Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive (+) la CFR !!!

In jos 
+132
get.
Vale_ntin
alliens
neluadi
bobi
ciprian71
George CFR
ets2oltromânia
AeroX
dan tm
Luca tgv
mariuscfrbucuresti
c o r v i n
TudorVD
alex.barac.5
matei vulcan
ovidiu.ghita.752
gvd
Katalyn
marius664
TonyCFR
ALEXCFR
mielutu zburator
LanceR
IonutChircu
enstendhal
bubu
rizelgeorgel2004
Vlad Singeorzan
Razvan Tudor
cristy79
alex1987
florin29sv
ORWO
Hawkuletz
spiderpc
DPS
ATM
lifetec
cristi_tgv
92Dragos
adytm
maris.constantin
dexter23
Katalin4653
NicuS
Spartan1948
didinul
rich1974
@ndrey
stefanb.steff
revenge
manuzisu
allred
Adisoft1991s
Radu.B
baiazid
Andrey_tm
Adirmvl
Radu Tudor
Kriszti219
Dr2005
Rarau
popovici
AndiCFR
manuela
eu
mariuskl
nenuandrei
traian
040EC100
ana imfinity
romaniaetc
TonyGFR
Nk11
nokia2010
The Legend
kristi kkk
cristyadaX
Cosmin5
razvan - trenuri
TVlad
Hurricane
mihaiuc
Silver
DUAL
bondarel
SULZERUL 0733
stefan_br
laur 133
bostanescu gigel
Teodor
Luna
IonutCFR2009
billy752-istu
decward
Vitosa
AlexD
membru inactiv
alinutz23
Jhonyla
alexandruh
jionutz
stinky
cont dezactivat .
Adrian78
Tomi13leu
Caravelle_Zg
ionutz72
user dezactivat...
srazvi
didi
mureseanu_976
Nesebar
bogdan srl
Codrut1985
cortexedge
mardaryroby
Vlad
marius_catalin84
Amiralul
cristi CFR
discoid21
KQQ
cristi ar
Ionutz
alex.alexus.tm
MariusM
COSTACHE MIHAIL
Lde 2100
tiberio
myster2008
136 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 53 ... 71  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeLun 19 Mai 2014, 23:11

ATM a scris:
Un mare  Cool din partea mea pentru treaba asta. Am spus mereu ca daca se-ncerca la timp treaba asta si pe sectii precum Bucuresti-Oltenita sau Ploiesti-Maneciu nu se ajungea ca sectiile respective sa fie operate de trenuri private.

Da care e problema ca opereaza trenuri private , foarte bine ca sunt trenuri private , CFR sa ramana doar cu principalele iar secundarele trebuie sa fie doar la privati !

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Bdeem_8496_a
Sus In jos
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6452
Data de inscriere : 10/07/2010

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeLun 19 Mai 2014, 23:36

...cred ca e cam greu sa explici asta celor care si-au pierdut locul de munca urmare a restrangerilor cauzate de concesionarea liniilor secundare. Recunosc, daca vorbim strict de nasi, e si vina lor...dar ce vina au de exemplu mecanicii de Ploiesti, prin pierderea liniilor 302, 304, 306, 801 s.a.m.d.? nu cred ca toti si-au pastrat slujbele ca urmare a miscarii asteia.

Evident, recunosc ca decat nimic, e bine intr-un fel ca macar privatii opereaza aceste linii secundare. Totusi, daca e sa gandesc cu inima, as fi preferat sa vad trenuri CFR...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeLun 19 Mai 2014, 23:52

Apropo de inchiriat linii.
Cu aprobari s-au facut tot felul de miscari pentru a reduce schema de personal la minim pentru a se reduce costurile cu personalul. Desi initial se preciza ca trebuie sa pastreze schema de personal.

Sa dau niste exemple :
Ciumeghiu - Holod - Vascau
- Circulatia a fost trecuta de la Cale libera la Conducere Centralizata.
- Holod, Stei si Vascau a fost redus personalul de miscare si transformate in puncte de sectionare deservite de agent autorizat (minim  3 oameni pe fiecare gara).
- Desfiintata statia Ioanis, si avem 33 de km intre 2 puncte de sectionare cu Viteza de 50 km/ora = s-a redus capacitatea sectiei.
- S-au redus 3 posturi de bariere, au fost inlocuite cu bariere automate cu numaratoare de osii.

Majoritatea angajatilor sunt pensionari sau cu varsta aproape de pensionare...

Sa povesteasca cei de la Slanic acolo unde opreste trenul la pasaje si s-au pus limitari de viteza de 0 km/h (De cand sunt nu am mai vazut asa ceva :shock: )

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeMar 20 Mai 2014, 00:43

ATM a scris:

Evident, recunosc ca decat nimic, e bine intr-un fel ca macar privatii opereaza aceste linii secundare. Totusi, daca e sa gandesc cu inima, as fi preferat sa vad trenuri CFR...

Sincer , nu ma avantaja cu nimic CFR pe 306 , avea 2 trenuri si alea puse la ore penibile , acum TFC imi pune la dispozitie 8 perechi pe zi iar din 14 Iunie va fi direct Bucuresti-Slanic , ce oferea CFR pe 801 ? 1 tren pe zi , acum TFC imi pune la dispozitie 8-9 trenuri pe zi , eu chiar nu plang dupa CFR , ca si calator am nevoie de un orar bun pentru a putea circula cu trenul , ca si pasionat vreau sa vad cat mai multe trenuri pe sectia x , deci in cocluzie CFR nu imi ofera aceste lucruri normale pe care le ofera privatul deci nu am de ce sa iubesc CFR !

_________________
595423Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Bdeem_8496_aLucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Bdeem_8496_a
Sus In jos
maris.constantin

maris.constantin


Numarul mesajelor : 433
Localizare : Arad
Reputatie : 4669
Data de inscriere : 14/10/2012

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeMar 20 Mai 2014, 06:07

Very Happy Un plus mare pentru Cfr Calatori pentru introducerea trenului sezonier IR 10191/10192....
Sus In jos
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6452
Data de inscriere : 10/07/2010

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeMar 20 Mai 2014, 22:02

Whoa, acuma vad si eu trenul asta...nu se-ncurca deloc cu el. Vad ca Strehaia, Filiasi, Rosiori, Caracal sunt statii fara oprire. Daca nu oprea si pe Constanta-Bucuresti deja era (oarecum) urmasul lui 996/997,cu mers (neoficial, evident) de expres.
PS. De ce sta in Caransebes si la dus si la-ntors? are grupa de Resita?
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11469
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeMar 20 Mai 2014, 22:06

Da. Primeste vagoane de la Resita.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeLun 26 Mai 2014, 00:28

Aseara ( duminca ) R 3024 a venit timpuriu cu 3 minute la Ploiesti Vest si nu se mai facea odata verde sa plece spre ultima statie. Nasul spunea ca are calatori in tren cu bilete de Suceava si Campulung Moldovenesc sa nu scape calatori 1653. Imediat s-a facut verde si a inceput demarajul de la 0-70 km in 200 metri  Laughing 

Cu IR 1641 au venit de la Buc.Nord 4 inspectori care au luat pe R 3024 pana la PL.Sud si de acolo cel mai probabil cu 1653 spre Buzau, ca la IR 1666 slabe sanse. Astia 4 la cum erau imbracati si cum aratau numai inspectori nu erau, vorba lui doctorul, sunt luati de prin birouri si trimisi pe teren. Toti aveau borsete bine imbracati si pe deapusra odihniti. Unul din ei e o figura cunoscuta de la Ploiesti Sud, il stiu din vedere de mai multi ani, are o functie de birou.

De cand nu mai vazusem supracontrol in Ploiesti Vest la un tren IR.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeMier 28 Mai 2014, 00:47

Stimați colegi de forum, am pentru dvs o veste buna. Odată cu închiderea liniei Aradului nou - Arad, s-a creat trenul 13357 Arad - Oradea, cu plecare la 15.53, sosire 18.44, ce este o legătură excepțională de la trenul 12072. Astfel cine vrea sa meargă București Oradea poate alege aceasta varianta, face tot 13 ore, dar nu întârzie. Așadar nu mai luați 1745 cu schimbare la Cluj, întârzie și nu prindeți tfg, cel mult 1833, și dați o căruță e bani. Cu schimbare în Arad aveți 20 min timp de schimbare, și nu întârzie. PS Luați bilet pana la Oradea vest, ca Arad Oradea sunt 121 km, și pt acel km plătiți în plus.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeMier 28 Mai 2014, 01:09

13357 s-a creat pentru ca au inchis dubla 1 Utvinisu Nou - Santana pentru lucari Rpc si se mai schimba si 1 podet intre Simand si Nadab, asa ca l-au anulat pe 3115, din pacate era cea mai buna legatura pentru Holod - Vascau... :roll: 

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeVin 13 Iun 2014, 08:54

Sunt in 3001 si ma duc la Brasov cu un pasionat de tramvaie si mai putin de trenuri. Am ultimul VSD in acest week-end pe PL.Vest-Sinaia Sud si am luat din tren bilet Sinaia.Sud-Brasov tarif de casa. La plecarea din Pl.Vest au fost 138 calatori si 2 biciclete. La Campina 4 tigani cu 3 puradei cu sarsanale pline de sunatoare dar fara bilete au incercat sa urce la ultimul vagon. Naşul nu i-a lâsat si au trecut la miloagă apoi la amentintari "buzatule sa vezi ce-ti fac cand te prind". A fost chemata militia TF la tren la difuzoare dar nu a venit si trenul a fost pus pe liber. Tigani au ramas jos, nasul a anuntat din nou militia ca sa nu-i lase la 11031 farâ bilete. Auzi la ei ca n-au avut timp sa ia bilete şi ca platesc in tren. 8 lei pentru 2 stati poate in alta viata sa plateasca.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeVin 13 Iun 2014, 09:43

Precis ca daca scotei aparatul de pozat politia venea la tine nu la tigani.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 319
Varsta : 53
Localizare : constanta
Reputatie : 5625
Data de inscriere : 11/11/2009

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeVin 13 Iun 2014, 10:13

In Ungaria au desfiintat patrulele politiei feroviare, au lasat doar in garile mai mari posturi de politie fara a patrula pe trenuri! Au ajuns la concluzia ca sunt ineficiente, mai eficinta si cu cheltuieli mai mici poti tine o firma de paza exemplu din Romania, Bucuresti - Oltenita.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeSam 14 Iun 2014, 10:26

Dane nu am treaba cu militia si nici nu mi-e frica de ei. De 3 ani de cand am aparatul foto ( pana atunci aveam nokia cu 2MP ) doar odata 2 nasi pe un Regio Buzau-Marasesti nu m-au lasat sa filmez din tren intrarea in Marasesti pe partea dreapta, apoi o simpla legitimare la Targoviste ( militianul TF avea ochi unflati de somn la orele 14:00 ) si o mica "sechestrare" la Ploiesti Vest de aproape 2 ore dar nu ma cautau pe mine in rest nu am treaba cu militia in zona cf sau pe trenuri iar cu nasi de pe Regio de pe Buc-PLoiesti si Ploiesti-Brasov nu am treaba ca multi dintre ei sunt din Ploiesti, 4 din ei sunt vecini cu mine in cartier pe o raza de 2-3 blocuri.

Ce mi-a placut la nasul de pe 3001 de ieri ca a vrut sa opreasca trenul, dupa ce a fost injurat dar i-a transmis impiegatei sa cheme militia sa nu-i lase pe aia sa urce la urmatorul tren fara bilete.

Apropo de cum se misca treburile la CFR si in Romania, nasul a cheamat militia la peron dar nu s-a prezentat, ori la ce mai avem militie TF cand nu vine sa-si faca datoria ? Daca il luau la bataie pe nas nu intervenea nimeni decat eu, ca restul stiti cum e romanul e fricos in ziua de azi si se fereste de ture pe la militie si dat declarati. Daca nasul nu vroia sa dea drumul la tren in caz ca se urcau aia in tren si IDM-ul dadea drumul la tren cine era de vina ? Nasul o scoatea pe IDM vinovata sau IDM-ul il scotea pe nas ca tinea trenul in gara sa-l intarzie ?

Tot despre nasul de ieri de pe 3001 a patrulat omul din 2 in 2 stati, practic nu a scapat nimeni fara bilet, pe un mos bine imbracat nu l-a lasat sa urce din Sinaia pana la Busteni cu 2 lei, l-a trimis la duba.

P.S : Am tot zis nasul si nasi pentru ca am stat la penultimul vagon iar nasi au avut trenul imartit in 2 : nasul din fata primele 2 etajate si cel din spate ultimile 2.

La intoarcere pe R 11032 la plecarea din Brasov au fost 80 de calatori + 2 biciclete iar pana a inceput ploaia toate geamurile erau deschise si calatori pe ele.
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11469
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitimeSam 14 Iun 2014, 11:05

Mi-a povestit un sef de tren ca a fost amenintat si mai putin batut de niste discriminati. A sunat la politie sa ii astepte in gara. Asta cu mai mult de o ora de a ajunge trenul in gara. Trenul a ajuns, dar politia nu era acolo. A ajuns cu jumatate de ora dupa ce a sosit trenul in gara. Asa isi face treaba politia.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive (+) la CFR !!!   Lucruri pozitive (+)  la CFR !!! - Pagina 36 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
Sus 
Pagina 36 din 71Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 53 ... 71  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri neobisnuite la C.F.R
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: