Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrari de modernizare la gara Pitesti

In jos 
+42
mielutu zburator
alinutz23
IonutCFR2009
Luca tgv
j o a n t a
ttavi
Katalyn
dan tm
Radu161
mihaitzateo
Nk11
Razvan Tudor
yeu1
stefanpnl
Jhonyla
19jimmy84
Balto
COSTACHE MIHAIL
bogdan.perejuc
Marte
gheorghita
Vlad
electrica912
kristi kkk
Spartan1948
Adirmvl
baiazid
Nesebar
tudor_vl
Katalin4653
pitesti2012
TVlad
Teodor
razvan - trenuri
AeroX
Adrian78
DUAL
AndiCFR
Dr2005
Vitosa
cfr500
MariusM
46 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 14 ... 26  Urmatorul
AutorMesaj
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7145
Data de inscriere : 18/11/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeDum 02 Sept 2012, 16:52

De ce tip e sina?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeDum 02 Sept 2012, 17:14

O sa fie minunat tot cu abateri de 30km/h Sad
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 14:41

adrian78 a scris:
O sa fie minunat tot cu abateri de 30km/h Sad
Dar nici nu ar avea nevoie de mai mult pentru ca nu ar castiga trenul timp semnificativ. In directia Bucuresti, de la peron pana se termina toate macazurile, nu sunt nici 500 metri, pana undeva, aproape de depou. Apoi n-are treaba. Cool
Nu are nevoie niciun tren sa zboare prin gara. Cred ca nici macar un tren nu trece prin Pitesti fara sa stationeze vreo 10-15 minute.
Insa prin Golesti s-a mai carpit ceva vara asta(am si vazut cand se lucra). Acum trece putin mai repede trenul prin gara. Inainte se mergea cu 5 km/h cel mult in special pe la capatul X. Deci dupa mine, mai bine s-ar imbunatati in continuare viteza de circulatie prin Golesti, eventual sa elimine stationarea pentru trenurile IR, avand in vedere ca nici nu mai exista grupe de la Campulung(dar pentru acele trenuri inca se face stationarea de vreo 8 minute; probabil la noul mers se va repara si asta la 1m timp de stationare). Nu se urca mai nimeni in Golesti. Nici nu coboara. Foarte rar.
Pai de la 1h30m-1h40m s-ar putea ajunge la 1h15m-1h20m si s-ar apropia de acelasi timp de mers cu al microbuzului/autocarului pe autostrada. Dar apoi mai e o problema la intoarcere (Bucuresti - Pitesti), se circula de prea mult timp pe firul ala de intoarcere cu cel mult 50 km/h de la Chitila pana pe la Titu(sau haltile Contesti/Boteni). Dar vazusem chiar acum o saptamana(nu apuci sa vezi mereu) ca se mai lucra la el(in zona Ghergani cred) si se circula pe celalalt fir. Hmm...usor, usor, cand sunt bani, se mai carpeste ceva.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 18:06

ctln1991 a scris:
De ce tip e sina?
UIC 60 probabil.
Nu e o problema cu traversele de lemn ca au si ele viteza maxima de 140 parca sau 160 , dar normativele UE interzi montarea lor in viitoarele proiecte,si inlocuirea celor curente degradate cu beton/metal.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 22:39

Azi, am putut vedea mai atent: Da, au fost plantate traversele noi până spre macazul de la capătul Y dar șinele nu au fost montate 100%(doar un segment cam din zona fostului post tehnic până spre macazul de la capătul Y).

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8130729
Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8130730
Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8130731
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeMier 12 Sept 2012, 16:47

Încă un "teaser":

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8220747

Spre capătul X, au fost plantate deja toate traversele și a fost pregătit macazul.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeLun 17 Sept 2012, 15:06

Momentan, la linia 4 cap Y circulația este închisă pentru lucru la macaze:

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8270754

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8270755

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8270753
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3149
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7963
Data de inscriere : 26/05/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeMar 18 Sept 2012, 23:17

Va rog frumos sa-mi spuneti de ce muta gara pe partea cealalta unde nu este decat un cartier si populatie putina? Nu este destul ca intre Bucuresti si Pitesti nu sunt aproape deloc calatori? Cine are interesul ca microbuzele/autocarele in judet sa circule mereu pline iar trenurile mereu aproape goale?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeMar 18 Sept 2012, 23:23

Mută clădirea, dar vor fi pasaje să ajungi pe partea cu centrul, nu mi se pare o tragedie. În felul ăsta şi cei de pe ,,partea cealaltă" vor putea folosi pasajele, nu vor mai sări ca disperaţii printre şine (că pasarela aia nouă înaltă cât să încapă trenuri americane cu 2 containere pe vagon e cam greu de urcat, mai ales pe ploaie/polei).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Sept 2012, 12:31

razvan - trenuri a scris:
Va rog frumos sa-mi spuneti de ce muta gara pe partea cealalta unde nu este decat un cartier si populatie putina? Nu este destul ca intre Bucuresti si Pitesti nu sunt aproape deloc calatori? Cine are interesul ca microbuzele/autocarele in judet sa circule mereu pline iar trenurile mereu aproape goale?

Scopul acestei gari a fost de la bun inceput sa fie un pasaj deasupra liniilor pentru a lega Bd-ul Republicii de cartierul T. Vladimirescu. 90% dintre locuitorii din T. Vladimirescu traverseaza calea ferata. Nu intreba de ce. N-are importanta cati calatori pitesteni mai folosesc trenul. Nu pentru ei s-a facut gara. Ca daca se facea pentru ei atunci gara avea alt proiect de dragul modernizarii. Ultima ta intrebare are deja un raspuns evident . Compara si tu preturile si confortul de la CFR cu cel de la autocar, chiar si viteza/timpul de mers. CFR e vinovat de toata treaba.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3149
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7963
Data de inscriere : 26/05/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Sept 2012, 14:13

Am fost ieri cu autocarul la Pitesti si am platit 15 lei tarif intreg iar ca timp am facut 1h si 20` si erau 40 de pasageri in conditiile in care la fiecare ora pleaca 2-4 autocare si microbuze din Bucuresti spre Pitesti cu tarife intregi intre 15 si 24 lei pe sens si fac pe autostrada 1 ora si 30 minute in medie. Daca ar introduce mai dese regio (caci de IR nu am bani mai ales pe o distanta asa de mica si sa arunc banii pe fereastra nu-mi convine). Toti stim cat face trenul.

La intoarcere am venit cu regio (mi-a placut) mai ales ca m-am putut uita pe fereastra dar la plecare din Pitesti nu erau mai mult de 30 calatori plus catva romi (fara bilet) care au coborat la Patroaia. Nu mai spun ca in sagetile la si de la Bucuresti mai mult de 50 de persoane nu sunt de cate ori am fost eu acolo. Bine ca se urca multi pe parcurs de la Gaesti, Titu etc.

Ceea ce se intampla este ori nepasare, ori prostie si ma enerveaza. Dar asta este situatia - traim in capitalism si imi place competitia (pe care CFR CALATORI a pierdut-o pe aceasta ruta la fel ca si pe altele). Am intrebat-o pe o casiera din gara Pitesti si mi-a spus ca mai bine restructureaza din angajatii decat sa umble la tarifele actuale.

Sad
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Sept 2012, 13:15

Pare-se că "peronul nou" o să fie probabil altul decât cel principal. Spre capătul X s-a mai făcut o serie de săpături pentru o linie adiacentă:

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8310758_zps8593ef1c

Detaliu fundație:

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8310760_zps4a2b5af8

Între timp, au fost montate șinele liniei noi spre macazul de la capătul Y:

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P8310759_zpsd8405f53
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13902
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Sept 2012, 19:49

Destul de stranse sunt iesirile in curbe din ambele sensuri, deci 100% viteza maxima de intrare iesire ramane 30 km/h.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeMier 26 Sept 2012, 18:34

Spre Y(vedere de pe pasarela nouă):

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050764

Spre X(idem):

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050765

Stratul de pământ pentru continuarea peronului(?) și noua linie e aproape gata:

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050767

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050766

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050768

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050769

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 P9050770
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitimeSam 29 Sept 2012, 18:21

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 DSCF1360

Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 DSCF1359
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lucrari de modernizare la gara Pitesti - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrari de modernizare la gara Pitesti
Sus 
Pagina 2 din 26Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 14 ... 26  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures
» Lucrări de modernizare gara Botoşani
» Lucrări de modernizare în gara Slatina
» Lucrari de modernizare la gara Braila

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: