Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Automotoare clasa 79(LVT)

In jos 
+74
t1972
Railpeter
cardinal
mielutu zburator
tcm
dan tm
mishu88
Luca tgv
Amiralul
Bobby_TM
redeme
Adirmvl
Balto
Shinkasen
sytrus
daniel_c
Spartan1948
adrian.vidican.9
Cont.dezactivat
Cont dezactivat
alex.alexus.tm
cfr500
Kriszti219
Adrian78
M.I.C.I.
Radu Tudor
Luna
Dr2005
AndiCFR
mishu_edm
Andrey_tm
Marius Iulian
Lafont
AlexD
The Legend
buldozer2
cont inactiv
ionutz85
membru inactiv
lovekomotive
puscasu
ldh80
yoyoyonutz99
decward
Norbi
SULZERUL 0733
bogdan srl
vrabieionut
Zoly87
Hurricane
kristi kkk
didinul
Gabry Gabriel
didi
Ionutz
stinky
pisti91
cristi ar
fzcsm
Caravelle_Zg
cristi CFR
MariusM
Nesebar
razwy
discoid21
PrisecaruFlorin
srazvi
DonVILLy
mtk
KQQ
COSTACHE MIHAIL
Lde 2100
Benbe
myster2008
78 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 2:14 pm

AlexD a scris:
Astea erau bune pe linia de centura a Bucurestiuiui si pe liniile industriale din Bucuresti sau pana in maxim 30km de Bucuresti, sunt atatea linii abandonate pe care as fi preferat sa vad micutii astia, decat sa vad cum cresc pomii intre linii.
Pe linia Tecuci-Faurei s-au stricat in nenumarate randuri... de doua ori am patit-o si eu knd am calatorit pe aceasta linie... ultima data chiar la inceputul acestui an...

Se stricase in Balta Alba ... Sad eu il asteptam in gara Udresti... ce era de facut ? S-a adus o locomotiva de la faurei, ca sa-l traga... insa atat locomotiva venind dinspre faurei cat si LVT-ul tras de aceasta locomotiva s-au miscat cu viteza melcului... toata treaba asta a dus la o intarziere de mai bine de 1h30 min... timp in care am stat...si-am degerat de frig,; k era dimineata, de-abia se lumina Smile)))) ulterior mi-am dat seama de ce: 1. viteza pe tecuci-faurei e cea care este... 2. locomotiva nu putea sa-l "traga" mai repede fiindca se simtea k pur si simplu nu se putea... Smile) probabil ca ar fi sarit de pe sine la o viteza mai mare Smile)) si uite-asa pierdusem si trenul spre bucuresti care era cam p la 8 dimineata... pune si ia personal spre buzau, si de-acolo cu IR iasi-bucuresti inspre capitala....

"Sagetile rosii"(nu stiu exact dupa numar,serie etc.etc) care mai circulau pe tecuci-faurei parca sunt mult mai bune, nu fac nici zgomot asa mare, si parca merg mai repede

btw am auzit k linia "tecuci-faurei" se privatizeaza, deci pot sa spun ca am avut parte de ultima mea calatorie ( f interesanta dealtfel Very Happy )cu un astfel de tren...
Sus In jos
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 2:19 pm

P.S. de-asta mi-am si pus poza la profil cu LVT... e preferatul meu Razz Razz
n-ar fi rau sa puna cineva si aici la smiles-uri un automotor ceva gen...,nu doar 976391
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8559
Data de inscriere : 10/06/2011

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 2:34 pm

Pai si cine sa le faca? Smile
Sus In jos
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 2:42 pm

AndiCFR a scris:
Pai si cine sa le faca? Smile
mda uite ca la asta nu m-am gandit... No No a21
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 2:46 pm

Pai depinde de defectiune cu ce viteza l-a remorcat, de unde ai scos tu ca sarea de pe linie.
Viteza pe sectie este de 70 km/h.
Sus In jos
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 5:16 pm

dan tm a scris:
Pai depinde de defectiune cu ce viteza l-a remorcat, de unde ai scos tu ca sarea de pe linie.
Viteza pe sectie este de 70 km/h.
Am spus-o la modul ironic, avand in vedere cat de "lin" merge pe sine LVT-ul in general, comparativ cu un tren normal
Atata stiu ca practic, se "transformase" intr-un simplu vagon, nici usile nu puteau fi deschise/inchise apasand pe buton, nici manual nu mergeau deschise, doar prin apasarea unui alt buton, undeva in partea de jos... btw mecanicul el stia ce le facea :adrezina:
Sus In jos
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 5:21 pm

dan tm a scris:
Pai depinde de defectiune cu ce viteza l-a remorcat, de unde ai scos tu ca sarea de pe linie.
Viteza pe sectie este de 70 km/h.
a, si btw ... frumoasa prezentarea ta cu calatoria pe tecuci-faurei Wink parca era si pe-aici, nu? in mod sigur stiu k am gasit-o si pe un alt forum...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24818
Data de inscriere : 17/08/2011

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 6:21 pm

Mecanicul trebuie să stea în cabină, că nu se admite remorcarea de material motor fără a fi deservit de mecanic, cu excepţia celor ce funcţionează în tracţiune multiplă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 6:47 pm

Dr2005 a scris:
Mecanicul trebuie să stea în cabină, că nu se admite remorcarea de material motor fără a fi deservit de mecanic, cu excepţia celor ce funcţionează în tracţiune multiplă.
pai era mecanicul de locomotiva (care venea din Faurei), mecanicul automotorului (de la tecuci) bineinteles k statea in cabina, doar in statie el deschidea usa din fata,sa poata lumea urca, din exterior pur si simplu nu mergeau deschise (usile sunt ceva gen ca la tramvai, in fine banuiesc ca se stie deja dspr ce e vorba...) in mod normal se deschid automat la oprirea in statii (in timpul mersului sunt blocate automat)
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 25/04/2010

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 6:48 pm

mishu_edm a scris:
dan tm a scris:
Pai depinde de defectiune cu ce viteza l-a remorcat, de unde ai scos tu ca sarea de pe linie.
Viteza pe sectie este de 70 km/h.
a, si btw ... frumoasa prezentarea ta cu calatoria pe tecuci-faurei Wink parca era si pe-aici, nu? in mod sigur stiu k am gasit-o si pe un alt forum...
Hai sa nu "facebucizam" forumul cu fel de fel de prescurtari... "btw", "k", "p" samd. .....


Ultima editare efectuata de catre edward_w92 in Mar Ian 17, 2012 6:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMar Ian 17, 2012 6:50 pm

edward_w92 a scris:
mishu_edm a scris:
dan tm a scris:
Pai depinde de defectiune cu ce viteza l-a remorcat, de unde ai scos tu ca sarea de pe linie.
Viteza pe sectie este de 70 km/h.
a, si btw ... frumoasa prezentarea ta cu calatoria pe tecuci-faurei Wink parca era si pe-aici, nu? in mod sigur stiu k am gasit-o si pe un alt forum...
Hai sa nu "facebucizam" forumul ca fel de fel de prescurtari... "btw", "k", "p" samd. .....
ok,ok Smile obisnuinta, bat-o vina !! lol! a21
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8103
Data de inscriere : 18/03/2011

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 1:42 am

In conditiile alea a functionat incalzirea in automotor ? E prima data cand aud de automotor remorcat de locomotiva clasica.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 8:58 am

Pai pe Tecuci -Faurei, la trenul cu care am circulat am remarcat urmatoarele:

in vagonul din fata urcau/coborau doar angajatii CFR de pe sectie: IDM la schimb, picheri, revizori, alti ceferisti care lucreaza in Tecuci sau Faurei.

toti pasagerii au erau in vagonul de la urma, iar cind unii au vrut sa urce in fata au fost trrimisi de seful trenului la urma, in schimb la cel cu care am facut cruce, toti urcau in fata.

usile ambelor vagoane din zona cuplei nu se deschideau deloc

usile de acces au fost doar cele dinspre capetele cu post de conducere si NU puteau fi deschise de catre pasageri, in mod interesant LVT -ul avea un sistem in care mecanicul inchidea/deschidea usile. La oprirea in statie se deschideau usile pe ambele parti. Desi sint LVT uri si aici, ultimamente nu am fost cu ele sa vad daca s-a introdus si pe aici acest sistem sau daca e o adaptare locala de Tecuci.

este posibil ca aceste LVT uri sa se defecteze des, deoarece cupla pentru tractiune cu cirlig era in vagon. reportajul e la topicul liniei 600.

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 P8070509

Sus In jos
mishu_edm

mishu_edm


Numarul mesajelor : 40
Localizare : Tecuci, Bucuresti
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 17/01/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 12:12 pm

Luna a scris:
In conditiile alea a functionat incalzirea in automotor ? E prima data cand aud de automotor remorcat de locomotiva clasica.
buna intrebare!! Smile)) uitasem sa specific, am inghetat de frig in tren la fel de bine ca si atunci cand am asteptat in statie! Incalzirea nu functiona, pare-mi-se nu functiona oricum, nici inainte de a se defecta (insa e doar o presupunere, nu pot fi sigur de asta). Totusi, din ce am mai auzit pe ici pe colo, si din cate-mi amintesc (nu am mers de multe ori iarna cu LVT) automotoarele astea nu stau prea bine la capitolul instalatia de incalzire... si din nou repet: "sagetile rosii" sunt mult mai ok, din multe puncte de vedere(cu "sageata rosie" am venit dinspre Faurei ), inclusiv incalzirea, si merg mult mai bine decat LVT care am impresia uneori ca au rotile "patrate" lol!

Dan Tm: foarte bun ceea ce ai mentionat Smile
P.S. am sa ma uit pe forum si am sa scriu exact la care "sageti rosii" ma refer, stiu ca sunt mai multe modele si nu vreau sa creez confuzii Very Happy

EDIT: "Sageata Rosie"= AUTOMOTOARE SERIA 78 MALAXA (si aici ma refer la cele formate dintr-un singur vagon) Wink
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu Tudor


Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 27
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5599
Data de inscriere : 06/02/2012

Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitimeMier Feb 08, 2012 7:17 pm

In afara de Pitesti-C. de Arges pe ce rute mai circula ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Automotoare clasa 79(LVT)   Automotoare clasa 79(LVT) - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
Automotoare clasa 79(LVT)
Sus 
Pagina 10 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Rame electrice clasa 58
» Automotoare clasa 77 Malaxa
» Automotoarele clasa 76 Transferoviar Grup
» Automotoarele clasa 76 Cfr Calatori
» Automotoare clasa 77 Malaxa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: AUTOMOTOARE SI RAME ELECTRICE-
Mergi direct la: