Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive (+) la CFR !!!

In jos 
+132
get.
Vale_ntin
alliens
neluadi
bobi
ciprian71
George CFR
ets2oltromânia
AeroX
dan tm
Luca tgv
mariuscfrbucuresti
c o r v i n
TudorVD
alex.barac.5
matei vulcan
ovidiu.ghita.752
gvd
Katalyn
marius664
TonyCFR
ALEXCFR
mielutu zburator
LanceR
IonutChircu
enstendhal
bubu
rizelgeorgel2004
Vlad Singeorzan
Razvan Tudor
cristy79
alex1987
florin29sv
ORWO
Hawkuletz
spiderpc
DPS
ATM
lifetec
cristi_tgv
92Dragos
adytm
maris.constantin
dexter23
Katalin4653
NicuS
Spartan1948
didinul
rich1974
@ndrey
stefanb.steff
revenge
manuzisu
allred
Adisoft1991s
Radu.B
baiazid
Andrey_tm
Adirmvl
Radu Tudor
Kriszti219
Dr2005
Rarau
popovici
AndiCFR
manuela
eu
mariuskl
nenuandrei
traian
040EC100
ana imfinity
romaniaetc
TonyGFR
Nk11
nokia2010
The Legend
kristi kkk
cristyadaX
Cosmin5
razvan - trenuri
TVlad
Hurricane
mihaiuc
Silver
DUAL
bondarel
SULZERUL 0733
stefan_br
laur 133
bostanescu gigel
Teodor
Luna
IonutCFR2009
billy752-istu
decward
Vitosa
AlexD
membru inactiv
alinutz23
Jhonyla
alexandruh
jionutz
stinky
cont dezactivat .
Adrian78
Tomi13leu
Caravelle_Zg
ionutz72
user dezactivat...
srazvi
didi
mureseanu_976
Nesebar
bogdan srl
Codrut1985
cortexedge
mardaryroby
Vlad
marius_catalin84
Amiralul
cristi CFR
discoid21
KQQ
cristi ar
Ionutz
alex.alexus.tm
MariusM
COSTACHE MIHAIL
Lde 2100
tiberio
myster2008
136 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 36 ... 68, 69, 70, 71  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 05:15

Nu toate de pe Valea Prahovei trebuie sa aibe vagon restaurant/bar, mai importante sunt cele de lung parcurs de cat 1631 Bucuresti-Brasov care nu ar vinde nimic in el. Mai bine sa aibe 1831/1833/1837 si 1765 in primul rand, apoi toate de Timisoara, Suceava si Iasi dupa care cele spre Cluj/Satu Mare/Baia Mare, doar ca CFR nu are atatea vagoane si nici nu se agita cu acest serviciu foarte util in alte tari cum e cazul Ungaria/Cehia/Slovacia/Polonia ca de Germania si Austria nu mai vorbim, ce mancare si ce bautura diversificata gasesti la DB si OBB, pentru noi sunt doar niste vise.

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 15:44

La DB sunt automate de cafea şi de napolitane/sucuri/bomboane/grisine cam pe toate trenurile Regio. Chiar şi pe 3001 nişte automate din astea ar rupe piaţa, suntem în România unde cafeaua de la automat e baza pentru începutul zilei pentru mai toată lumea. Şi la retur berea la doză, deşi aici legislaţia noastră interzice strict consumul de alcool în mijloacele de transport public, cu excepţia vagoanelor restaurant/bar. O bere ,,populară" gen Timişoreana costă vreo 1,5 lei la poarta fabricii, CFR Călători o poate vinde cu 5 lei şi va avea muşterii.
Cred că ar fi mai eficiente astfel de servicii la trenurile de zi - atât cele foarte aglomerate (Bucureşti - Braşov / Craiova / în sezon Constanţa), cât şi la cele de lung parcurs (mai ales la ,,Fomi" Timişoara - Iaşi). La noapte s-ar putea reveni la sistemul vechi cu însoţitorul de vagon care să aibă el la vânzare apă, bere şi napolitane, da' probabil însoţitorii s-ar supăra şi n-ar tăia bon fiscal.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 16:09

Si iar mori tu de ciuda ca taie sau nu bon fiscal, dar daca ia el si vinde asa fara bonuri si se descurca si omu ala ce are? Mori tu de ciuda ca face omu ala un banut in plus? Cu siguranta. Oftica mare asta e, ca face unu si altu un banut in plus.

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 16:17

Da, mor de ciudă când văd oameni care încalcă legea. Mai ales că ştiu că dacă ar face treaba aia un angajat la RegioCălători, de ex., în secunda 2 ar rămâne şomer. Da' la stat merge... şi ne mai mirăm că CFR Călători e pe pierdere.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 16:32

Iti dai seama e CFR pe pierdere ca nu a vandut cineva o napolitana cu bon si o vinde pentru roitunjirea veniturilor, nu vezi ca vorbesti sa nu adormi!
CFR e pe pierdere ca are 100000 de angajati in birouri care plimba o hartie toata ziua, acolo e problema, multi angajati inutili, sa vina pe teren conductori/sefi de tren, mecanici, lacatusi, electricieni, etc, sa munceasca cu publicul calator, daca vor loc de munca nu sa stea toti in birou cate 15 oameni pe un birou si pe teren nu sunt oameni, iar toate problemele se sparg in capul personalului de tren dar pe aia din birou putin ii intereseaza, leafa merge, ne plimbam cu trenu moca si ce bine e.

Ca fapt divers nu vrea nimeni ca personalul vagoanelor de dormit si cuseta sa aibe cum aveau produse la vanzare pe vremuri.

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 16:58

O napolitană aici, una dincolo, 50 napolitane pe zi * 365 de zile * 30 de VD... la 3 lei o napolitană înseamnă 57 bani pierdere pentru stat doar din TVA pe fiecare napolitană, adică o ţeapă anuală de peste 300.000 lei la bugetul de stat! Mica evaziune sufocă ţara asta, deşi e ignorată de autorităţi.

E logic că personalul de tren nu va vinde nimic fiscalizat (deşi nefiscalizat încă se mai plimbă omuleţii ăia cu chipsuri şi bere la suprapreţ), câtă vreme în CFR-uri încă dictează sindicatele. Am avut (ne)plăcerea să particip la o groază de întâlniri cu liderii de sindicat (Măntescu, Rodrigo, Găină, Dobrescu ş.a.)... cam toate lăsate cu urlete ca-n junglă din partea sindicatelor. Dacă era după ei, încă am fi mers cu mecanic ajutor la călători, cu partidă de manevră în fiecare nod feroviar şi câte şi mai câte.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6397
Reputatie : 12078
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 17:12

Vinovati sunt clientii care cumpara fara bon fiscal. Napolitana aia ar putea fi expirata, sa dea o urticarie serioasa consumatorului si o alergie de care nu mai scapa toata viata. Cine cumpara asa, o face pe riscul lui pentru ca orice reclamatie catre ANPC fara bon fiscal este fix zero, nu poate fi tras nimeni la raspundere nici macar producatorul, vorba aia... „Prinde orbul, scoate-i ochii”. Ar trebui educat tot romanul sa nu mai cumpere de la orice dugheana si in orice conditii...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 17:39

Dr2005 a scris:
O napolitană aici, una dincolo, 50 napolitane pe zi * 365 de zile * 30 de VD... la 3 lei o napolitană înseamnă 57 bani pierdere pentru stat doar din TVA pe fiecare napolitană, adică o ţeapă anuală de peste 300.000 lei la bugetul de stat! Mica evaziune sufocă ţara asta, deşi e ignorată de autorităţi.

E logic că personalul de tren nu va vinde nimic fiscalizat (deşi nefiscalizat încă se mai plimbă omuleţii ăia cu chipsuri şi bere la suprapreţ), câtă vreme în CFR-uri încă dictează sindicatele. Am avut (ne)plăcerea să particip la o groază de întâlniri cu liderii de sindicat (Măntescu, Rodrigo, Găină, Dobrescu ş.a.)... cam toate lăsate cu urlete ca-n junglă din partea sindicatelor. Dacă era după ei, încă am fi mers cu mecanic ajutor la călători, cu partidă de manevră în fiecare nod feroviar şi câte şi mai câte.

Unde se schimba mijlocul de tractiune sau unde se ataseaza/detaseaza grupe de vagoane pentru alta destinatie trebuie asigurat personal care sa lege/deslege si eventual manevra, NU e normal ca seful de tren sa faca aceste operatii, nu am vazut nicaieri in Europa ca seful de tren imbracat frumos cu costum impecabil oferit de compania feroviara(ceea ce la noi este un plastic ieftin sau nu au de nici o forma)sa se imbrace cu un halat plin de vaselina si sa se bage pe sub vagoane/locomotiva. Suntem de rasul curcilor, suntem inca in epoca primitiva, asa ceva nu o sa vezi nici la CD/ZSSK/PKP/MAV de OBB, DB si SBB nici nu se pune vorba, acolo fiecare angajat este pentru o anumita treaba, la noi daca se poate sa faca unu tot si restul sa stea cu burtile in sus prin birouri cate 15 persoane.


_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 19:19

IonutCFR2009 a scris:
Vinovati sunt clientii care cumpara fara bon fiscal.
Am încercat în gară la Braşov să cumpăr o sticlă de suc şi să cer bon fiscal... mi-a zis sec tanti că ei nu-i merge casa de marcat şi să mă duc în altă parte dacă nu-mi convine Laughing

---
La CD şi la MAV am primit mereu bon fiscal în vagonul restaurant, fie şi doar pentru o cafea care costa echivalentul a vreo 5 lei de-ai noştri. Nu mai zic că se putea plăti cu cardul (dar doar pe teritoriul maghiar şi cehesc, că nu aveau roamning la POS pe teritoriul slovac).
Nu am stat să urmăresc manevrele la CD sau MAV, dar la SNCB au rezolvat problema elegant, folosind automotoare cu cuple automate, la care umblă şeful de tren cu uniforma lui elegantă, că trebuie doar să tragă de o pârghie să desfacă cupla, fără să se bage sub ea să lege furtune de aer. Şi la garniturile clasice la fel, sunt garnituri din Vectron/altă locomotivă + x etajate (4 sau 6, de regulă, ultimul fiind mereu cu post de conducere) şi ai pe locomotivă la un cap cuplă Schaku, la ultimul vagon la fel şi tratezi garniturile astea ca pe nişte automotoare. Vagoanele între ele au cuplă UIC, dar nu e nevoie să se umble la ele . Mai mult, instrucţia lor permite şi circulaţia cu locomotivele intercalate, deci poţi vedea compuneri gen vagon cu post de conducere + 3 etajate + loco + loco + 3 etajate + vagon cu post de conducere.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeMar 31 Dec 2019, 20:50

Da karpaty îți dai seama și la Berlin ce mult le trebe manevrat sa dezlege ceva locomotivă de la trenurile EC sau sa atașeze detașeze vagoane ca în rest doar garnituri pushpull și rame electrice
Ce facem la noi ca sunt câte cinci sase pe tura
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeJoi 02 Ian 2020, 08:42

Unde sunt, sunt prea multi si unde nu sunt face personalul de tren, ceea ce nu mi se pare DELOC normal. Unde stii ca ai schimb de locomotiva sau atasare detasare de vagoane asigura si personal pentru asa ceva! Asa e normal dar evident nu si in RO.

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeJoi 02 Ian 2020, 10:09

Bine într-o tara normala ai avea rame și garnituri pushpull nu sa tot rebrusezi locomotive dar asa e la noi cum gândesc șefii de regionale sunt vagoanele mele de Timișoara cum sa ajungă la Craiova de parca sunt ale lu masa de acasă..
De aia zic curățenia trebuie începută de sus cu spartul regionalelor și sa ne adaptam urgent la alt sistem
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeDum 26 Ian 2020, 19:39

Zilele astea am facut un drim pana la Ocna Mures si inapoi la Cluj.

La dus am mers cu 3082, un tren pus cum nu se putea mai bine pentru mine
Compunere: 19-54 si 19-56. Am stat in al doilea vagon, fara sa intru si in primul.
Cateva tapiterii carpite, dar nimic deranjant. Vagonul chiar ok la capitloul curatenie, si nu avea mirosul ala specific mai ales vagoanelor care fac de serviciu pe Personale.
Eh, la baie surpriza a fost chiar mare: pe langa faptul ca era curat (la cati calatori erau cine sa si faca mizerie?), hartie si sapun, spatiul era parfumat. Nu cred ca numar pe degetele de la o mana datile in care am prins asa ceva la CFR Calatori. Cand sunt de apreciat...
[list][*]
As pune aici un punct negativ pentru CFR Calatori fix pentru compunerea de mai sus: bine ca pot pune vagoane de genul asta la Personale, iar IR-urile le formeaza din Desiro sau 21-76/86!!!

La intors am fost cu 3085 Sighisoara - Cluj (pe foaie mai era un 35XY Brasov - Sighisoara)
Compunere:doua 20.49.2, cu scaune albastre si ferestre care se deschid doar in modul aerisire.
Vagonul in care am fost eu se prezenta bine, dar pe jos erau seminte, doze de energizant, hartii, etc. Aici chiar nu parea sa fie vina firmei.
Ultima baie din tren era infundata. Pisatul a facut o balta adanca de 2-3 centimetri pe toata podeaua baii. Lichidul a ajuns si in capatul vagonului. Nu stiu daca asa a plecat sau daca un prost a aruncat ceva in WC.

Exceptand partea cu compunerile P vs. Acc, chiar am vazut un progres la ce tine de CFR Calatori in ce inseamna conditiile pentru calatori. Cel putin ce tine de firma. Smile
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeDum 26 Ian 2020, 20:58

3085 se formeaza din 3535 Brasov-Sighisoara, pe relatia Brasov-Rupea sunt multi tigani care fac mizerie, Sighisoara nu are cine sa faca curat, trenul cand ajunge se regareaza si se incuie, atat, dimineata continua drumul la Cluj, practic garnitura face Brasov-Cluj-Brasov cu stationare in Sighisoara.
Retur 3086 cu 3528, asta e mai buna ca si legatura, nu sta mult in Sighisoara.

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitimeDum 26 Ian 2020, 21:03

De la 22:14 la 01:40 pauza e legatura buna.? Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 69 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
Sus 
Pagina 69 din 71Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 36 ... 68, 69, 70, 71  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri neobisnuite la C.F.R
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: