Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 O calatorie la Bazias

In jos 
+3
nexxus
mardaryroby
myster2008
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6879
Data de inscriere : 15/08/2008

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeJoi 21 Aug 2008, 00:17

Inainte de a ajunge in Oravita venind de la Moldova Noua , m-am gandit sa ma bag pana la Bazias sa descopar daca a mai ramas ceva din prima cale ferata din Romania , ORAVITA-IAM-BAZIAS.
Inainte de a ajunge la Bazias la circa 1km am dat de resturile terasamentului...
O calatorie la Bazias DSC00927
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00929
~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00928
Inainte de intrarea in localitate , calea ferata traverseaza soseaua...
O calatorie la Bazias DSC00930
~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00931
~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00932
~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00933
Resturi de terasament...
O calatorie la Bazias DSC00934
~~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00935
~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00936
~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00937
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00938
La un moment dat terasamentul se ridica deasupra soselei...
O calatorie la Bazias DSC00939
~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00940
Singura chestie ce a mai ramas cat de cat in picioare este fostul turn de apa....
O calatorie la Bazias DSC00942
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00943
~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00944
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00947
In locul acesta gol , din cate mi-au povestit localnicii era rampa de intoarcere a locomotivelor...
O calatorie la Bazias DSC00945
Dupa iesirea din Bazias calea ferata trece din nou langa Dunare....
O calatorie la Bazias DSC00948
~~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00950
O opera de arta...
O calatorie la Bazias DSC00949
Resturi ale caii ferate...
O calatorie la Bazias DSC00952
~~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00953
~~~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00954
Calea ferata isi continua drumul catre granita cu Serbia..
O calatorie la Bazias DSC00955
Malul Dunarii s-a consolidat enorm de tare, ganditi-va ca din 1860 si pana astazi , nu s-a miscat o piatra din consolidare
O calatorie la Bazias DSC00951
Continuam drumul catre sarbi....
O calatorie la Bazias DSC00956
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00957
~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00958
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00959
~~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00960
~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00961
Aici intra Dunarea in tara....

lol!
O calatorie la Bazias DSC00962
Inainte de a intra in localitatea Socol rambleul se departeaza de sosea si este din ce in ce mai greu dde zarit...
O calatorie la Bazias DSC00963
~~~~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00964
~~~~~~~
O calatorie la Bazias DSC00965
Am ajuns in localitatea Socol si am incercat sa ajung la podul ce trecea peste raul Lisava si mai apoi la vecinii sarbi..
Am aflat ca nu se poate ajunge deloc cu masina dar o expeditie de cativa km pe jos nu o sa strice in viitor Very Happy
Un ultim lucru ce l-am aflat de la localnici a fost faptul ca prin anii 60 s-a facut o reparatie capitala la linie , iar dupa moartea lui GH. Gheorghiu Dej din 1965 , linia a fost scoasa de tot.
Astept de la voi cat mai multe informatii despre aceasta linie..
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6021
Data de inscriere : 21/08/2008

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeVin 22 Aug 2008, 02:56

Din cate se vede din hartile istorice ala CFR, existau mai multe iesiri din Romania spre vest. Comunismul a fortat ruperile cailor de comunicatii cu statele din vestul tarii.
Ce m-a uimit, la Nadlac, la granita, merge trenul romanesc doar pana acolo. Localitatea infratita din Ungaria, Naghylac, are si ea cale ferata. Acolo se opreste si aceasta. Cred si sigur asa a fost, cum ca aceste doua linii erau candva unite. Dar destinele fiecarei tari, conduse in regimurile de atunci, au facut pierdute asemenea legaturi.

Exemplele de acest fel continua in nordul tarii, Bucovina.
Sus In jos
http://rrt-group.com
Vizitator
Vizitator




O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeVin 22 Aug 2008, 14:33

Nu pot sa cred.
De multa vreme vreau sa ajung acolo dar nimeni nu vrea.Ma rog... nu imi intelege nimeni pasiunea.
Ma inscriu la o expeditie.
----------------
Fiind construite pe vremea Imperiului liniile aveau o alta convergenta.
Dupa unire, intre statele rezultate din Imperiu s-au stabilit anumite puncte de trecere astfel incit alte linii au trebuit desfiintate.Nu comunismul le-a desfiintat, unele s-au desfiintat la scurt timp dupa unire, asadar intr-un regim democratic.
Subiectul trebuie documentat si poate fi dezbatut.
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6021
Data de inscriere : 21/08/2008

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeVin 22 Aug 2008, 19:48

Sunt de acord cu rectificarea adusa de tine. Anul 1918 a insemnat ruperea unor legaturi si crearea altora.

Din pacate, sunt rari acei fani care sa vrea si sa poata sa mearga in astfel de expeditii. Rabdare ca vor aparea si din acestia Wink
Sus In jos
http://rrt-group.com
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6879
Data de inscriere : 15/08/2008

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeLun 25 Aug 2008, 10:22

Dane, o sa mergem special pt linia de la Nadlac intr-o duminica...iti promit Very Happy , cred ca pe la jumatatea lunii septembrie.....
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
nexxus




Numarul mesajelor : 14
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5394
Data de inscriere : 17/08/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: linia Oravita - Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeJoi 27 Aug 2009, 09:06

am facut si eu niste poze pe linia asta, dar la Iam si in Serbia, la Jasenovo si Vracev Gaj:

http://picasaweb.google.com/marincristian/Jasenovo#

http://picasaweb.google.com/marincristian/VracevGaj#

Mai trebuie sa merg inca o data sa mai fac niste poze si la Biserica Alba, unde se termina actualmente linia.
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6879
Data de inscriere : 15/08/2008

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeJoi 27 Aug 2009, 19:31

Extraordinare pozele...multumim...mai trebuie pozat podul de la Socol...si cred ca avem reconstituit 80% din traseu..
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
Vizitator
Vizitator




O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeVin 28 Aug 2009, 08:52

Nu prea mi-am dat seama care sint pozele de la Iam.Ce e cu poza aceea cu lagarul german?

Desi multa lume circula pe Oravita -Anina, nimeni nu propune o coborire pe oravita -Iam in continuarea traseului.
Sus In jos
nexxus




Numarul mesajelor : 14
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5394
Data de inscriere : 17/08/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: poza cu lagarul german   O calatorie la Bazias Icon_minitimeVin 28 Aug 2009, 10:21

Se pare ca este un decor de film in statia Jasenovo, pe partea cealalta a frontierei fata de Iam, dar se pare ca acolo chiar a fost un lagar in timpul celui de al doilea razboi mondial.

Am facu rost de asemenea de niste harti ale traseului ultardetaliate (1:25.000), poate va arat o bucata din ele.

Iata:

http://picasaweb.google.ro/marincristian/Bazias#

Mai am si altele, dar aricum este fascinant!!!
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeVin 28 Aug 2009, 21:22

mardaryroby a scris:
Din cate se vede din hartile istorice ala CFR, existau mai multe iesiri din Romania spre vest. Comunismul a fortat ruperile cailor de comunicatii cu statele din vestul tarii.
Ce m-a uimit, la Nadlac, la granita, merge trenul romanesc doar pana acolo. Localitatea infratita din Ungaria, Naghylac, are si ea cale ferata. Acolo se opreste si aceasta. Cred si sigur asa a fost, cum ca aceste doua linii erau candva unite. Dar destinele fiecarei tari, conduse in regimurile de atunci, au facut pierdute asemenea legaturi.
Gresit, niciodata linia n-a trecut de Nadlac, ba mai mult de la Seitin pana la Nadlac s-a construit prin anii 70, mult mai tarziu ca restul traseului iar gara Nadlca e in afara orasului la 5 km de granita, linia ar trebui sa treaca prin oras daca ar fi prelungita 🐰
Iata comfirmarea ca prin anii '60 era linia Arad-Seitin:
O calatorie la Bazias Arad-Seitin
Legatura cu Ungaria era, dar de la Pecica, linie ce, inainte sa fie preluata Arad-Nadlac de regio, era pe pragul de a fi refacuta scratch
Iata si gara din Batania, unde trebuia sa ajunga linia din Pecica dupa 5 km, in acea localitate sunt 70% romani dintre care majoritatea lucreaza in Arad si imprejurimi
Sus In jos
nexxus




Numarul mesajelor : 14
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5394
Data de inscriere : 17/08/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: fotografii pe linia Oravita Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeSam 05 Sept 2009, 21:16

Am facut cateva fotografii la o trecere la nivel, in Serbia, intre Jasenovo si Biserica Alba si - uimitor!!! - linia este din anul 1910 sau 1911, fabricata la Resita, dupa cum se poate vedea, ca de altfel (cred ca) si sitemul de prindere a sinelor - cu cuie, nu cu suruburi. Dinefecire linia mai este folosita doar ocazional la transportul de marfa si nu vom putea merge pe ea ca pasageri.

Iata:

http://picasaweb.google.ro/marincristian/TrecereLaNivelSebia#

Mai am si niste poze facuta la Biserica Alba si altele in delta Nerei, toto in legatura cu acelasi subiect!
Sus In jos
nexxus




Numarul mesajelor : 14
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5394
Data de inscriere : 17/08/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Podul de la Socol   O calatorie la Bazias Icon_minitimeSam 05 Sept 2009, 21:22

Am incercat sa ajung pana acolo dinspre partea sarbeasca, dar conform hartii pe care v-am aratat-o si a ceea ce se poate pe Google Earth, chiar inanite de pod au demolat rambleul fostei cai ferate si l-au mutet ca dig in aval.

Tot ce am gasit sunt pozele de la ramasitele unui pod CF peste un btrat al Nerei, azi desfiintat - ultimele doua poze.

Iata:

http://picasaweb.google.ro/marincristian/DeltaNerei#
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeLun 07 Sept 2009, 03:45

Pai linia a fost facuta inainte de Portile de Fier si Portile de Fier2, deci ar trebui recomfigurata oricum, daca s-ar incerca refacerea ei, am mers de la Iam pana la granita pe fosta linie, pare doar acoperita de pamant, nu si scoasa, in schimb dupa granita ea nu mai apare(bine mi-a zis un granicer ca daca n-am pasaport sa nu ma avant prea mult incolo, in zona neutra dispare rambleul si dupa n-am mai ajuns)
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeLun 07 Sept 2009, 12:23

Srazvi, cind ai fost acolo?
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitimeJoi 10 Sept 2009, 16:47

In 30 august am fost cu ocazia cu care orga de la catedrala catolica Oravita a fost resfintita, mare eveniment al etnicilor germani, ocazie cu care am zis sa merg mai devreme(in 29 la Anina) si sa ajung si la Iam(in 30 dupamasa). Din pacate inca nu am aparat foto, n-am reusit sa-l repar pale
Sus In jos
Continut sponsorizat





O calatorie la Bazias Empty
MesajSubiect: Re: O calatorie la Bazias   O calatorie la Bazias Icon_minitime

Sus In jos
 
O calatorie la Bazias
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Oravița (923)
» Bazias
» Mersul trenurilor 2010-2011
» calatorie in germania
» IR.1994/1993 Craiova - Bucuresti Nord - Mangalia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: