitatie pentru contract de curatenie deci multa birocratie
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeMar 18 Iul 2017, 18:53

Dar si la Pitesti face la fel CFR-ul, pune femeia de serviciu pe Desiro la sosire, abia apoi se retrage la depou, dar femeia face doar curatenie minimala (strange gunoaiele si da un pic cu matura). La TFC in schimb se simtea o curatenie mai adevarata. Nu cred ca trebuie licitatie sa dea si cu niste detergent si apa.
Unele Desiro mai au norocul sa fie curatate in Grivita, dar sunt altele (mai ales cele de 70 locuri) care de ani de zile n-au mai vazut o salubrizare.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6793
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeLun 23 Oct 2017, 22:13

Ce-nseamnă să vrei să faci ceva bine și să tragi tare pe partea asta a comunicării cu publicul și a serviciilor online. Timpul limită de achiziție a fost redus la 2 ore înaintea plecării trenului din stația de formare.

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Tfc10
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeLun 23 Oct 2017, 22:32

Eu sunt dezgustat de managementul si marketingul de doi lei de la CFR Calatori au trecut doi ani si totul e la fel
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeMar 24 Oct 2017, 05:17

E totusi ceva ca anul asta au redus si cei de la CFR anticipatia minima la bilete online de la 12 ore la 6 ore.
Ar putea face CFR multe schimbari in bine fara investitii aberante, pana si in privinta acelei mizerii de website. Banuiesc ca multi le-am tot scris. Le pasa de anumite lucruri numai selectiv asa ori cand se impute treaba prea rau.
Departamentul IT de la CFR Calatori e clar de toata jena.
Adica de ce TFC face ID-uri de student ca la cardurile TrenPlus de la CFR? De ce la ei se poate si la CFR nu? Mai ales ca folosesc tot xSell! Ne aburesc intruna cu un registru. Pai a trecut aproape un an. O sa astepte dupa panarama aia mult si bine, ori de fapt, nu le pasa, vor sa-si chinuie casierele prin gari.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeMar 24 Oct 2017, 08:45

mielutu zburator a scris:
Ce-nseamnă să vrei să faci ceva bine și să tragi tare pe partea asta a comunicării cu publicul și a serviciilor online. Timpul limită de achiziție a fost redus la 2 ore înaintea plecării trenului din stația de formare.
Ar putea să reducă termenul ăsta şi la 2 minute dacă vor. Verificarea oricum se face electronic. Pe când la CFR Călători vine naşul cu tabelul nominal... asta înseamnă că trebuie un timp în care să fie tipărită şi distribuită acea listă. Asta înseamnă că staţia de formare trebuie să aibă internet, electricitate, imprimantă, toner şi hârtie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeMar 24 Oct 2017, 09:34

Am fost zilele trecute in Italia.
Am circulat cu Trenord, nasul nici nu prea a venit insa cind vine are o imprimanta mica asa ca la Regiotrans si iti da bilet daca nu ai luat din gara sau de la automat.Are si un fel de cititor de card pentru cei cu abonamente. Nu am vazut cum face cu cei care au biletele pe telefon.

Am circulat cu regio veloce cu Trenitalia si nasul avea o tableta mai mare cu care scana codul QR inclusiv de pe telefoanele mobile.
Totul e redus la esente, nu am vazut ciocanari care sa ghibiteze, sa fluiere dupa gagici, nu am vazut IDM.
Am vazut insa bariere la toate trecerile, megafoane si anunturi in toate statiile inclusiv in cele unde cladirile sint inchise, chiar si acolo au o incapere unde se poate astepta trenul.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8124
Data de inscriere : 27/08/2008

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeDum 17 Dec 2017, 23:44

IR 15056 "de duminică": 2 DH2 Buzău - București(notate 2-1) și încă două DH2 Măneciu - București(notate 4-5).
Toate cele 4 DH2 erau full!
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitimeLun 25 Mar 2019, 09:29

IR 15061 Buc.Nord - PL.Sud cred ca are oferta de Regio. Desi apare IR iar pe site nu zice nimic de vreo oferta am platit pentru Brazi-PL.Sud 3,5 RON in loc de 6 RON cum scrie la tarifele de IR pentru zona 1-10km.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive la TFG/TFC
Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-
Mergi direct la: