Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete Regiotrans

In jos 
+31
dan tm
Nk11
Traveller
spiderpc
gvd
Vitosa
vatmanul
Cont.dezactivat
cristy79
COSTACHE MIHAIL
DUAL
Adrian78
KOSTYK
baiazid
Spartan1948
rich1974
lifetec
The Legend
AMX 97-0548-4
AndiCFR
Radu.B
Warrior12
Iasmin
Radu Tudor
Adirmvl
Luna
razwy
rizelgeorgel2004
Dr2005
Andrey_tm
Nesebar
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5184
Data de inscriere : 28/12/2010

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMar 16 Sept 2014, 14:30

Aici e o situație foarte discutabilă și cred că legea trebuie aplicată în spiritul ei, cum spunea Dan mai sus.

Ideea este că am încercat să cumpăr biletele și online și de la casa din București și nu s-a putut. Ca să mai ajute, trenul a și întârziat în Caracal. Dacă ar fi să respectăm în cazul ăsta legea literă cu literă, în trenul spre Băbeni trebuia să primesc tarif la suprapreț. Eu aș înțelege și aș accepta asta, dar poate alți călători s-ar fi enervat la maxim și altă dată n-ar mai fi călătorit cu Regiotrans, pentru că pur și simplu n-ar fi fost vina lor și nu ar fi fost corect să plătească în plus.

În fine, astea sunt o parte din bilete (cele și pentru trenul de Berbești). Eu sper să rezolvați problema cu cumpăratul biletelor online și de la casă din București.

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Np5q1v
Sus In jos
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4060
Data de inscriere : 13/01/2014

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMar 16 Sept 2014, 14:39

Nk11 a scris:
Aici e o situație foarte discutabilă și cred că legea trebuie aplicată în spiritul ei, cum spunea Dan mai sus.

Ideea este că am încercat să cumpăr biletele și online și de la casa din București și nu s-a putut. Ca să mai ajute, trenul a și întârziat în Caracal. Dacă ar fi să respectăm în cazul ăsta legea literă cu literă, în trenul spre Băbeni trebuia să primesc tarif la suprapreț. Eu aș înțelege și aș accepta asta, dar poate alți călători s-ar fi enervat la maxim și altă dată n-ar mai fi călătorit cu Regiotrans, pentru că pur și simplu n-ar fi fost vina lor și nu ar fi fost corect să plătească în plus.

În fine, astea sunt o parte din bilete (cele și pentru trenul de Berbești). Eu sper să rezolvați problema cu cumpăratul biletelor online și de la casă din București.

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Np5q1v

Cum spuneam mai devreme, ne pare rau ca problema nu a putut fi rezolvata de colegii de la Nord sau de seful de tren de la 14092, cum ar fi fost normal. Vom lucra in continuare pentru instruirea personalului astfel incat calatorii sa aibe acces la solutiile cele mai potrivite cu nevoile lor. De altfel odata terminata implementarea emiterii electronice vom putea extinde si emiterea online. Multumim pentru intelegere.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMar 16 Sept 2014, 20:03

Bun, deci dacă transferul e de la tren Regiotrans la tren Regiotrans, şeful din primul tren poate emite şi bilet pentru al doilea, nu?

Dar dacă trenul meu de la CFR Călători/TFC/Softrans întârzie şi nu mai pot lua bilet din gară (că nu mai am timp, mai sunt 2 minute până la plecarea trenului Regiotrans), şeful de tren de la RT îmi vinde bilet de casă (eventual presupunând că pot justifica cu biletul de la CFR că am fost în acel tren întârziat în cazul în care şeful de tren nu mă vede cum fug ca disperatul printre linii de la un tren la altul şi cu bicicleta în cârcă) sau îmi ia mai mult? Că în cazul ăsta, pe bună dreptate, mă duc la maxi taxi.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMar 16 Sept 2014, 22:41

Calatorul este obligat sa vina din timp la gara pentru a avea timp sa cumpere bilet la tarif de casa, asta e legea pe calea ferata indiferent de operatorul feroviar, daca trenul cu care ai venit a avut intarziere si nu ai timp sa iei bilet la urmatorul de la casa atunci suporti consecintele si platesti tariful din tren, asta e legea asta se face si asa mi se pare foarte corect . Daca un controlor nu aplica legea si nu elibereaza bilet la tarif de tren atunci trebuie sanctionat .
Calatorul nu are scuza, ca trenul a intarziat e alta treaba, nu vrei sa platesti tarif de tren il iei pe urmatorul dar ca nu ai avut timp sa iei de la casa bilet NU mi se pare o scuza !
Deci trebuie sa se aplice legea, ai intarziat si nu ai luat de la casa atunci platesti in tren la tarif de tren scurt si fara alte povesti, scuzele nu se accepta . Eu unu nu as accepta asa ceva, as da bilet la tarif de casa doar din statia care nu are casa de bilete dar acolo unde este casa de bilete calatorul este obligat sa aibe timpul necesar pentru a cumpara bilet .

_________________
595423Bilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMar 16 Sept 2014, 22:58

Am avut problema asta la TFC, că nu au vrut de la Bucureşti să îmi dea bilet la Nehoiaşu pe motiv că ,,sigur întârziem şi îl pierdem". La Buzău a trebuit să vorbesc cu IDM, să ţină trenul, ca să iau bilet. Acum, cu xSell, nu ar mai fi posibil oricum.
Aici e vorba de incompetenţa şefului de tren din primul tren, care nu a vrut să dea bilet şi pentru al doilea... pentru situaţii din astea, măcar când te transbordezi de la acelaşi operator la acelaşi operator, ar trebui din start date bilete la preţ de casă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4060
Data de inscriere : 13/01/2014

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 00:19

Dr2005 a scris:
Am avut problema asta la TFC, că nu au vrut de la Bucureşti să îmi dea bilet la Nehoiaşu pe motiv că ,,sigur întârziem şi îl pierdem". La Buzău a trebuit să vorbesc cu IDM, să ţină trenul, ca să iau bilet. Acum, cu xSell, nu ar mai fi posibil oricum.
Aici e vorba de incompetenţa şefului de tren din primul tren, care nu a vrut să dea bilet şi pentru al doilea... pentru situaţii din astea, măcar când te transbordezi de la acelaşi operator la acelaşi operator, ar trebui din start date bilete la preţ de casă.

IN UK sistemul e urmatorul: tariful in tren e cel standard, egal cu ce cumperi din gara in ziua plecarii trenului. Cu cat cumperi mai anticipat, cu atat e mai ieftin. E o chestie oarecum de semantica, putem considera BTT2 tarif standard eliberat in tren, bilet la tarif d ecasa un bilet promo si bilet cu anticipatie sau online si mai promo Wink
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 00:30

Corect, vrei ieftin il iei din timp/on-line sau de la casa, in tren e mai scump si nu se accepta scuze ! Wink

_________________
595423Bilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 01:56

Karpaty a scris:
Calatorul nu are scuza, ca trenul a intarziat e alta treaba, nu vrei sa platesti tarif de tren il iei pe urmatorul dar ca nu ai avut timp sa iei de la casa bilet NU mi se pare o scuza !

E logic ca legea trebuie respectata si asa mai departe, dar nu sunt de acord cu ce spui tu. Daca la legatura are un singur tren pe zi, atunci ce face? Asteapta inca 24 de ore urmatorul tren, el fiind nevinovat ca trenul initial a intarziat si nu a mai avut timp sa cumpere bilet pentru legatura ? :shock:
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 11:57

Nu trebuie sa astepti 24 de ore, platesti bilet la tarif de taxare in tren si gata . Tu esti de vina ca si calator ca nu ti-ai cumparat bilet de la casa, asa spune legea, asa este, calatorul nu are scuza si are obligatia sa cumpere bilet de la casa acolo unde exista casa de bilete.

_________________
595423Bilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 12:30

Atunci nu mai scrieti pe aici ca in data de partida trenului cutare mi-a dat bilet din cealalta scatie in loc de bilet la pret de casa.

Macar asa omeneste ar fi posibil daca legal nu e.

Problema e ca partizile nu dau bilete pentru alte trenuri, nu stiu acuma cu emiterea electronica daca dau, insa de obicei nu dau pentru trenul de legatura.

Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11459
Data de inscriere : 08/09/2011

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 17:04

Mie mi s-a eliberat (și la casă, dar și în tren) bilet pentru trenul de legătură. Dovada:

Bilete Regiotrans - Pagina 11 P1080433


Ambele bilete sunt eliberate de șeful de tren. Dacă eu am primit așa biletele, înseamnă că se poate da bilet și pentru al doilea tren.
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8560
Data de inscriere : 10/06/2011

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Sept 2014, 18:33

Asa se dadeau si in sezon la IR 14082-14093 Constanta-Bucuresti/Bucuresti-Brasov.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeMar 28 Apr 2015, 16:20

Tarifele cu oferta pentru trenurile IR

http://www.regiotrans.ro/tarife/tarife-oferte.pdf

_________________
595423Bilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_aBilete Regiotrans - Pagina 11 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeVin 03 Iul 2015, 10:07

Oferta de tarife pentru trenul vacantei Brasov-Bucuresti.Baneasa-Constanta

Bilete Regiotrans - Pagina 11 P7020636
image ru

Si pliante cu oferta pentru ploiesteni.

Bilete Regiotrans - Pagina 11 P7034029
image free hosting

Pe spate e trecut mersul trenului dus-intors si tarifele.



Bilete Regiotrans - Pagina 11 P7034030
free image hosting
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitimeVin 03 Iul 2015, 10:44

Ar fi putut sa scrie pe pliante "A venit vacanta, cu trenul din Franta" si nu ar fi gresit. Smile)))
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete Regiotrans - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Bilete Regiotrans - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete Regiotrans
Sus 
Pagina 11 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive la TFG/TFC
» Bilete Internationale
» Bilete C.F.R. (2)
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: